Як швидко вилікувати нежить – поради, які реально допомагають

Ніс не дихає, пропав нюх, соплі течуть струмком, гори носових хусток, які безжально натерли шкіру, – симптоми і атрибути нежитю знайомі всім: і дорослим, і дітям. Стан, часто не небезпечний, але неприємний і на кілька днів вибиває з колії. Однак припинити або хоча б зменшити прояви нежитю, не запустити хворобу і прискорити одужання все ж таки можна. Якими методами – розбиралася BlogPokuponTeam, а ще підготувала знижки до 75% на відвідування отоларинголога.

11 акцій
Читайте в нашій статті:
- Основні причини нежитю
- Лікуємо нежить у домашніх умовах: народні і медикаментозні засоби
- Коли самолікування може бути небезпечно: консультація лікаря – обов’язкова!
- Нежить у немовлят до року: як допомогти малюкові
- Нежить при вагітності
- Алергічний риніт: чим лікувати?
Основні причини нежитю
Крім банальних ГРЗ і ГРВІ, причиною нежитю можуть послужити і інші інфекції, вплив алергенів, зміна гормонального фону, перепад температур.
За своєю суттю нежить – це посилення роботи секреції слизу внаслідок набряку слизової носа, який в свою чергу спровокований дією інфекції або алергічних подразників.

Головних «винуватців» нежиті або риніту чотири:
- Респіраторні захворювання (ГРЗ і ГРВІ), викликані вірусами, які руйнують клітини слизової і призводять до того, що клітинна рідина накопичується і викликає набряк, через який важко дихати. Через деякий час на боротьбу з вірусом поспішають лейкоцити. Їх скупчення мають вигляд більш густих виділень з носа.
- Алергія – запалення під дією алергенів, що потрапляють на слизову носа, так званий алергічний ринокон’юнктивіт або поліноз. Імунна система спрацьовує посиленим виробленням речовини, через яку відбувається набряк і закладає ніс.
- Вазомоторний риніт – до кінця не вивчене захворювання, внаслідок якого слизова реагує розширенням і набряком на такі подразники, як холодне повітря, різкий запах.
- Нежить як специфічна реакція на деякі препарати. При наявності такого побічного ефекту потрібна консультація лікаря і призначення інших ліків.
У складних випадках краще звернутися до фахівця вузького профілю (алерголога, отоларинголога), а Покупон допоможе заощадити на огляді і лікуванні до 75%. У вартість пакету послуг лора зазвичай входить огляд фахівця, діагностика за допомогою відеоендоскопа, додаткові процедури (промивання носа), схема лікування.



6 акцій
Лікуємо нежить у домашніх умовах: народні і медикаментозні засоби
Звичайно, нежить навряд чи вийде вилікувати за один день. І все ж, якщо мова йде про застуду, то полегшити симптоми – зняти набряк слизової і відновити носове дихання – допоможуть прості методи і засоби. Головне, негайно почати лікування, як тільки відчуєш, що захворів.
1. Гаряче питво – чим більше, тим краще
Вітамінний чай, морс, трав’яні відвари – пийте будь-які гарячі, але не обпалюючі, напої. Зігріваючий напій і пар сприяють посиленню притоку крові до носоглотці, симптоми нежитю зменшуються і дихається легше.
Під час застуди і нежиті пити потрібно якомога більше, навіть просто воду, не тільки чаї. Через брак рідини слиз в носі (всім відомі соплі) засихає і густішає. Додати до цього набряк носових ходів, і ніс зовсім не дихає. До того ж, слиз – відмінне середовище для розмноження хвороботворної мікрофлори, яка може спричинити розвиток більш серйозних захворювань, таких як гайморит, синусит, отит. Споживаючи рідину у великих кількостях, ви розріджує слиз. Вона набуває звичайну, рідку, текучу консистенцію і виконує свої функції – вимиває хвороботворні мікроорганізми з носоглотки. Це допомагає позбутися від нежитю та застуди швидше.

2. Парові інгаляції
Інгаляції з допомогою пара – відомий нам з дитинства метод лікування від застуди і нежитю. Їх можна робити, якщо у хворого немає підвищеної температури тіла і якщо мова йде про вірусної інфекції на ранніх стадіях зараження. Вплив пара зменшує закладеність носа, відтік слизу поліпшується, і носове дихання відновлюється. Інгаляція робиться так:
- Нагрійте в ємності воду, можна не до закипання, досить тієї температури, коли інтенсивно утворюється пара.
- Встановіть каструлю з гарячою водою на стіл, табуретку або іншу зручну рівну поверхню і подихайте над парою носом з півгодини. Тільки не обпечіться – якщо відчутно гаряче, відсувайтеся далі.
- Вдихайте носом глибоко, а видихайте – з зусиллям, щоб звільнити носові ходи від соплей.
Якщо у вас є спеціальний інгалятор, то, звичайно, краще використовувати його: в комплекті до нього йде спеціальна маска, яка підвищує ефективність процедури.
Можна посилити дію пара ароматерапією, додавши в ємність для інгаляцій кілька крапель ефірної олії, що має бактерицидні властивості:
- Евкаліптової.
- Лимонної.
- Чайного дерева.
- Розмаринової.
- Соснової.
- Лавандової.
Аромамасла можна використовувати, якщо ви впевнені, що у вас немає на них алергії, інакше почнете чхати ще сильніше.

Також не рекомендується вдаватися до парових інгаляцій хворим, у яких часті носові кровотечі, підвищена температура тіла, діагностовано захворювання легенів, серця, бронхіальна астма.
3. Інгаляції небулайзером
При нежиті інгаляції небулайзером досить ефективні, хоча частіше цей апарат застосовують для лікування хвороб бронхів. Щоб швидше позбавити себе або свою дитину від нежитю, можна заправляти небулайзер такими розчинами:
- На основі імуностимулятора інтерферону – 1 ампула препарату на 3 мл фізрозчину. Інгаляцію проводити 2 рази на день вранці і ввечері, по 5-15 хвилин.
- Фізрозчин, мінеральна вода «Боржомі» – за допомогою таких інгаляцій добре зволожується і дезінфікується слизова, поліпшується відходження слизу і мокротиння.
- Фурацилин – хороший антисептик. Для інгаляцій використовується готовий аптечний препарат (нітрофурал 0,024% водний розчин, 1: 5000) або розчин 1 таблетки фурациліну в 100 мл фізрозчину. На один сеанс інгаляції відміряйте 4 мл нерозведеного розчину.
- Настоянки: толзінгон – розвести з фізіологічним розчином 1 до 1 для дорослих, 1 до 2 для дітей до 7 років і 1 до 3 для (препарат має антисептичну, імуномодулюючу дію); хлорофиллипт – 1 до 10 з фізіологічним розчином; ротокан, календула і прополіс – 1 до 40 з фізіологічним розчином (на 1 інгаляцію 2-3 мл отриманого розчину).
- Препарати відхаркувальної дії – якщо нежить супроводжується кашлем: лазолван (така інгаляція підійде навіть 3 місячному малюку), флуімуціл (дітям, призначаючи з 2 років), ацетилцистеїн.

Перш, ніж використовувати будь-які препарати, необхідно проконсультуватися з сімейним лікарем – самолікування може мати негативні наслідки.

7 акцій
4. Прогрівання в гарячому душі
Прийміть гарячий душ, якщо вам просто необхідно швидке полегшення. Як і інгаляція, душ – ефективний спосіб зменшення течі з носа і усунення закладеності.
5. Зігріваючий компрес для носа
Якщо ви тільки застудилися, з носа рікою тече прозорий, водянистий слиз, у вас немає підвищеної температури тіла, то можна зменшити набряк і відновити носове дихання за допомогою компресів.
Компреси можуть бути сухі і вологі. У першому випадку в тканинний мішечок можна насипати прогріту сіль або лляне насіння і прикладати до носа по 10-15 хвилин. Вологий компрес – звичайна серветка, змочена в гарячій воді (але не в окропі, щоб не обпектися), яку прикладають до носа на 2-3 хвилини 3-4 рази на день.
Тепло прискорює відтік слизу і полегшує носове дихання.
Прогрівання (і компреси, і інгаляції) протипоказані, якщо у вас не звичайна застуда, а більш серйозні інфекційні захворювання, особливо бактеріального характеру – гайморит, синусит, які лікують антибіотиками. Щоб не нашкодити домашніми процедурами собі або своїй дитині, краще проконсультуйтеся з лікарем.
6. Промивання носа
Промивають ніс за допомогою спринцівки, звичайного одноразового шприца без голки або спеціальної посудини для промивання носа – неті-пота. Найпростіший розчин – сольовий: половина чайної ложки солі на склянку теплої води, можна ще додати дрібку соди (або як варіант готовий аптечний фізрозчин). Процедуру проводять 3-4 рази на день, поки не зникнуть симптоми нежитю. Промивання носа фізіологічним розчином і не тільки – дуже ефективний метод при ГРВІ та інших захворюваннях. Є у цього методу і протипоказання, наприклад, якщо у хворого слабкі судини, схильність до кровотеч з носа, викривлення носової перегородки або поліпи.

Читайте також: Як правильно промивати ніс
7. Сік каланхое
Каланхое – відомий народний засіб при нежитю, яке можна застосовувати і дорослим, і дітям. На основі цієї рослини виготовляють краплі, настоянки, розчини, мазі. Якщо потрібно вивести слиз, що накопичився в носі у діток, які ще повноцінно не висмаркиваються, капають екстракт каланхое. Він дбайливо діє на слизову носа, викликаючи активне відділення слизу, і що найголовніше – дитина починає чхати, соплі виходять назовні, ніс очищається без сліз і нервів.

Препарати з каланхое протипоказані при вагітності, особливо в 3-му триместрі, коли високий ризик мимовільного переривання.
Про застосування каланхое при нежиті у дітей дивіться відео.
8. Судинозвужувальні спреї і краплі
Лікарські препарати судинозвужувальної дії, як правило, дають майже моментальний ефект – ніс починає дихати і виділень з нього стає менше. Діють ліки кілька годин, а потім симптоми поновлюються і потрібно знову капати / впорскувати препарат. Незважаючи на те, що судинозвужувальний спрей (краплі) значно полегшує стан, його не можна використовувати більше 5 днів, тим більше постійно. Це загрожує побічними ефектами: від звикання до препарату до розростання слизової оболонки і утворення поліпів, які потрібно буде видаляти.
Судинозвужувальні можна капати на ніч, щоб мати можливість нормально поспати ті кілька годин, під час яких вони діють.

Коли самолікування може бути небезпечним: консультація лікаря – обов’язкова!
Нежить – не окрема хвороба, а такий же симптом, як і кашель, висока температура, сльозотеча і інші неприємні речі. Щоб вилікувати нежить, потрібно ліквідувати його причину – побороти вірус, бактерію, усунути алерген. Консультація фахівця не буде зайвою ніколи, але в певних випадках вона є обов’язковою:
- Крім нежитю у хворого спостерігається набряк лобної частини голови, правої або лівої сторони носа, щік, очей.
- Нежить супроводжується помутнінням зору.
- Сильний біль в горлі, білий або жовтий наліт на гландах і задній стінці горла.
- Виділення з носа мають неприємний запах.
- Затяжний кашель, що не проходить протягом 10 днів і більше доповнився нежитем, при цьому соплі жовті, жовто-зелені або сірі.
- Висока температура тіла.
- Нежить з’явився відразу після травми голови.
Такі тривожні симптоми говорять про те, що хвороба більш серйозного характеру, ніж просто риніт. Важливо не пропустити такі небезпечні і здатні вплинути захворювання, як:
- гнійний гайморит;
- тонзиліт;
- порушення в роботі гормонів;
- забій головного мозку внаслідок травми голови;
- бактеріальні інфекції, такі, як менінгіт, а також не запустити нежить до хронічної форми.
Побоювання також повинен викликати будь-який тривалий нежить, що мляво протікає більше 10 днів, і набряк слизової носа (без нежитю як такого, без виділень з носа), що не переривається довше 10-14 днів. Багато хто може вважати, що цей нежить залишковий, але можливо, це свідчить про те, що почалися ускладнення – запалилися додаткові пазухи носа, розвивається гайморит або фронтит. У дітей уповільнені, часті застуди і нежиті можуть бути проявом збільшених аденоїдів. Самолікування може бути небезпечно для вашого здоров’я, вчасно звертайтеся за медичною допомогою.
Якщо сімейний лікар направив вас до отоларинголога, на платні аналізи або додаткову діагностику (МРТ, КТ), то ви завжди можете підшукати варіанти дешевше зі знижками від Покупона до 80%. Нагадаємо, що реформа охорони здоров’я дозволяє безкоштовно скористатися деякими медичними послугами тільки після укладення декларації з лікарем. Підписати договір можна з будь-яким педіатром, сімейним лікарем або терапевтом, вивчивши відгуки і вибравши клініку, де вам буде найзручніше обслуговуватися.

Один з ефективних методів захистити себе від респіраторних захворювань (грипу, коронавирусной інфекції) та інших небезпечних хвороб – вакцинація. Якщо безкоштовна вакцина на даний момент недоступна, зробити щеплення можна в одному з приватних медичних центрів.
Читайте також:
Вакцинація проти COVID-19 в Україні: все про щеплення і препарати
Щеплення в Києві: де і як робити
Нежить у немовлят до року: як допомогти малюкові
Питання, як і чим лікувати нежить у новонароджених діток, немовлят до року виникає у молодих батьків досить часто. Закладений носик, забитий слизом, стає причиною того, що грудничку важко дихати, він починає вередувати, у малюка порушується сон, він погано їсть, а для грудних дітей перших місяців життя до року це дуже важливо.
Причини нежитю у маленьких дітей все ті ж, що і у дорослих: віруси, бактерії, алергени (алергічний риніт), перегрів, переохолодження. У новонароджених дітей в перші дні життя спостерігається фізіологічний риніт – слизова адаптується до нового середовища сильними виділеннями з носа. Це не є небезпечним і скоро пройде без додаткового лікування.

Найчастіше причиною нежитю у грудничка бувають респіраторні захворювання, викликані вірусами: ГРВІ, грип. Якщо дитячий лікар діагностував вірусну інфекцію, то лікування буде полягати в розрідженні слизу. Для цього потрібно:
- поїти немовля якомога частіше (прикладати до грудей і давати воду);
- більше часу гуляти з дитиною на свіжому повітрі;
- регулярно провітрювати кімнату;
- робити вологе прибирання хоча б 1 раз на день;
- підтримувати вологість повітря на рівні 50-70%;
- капати дитині в ніс фізрозчин, куплений в аптеці, або розчин морської солі, приготовлений власноруч (1 чайна ложка солі на 1 л очищеної води). Так як малюк ще не висмаркується, то слиз, що залишився після закапування, потрібно відсмоктати аспіратором.
Важливо не допустити, щоб вірусна інфекція доповнилася бактеріальною, в цьому випадку нежить довго не проходить, і виділення з носа з прозорих і рідких перетворюються в густі зелені і жовто-зелені. Контроль педіатра обов’язковий.
Нежить при вагітності
На жаль, нежить у вагітної – часте явище. Знижений імунітет, гормональні перебудови в організмі майбутньої мами, пересихання слизової через збільшення кількості крові в організмі сприяють частих простудних захворювань. Як зупинити нежить, вилікуватися, якщо більшість препаратів від застуди – табу?

Тут, звичайно, на допомогу прийдуть народні засоби і методи:
- Промивання носа сольовим розчином;
- Прогрівання носа синьою лампою;
- Інгаляції з цибулею і часником, трав’яними настоями і ефірними маслами ментолу і чайного дерева;
- Масаж носа з ефірними маслами.
- Провітрювання та вологе прибирання.
А ось судинозвужувальні краплі вагітним використовувати не можна: крім судин слизової, ці препарати впливають і на капіляри плаценти, підвищуючи ризик кисневого голодування плода, а це може мати негативні наслідки. Краплі від нежитю також можуть підвищити тиск, що теж не бажано. Вагітність – справа відповідальна, яка накладає на майбутню маму багато обмежень. Тому при будь-яких проблемах зі здоров’ям краще звертатися до лікаря.


59 акцій
Алергічний риніт: чим лікувати?
Якщо у вас алергічний нежить, закладеність носа, іноді навіть закладає вуха – як лікувати ці симптоми? Звичайні судинозвужувальні краплі – не вихід з положення. Вони не допомагають при риніті, більш того, завдають шкоди слизовій. Та й вилікувати алергію повністю, на жаль, неможливо. Прибрати симптоми цієї хвороби – крім закладеного носа, чхання і гнусавості ще і сверблять і сльозяться очі, болить голова – можна тільки уникнувши контакту з алергеном, що провокує алергію. Але часто це зробити дуже складно, якщо причини алергії – в реакції на пилових кліщів (круглий рік) або пилок рослин (сезонно).
Діагностика алергічного риніту обов’язково передбачає лабораторні дослідження – аналіз на загальний рівень IgE і специфічні імуноглобуліни в сироватці крові, а також шкірні алергопроби – тести на алергени.
У разі, якщо діагноз підтвердився, не уникнути медикаментозного лікування:
- Антигістамінні препарати (таблетки). Протипоказані під час вагітності.
- Протиалергічні ліки – спреї, краплі для носа, очей, до складу яких входять гормони, антигістамінні компоненти.
- Цільові ін’єкції алергенів в малих дозах. Лікування проводиться періодично курсом під наглядом алерголога. Така імунотерапія має ефект, але проводити її треба довго, не менше 3 років.
Позбавлення симптомів алергічного риніту можливе, якщо приймати ліки регулярно і не тільки коли ніс вже закладений, а за 2-3 тижні до сезону алергії ( якщо вона носить сезонний характер) і ще протягом кількох тижнів після того, як вам вдалося впоратися з проявами цієї недуги.

Крім медикаментозного лікування боротися з неприємними і часом виснажливими симптомами алергічного риніта можна допоміжними методами в домашніх умовах:
- Прийом вітамінів: до настання сезону і після нього приймайте вітаміни групи B і С. Сезон займає різні періоди в залежності від того, на цвітіння яких рослин у вас алергія: він може бути з середини квітня до кінця травня – початку червня; з початку літа до середини липня; з середини липня до осені і перших холодів.
- Гіпоалергенна дієта: під час сезону виключити вживання таких продуктів, як мед, горіхи, кавуни, дині, баклажани та інші.
- Народні методи: прийом відвару з череди. Рецепт простий – на склянку теплої води 20 г сухої трави, томити на водяній бані 15 хвилин. Остудити, процідити, додати води, щоб вийшов склянку. Пити по 1 ст. ложці після прийому їжі.
- Промивання носа соляним розчином: фізрозчин механічно вимиває алерген з поверхні слизової. Метод підходить навіть для вагітних.
- Посилена гігієна під час сезону: кожен раз після повернення додому з вулиці прийняти душ, помити волосся, промити ніс і очі, а одяг відразу відправляти в пральну машину.
Читайте також:
Алергія на цвітіння
Алергічна реакція на сонце
Нежить, напевно, найпоширеніший симптом в житті будь-якої людини – часто безпечний, але від цього не менш неприємний. Діліться своїм досвідом боротьби з нежиттю, а ми вам бажаємо якомога рідше хворіти :).
Статья – 50% замечательные рекомендации, 50% – откровенно опасные. Хотелось бы понять, кто писал и вычитывал ли статью врач или хотя бы адекватный и наученный родитель перед публикацией
Добрый день, Елена. Медицинские обзоры пишутся исключительно опираясь на рекомендации врачей и с указанием возможных противопоказаний. Более того, мы акцентируем внимание на том, что заниматься самолечением небезопасно – лучше сходить на осмотр к врачу, сдать анализы, пройти диагностику. Что именно в данном обзоре показалось вам опасным?
Интересная статья спасибо жена долечилась выросли полипы будет удалять а что дальше ? Полипы будут восстанавлива́ться?