Коронавірус: як передається, симптоми зараження і методи захисту

Коронавірус – всесвітня пандемія XXI століття, що зародилася в Китаї. Вірус SARS-CoV-2 (COVID-19) забирає мільйони життів по всьому світу. В Україні число заражених вже перевищило 80 тисяч, а померло 1922 людини. Інфекція дуже підступна. Багато хто може навіть не підозрювати про те, що являється перенощиком, оскільки хвороба не проявляє себе ніякими симптомами протягом інкубаційного періоду від 7 до 14 днів. Редакція Покупона розбиралася як заражаються коронавірусом, де здати тест зі знижкою і як попередити зараження.

Читайте в нашій статті:

Що таке коронавірус

Коронавірус об’єднує під собою велике сімейство вірусів, які викликають захворювання дихальної системи та органів травлення. Свою назву вірус отримав завдяки зовнішньому вигляду – кулястим голівкам з шипами, схожими на корону. Останній вид коронавіруса, виявлений в 2019 році, викликає захворювання COVID 19, і до спалаху епідемії в китайській провінції Ухань про нього нічого не було відомо. 

Зовнішній вигляд коронавируса

За результатами досліджень учених з Китаю, причиною виникнення нового типу коронавіруса, як і всіх виявлених раніше (збудників атипової пневмонії, близькосхідного респіраторного синдрому), є мутація. У даному випадку джерелом стали дикі тварини, імовірно, кажани, яких у Китаї вживають в їжу.

Вживання в їжу кажанів

Як передається коронавірус

Китайський коронавірус передається від інфікованої людини до здорової, найчастіше повітряно-крапельним шляхом. Вхідні ворота зараження – слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, очей. Сприйнятливість до цього типу вірусу дуже висока, заразитися може людина будь-якого віку. Дослідження показали, що інкубаційний період коронавіруса, коли людина вже інфікована, але хвороба поки ніяк не проявилася, становить від 1 до 14 днів, а в окремих зафіксованих випадках – 20 днів (у середньому 7 днів). Передача коронавіруса може здійснюватися і під час інкубаційного періоду в тілі зараженого. Всі ці фактори підвищують потенційні ризики розповсюдження епідемії і захоплення коронавірусом нових територій.

Як передається коронавірус

Основні шляхи зараження

 1. Дрібні краплі, виділення з порожнини носа або рота зараженої людини: під час кашлю або чхання здорова людина може їх вдихнути, перебуваючи на відстані менше 1 м від хворого. Цей шлях зараження найбільш вірогідний.
 2. Ці ж мікро краплі, що виділяються хворим COVID 19 під час чхання і кашлю, потрапляючи на предмети, що знаходяться поряд, поверхні, можуть потрапити на руки здорового, який до них доторкнеться, а потім – на слизові його очей, рота, носа, і людина ризикує заразитися коронавірусом. Цей шлях зараження не є основним, так як тривалість виживання нового коронавіруса на поверхні предметів ще вивчається.
 3. Через дотики до зараженої людини (вірус може жити на шкірі не менше 5-10 хвилин), через мікротріщини на руках. 
 4. Фекалії хворого: ризик зараження коронавірусом фекально-оральним шляхом є, хоча він малий і на даний момент не є основним і значущим у розвитку спалаху захворювання. Однак дослідження в цьому напрямку тривають, і такий шлях передачі вірусу не можна скидати з рахунків. Ретельне миття рук після туалету і перед їжею залишається обов’язковим превентивним заходом.
 5. Погано просмажене м’ясо і яйця – існує ризик такої передачі коронавіруса, хоча цей факт ще до кінця не вивчений.

Зважаючи на те, що коронавірусом найбільш часто заражаються через виділення з носа, рота при чханні, кашлі, то ризик у випадках, коли у хворого немає жодних симптомів (детальніше про це – нижче), мінімальний. Якщо ж симптоми є, хоч і слабкі, – від такого хворого цілком можна заразитися. 

Що стосується зараження новим коронавірусом від тварин, диких чи домашніх (кішок, собак), то такі джерела інфікування на сьогоднішній день не встановлені. 

Коронавірус і домашні тварини

Чи передається коронавірус через посилки і пошту з Китаю?

Дослідження інших типів коронавіруса (атипової пневмонії, близькосхідного респіраторного синдрому) дозволяють припустити, що і новий китайський родич може виживати поза організму на поверхні алюмінію, дерева, паперу, пластику, скла в звичайних умовах до 9 днів. Більш сприятливими для коронавірусів умовами є низькі температури і висока вологість. Однак, для точних висновків потрібні нові дослідження саме збудника COVID 19, причому живого коронавіруса, робота в цьому напрямку поки тільки ведеться.

У будь-якому разі, дуже низька ймовірність, що короновірус передається через замовлені товари, посилки з територій-осередків зараження, продукти харчування (банани, м’ясо, рибу). Під час транспортування всі ці предмети знаходилися під впливом перепадів температур, що є несприятливим для виживання коронавіруса і зводить його виживаність до нуля. Що стосується безпосередньо України, то китайські посилки їдуть до нас більше 5 днів.

Симптоми коронавіруса COVID 19: чому це так небезпечно

Найбільш частими першими проявами коронавіруса є головний біль, кашель, біль у горлі, лихоманка – тобто, ті ж симптоми, як при звичайній ГРВІ. В цьому і складність правильної діагностики. Але все ж у ознак серйозного, часом смертельного, вірусу є деякі особливості:

 • Раптовий початок хвороби. Різке погіршення самопочуття – основна відмінність короновируса від застуди. Такий етап, коли людина відчуває, що захворює (трохи болить горло, починається нежить) відсутня, симптоми накочують раптово.
 • Відсутність нежиті. Закладеність носа і нежить нетипові для коронавіруса, в той час як ГРВІ як правило починається з цих симптомів. Якщо закладеність носа і присутня, то вона не схожа на звичайну: людині здається, що вона тоне у воді. У цьому випадку слід негайно звернутися до лікаря.
 • Сухий кашель. Симптом присутній у 80% інфікованих. Він може бути різної інтенсивності, але людині важко відкашлюватися, причому у важких випадках на 5 день розвивається пневмонія. При застуді та ГРВІ кашель не типовий для початкової стадії хвороби, а з’являється на 2-3 день і з плином захворювання переходить у продуктивний, вологий.
 • Підвищена температура тіла до 38-39,5°С. При застуді та ГРВІ температура від 37,3°С і рідко перевищує 38°С.
 • Стомлюваність. Така ознака інтоксикації при коронавирусі набагато більш виражена, ніж при застуді.
 • Утруднене дихання, задишка, біль у грудях, тахікардія – найбільш небезпечні симптоми, коли коронавірус викликає розвиток пневмонії, дихальної недостатності і призводить до смерті. 
Грип і коронавірус: відмінності
Грип і коронавірус: відмінності
Коронавірус

Ще більш ускладнює постановку діагнозу те, що за останніми даними, були виявлені нетипові для COVID 19 ознаки, які з’являлися у хворих ще до ураження органів дихання: 

 • пронос, нудота, блювання;
 • симптоми інтоксикації – слабкість, ломота в тілі, м’язовий біль;
 • головний біль;
 • запалення слизової оболонки очей (кон’юнктивіт);
 • порушення в роботі серця і судин.

Такі ранні та атипові ознаки підвищують ризик того, що захворювання не буде діагностовано вчасно, і хворий встигне заразити оточуючих. Цьому сприяє також і те, що захворювання може протікати в легкій формі, симптоматика в цьому випадку слабо виражена. Більш того, у деяких інфікованих взагалі немає ніяких симптомів. Проміжок часу, протягом якого людина після інфікування залишається заразним, точно поки що не відомий.

Коронавірус у цифрах

Поганою новиною є також думка експертів про те, що ризик повторного зараження дуже високий – у перехворілих коронавірусом немає до нього стійкого імунітету. Це ще більше ускладнює ситуацію з розробкою вакцини.

Коронавірус в Італії

Але все ж не будемо надто згущувати фарби: близько 80% людей, інфікованих короновирусом, одужує без прийому будь-яких лікарських препаратів. Все залежить від того, наскільки сильний у людини імунітет, чи є в нього хронічні захворювання (наприклад, діабет, серцева недостатність, артеріальна гіпертензія). Летальний наслідок хвороби зафіксовано у 2% інфікованих. Найчастіше, смерть від COVID 19 наступала у літніх людей, ослаблених наявними у них хворобами.

Ризик смерті від коронавіруса за різними віковими категоріями
Ризик смерті від коронавіруса за різними віковими категоріями 

У разі, якщо ви відчуваєте будь-який з вищеописаних симптомів у період загострення вірусу, особливо задишку, кашель, у вас піднялася температура – викликайте лікаря додому або як можна швидше зверніться до свого сімейного лікаря (в окремій статті ми розповіли, як записатися до лікаря за допомогою електронної системи «Helsi»). Обстежитися у терапевта і відразу здати комплекс аналізів можна також в одній з приватних клінік вашого міста – зі знижкою Покупона вийде набагато дешевше і швидше, що в такій ситуації головне. 

Лікування коронавіруса

Найбільш ефективним способом захисту від вірусів (і коронавірус – не виняток), є щеплення, однак як такої вакцини від нової інфекції поки немає, над її створенням працює колектив вчених всього світу. За останніми заявами Китаю, вакцина вже створена, але її необхідно тестувати на тваринах, тому щеплення зможуть застосовувати мінімум через рік. Немає також і ефективних противірусних препаратів, які лікують COVID 19 – їх теж шукають, проводять клінічні випробування.

Першою допомогою при важкому протіканні захворювання є негайна госпіталізація: у клініці проводять ряд лікувальних заходів, спрямованих на підтримання життєво важливих функцій організму, що в більшості випадків приводить до одужання. 20% всіх зафіксованих випадків захворювання є важкими, 3% вимагають реанімаційних заходів у відділеннях інтенсивної терапії.

Вакцина від коронавіруса

Як не заразитися: засоби захисту від коронавіруса

На даний момент відомо, що короновірус миттєво гине при високих температурах вище 50°С, його руйнування також сприяють такі засоби, як хлороформ, формалін, етиловий спирт, ефір. 

Засоби захисту від коронавіруса

Щоб найбільш ефективно захистити своє здоров’я і не захворіти, а також зменшити ймовірність поширення вірусу, утримайтеся від поїздок в країни, де зафіксовані спалахи захворювання (на сьогоднішній день це Китай, Південна Корея, Японія, Італія, Іран, Іспанія, Франція, Німеччина, Іспанія, Швейцарія, Данія, Норвегія, Швеція, Туреччина, Єгипет, ОАЕ). Тим українцям, хто вимушено залишається в країнах, де ввели обмежувальні заходи через коронавирус, необхідно звертатися в консульства: МЗС України веде роботу з урядами цих держав, щоб на наших співвітчизників не накладалися штрафи та інші наслідки даної ситуації.

Щоб уникнути зараження, дотримуйтесь таких правил:

 1. Регулярно мийте руки з милом і обробляйте дезінфікуючими засобами, що містять спирт. Один з найпоширеніших шляхів зараження – через дотики до зараженої людини та предметів, до яких вона торкалася. Користуйтеся саморобними антисептиками або купуйте готові. На Покупоні діє знижка 30% на ефективні антисептики українского виробництва «Mermade».
 2. Менше торкайтеся руками до очей, носа, рота – вірус передається шляхом потрапляння на слизові оболонки.
 3. Полощіть рот розчином Бетадіна: так ви мінімізуєте потрапляння вірусу, наявного на слизовій верхніх дихальних шляхів, нижче, в легені.
 4. Підтримуйте рівень вологості слизової – бризкайте ніс соляним розчином.
 5. З огляду на те, що уханьский вірус руйнується від високих температур, радять пити більше гарячої води, частіше і довше перебувати на сонці. До того ж, велика кількість теплої рідини корисна при всіх вірусах. 
 6. Якщо поруч хтось кашляє або чхає, відійдіть від нього на відстань більше 1 метра.
 7. Якщо ви самі чхаєте або кашляєте, закривайте рот або ніс бічною частиною ліктя або серветкою, яку необхідно викинути відразу після разового використання. Так ви можете убезпечити оточуючих від коронавіруса та інших захворювань – грипу, ГРВІ.
 8. Вірус може залишатися активним на тканині протягом 6-12 годин. Звичайне прання при високій температурі (більше 60 градусів) з пральним порошком найімовірніше знищить вірус, як і прасування. Верхній одяг досить просушити і прогріти на сонці, щоб убити вірус.
 9. Частіше провітрюйте приміщення і житловий простір.
 10. Захисні маски: якщо у вас немає симптомів захворювання органів дихання (кашель або чхання), то, на думку ВООЗ, у носінні маски немає необхідності. Однак, враховуючи, що розміри вірусу достатньо великі, і необхідний діаметр комірки становить близько 400-500 нм, то звичайна медична маска здатна його відфільтрувати. Слід також врахувати, що можна заразитися і через кон’юнктиву очей, тому очі потрібно захищати окулярами. Особам з ознаками коронавіруса, з підозрою на інфікування, і тим, хто доглядає за хворими з симптомами коронавирусної інфекції, особливо це стосується медпрацівників, Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує обов’язково носити захисну маску, а краще респіратор класом захисту не нижче FFP2 або FFP3.

Під час користування маскою додержуйтеся правил:

 • Акуратно одягніть маску, щоб вона закрила рот і ніс і щільно закріпіть, щоб не залишалося проміжків між обличчям і маскою;
 • Не торкайтеся маски в той час коли її носите;
 • Знімайте маску, торкаючись тільки до резинкам ззаду, а не до самої маски спереду;
 • Якщо по необережності доторкнулися до використаної масці – помийте руки з милом або обробіть їх спиртом;
 • Якщо маска стала вологою – поміняйте її на нову;
 • Не використовуйте одноразову маску більше 1 разу;
 • Міняйте одноразову маску кожні 2 години;
 • Після того як зняли маску, відразу її утилізуйте (викиньте в контейнер для сміття).

Як засіб індивідуального захисту можна застосовувати силіконову багаторазову полумаску респіратор, тільки слід врахувати, що після дня носіння її необхідно продезінфікувати (прокип’ятити, обробити паром, прожарити в стерилізаторі). Для зручності обробки напівмаска розбирається на частини. На Покупоні цей засіб індивідуального захисту можна купити з кешбеком-економією.

Захисні маски

9. Не приходьте на роботу хворим, не поширюйте інфекцію, а при погіршенні самопочуття (висока температура, задишка, кашель) якомого швидше зверніться до медиків.

10. Слідкуйте за оновленням даних про коронавирус від органів охорони здоров’я за місцем проживання: вони володіють актуальною інформацією про епідеміологічну обстановку у вашому регіоні. Поточні дані про поширення вірусу і захворюваності китайським коронавірусом в світі, в тому числі інформація про летальні випадки, відображені на інтерактивній карті.

Ситуація з коранавірусом в Україні

На даний момент в Україні зафіксовано 3 випадки зараження коронавірусів і, на жаль, вже є 1 смертельний випадок: 71-річна жінка з Житомирської області, у якої 12 березня підтвердився тест на COVID-19, занадто пізно звернулася в медзаклад. Після госпіталізації в критичному стані з діагнозом пневмонія вона була підключена до апарату штучної вентиляції легенів, але врятувати жінку не вдалося. Інші заражені знаходяться в ізоляції, отримують симптоматичне лікування під наглядом лікарів-епідеміологів. Стан першого зараженого, чоловіка з Чернівецької області, наразі задовільний.

З огляду на швидке поширення вірусу, в тому числі в Європі, кожна країна робить все можливе для своєчасного виявлення і запобігання поширенню небезпечної хвороби – і Україна не виняток. За інформацією Кабміну, система охорони здоров’я України готова реагувати на випадки захворювання COVID-19 і вживати всіх необхідних заходів з надання кваліфікованої медичної допомоги. Для цього є все необхідне:

 • налагоджена система діагностування: для виявлення нового коронавируса Всесвітня організація охорони здоров’я надала Україні тест-систему, розраховану на близько 1000 випробувань;
 • 2 тисячі лікарів-інфекціоністів та 5 тисяч медперсоналу;
 • інфекційні стаціонари на 12 тисяч пацієнтів, можливість перепрофілювати в разі потреби інші установи під інфекційні;
 • інфекційні бокси, які необхідні на початковій стадії спалаху;
 • апарати штучного дихання: тільки в інфекційних лікарнях 605 штук, при необхідності додаткові задіють з інших установ.

Якщо у вас висока температура, то на прийомі доктор зробить вам тест на грип, в разі позитивного результату лікувати будуть грип, якщо ж тест на грип негативний, то вас протестують на коронавірус.

На даний момент Україна закуповує швидкі експрес-тести для визначення коронавируса протягом 10-15 хвилин – поки вони надійшли тільки до Києва в кількості 1200 штук, протягом декількох днів їх буде 5 000. Всі тести призначені для медустанов і в продаж надходити поки не будуть. Такі системи ефективні лише через 3 дні після появи симптомів захворювання і вимагають підтвердження в вірусологічної лабораторії, проте вони дозволять медикам швидко вжити заходів щодо ізоляції та лікування хворого. Детальніше про це дивіться на відео.

У зв’язку із загрозою епідемії коронавируса в Україні з 12 березня по 03 квітня по всій країні оголошено карантин, який включає такі заходи:

 • припинення роботи навчальних закладів (в тому числі шкіл, дитсадків, вищих учбових закладів);
 • заборона масових зібрань в кількості понад 200 осіб (за винятком засідань Верховної Ради);
 • закриття/обмеження роботи торгівельних центрів, кінотеатрів та інших розважальних закладів;
 • закриття авіасполучення з деякими країнами (поки що прийнято рішення щодо Італії, розглядається питання про скасування авіасполучення з Німеччиною і Францією);
 • закриття більшої частини контрольно-пропускних пунктів на кордонах (з 219 залишиться працювати 49 КПП), всі українці, які повертаються в Україну з країн, де зафіксовані випадки коронавируса, будуть направлятися на обсервацію;
 • на 14 днів повну заборону в’їзду на територію України іноземних громадян.

Останні відомості про коронавіруси та поради, як захистити себе і своїх близьких, надав в своєму відео Євген Комаровський.

У ситуації, що склалася необхідно допомагати один одному, проявляти співчуття і приходити на виручку. Так, українські сервіси експрес-нянь ParaSolka і BahamaMama оголосили, що вони безкоштовно нададуть послуги няні батькам, яких госпіталізують до лікарні і у кого немає дідусів, бабусь і друзів, з ким можна було б залишити дітей. Якщо вам раптом знадобиться така допомога, звертайтеся за телефонами: 0961889755, 0679887388.

Головне для кожного з нас володіти достовірною інформацією і не піддаватися зайвій паніці. А що ви думаєте з приводу нового коронавируса, яких запобіжних заходів плануєте дотримуватися або дотримуєтеся – діліться думками в коментарях і будьте здорові.

7 коментарів
 • Саша

  Интересно было читать адекватную статью, видео тоже весьма в тему были! Сейчас столько вранья развелось и нужно все фильтровать

 • Валерия

  Согласна с большинством написанным! Добавляю от себя, что главное не паниковать, соблюдать все меры, которые прописывает ВОЗ и будет нам счастье.

 • Аника

  Такие статьи надо читать всем тем, кто распространяет не нужную панику и фейк-новости, что мол, например, вирус передается через домашних животных и из-за этого многие верят выкидывая на улицу питомцев!

 • Рита

  Спасибо за подробную информативную статью, сейчас это очень важно. Поделюсь ссылкой с друзьями и близкими, чтобы тоже знали, как раз все что нужно написано понятно и доходчиво.

 • Михаил

  Да не надо паниковать. Кто владеет информацией, тот владеет миром. Все же написано, что делать. Мыть руки чаще, не общаться с больными, хорошо проготавливать пищу. Главное, диких животных не есть)))))

 • Арсений

  У меня есть пару друзей, которые сейчас находятся в Китае. От Уханя, где эпицентр короновируса, живут неподалёку и удивляются, насколько местные жители с пониманием и спокойствием относятся к сложившейся ситуации. Нам стоит у них поучится и не поднимать излишнюю панику, а властям информировать народ, чтоб недодумывали глупостей.

 • Катерина

  Что ж, теперь коронавирус и в Украине. Дождались!
  Все-таки, молодым он не так уж страшен, а вот за стариков своих переживаю – и их же не уговоришь дома сидеть, отмахнутся и пойдут гулять в людные места 🙁
  И маски все раскупили
  Остается надеяться на личное везение, иммунитет и то, что министерством здравоохранения будут приняты надлежащие и, главное, эффективные меры!

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *