Як правильно загартовуватися з користю для здоров’я

Загартовування – потужний і дієвий спосіб зміцнити організм як дитині, так і дорослому. Адепти цієї методики збереження та підтримки здоров’я в 1,5-3 рази менше хворіють. Люди загартовані довше залишаються молодими, бадьорими і життєрадісними. Незважаючи на численні плюси, загартовуватися треба обережно, правильно підібравши найбільш оптимальні загартовуючі процедури. BlogPokuponTeam з’ясовувала, з чого почати загартовування в домашніх умовах, коли це краще робити – взимку або влітку. Як перемогти власну теплолюбність і, найголовніше, не нашкодити здоров’ю і не викликати загострення захворювань.

Читайте:

Що таке загартовування і чому воно таке корисне?

Метод загартовування заснований на тренуванні стійкості та адаптації тіла до різних умов навколишнього природного середовища: холод, спека, сонце, вітер, перепади атмосферного тиску. Як результат – більш висока опірність організму несприятливим факторам. Особливо тим, які найчастіше використовувалися у процесі загартовування (наприклад, низькі температури). 

Говорячи про загартовування, спочатку мають на увазі саме вплив холоду на поверхню шкіри. І це не випадково. Стимуляція терморецепторів на шкірі холодом позначається на загальному стані тіла, а також:

 • Підвищує здатність організму швидко адаптуватись до умов і підтримувати постійну температуру.
 • Зміцнює імунітет, нервову і серцево-судинну систему.
 • Прискорює обмін речовин.
 • Усуває проблеми з аритмією.

Все це справляє позитивний вплив на зовнішній вигляд і самопочуття людини, в результаті:

Загартовування - шлях до здоров'я

Переконайтеся, що здорові: протипоказання до загартовування

Головне в лікуванні і профілактиці, чим і є загартовування, – не нашкодь. Всі корисні «бонуси» від загартування можна отримати, діючи грамотно:

 • у відповідності з правилами та планом тренувань;
 • враховуючи протипоказання. 

Протипоказаннями до загартовуючим процедурам є:

 • Застуда, грип та інші вірусні інфекції – їх потрібно підлікувати до початку загартування.
 • Пошкодження і запальні процеси на шкірних покривах, такі, як гнійні рани.
 • Підвищений або знижений тиск, хвороби нирок вимагають обов’язкової консультації з лікарем
 • Підвищений очний тиск – скачки температури можуть погіршити ситуацію та призвести до відшарування сітківки. Тому перш ніж стати моржем, варто проконсультуватися з окулістом. На Покупоні це можна зробити зі знижками до 75%.
 • Ішемія, серцева недостатність, підвищене серцебиття – при таких хворобах загартовування категорично протипоказано, це підтвердить будь-який кардіолог

Загалом, зі здоров’ям краще не жартувати. І якщо ви плануєте гартувати себе або дитину, обов’язково проконсультуйтеся з сімейним лікарем-терапевтом або педіатром. Тим більше, що завдяки Покупону це не вимагає колосальних витрат: знижки сягають 70%. Акції особливо вигідні, якщо купувати пакети послуг. У цьому випадку крім консультації ви отримуєте додаткове обстеження зі знижкою (УЗД, ЕКГ, аналізи). Проконсультуватися з лікарем можна також онлайн, не виходячи з дому.

Консультація з лікарем

Гартування організму: основні правила

Переконавшись у відсутності протипоказань, можна приступати до процедур по загартуванню.

Загартовуйся без зайвого стресу для організму

З чого почати? Різкий старт загартовування (наприклад, обливання крижаною водою) не принесе користь організму. До того ж, навряд чи буде під силу людині, яка до цього такого не практикував. І вже тим більше, не буде комфортним. 

На початковому етапі привчіть себе вмиватися холодною водою, щодня знижуючи температуру приблизно на градус – з кімнатної до відчутно холодної. Таке умивання не тільки підготує тіло до загартовування, але і зменшить набряклість, зробить шкіру більш пружною. Можливо, для дівчат це буде додатковим стимулом.

Вмивання холодною водою

Регулярність – запорука ефективності

На питання, як часто потрібно робити процедури по загартуванню організму відповідь одна – регулярно. Виправданням може бути хіба що застуда або явні протипоказання. Загартовуючі процедури можна робити і в погану погоду, і у відпустці, і в поході. Щодня – так щодня, знайдіть варіанти гартуватися, будь то ходьба босоніж, обтирання або холодний душ. Звичайний нежить, без підвищеної температури – теж не привід робити перерву. 

Способи як загартувати організм

Загартувати дорослого або дитину можна різними методиками. Новачкам рекомендується починати з основних, більш делікатних технік. Моржування, купання взимку в ополонці – прерогатива досвідчених прихильників загартовування зі стажем. Розповімо про способи гартування, доступні звичайній людині в домашніх умовах або на вулиці.

Обтирання мокрим рушником

Дуже корисна процедура для будь-якого, хто не має протипоказань (по перше, мова йде про рани і запалення на шкірі).

Обтиратися потрібно змоченим водою рушником. Енергійно, протягом 2-3 хвилин, розтираємо до почервоніння і відчуття тепла поверхню верхньої частини тіла – шию, спину, груди, потім насухо витираємося. Те ж саме проробляємо з поверхнею стегон і ніг. 

Схема проведення обтирань наступна:

 • Перші процедури проводимо з рушником, змоченим у теплій воді температурою 33-34°C. Далі раз у 10 днів знижуємо її на 5°C, доводячи до 18-20°C. 
 • Адаптуємо тіло до такої температури протягом 2-3 місяців. Потім знову раз у 10 днів знижуємо температуру на 5°C і використовуємо вже холодну воду.
Обтирання мокрим рушником

Контрастний душ

Загартування контрастним душем – відмінна техніка тренування і зміцнення судин і серця, профілактики варикозу, посилення кровотоку і прискорення обміну речовин. Схема виконання процедури: 

 • Протягом 10-30 секунд обдаємо тіло гарячим душем (температура 40-45 градусів). Ретельно і рівномірно обливаємо кожну діляночку тіла.
 • Протягом 10-30 секунд – робимо обливання холодною водою.
 • Повторюємо цикл 3 рази.

Можна починати з 10 секунд, додаючи по стільки ж кожні 2 тижні. Загальна тривалість процедури повинна займати приблизно 30 секунд. У перші 3 тижні температура холодного душу 28-30 градусів, потім знижуємо її до 15-20 градусів.

Контрастний душ

Обливання тіла холодною водою

Починати обливатися слід поступово, краще вранці. Спочатку обливаючи окремі частини тіла – обличчя і шию, руки, ноги, а через пару тижнів вже все тіло повністю. Воду підготуйте з вечора: наберіть в ємність холодної води, а за ніч вона нагріється до кімнатної температури. Після обливання добре розітріть тіло сухим рушником.

По мірі звикання організму, знижуємо температуру на 5 градусів. Робимо це кожні 10 днів, як при обтиранні. Щоб уникнути переохолодження, у ванній, де ви робите процедуру, температура повітря не повинна бути нижче 20 градусів.

Повітряні ванни

Повітря разом з водою і сонцем – ефективний чинник загартовування. Починайте процедури вдома, в добре провітреному приміщенні, на початковому етапі температура не повинна бути нижче 15°C. Тривалість перших повітряних ванн – не більше 3 хвилин, з часом її можна збільшити до 5 хвилин. Процедуру приймаємо, роздягнувшись, гріючись на початку за допомогою будь-яких вправ: ходьба, стрибки, присідання, нахили, віджимання від підлоги.

Перш, ніж приймати повітряні ванни в умовах вулиці, повинно пройти не менше місяця «домашніх» процедур. Звичайно, найкращий час для загартовування на відкритому повітрі – літо. Починати рекомендують при температурі 20-22°C. Початкова тривалість процедури – до 15 хвилин, потім час можна щодня збільшувати на 1-2 хвилини. 

Якщо ж таке загартування людина проводить вже більше року, то можна приймати повітряні ванни на відкритому повітрі і в холодну пору, взимку або восени. Для цього підійде незасклений балкон. Перші такі заняття мають тривати не більше 1 хвилини, поступово можна збільшити до 15 хвилин.

Повітряні ванни

Ходьба босоніж у холодній воді або на снігу 

Для багатьох не секрет, що на стопах розташована безліч біологічно активних точок. Вплив на них у тому числі холодом – дуже корисний і доступний спосіб оздоровити організм. Для цього у ванну наливаємо трохи води кімнатної температури, заходимо в неї на 2-3 хвилини, крокуємо на місці. Знижуючи температуру на 1 градус кожні пару днів, доводимо її до температури холодної водопровідної води. Такий метод не тільки загартує організм, але і запобіжить розвитку плоскостопості і підвищеної пітливості ніг. 

Взимку, після достатньої підготовки, корисно буде пробігтися по снігу протягом 1-2 хвилин. Попередньо потрібно розігріти все тіло, особливо ноги, енергійними рухами (біг на місці, стрибки). Розминку потрібно робити в теплому приміщенні. На початковому етапі застосування такої техніки час виходу на сніг (лід, мерзлу землю) – не більше 1 хвилини. Вийшовши на мороз, не стоїмо на місці: тупотимо, підстрибуємо, бігаємо, щоб підсилити кровообіг і не замерзнути. Потім повертаємося в тепло, продовжуючи інтенсивні вправи (ходьба, тупання) і масаж стоп і ніг до почервоніння.

Ходьба босоніж у холодній воді або на снігу

Різкоконтрастні процедури: з лазні – у сніг

Підготувавши організм перерахованими вище способами, можна практикувати виходи на сніг після лазні або гарячої ванни (температура води – більше 38 градусів). Вибігаємо на сніг босоніж, в плавках або накинувши щось тепле на плечі (це залежить від рівня підготовленості). Якщо снігу багато і він свіжий, пухкий – можна стрибати прямо в замет, робити снігові обтирання. Роблячи все це за 1-2 хвилини, повертаємося в баню або в гарячу ванну. Таке контрастне тренування повторюємо до 4 разів за сеанс. Якщо ви вже досить просунуті в загартовуванні, можна практикувати занурення в ополонку. Про цю давню традицію на християнське свято Хрещення ми писали в нашій окремій статті.

Щоб ефект був максимальним, лазню бажано відвідувати регулярно. І поки ви міркуєте, у скільки це може вилитися, найенергійніші і спритні користуються нереальними знижками Покупона до лазні, сауни та хамама

З лазні – в сніг

Загартування для дітей: що потрібно, щоб зміцнити імунітет дитини 

Немає нічого гіршого для батьків, ніж хвороба дитини. Особливо якщо одна змінює іншу з короткими періодами перепочинку. Коли дитина після лікарняного не встигла толком походити в садок-школу, як знову застудилася. Застуди, біль у горлі, що перетікає в хронічний тонзиліт, гайморит, бронхіальна астма, а то і пневмонія – часті хвороби виснажують і самого малюка, і дорослих поруч з ним. Причина одна – слабкий імунітет. І загартовування в цьому сенсі – найкращий спосіб зменшити схильність дитини до хвороб або полегшити їх перебіг.

Загартовування дитини

З чого починати загартовування дитини

У батьків може бути спочатку невірне уявлення про загартовування. В їх уяві загартування – це замерзла дитина, бігає боса по снігу або плескається ополонці. Звичайно, такі екстремальні методи загартовування викликають одне почуття: страх, що чадо знову буде хворіти. Особливо, якщо дитина і так часто хворіє. Перше, з чого слід почати загартовування малюка – побороти власні бар’єри і страхи. Дозволити синові чи доньці ходити босоніж, без шкарпеток, – якщо їм це комфортно. Не гріти питво – якщо дитині подобається пити холодне. Всі ці прості речі змінюють сприйняття загартування, перетворюючи його в нормальний здоровий спосіб життя. 

Основні правила загартовування дітей такі ж, як у дорослих: поступовість, регулярність, відсутність протипоказань. Перед тим, як почати загартовувати дитину, порадьтеся з педіатром. Слід відзначити важливість дотримання режиму дня, обмеження використання малюком гаджетів, збалансовані розумові і фізичні навантаження.

Принципи загартовування немовлят і дітей старшого віку

Починати загартовувати малюка можна (і потрібно) з самого раннього віку. З чого почати:

 • Частіше гуляйте з дитиною на свіжому повітрі.
 • Одягайте новонароджених по погоді. Не кутайте в страху, що дитина буде мерзнути. Перегрів для малюка також небезпечний, як і переохолодження. Одягу на дитині має бути надіто всього на один шар більше, ніж на дорослій людині, що її супроводжує.
 • Дотримуйтесь температурного режиму (19-22°C), підтримуйте вологість у приміщенні на рівні 50-70%. Такий сприятливий мікроклімат не складно створити в домашніх умовах. Все що потрібно: зручний і практичний інвентар для вологого прибирання, хороший зволожувач повітря (як правильно його вибрати ми говорили тут) і термометр. А за посиланням ви знайдете все це з вигідним кешбеком – задоволений настрій теж є запорукою гарного самопочуття. 
Загартовування немовляти

Особливості загартовування немовлят і дітей до 5 років:

 • Перебування на сонці при температурі не вище 30 градусів. Якщо ви поїхали на море, то потрібно бути особливо уважним, щоб дитина не обгоріла і не перегрілася.Час перебування малюка на сонці (обов’язково –  в головному уборі) з 3 хвилин можна поступово збільшити до 5-6 і тільки потім довше.  Грудним діткам сонце взагалі шкідливо.
 • Купання: дітей після року купають у воді від 33°C влітку і від 36°C – взимку.  Загартовування можна проводити шляхом зниження температури води щотижня на 1 градус, доводячи її до 24°C.
 • Обливати, обтирати, робити малюкові ванночки для ніг потрібно, починаючи з температури 27°C і поступово охолоджувати до 18°C.

Для загартовування більш старших діток, з 5-6 років, можна використовувати такі методи, як фінська лазня, контрастний душ.

Сауна та дитина

Головний принцип – всі процедури повинні викликати у дитини тільки позитивні емоції.  Краще, якщо ви будете загартовуватися разом з нею, подаючи особистий приклад.

Про загартовування дітей дивіться відео.

Бажаємо вам вдало почати і міцно вписати в своє життя методи загартовування. Адже при правильному використанні вони безсумнівно принесуть велику користь організму.  Якщо є успішний досвід – діліться в коментарях і будьте здорові 🙂

5 коментарів
 • Рита

  В принципе все правильно пишете в статье, я своих сыновей, примерно по такой же методике закаляю. Я б назвала закалку одной из тех вещей, чему можно научится в небольшие сроки, бесплатно в домашних условиях.

 • Надя

  Этот путь долгий и тернистый. Все индивидуально, особенно, что детей касается. Я использую контрастный душ только в косметологических целях. Умываюсь теплая-холодна вода, и для кожи груди это хорошо. Волосы после мытья обдаю прохладной водой, чтоб закрыть чешуйки, мне мой парикмахер так сказал делать. На этом все.) А баню тоже не всем можно. У кого вены разве можно контрастные температуры применять?

 • Елена

  Пробовала контрастный душ. Закаливание положительно влияет еще и на работу нервной системы, поэтому, если сделать этот процесс постоянным, он принесет безусловную пользу. К сожалению у меня это пока не получается, на все нужно время)Да и легко закаливаться летом,когда тепло, а вот зимой сложно себя заставить.

 • Катарина

  Много раз пыталась начать закалятся, ведь это же здоровье и удобство в холодную пору, но как-то не получается. Начинаю обтираться, понемногу обливаться водой комнатной температуры или контраст делать, но потом надоедает очень быстро и опускаются руки.

 • Дмитрий

  В детстве закалялся. Точнее как, отец заставлял вместе с ним. Так вот походу я делал что то не правильно, потому что каждый раз я слягал с насморком и горлом в постель.
  Теперь вот после статьи вспомнил свой неудачный опыт и понял что хочу попробовать теперь уже осознанно и правильно подойти к этому делу! Надеюсь неудачный опыт не повторится)

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *