Що робити, якщо болить горло: ефективні засоби лікування

Боляче ковтати, дискомфорт, коли говориш, горло ріже, дере – кожен хоч раз страждав такими симптомами. Поряд з нежитем і закладеністю носа першіння в горлі – частий супутник застуди, яка може наздогнати раптово і в холодний сезон, і в спеку під кондиціонером. Але крім ГРВІ, сильний біль в горлі буває ознакою більш серйозних захворювань. Що робити, як швидше вилікувати неприємний симптом в домашніх умовах і коли обов’язково звертатися до лікаря – розбиралася BlogPokuponTeam. На сайті ви також знайдете знижки до 85% на послуги терапевта, лора та інших лікарів.
Читайте в нашій статті:
- Болить горло – коли терміново потрібен лікар?
- Причини болю в горлі, не пов’язані з хворобами
- Засоби лікування горла в домашніх умовах
- Лікування горла медикаментами
- Профілактика
Болить горло – коли терміново потрібен лікар?
Коли мова йде про застуду, багато хто воліє підлікуватися самостійно. Однак відвідати лікаря, викликати його додому або проконсультуватися онлайн потрібно обов’язково, якщо біль в горлі супроводжується наступними симптомами:
- Горло опухло, лімфовузли збільшені з правої, лівої або обох сторін, але при цьому кашель і нежить відсутні. Складно відкрити рот, горло скувало болем, незвично сильне виділення слини. При таких симптомах можливо бактеріальне зараження стрептококом, а неправильне лікування може призвести до ускладнень від отиту до запалення нирок і синдрому токсичного шоку. Хвороби верхніх дихальних шляхів, причиною яких є бактерії, – гнійна ангіна або тонзиліт – небезпечно пускати на самоплив. Їх лікують антибіотиками, а при частих складних запущених формах і певних показаннях не уникнути видалення мигдалин.
- Важко дихати. Причини можуть бути різні – від бронхіальної астми і коронавируса до захворювань щитовидки.
- Біль у вухах, очах, язиці та інші болі – можуть бути різні причини бактеріального або вірусного характеру.
- Набухання лімфатичних вузлів, більш виражене в області шиї, діарея, зниження ваги та інші симптоми можуть бути ознакою серйозних захворювань. В тому числі, ВІЛ-інфекції.
- Кров в слині може говорити про інфекційні процеси в органах дихання (від звичайної застуди, поліпів у носі до запалення легенів).
- Будь-який висип на шкірі або слизовій, висока температура тіла (вище за 38°C), сильно болить голова – такі симптоми можуть бути при кору, скарлатині та інших інфекційних захворюваннях.
- Є відчуття, що болить горло, хоча воно не червоне і не запалене. Насправді причина в щитовидці – болить передня поверхня шиї в районі кадика.
- Горло періодично тривалий час дере, спостерігається сухий кашель, захриплість, яка не проходить протягом двох тижнів або навіть місяці. Так може проявлятися алергія на домашній пил, пилок рослин, цвіль і грибок, шерсть тварин.
- Зміна голосу, припухлість горла в області шиї; в горлі відчувається грудка, яка заважає ковтати; неприємні відчуття при ковтанні, постійний кашель, при цьому болить вухо і спостерігається різке зниження ваги. Причиною цього може бути рак гортані.
- Печіння і біль в горлі провокують деякі розлади шлунково-кишкового тракту. Наприклад при гастроезофагеальній рефлюксній хворобі (ГЕРХ) кислота закидається зі шлунку в стравохід і глотку, дратуючи і викликаючи дискомфорт в горлі.
- Якщо біль у горлі супроводжується закладеністю носа і вночі посилюється через сильний пересихання слизової. У разі ГРВІ, грипу, вірусної ангіни потрібно симптоматичне лікування за призначенням лікаря.

Якщо нічим таким, крім болю в горлі, людина не страждає, можна спробувати вилікувати або полегшити симптоматику самостійно. На допомогу прийдуть таблетки для розсмоктування, мікстури, полоскання, інгаляції – про них ми поговоримо далі. Однак пам’ятайте, що самолікування може шкодити здоров’ю.
Причини болю в горлі, не пов’язані з хворобами
Причини того, що у вас різко заболіло горло, можуть мати різну природу. Буває, що дискомфорт і біль не пов’язані із захворюваннями.
- Сильна сухість повітря в приміщенні викликає пересихання слизових, через що в горлі сильно дере. Ось чому так важливо підтримувати вологий мікроклімат в приміщенні, і робити це краще за допомогою зволожувачів повітря.
- Різні речовини-подразники: дим сигарет і кальяну, хімічні речовини в складі миючих засобів, леткі сполуки, що виділяються з будматеріалів, меблів і т.д. В цьому випадку слід виключити контакт з дратівливими речовинами, відмовитися від куріння, в тому числі модних вейпа і айкоса.
- Зайва напруга зв’язок і м’язів мовного апарату: наприклад, ви голосно співали і кричали на концерті або на спортивному матчі. У цьому випадку біль в горлі може супроводжуватися тим, що вам важко говорити або навіть повною втратою голосу. Найчастіше, проблема усувається, якщо дати голосовим зв’язкам перепочити.

Якщо симптоми не йдуть після усунення зовнішніх факторів, звертайтеся до лікаря. Проконсультуватися у потрібного фахівця в найкращих медичних центрах вашого міста можна зі знижкою до 85% від Покупона.
Читайте також:
Засоби лікування горла в домашніх умовах

Методи народної медицини – те, чим можна скористатися в домашніх умовах до консультації і обстеження у терапевта/педіатра або лора, щоб полегшити симптоми хворого горла і кашлю.
Дезінфікуючі полоскання
Полоскання – перша допомога дорослим та дітям, якщо горло червоне, його обклало і боляче ковтати. Добре полегшують біль такі розчини:
- Сольовий – полоскання сіллю знижує активність хвороботворної мікрофлори, знімає запалення і загоює ранки на слизовій. Готується він дуже просто: 0,5 або 1 чайну ложку солі розчинити в склянці теплої води. У перші дні хвороби полоскання рекомендують робити кожну годину. Потім досить 3-4 разів на добу, поки не підуть неприємні симптоми. Не перестарайтеся – надмірний контакт з сіллю може пересушити слизову.
- Содово-сольовий – ¼ чайної ложки солі, щіпка (приблизно ⅛ чайної ложки) харчової соди на склянку теплої води, полоскати раз на годину. Коли при застуді крім болю в горлі ще й заклало ніс (а таке трапляється часто), таким розчином можна робити також промивання носа, щоб слиз не накопичувався в носоглотці і не був живильним середовищем для вірусів і бактерій. Тут ще важливо стежити за відчуттями і не пересушити слизову.
- Фурациліновий. 2 таблетки ліків (фурациліну) потовкти в порошок і розчинити в склянці окропу, дати охолонути до кімнатної температури в темному місці (на світлі діючі речовини розпадаються, і ефективність їх знижується). Полоскати після їжі, 4-6 разів на день.
- Відвари трав – ефективні як допоміжні засоби при таких захворюваннях, як ангіна і фарингіт. Полоскання відваром квіток ромашки та календули, листя евкаліпта і шавлії, дубової кори допомагають зняти набряк з тканин і заспокоїти слизову, полегшуючи біль.
Консультація лікаря важлива будь-якому випадку, щоб не пропустити більш важкі захворювання. Самодіагностика і самолікування може бути небезпечно для вашого здоров’я.
Читайте також:
Курячий бульйон
Завдяки жиру вживання бульйону добре пом’якшує запалене горло і не дозволяє йому пересихати. Крім зволожуючого ефекту відвар з курячого м’яса:
- має протизапальну дію;
- знімає набряклість горла, закладеність носа;
- допомагає при кашлі;
- відновлює захисні сили організму.

Трав’яні чаї з лимоном, медом, імбиром
Пийте їх якомога більше в теплому (не гарячому!) вигляді. Добре при болю в горлі допомагає чай з ромашки. Такий напій знімає запалення, набряклість і є хорошим антиоксидантом, що сприяє швидкому відновленню тканин. Крім ромашкового чаю дискомфорт в хворому горлі допоможуть полегшити відвари з:
- чебрецю;
- імбиру;
- бруньок сосни;
- сушеного листя і ягід малини;
- квіток липи, звіробою та інших трав.
В чай можна додавати лимон і мед за смаком. Добре допомагає при застуді і хворому горлі всіма улюблений глінтвейн.

Читайте також: Як приготувати глінтвейн: найкращі рецепти
Компреси
Компреси слід використовувати після консультації з лікарем і постановки діагнозу. При фарингіті, наприклад, зігріваючий компрес не зашкодить і навіть полегшить симптоми. А ось якщо причина хворого горла – паратонзиллит, коли в горлі формується паратонзіллярний абсцес (нарив), то будь-яке прогрівання посилить приплив крові і скупчення гною, погіршить ситуацію і може спричинити ускладнення. Так що ще раз підкреслюємо, самолікуванням зловживати небезпечно.

Інгаляції
Ефективні при болю в горлі внаслідок ГРВІ, грипу, фарингіту, ларингіту (коли дитина або дорослий моторошно кашляє грудним кашлем), при перенапруженні голосових зв’язок у лекторів, вчителів, співаків. Можна використовувати паровий інгалятор з відварами трав, прополісом, бальзамами, ефірними маслами, содово-сольовими розчинами, фізіологічним розчином, лужною мінеральною водою по типу Боржомі або Лужанської.
Інгаляції протипоказані, якщо:
- В мокроті є прожилки крові або ж у хворого носова кровотеча.
- Підвищена температура тіла – вище 37°C для парових інгаляцій і вище 37,5°C для небулайзера.
- Високий тиск (вище 140/90 мм рт.ст.).
- Прискорений пульс (більше 90 ударів на хвилину).
- Задишка.
- Раніше перенесений інфаркт або інсульт.
Лікування горла медикаментами
Фармацевтичний ринок пропонує безліч препаратів, призначених для зняття больових симптомів в горлі. При правильному призначенні вони досить ефективні, для цього не зайвим буде проконсультуватися з сімейним лікарем.
Ліки для горла в спреях
Це такі засоби, як:
- Пропосол;
- Інгаліпт;
- Хлорофіліпт;
- Мірамістин;
- Тантум Верде;
- Анти-Ангін;
- Ангілекс.
Коли горло болить досить сильно, наприклад, при ангіні, аерозолі добре знімають біль завдяки знеболюючим компонентам (лідокаїн, тетракаїн, бензокаїн). Але слід враховувати, що спреї відрізняються між собою спрямованістю впливу. Зокрема, протибактерійні препарати містять антибіотики і є неефективними при вірусних інфекціях. Є у аерозолів для горла і протипоказання, тож бажано не призначати їх собі самостійно, а попередньо консультуватися з терапевтом або лором.

Смоктальні цукерки або аптечні льодяники
Це всілякі льодяники і таблетки для розсмоктування:
- Strepsils;
- Шавлія з ромашкою від Др. Тайса;
- Ісла-Моос;
- Фарингосепт;
- Септолете;
- Нео-Ангін;
- Лізобакт;
- Декатилен;
- Лизак;
- Трахісан.
При смоктанні виділяється слина, яка зволожує слизову. У той же час, додаткові лікарські інгредієнти пом’якшують, дезінфікують хворе горло і є місцевим анестетиком (знеболюють).

Профілактика
Якщо ви ставите питанням, чому часто болить горло у вас або у вашої дитини, краще відвідати лора і здати мазок з горла. Так можна з’ясувати, що є причиною постійних запалень і болю, найчастіше збудником є золотистий стафілокок. При необхідності лікар призначить курс антибіотиків, і ви назавжди позбавитеся проблеми.
Зверніть увагу на профілактику і зміцнення імунітету. Можливо, варто переглянути спосіб життя або хоча б режим дня.
- Щоб не захворіти, дотримуйтеся правил гігієни: мийте руки після відвідування громадських місць, перед їжею і намагайтеся не торкатися до обличчя брудними руками.
- Харчуйтеся повноцінно: більше овочів, фруктів. Пийте багато води.
- Пройдіть діагностику і доповніть свій раціон необхідними вітамінами і мікроелементами. Для нормальної роботи імунної системи особливо важливі вітаміни А, С і Е, а також мікроелементи –залізо, селен, цинк, мідь.
- Висипайтеся і гуляйте на природі, на свіжому повітрі.
- Приділяйте час спорту, давайте собі помірні фізичні навантаження. На Покупоні ви знайдете безліч варіантів відвідування спортзалів або фітнес-клубів для дітей та дорослих з хорошою знижкою.
- При перших симптомах хворого горла відразу почніть місцеве лікування, щоб не розболітися.
Читайте також:
Аналізи на вітаміни і мікроелементи: які, як і де здати
Як зміцнити імунітет
А як ви справляєтеся з болем в горлі – поділіться методами і рецептами в коментарях. Бажаємо вам побільше позитиву і поменше застуд, будьте здорові!
Лично мне Колдисепт наноСильвер очень хорошо помогает при воспалении в горле! Правда немного печёт как только побрызгал, но зато потом сразу приятное ощущение прохлады и нет боли.
Мне Колдисепт наноСильвер назначил Лор- врач, у которого я наблюдаюсь по поводу своего тонзиллита. И надо сказать, что с этим препаратом улучшение наступило быстрее обычного.
Раньше при боли в горле всегда брали различные леденцы, но уже год покупаем Тонзилотрен. Очень эффективный препарат если принимать вовремя и правильно по схеме лечения в острый период.
Добрый день, Мария. Тонзилотрен – достаточно сильный гомеопатический препарат, эффективен в комплексе с антибиотиками и противовирусными препаратами при ангинах и боли в горле. Можно принимать детям с 2 лет. По поводу дозировки и длительности курса лечения необходимо проконсультироваться с лечащим врачом. Спасибо, что читаете наш блог.
У меня как раз обошлось без приема антибиотиков именно благодаря приему Тонзилотрена. Полоскать горло не особо люблю, а вот эти таблетки работают отлично. Они хорошо воспаление снимают, глотать с ними намного легче.
Добрый день, Марина. Спасибо, что поделились своим опытом. Обратим внимание только, что у препарата могут быть побочные эффекты в виде аллергии, кожных высыпаний, тошноты, а при проблемах со щитовидной железой его можно принимать только по назначению врача.
Желательно больное горло начать лечить сразу, чтоб избежать осложнений. Никогда не знаешь, сколько времени займет это лечение. Я первым делом Тонзилотрен начинаю принимать. Он хорошо убирает белый налет с миндалин. А само лечение хоть и длительное, но очень эффективное.
Добрый день, Карина. Тонзилотрен – гомеопатический препарат, по отзывам, некоторым людям действительно помогает, если начать принимать при первых симптомах больного горла. Но у таблеток есть побочные эффекты, перед приемом лучше посоветоваться с лечащим врачом. Спасибо, что читаете нас, с уважением, BlogPokuponTeam.
Уже давно в домашней аптечке Трахисан держу. Здорово помогает от боли в горле, действуя на причину, а не просто маскируя неприятные чувства.
Нет хуже боли, чем боль в горле. У меня эта проблема довольно часто. Спасаюсь полосканиями с ромашкой и таблетками Трахисан. Последние, весьма действенные, т.к. обладают антибактериальным действием.
Иногда боль в горле, даже не очень сильная, ужасно мешает жить нормально. Мое первое лечение мятные леденцы от горла и достаточно теплый чай с сливочным маслом (чуть меньше столовой ложки на чашку чая). Такой чай немного не приятный, как по мне, но очень помогает когда дерет горло. Если уж совсем туго и болит реально сильно (очень редко, но бывает у меня), покупаю спрей от горла, в составе которого есть лидокаин (обезболивающее), он немного замораживает горло и чувствуешь себя почти сразу отлично. Конечно если в течении недели не проходит дорога к врачу.
Иногда появляется боль или першит в горле, сначала лечусь леденцами всякими, если не помогает иду к терапевту ибо горло и нос – это первые признаки простуды и гриппа. Надо беречь себя и лучше лишний раз пройтись к врачу, нежели проваляться в овощном состоянии в кровати.