Біль в лівому підребер’ї: симптом, який може бути тривожним

Буває, що в лівому боці починає боліти після їжі, під час бігу або інших фізичних навантажень, а іноді дискомфорт і хворобливі відчуття не залежать ні від прийому їжі, ні від рухової активності. Біль такого роду може бути як реакцією організму на природні процеси, так і сигналом виникнення або загострення хвороб внутрішніх органів.  Характер болю може бути різним, він залежить від причин, за якими виникає болісний спазм. Розібратися, чому болить під ребрами, що робити і до якого лікаря бігти – допоможе наша стаття.

Характер і локалізація болю в лівому підребер’ї

У черевній порожнині розташовано безліч життєво важливих органів, тому з сильною, періодично турбує, а тим більше постійної гострим болем потрібно відразу, не відкладаючи, звертатися до лікаря. Щоб на початковому етапі продіагностувати, від чого виникає біль, людина повинна описати її характер (звичайно, з певною часткою суб’єктивності). Залежно від того, якого роду біль в лівому боці, де конкретно він розташований, куди віддає можна припустити, в чому її причина, що болить насправді.  Остаточний діагноз лікар поставить на основі додаткового обстеження, яке швидше за все знадобиться. Пройти діагностику зі знижкою можна, використовуючи акційні пропозиції на Покупоні.

Колючий біль

Біль під лівими ребрами, коли поколює в боці при бігу або швидкій ходьбі – нормальна реакція організму (в даному випадку – селезінки) на різке прискорення кровообігу.  Особливо, якщо людина не зробив як слід розминку протягом 10-15 хвилин, а тим більше поїв перед тренуванням і активним рухом.

Якщо вже так сталося, що ви не розім’ялися і до того ж пообідали перед інтенсивним навантаженням (після прийому їжі пройшло менше 1-1,5 годин), то зменшити хворобливе поколювання можна так:

 • зменшити темп, перейти на крок, але не зупинятися різко;
 • почати дихати глибше, ритмічніше: при поверхневому, частому диханні руху діафрагми слабкі, приплив крові до серця зменшується і відбувається застій крові в селезінці (у випадку з больовими відчуттями зліва) і в печінці (якщо болить праворуч);
 • розслабити плечовий пояс, руки, нахилити корпус вперед кілька разів;
 • іноді дискомфорт проходить при натисканні в точці болю.

Як бігати правильно, ми розповіли в нашій окремій статті.

Біль під лівими ребрами під час бігу

Гострий, ріжучий біль

Якщо біль такого характеру виникла раптово, що не від бігу і фізичних навантажень, то на це слід обов’язково звернути увагу і не пускати на самоплив.Несподівана різкий біль під лівим ребром може бути симптомом розриву ниркової балії (порожнини в нирці для збору сечі), селезінки, порушення цілісності тонкого кишечника або шлунка. Для виключення цих припущень необхідна негайна консультація лікаря. І зверніть увагу, що на Покупоні є вигідні пропозиції зі знижкою з надання кваліфікованої медичної допомоги.

Гострий, ріжучий біль у лівому боці

Тягнучий, ниючий біль

Тягнучий біль, що не проходить, коли постійно ниє лівий бік –  один із симптомів коліту або дуоденіту, а якщо при цьому ще й нудить, у хворого блювання – то можлива виразка шлунка.

Цей же характер болю, але не пов’язаний з хворобами шлунково-кишкового тракту, може сигналізувати про проблеми з серцем: передінфарктному стані, ішемії, стенокардії.

Тупий біль протягом довгого часу

Якщо тупий біль в лівому боці турбує вже довго, то затихає, то загострюється, стаючи колючої, розпирала, сверлящей, що стріляє, то це привід проконсультуватися з гастроентерологом і з’ясувати причину. Велика ймовірність, що проблема в органах травлення – запалення жовчного міхура (холецистит), слизової шлунка (гастрит) або підшлункової залози (панкреатит). В останньому випадку, при загостренні панкреатиту, біль має оперізуючий характер, супроводжується блювотою, здуттям живота і посилюється через 1-2 години після їжі і вночі.

Сильний, різкий біль після отриманої травми

Сильний біль, яка відчувається на вдиху, пов’язана з недавніми травмами, попаданням в аварію, падінням, може бути небезпечним сигналом пошкоджень внутрішніх органів.  В цьому випадку хворому слід терміново звертатися за допомогою до медиків.

Пульсуючий біль

Якщо біль у лівій частині живота тупа і немов пульсує, при цьому віддає в поперек і область промежини, то це може бути симптомом аневризми черевної аорти. У разі розриву аневризми людина може отримати геморагічний шок, а це дуже небезпечно для життя. При виникненні подібних симптомів слід терміново викликати швидку.

Біль спереду збоку або ближче до центру

Біль, локалізована спереду найімовірніше є симптомом хвороб шлунка або селезінки.  Для виключення інфаркту міокарда, коліту тонкого кишечника необхідно провести додаткову діагностику у кардіолога і гастроентеролога. Якщо біль зміщена ближче до центру, можливо проблеми з шлунком супроводжуються ще й холециститом і запаленням дванадцятипалої кишки.

Біль ззаду в районі нирок

Біль ззаду зліва, внизу спини, на рівні талії найбільш часто пов’язана із захворюванням нирок.  Не виключений також грудної або поперековий остеохондроз, який викликає такого роду больові відчуття, які посилюються при натисканні.

Що може викликати біль під лівими ребрами

Узагальнимо причини, за якими може хворіти з лівого боку під ребрами, і розглянемо, що знаходиться в даному місці і що може віддавати в цю область.

Патологічні зміни діафрагми

Причиною болю в лівому боці у верхній частині живота може бути грижа діафрагми, вірніше, стравохідного її отвори. Діафрагма – орган, що представляє собою м’язову перегородку, яка відокремлює грудну порожнину від черевної (між грудьми і животом).  В силу різних причин (вродженої патології, тривалого кашлю, порушень постави, запорів і ін.). М’язи діафрагми послаблюються, і верхня частина шлунка виходить з черевної порожнини в грудну. Вміст шлунка потрапляє в стравохід, це супроводжується відрижкою, яка пече і викликає печіння, дискомфортом і болем в області шлунку, серця. Симптоми проявляються відразу після їжі і посилюються пропорційно кількості з’їденого.

Проблеми з селезінкою

Під діафрагмою, в черевній порожнині зліва розташовується селезінка. Внаслідок деяких інфекційних захворювань, таких, як мононуклеоз, цей орган може збільшуватися в розмірах. Селезінка, посилено працюючи, борючись з інфекцією, фільтруючи кров і виконуючи імунну функцію, випирає і викликає біль з лівого боку живота.

Проблеми з селезінкою

Хвороби серця

Болі в лівому боці можуть виникати через проблеми з серцево-судинною системою, коли серце погано забезпечується кров’ю, діагностована ішемія або ж у хворого кардіоміопатія (кілька хвороб, які викликають порушення функцій серця, при цьому з серцевим клапаном і судинами все в порядку) .

Міжреберна невралгія

Якщо запалилися міжреберні нерви, теж може хворіти зліва, при цьому біль відчувається і зверху, під лопаткою і нижче, в попереку, і загострюється при повороті, нахилі корпусу.  Хворобливі прояви можуть виникати коли завгодно: вночі, вранці, протягом дня, і тривати довгий час. У місцях, де нерви пошкоджені, може з’явитися оніміння.

Хвороби травної системи

Причиною больових відчуттів зліва під ребрами можуть бути проблеми з шлунково-кишковим трактом – гастрит, виразка шлунка, панкреатит, онкологічні захворювання.

Запалення сигмоподібної кишки (дивертикулез) також може викликати біль в лівому підребер’ї і над лобком.  Залежно від тяжкості, хвороба може супроводжуватися підвищенням температури тіла, розладом стільця, метеоризмом і іншої симптоматикою.

Біль зліва під нижніми ребрами, внизу живота може викликати така проблема, як синдром роздратованого кишечника (СКР), яка більш діагностується жінок, ніж у чоловіків. Природа цього синдрому до кінця не вивчена. Крім фізіологічних змін кишечника, що визначають симптоми (порушення моторики, запори, діарея), причиною вважається психосоматика і такі її прояви, як тривожні розлади, депресія, порушення сну. Тому лікування у гастроентеролога необхідно доповнити консультацією психотерапевта, шукайте акції на Покупоні.

Хвороби нирок та сечовидільної системи

Сильний переймоподібний біль і печіння в лівому боці і в поперековій ділянці може бути пов’язана з каменями в нирках, які почали переміщатися, виходити з нирки в сечовід. Сечокам’яна хвороба, на жаль, не рідкість, в групі ризику – досить широка вікова категорія, від 20 до 50 років. Тому кожному в якості профілактики не зайвим буде періодично проходити УЗД нирок, щоб запобігти утворенню і зростання каменів в органах сечостатевої системи.

Хвороби нирок

«Жіночі» причини

У жінок больові відчуття в животі зліва можуть бути проявом хвороб репродуктивної системи – ендометріозу, позаматкової вагітності, перекручення придатків, яєчника або маткової труби. Причиною перекручення є кіста або інше новоутворення, що утрудняє приплив крові до органу. За кілька тижнів до різкого нападу періодично можуть спостерігатися кольки – переймоподібний біль в животі, яка несподівано проходить.  Приступ супроводжується досить сильним болем, локалізованої внизу живота, іноді – з нудотою і блювотою. Такі симптоми не можна ігнорувати і терпіти, тим більше, це навряд чи можливо – біль дуже сильний, слід звертатися за допомогою до лікаря і, можливо, навіть викликати швидку.

Болить у лівому боці у жінки

Болісний спазми внизу живота при місячних у жінок – справа звична. Однак, якщо звичайний дискомфорт і толерантні хворобливі відчуття змінилися більш інтенсивними болями, що не проходить після місячних, або якщо виділення довго не закінчуються, слід також проконсультуватися з гінекологом, який проведе діагностику і призначить лікування.

Вагітність – не хвороба, але…

Але серйозне випробування для організму жінки, пов’язане зі зміною гормонального фону і посиленою роботою всіх органів і систем заради однієї мети – збереження майбутньої дитини. Як і інші сигнали організму і відчуття, біль в лівому боці вагітної може свідчити як про природні процеси, так і про досить серйозні хвороби, які в період виношування малюка, на жаль, загострюються.

Болить під лівими ребрами у вагітної

Детальніше про це дивіться на відео.

Патологічні зміни вимагають невідкладного лікування.  Контроль лікаря протягом вагітності обов’язковий при будь-яких змінах в самопочутті, особливо потрібно турбуватися, коли:

 • Біль зліва чи справа під ребрами стає все сильніше, її важко терпіти.
 • Біль в лівому боці має колючий характер.
 • Піднялася висока температура.
 • Відкрилася кровотеча, діарея.

При такій симптоматиці потрібно терміново викликати медиків. В очікуванні лікаря вагітної категорично не рекомендується:

 • Гріти живіт грілкою.
 • Пити знеболюючі, антибіотики без призначення лікаря. 
 • Робити клізму, приймати проносне.

Біль під лівими ребрами: лікування та профілактика

Необхідно розуміти, що больовий синдром – це лише сигнал організму про якісь збої в його роботі.  Хворобливі спазми в підребер’ї з лівого боку – лише одна з ознак захворювання, якого (або яких) саме – визначає тільки лікар. Перелік необхідних заходів для визначення діагнозу такий:

Проконсультуватися з лікарем і пройти необхідні обстеження зі знижкою можна, скориставшись акціями на Покупоні.

УЗД

При постановці діагнозу хворий повинен чітко дотримуватися рекомендацій лікаря і розуміти, що багато в чому проблеми зі здоров’ям – наслідок неправильного способу життя, переїдання, зловживання алкоголем, куріння. Про те, як позбутися від нікотинової та алкогольної залежності, читайте в наших окремих статтях.

Якщо джерело болю в боці ліворуч – органи травлення, то доведеться дотримуватися суворої дієти, прописаної лікарем, а в подальшому – харчуватися правильно.  Інакше знову може початися загострення.

Фактори виникнення больового синдрому можуть бути різними, і лікувальні заходи залежать від результатів діагностики і зазвичай включають:

 • Прийом ліків.
 • Фізіотерапевтичні процедури.
 • Лікувальна гімнастика.
 • Різні види масажу.
 • При необхідності – допомога хірурга.

Хворобливі прояви не можна терпіти і ігнорувати, це може мати негативні наслідки, так що звертайтеся до лікаря вчасно. Бажаємо вам жити без болю і проблем зі здоров’ям, а якщо є якісь питання – задавайте в коментарях.

9 коментарів
 • Татьяна

  Все правильно, обязательно провериться.У меня была ситуация которая через 10 лет вылезла боком.Советую при лубом дискомфорте обращаться к врачу и провести обследования.

 • Виталина

  вот кстати да, и у меня как и у многих комментирующих именно во время бега начинает в боку болеть. Может поэтому и не люблю пробежки. Сейчас увлеклась йогой и стретчингом, чувствую себя очень комфортно

 • Даша

  Как-то столкнулась с болью в подреберье, при том болело не в одном месте, а как бы стреляло то там, то там, даже в ногу отдавало. С перепуга пошла по всем врачам, сделала узи, сдала анализы, везде норма, а болит. Наверно спустя дней 5 мучений выяснилось, что это нерв, как написано в статье Межреберная невралгия. Хорошо, что после курса массажа все прошло и больше не беспокоило

  • Назар

   Які обстеження ви робили, щоб дізнатись що у вас Межреберная невралги?

 • Lissy

  Прочитала статью и ушла на статью как правильно бегать. У меня чаще всего описаный симптом после интенсивного бега, было еще пару раз когда я была беременна, но там отдельная история и нужно обязательно обратиться к врачу.

 • Ольга Маркова

  у меня всегда болит, когда я бегаю. везде читала, что это может быть из-за не правильно дыхания.
  как не пробовала правильно дышать во время пробежки мне ничего не помогало
  буду пробовать ваши советы

 • Даяна

  Ооо, боли в селезенке во время бега – это просто классика. Поэтому совет про разминку -очень дельный. Ну а вообще, конечно, такие статьи читать страшновато – можно у себя все болячки найти, а потом оказывается, что боль вызвана чем-то гораздо более безобидным, чем можно подумать…

 • Елизавета

  Конечно, любая боль это то плохо,но впадать в панику и искать у себя симптомы всех болезней на свете тоже не стоит. Считаю,что если боль действительно не надуманная и приносящая дискомфорт,то тогда стоит,конечно обращаться ко врачу, или в скорую.

 • Антон

  Хоть и длинная, но полезная и понятная статья, спасибо. Считаю, что любую боль нельзя терпеть и если что то надо обращаться напрямую к врачу ибо любое упущение – может вылезти боком!

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.