Як перевірити родимку: коли і кому потрібен огляд, де і до якого лікаря звернутись, чи варто видаляти

Важко повірити, але одна маленька родимка іноді може стати причиною справжньої катастрофи під назвою меланома. В Україні щорічно діагностується близько 3,5 випадків злоякісної пухлини, а помирає від неї кожен третій хворий. В США для порівняння – кожен восьмий.

Більшість українців не знають, як розпізнати симптоми злоякісного захворювання шкіри на початкових стадіях та починають звертатися до лікарів у вже занедбаному стані, коли допомогти майже неможливо. Однак меланома виліковна, якщо її діагностувати на ранніх етапах розвитку. Саме так настільки важливо спостерігати за своїми родимками та знати, в яких випадках треба терміново бігти на огляд. 

Редакція Покупону розповість вам, які бувають родимки, коли треба терміново звернутися до лікаря та до якого, як зрозуміти, що родимка погана, і чи можна попередити перетворення родимок на небезпечні. Окрім корисних порад та рекомендацій у нашій статті ви також знайдете круті знижки на огляд у дерматолога та товари з кешбеком, які допоможуть провести експрес-діагностику самостійно з метою профілактики.

Жінка з родимкою на плечі

«З чого починається родимка»

В кожного з нас на тілі є та чи інша кількість родимок – в когось більше, в когось менше. Частина з них формується у ранньому віці – від 6 місяців до 3-х років (саме їх зазвичай називають уродженими), інші з’являються у 5-7 років, а також у підлітковому віці під впливом гормональної перебудови. У дорослих також з’являються нові родимки, але набагато рідше, ніж у дітей та підлітків.

Родимка, або меланоцитарний невус, – це скупчення пігментних клітин з надлишком меланіну, яке з’являється на шкірі завдяки наступним факторам:

 • Генетика. Кількість родимок зумовлено спадковим фактором – якщо в когось з ваших батьків їх багато, то скоріш за все ця особливість спостерігається й у вас.
 • Вплив сонячного уф-випромінювання. Тривалий вплив ультрафіолету провокує надлишкове вироблення меланіну, через що і з’являються родимки, веснянки та пігментні плями на шкірі.
 • Зміни гормонального фону. Гормональні перебої (як природні, викликані віковою перебудовою в організмі та пологами, так і пов’язані зі стресами та різноманітними патологіями та хворобами) можуть призвести до появи нових та зникнення старих родимок. В таких ситуаціях корисно здати аналізи на гормони, аби розуміти, в якому стані ваше здоров’я, і що могло стати причиною змін стану шкіри.
 • Вплив радіації, рентгенівське випромінювання, вірусні інфекції, травми. Всі названі причини можуть слугувати спусковим механізмом для початку формування родимки.
Родимка на плечі

Різновиди родимок

Пігментні утворення на шкірі виглядають не однаково. Це нормально, оскільки родимки бувають різних видів та відрізняються як за розміром (маленькі – до 1,5 см; середні – від 1,5 до 10 см; великі – від 10 до 20 см; гігантські – від 20 см), так і за зовнішнім виглядом та особливостями побудови. 

Диспластичний невус

Пласке утворення неправильної форми з нечіткими краями, яке не здіймається над шкірою, диаметром 0,5-1,2 см. Може бути як світлих рудувато-коричневих відтінків, так і темним, майже чорним, також часто має неоднорідне забарвлення. Частіше за все таку родимку можна знайти на волосистих частинах тіла, на грудях та сідницях.

Диспластичний невус

Невоклітинний невус

Утворення коричневого кольору з чіткими обрисами, однорідного забарвлення. Зазвичай має пласку форму або трохи здіймається над шкірою, буває різних розмірів та розташовується на різних ділянках тіла.

Невоклітинний невус

Блакитний невус

Чітко окреслене випукле утворення діаметром не більше 2 см, з щільною глянцевою поверхнею. Свою назву блакитний невус отримав через відповідний колір – він може бути блакитнуватим або сіро-блакитним. Найбільш часто зустрічається на верхній частині тулуба, зокрема, на руках та обличчі.

Блакитний невус

Папіломатозний невус

Утворення, що виступає над шкірою, рівномірно забарвлене у коричневий колір, з бугристою поверхнею. Свою назву цей тип невуса отримав через структурну схожість із папіломами, у побуті його навіть називають висячою родимкою через розмір та специфічну форму.

Папіломатозний невус

Лентіго

Пласке утворення коричневого або бурого кольору чіткої форми, зовнішньо нагадує веснянки, але більш темне. Лентіго буває трьох типів: сонячне, тобто таке, що виникає на шкірі внаслідок впливу ультрафіолетового випромінювання, юнацьке, яке з’являється у дитячому та підлітковому віці та не пов’язане із впливом сонячних променів, а також старече, причиною якого є фотостаріння шкіри.

Лентіго

Гігантський пігментований невус

У переважній кількості випадків це пласке утворення, яке з’являється у новонароджених, збільшується з ростом дитини, здатне досягти величезних розмірів (більше 20 см у діаметрі). Колір варіюється від сірого до коричневого і навіть чорного.

Гігантський пігментований невус

Важливо пам’ятати, що від початку більша частина новоутворень на вашій шкірі за своєю природою є доброякісними, однак завжди існує ризик раптової мутації пігментних клітин, яка може перетворити цілком безпечну родимку на підозрілу та смертельно небезпечну. Як попередити та розпізнати проблему, читайте далі.

Кому і коли потрібна перевірка родимок

Рак шкіри – узагальнюючий термін, яким об’єднують цілу низку злоякісних захворювань шкірного покриву. Найнебезпечнішим з них цілком обґрунтовано вважають меланому, яку часто називають «королевою раку». Незважаючи на те, що в онкології на меланому припадає 2,3%, помирають від неї 75% від усіх захворілих на рак шкіри.  

Однак ці зловісні цифри – не привід для паніки. Як і майже будь-яке інше захворювання, меланому можна вилікувати без наслідків, якщо не нехтувати профілактикою, контролювати особисте здоров’я та регулярно відвідувати лікаря. Саме рання діагностика дозволяє підвищити процент п’ятирічної виживаності після виявлення меланоми до 97%. П’ятирічна виживаність – термін, який використовують лікарі для визначення вірогідності пацієнта прожити п’ять та більше років після встановлення діагнозу. Людина, яка переступила п’ятирічний рубіж без рецидивів та ускладнень хвороби, певно проживе стільки ж, скільки будь-яка середньостатистична людина.  

Фактори ризику

Аби розуміти, коли і з якою періодичністю вам слід звертатися до лікаря, щоб не упустити можливий розвиток хвороби, перевірте, чи присутні у вас наступні фактори ризику:

 • I або II фототип: до нього відносяться люди зі світлою шкірою, яка погано засмагає чи не піддається засмазі взагалі; світлим, рудим або русявим волоссям; блакитними, зеленими або сірими очима.
 • Велика кількість родимок – більше 10 на одній руці.
 • Наявність більш ніж 5 диспластичних невусів, а також невусів діаметром більше 6 мм – саме вони, за статистикою, частіше за інші типи утворень перетворюються на меланому. 
 • У дитинстві та підлітковому віці були перенесені важні сонячні опіки. 
 • Зловживання засмаганням під сонцем (особливо у «небезпечний» час – з 11 ранку до 16 вечора) та відвідування солярію (більше 50 годин, проведених у солярії людиною за все її життя, підвищують ризики захворіти меланомою у 3 рази). Якщо сонячні ванни та солярій – це те, без чого ви не можете обійтись, радимо почитати, як правильно засмагати на сонці та в солярії з мінімальним ризиком для здоров’я. 
 • Американські вчені стверджують, що накопичувальний ефект частого регулярного використання  UV-ламп для сушіння гель-лаку та шелаку може сприяти виникненню рідкісного та агресивного типу меланоми – акральної, або піднігтьової, адже менш ніж за 10 хвилин сушки нігтів під UV-лампою шкіра рук отримує денну дозу ультрафіолету. Втім, спеціалісти вважають, що насправді даних для встановлення 100%-го зв’язку між гель-лаком та меланомою недостатньо, але якщо ви боїтеся можливих наслідків, за півгодини до манікюру наносьте на шкіру рук сонцезахисний крем та давайте нігтям періодичний відпочинок від гель-лаку.
 • В когось з близьких родичів було діагностовано меланому.
 • Робота в авіації: пілот та члени екіпажу за годину перебування на борті літака отримують таку дозу ультрафіолету, яку отримали б за 20 хвилин засмагання у солярії.
 • Також незаперечним фактором ризику є раніше діагностована меланома.
Фототипи шкіри
Фототипи шкіри

Якщо ви підпадаєте хоча б під один з цих пунктів, вам необхідно раз на півроку-рік відвідувати лікаря-дерматолога. Якщо не знаєте, кому показати свої родимки, скористайтесь пошуком спеціаліста на Покупоні по реальним відгукам пацієнтів, зібраним з усього інтернету. А наші знижки до 85% зроблять ваш візит до лікаря більш доступним. Замість 300-600 грн (стільки в середньому коштує консультація дерматолога у Києві) огляд по сертифікату обійдеться усього в 100-200 грн.

Вартість прийому залежить від об’єму пакета послуг, які надає дерматолог: це може бути базовий огляд чи огляд із призначенням додаткових аналізів, також комплексний огляд може включати в себе видалення якоїсь кількості новоутворень просто на місці. 

Також проконсультуватися з терапевтом або косметологом-дерматологом можна не виходячи з дому, онлайн зі знижкою Покупона до 80%, однак це не відміняє необхідності очного огляду.

Огляд у дерматолога

Важливо примірно раз на місяць самостійно оглядати своє тіло перед дзеркалом при однаковому освітленні. Якщо є можливість, зверніться за допомогою до когось з сім’ї. В процесі самоогляду уважно вивчіть кожну ділянку шкіри з родимками, якщо можливо, проведіть фотофіксацію, аби при наступному огляді мати можливість шляхом порівняння відстежити чи, навпаки, виключити зміни. 

При цьому бажано озброїтися додатково маленьким збільшувальним дзеркальцем з підсвіткою для огляду важкодоступних місць та смартфоном з камерою (ідеально, якщо він підтримує функцію макрозйомки). Необхідні девайси можна придбати на Покупоні за гарними цінами та з кешбеком, завдяки якому частина витрачених грошей повернеться на ваш рахунок та допоможе заощадити на подальших покупках, а доставка Новою Поштою до дверей зробить процес купівлі максимально зручним.

Як зрозуміти, що родимка є небезпечною

Аби не панікувати без приводу, не підозрювати рак у кожній плямі та правильно інтерпретувати результати самоогляду, запам’ятайте основні критерії первісної оцінки стану родимки – так званий АККОРД. Кожна літера в абревіатурі відповідає одному з симптомів переродження доброякісного невусу у злоякісний:

 • А – асиметрія. Аби перевірити, чи симетрична родимка, подумки проведіть через неї дві умовні лінії хрест-навхрест: якщо всі сегменти виявляться асиметричними відносно один одного, варто насторожитися.
 • К – край. Для злоякісних утворень характерні нерівні, рвані краї із зазубринами, які нагадують обриси географічних мап.
 • К – кровоточивість. Невус починає кровоточити, хоча цьому не передувала жодна травма.
 • О – окрас.Неоднорідна пігментація, поява вкраплень іншого кольору чи відтінку, раптове «вицвітання» родимки також можуть казати про необхідність йти перевіряти утворення. 
 • Р – розмір. Зміна розмірів родимки як у ширину, так у висоту – ще один симптом, який може свідчити про початок її переродження у злоякісну.
 • Д – динаміка. Якщо ви помітили, що на підозрілій родимці з’являються кірочки, лущення, тріщинки, вона свербить, мокне, або з неї раптом випали волоски, то це теж привід якомога скоріше звернутися до дерматолога.
Ознаки меланоми

Далеко не завжди ці ознаки обов’язково говорять про переродження родимки – завжди є шанс, що дерматолог поставить вам діагноз: «диспластичний невус». Родимки такого типу, як ми вже писали вище, виглядають нестандартно, зовнішньо підпадають під опис меланоми, у порівнянні з іншими невусами мають більш високий ризик (але не обов’язково повинні) переродитися з доброї на погану. Ключовим симптомом під час спостереження за вже існуючими диспластичними невусами є саме динаміка: якщо родимка росте та запалюється, рекомендовано вважати її підозрілою та обов’язково показати лікарю. 

Також слід пам’ятати, що примірно у половині випадків меланома виникає на незміненій ділянці шкіри, тобто розвивається сама по собі, а не з попередньої родимки.

Тому під час самообстеження обов’язково перевіряйте шкіру на предмет появи новоутворень – і якщо у вас з’явилась підозріла родимка, ви точно пам’ятаєте, що її там не було, і вона дуже відрізняється за виглядом від інших (дерматологи називають це симптомом «бридкого каченяти»), неодмінно покажіться дерматологу, а ще краще – онкологу, який спеціалізується на шкірних пухлинах.   

Де перевірити родимки

Якщо планові огляди достатньо проводити один-два рази на рік, то із запаленою, швидко зростаючою великою родимкою треба звернутися до лікаря якомога скоріше. Перевірку родимок необхідно здійснювати у спеціалізованому закладі: онкодиспансері або дерматологічній клініці.

Якщо заклад, до якого ви збираєтесь, спеціалізується на естетичній медицині та косметології, простежте, аби лікар, який буде вас оглядати, мав кваліфікацію лікаря-дерматолога або дерматоонколога. Спеціаліст, який буде вас приймати, повинен мати у своєму розпорядженні спеціальне обладнання для огляду, чітко дотримуватися протоколу дослідження, також бажано, аби це був лікар із багатим досвідом, оскільки навіть найсучасніша медична техніка може допускати погрішності, якщо не буде знаходитись в руках досвідченого діагноста.

Дерматоскопія

Існує два бюджетних способи перевірити родимки: безкоштовно та зі знижкою Покупону.

Починаючи з 2009 року, в Україні щорічно проводиться акція до Дня діагностики меланоми, який проходить у квітні або травні: у 2019 році в рамках акції жителі нашої країни мали можливість безкоштовно перевірити родимки у державних та приватних клініках свого міста.

У 2020 році День діагностики меланоми буде проведено 15 травня. У зв’язку з карантинними обмеженнями на даний момент невідомо, чи будуть проводитись очні огляди, і якщо так, то де. В будь-якому випадку, в період з 1 по 10 травня ви можете надіслати фото своєї підозрілої родимки на спеціалізованому сайті та отримати безкоштовну консультацію дерматолога дистанційно.

Для отримання найбільш точної відповіді лікаря необхідно надіслати кілька світлин, зроблених з кількох ракурсів: кожне фото повинне бути максимально якісним та зробленим при гарному освітленні. Тільки так лікар-дерматолог зможе добре роздивитись родимку і надати вам рекомендації з подальших дій та, у разі необхідності, направити на очний огляд.

При всіх плюсах днів безкоштовної діагностики у цієї благодійної акції є свій недолік – вона короткострокова, а необхідність перевіряти родимки та звертатися до спеціаліста може виникнути у будь-який момент життя. В цих випадках вам допоможе заощадити Покупон – завдяки акціям на нашому сайті ви отримаєте знижку на перевірку у дерматолога:

Обов’язково почитайте, що пишуть про дерматологічні клініки на Покупоні, де зібрано більше 5,5 млн відгуків з усього інтернету. 

Так виглядає меланома
Так виглядає меланома

Огляд родимок у кабінеті дерматолога проводиться наступним чином:

 • Лікар перевіряє ваші родимки за допомогою спеціального приладу, який зветься дерматоскоп. В ідеалі перевіряються всі утворення, тому вам доведеться повністю роздягнутися, якщо ви не хочете нічого упустити, адже меланоми знаходять і між пальцями ніг, і в інтимній зоні. Завдяки особливій будові лінз дерматоскопа та потужному світлодіодному підсвічуванню, дерматолог не просто поверхнево оглядає шкіру, а має можливість розгледіти небезпеку у зародку (суперзбільшення та яскраве світло просвічують шкіру наскрізь та дозволяють побачити нюанси, непомітні неозброєним поглядом). З використанням дерматоскопу точність діагностики складає 95%, без нього – 80%, а найкращі результати дає цифрова дерматоскопія, яку виконують за допомогою надчутливого цифрового оптичного сенсора.
 • Якщо в процесі огляду лікар, що вас лікує, побачить передумови до захворювання, то обов’язково запропонує вам видалити підозрілу родимку. Після видалення шкірний матеріал буде надіслано на гістологію, щоб підтвердити або, навпаки, спростувати підозри дерматолога. Для видалення родимок використовуються різні методи: радіохвильовий, електрокоагуляція, лазер, хірургічне висічення. Останній вважається найефективнішим та найбезпечнішим методом видалення: в процесі хірургічного висічення разом із проблемною родимкою  видаляються прилеглі до неї здорові тканини (у випадку, якщо утворення виявиться злоякісним, радикальне видалення допоможе попередити рецидив з тих ракових клітин, що залишились у шкірі), а видалений матеріал не пошкоджується та цілком придатний до аналізу. Втім, самі медики відзначають, що при правильному підходу ефективними є всі методи, й будь-яким з них ви можете скористатись зі знижками від Покупона до 85%.     
 • Гістологія – лабораторний аналіз клітин видаленої родимки, який дає остаточне розуміння того, добра вон чи погана. Якщо добра – лікар заспокоїть вас та відправить додому (наступна планова перевірка знадобиться через півроку-рік), якщо погана – призначить лікування у відповідності зі стадією пухлини. Як правило, виявлення меланоми на 1-2 стадіях, коли в органах ще немає метастаз, дозволяє обмежитись хірургічною операцією з видалення новоутворення та обійтись без додаткових заходів у вигляді хіміо- та імунотерапії. 

Важливо: щоб уникнути неприємних наслідків, родимки необхідно показувати тільки тим лікарям, які мають досвід діагностики та лікування пухлин. В жодному разі не можна видаляти невуси лазером без подальшого відправлення на гістологію, як це часто роблять в косметичних салонах. Видалений матеріал обов’язково повинен бути дослідженим, і у випадку виявлення раку буде проведено додаткову операцію з видалення найменших слідів злоякісних клітин, задля уникнення рецидиву та метастазування. 

Профілактика злоякісних хвороб шкіри

Якщо у вас біла шкіра і багато родимок на тілі, то виключити ризик захворювання меланомою та іншими різновидами раку шкіри на 100% не вдасться. Але у вашому розпорядженні є способи, які дозволять суттєво його знизити: 

 • Відмовтеся від перебування на сонці в період з 11 до 16 години, особливо влітку, і навіть якщо небо затягнуто хмарами, це взагалі ніяк не заважає потраплянню ультрафіолетових променів на вашу шкіру.
 • Якщо все ж таки вам необхідно бути на вулиці у денний час, користуйтесь сонцезахисними кремами з SPF не нижче 30. Крем потрібно оновлювати кожні дві години. І пам’ятайте, що косметика не блокує ультрафіолет повністю, а лише ослаблює його вплив. Тож найефективнішим способом, як і раніше, є скорочення часу перебування на сонці.
 • Якщо ви у групі ризику, обов’язково захищайте тіло за допомогою одягу: навіть влітку краще віддавати перевагу щільному одягу темних відтінків, яка закриває все тіло.
 • Носіть головні убори та сонцезахисні окуляри, адже шкіра голови та очі теж не застраховані від злоякісних новоутворень. 
 • Не засмагайте у соляріях з UVA-випромінюванням, а якщо дуже хочеться придати шкірі красивий золотистий відтінок – вибирайте альтернативні варіанти: гібридні солярії із поєднанням ультрафіолетових ламп та інфрачервоного світла, світлодіодний солярій або цілком нешкідлива тростинна засмага.
Догляд за шкірою для профілактики раку шкіри

Якщо дотримуватися необхідних мір профілактики, регулярно обстежувати своє тіло та показувати лікарю всі свої родимки, а також не займатися самолікуванням, можна істотно знизити ризики захворювання на рак шкіри та підвищити шанси на повне одужання у випадку постановки діагнозу.

Чи багато родимок у вас? Як часто оглядаєте і чи оглядаєте взагалі своє тіло на предмет родимок? Чи бентежать вас якісь утворення на шкірі? Як часто відвідуєте дерматолога? Розкажіть про свій досвід у коментарях та будьте здорові :).

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *