Як підвищити тиск: способи боротьби з гіпотонією
Періодично відчуваєте занепад сил, наче у вас «сіла батарейка»? Трапляються часті пульсуючі головні болі, потемніння в очах, запаморочення, виражена метеозалежність? Причиною цього може бути низький тиск. Такий стан у людей, які страждають на гіпотонію, значно погіршує якість їх життя. До того ж сучасна медицина не дає чітких медикаментозних рецептів, як впоратися з цією проблемою. Але все ж таки ситуація не безнадійна. BlogPokuponTeam розповість, як підняти низький тиск і боротися із симптомами гіпотонії, а також підкаже, де за необхідності можна пройти діагностику організму зі знижками до 85% від Покупон.
Гіпотонія (артеріальна гіпотензія) – це стан організму людини, в якому артеріальний тиск знижено у порівнянні з нормальними показниками.
25 акцій
Низький тиск – симптоми
Симптоми низького тиску легко розпізнати, основні прояви якими страждають гіпотоніки:
- Слабкість, сонливість.
- Швидка стомлюваність.
- Часто паморочиться у голові.
- Низька працездатність.
- Блідий колір шкіри обличчя та тіла.
- Холодні кінцівки, чутливість до зміни температури.
- Іноді – біль у серці.
Ці симптоми у більш вираженій формі так само можуть бути ознаками різних хвороб та патологічних станів:
- інфаркту;
- крововиливів, внутрішніх кровотеч;
- отруєння, розлади кишківника (діарея).
Гострое зниження тиску також супроводжується такими ознаками:
- Шум у вухах, іноді вуха закладає.
- Втрата свідомості.
- Аритмія.
97 акцій
Причини низького артеріального тиску
Симптоми зниженого артеріального тиску (АТ) можуть виникати з фізіологічних причин (варіант норми):
- Через різке підняття з ліжка – ортостатична гіпотензія.
- Після їжі – постпрандіальна гіпотензія.
- Час виміру тиску. Протягом доби показник досягає піку ввечері, близько 19:00, а мінімальної позначки – вночі, під час сну.
- Коливання атмосферного тиску. При зниженні тиску в атмосфері у гіпотоніків АТ ще більше знижується.
- Знижене буває у жінок у період місячних. А причиною цього може стати брак заліза в організмі плюс відмова від м’яса, наприклад.
Як прояв психосоматики:
- постійна психічна напруга, стресові ситуації;
- психологічні проблеми: брак любові у дитячому віці, відсутність віри у себе, нездатність ставити цілі й брати на себе відповідальність.
Стан доповнюється апатією, відсутністю енергії, запамороченням.
З патологічних причин:
- Вегетосудинна дистонія (ВСД), при такому діагнозі у людини знижений тиск майже завжди. Часто це люди худорлявої статури, і для них такий стан, швидше за все, обумовлений конституцією.
- Остеохондроз шийного відділу хребта.
- Залізодефіцитна анемія через неповноцінне харчування, надмірне захоплення дієтами, вегетаріанством.
- Хвороби ендокринної системи: гіпотиреоз, хвороби надниркових залоз.
- Наявність в організмі хронічних інфекцій, що супроводжуються інтоксикацією: різні форми туберкульозу, хронічний тонзиліт та інше.
Грунтуючись лише на симптоматиці, причина низького тиску не завжди зрозуміла. Щоб поставити правильний діагноз, лікарю необхідно провести повне медичне обстеження. На Покупоні завжди є вигідні пропозиції провідних медцентрів у вашому місті.
17 акцій
Норми показників артеріального тиску
Показник артеріального тиску складається з верхнього значення (серцевого чи систолічного) та нижнього (діастолічного).
Загалом норма коливань: тиск 100 на 60 – 140 на 90 мм рт.ст. Однак, залежно від віку, показники можуть відрізнятися:
- Дитина до 14 років: від 90 на 60 до 105 на 70 мм рт.
- Від 14 до 20 років: від 117 до 77 до 120 на 80 мм рт.ст.
- Від 20 до 30 років: 121 на 80 мм рт.
- Від 30 до 40 років: 123 на 82 мм рт.
- Від 40 до 60 років: 140 на 90 мм рт.
- Старше 60 років: 150 на 90 мм рт.
Тобто, у підлітка при серцевому показнику 110 та діастолічному 70 з АТ все гаразд. А для спортсменів, які мають постійні фізичні навантаження, у спокійному стані тиск 100 на 60 або навіть 90 на 50 мм рт. – теж норма.
Знижений тиск – це скільки? У чоловіків нижче за 100 на 60 мм рт. ст., а й у жінок – нижче 95 на 65.
Знижений серцевий (верхній, систолічний) тиск говорить про те, що серцю складно прокачувати кров, тоді як знижений діастолічний (нижній) сигналізує про проблеми в роботі судин.
54 акцій
Як підняти низький тиск
Тиск 90 на 60 став відчутно позначатися на якості життя? Гіпотонія проявилася при вагітності? Настав час зайнятися своїм здоров’ям. Можливо, достатньо буде відкоригувати спосіб життя та розпорядок дня. В інших випадках знадобиться лікування.
1 акцій
Загальні рекомендації
- Пройдіть діагностику організму, щоб виключити патологічні причини низького тиску. У випадку, якщо у вас не спостерігалася раніше схильність до зниженого тиску, а зараз ви явно відчуваєте симптоми гіпотонії, потрібно обов’язково зробити кардіограму. Важливо також продіагностувати організм на інфекційні захворювання. Наприклад, ускладненням після ангіни може стати міокардит (запалення серцевого м’яза), що супроводжується низьким артеріальним тиском.
- Відпочиньте. Буває, що людина цілком здорова, а симптоми гіпотонії виникають через недосипання, нічну роботу, перевтому. Якщо ви точно пов’язуєте з цими причинами свій низький артеріальний тиск, сонливість, занепад сил, то найкращою допомогою буде відпочинок, сон не менше 7-8 годин на добу, міцний чай або кава (якщо пульс в нормі, і немає інших протипоказань).
- Здоровий спосіб життя. Якщо у вас хронічна гіпотонія або симптоми проявилися при вагітності, то допомогти собі ви можете немедикаментозно, змінивши спосіб життя на більш здоровий. Позбавтеся шкідливих звичок, зміцнюйте судини контрастними обливаннями, займіться спортом, для вагітних добре підійде плавання та йога, уникайте стресових ситуацій і намагайтеся менше хвилюватися, а при необхідності зверніться за допомогою до психолога.
Медичні препарати
Які пити пігулки для підвищення тиску? Питання, яким часто задаються гіпотоніки. На жаль, препаратів для підвищення тиску мало і вони не завжди ефективні. Найпопулярніші таблетки: цитрамон та кофеїн-бензоат натрію.
Від симптомів гіпотонії також призначають препарати таких груп:
- Альфа-адреноміметики – якщо пацієнт страждає на запаморочення, непритомність та інші симптоми ортостатичної гіпотензії. До цієї групи препаратів відносять мефентермін, мідодрін, фенілефрин.
- Препарати-стимулятори нервової системи Призначають для підвищення АТ, стимуляції ЦНС, поліпшення розумової та фізичної діяльності, зняття симптомів підвищеної втоми, сонливості, поліпшення концентрації, пам’яті. До цієї групи входить відомий багатьом гіпотонікам кофеїн-бензоат натрію, а також такі препарати, як акрінор, нікетамід, алкалоїд, белласпон.
Але майте на увазі, що прийом будь-яких медикаментів необхідно узгодити з лікарем, особливо, якщо тиск потрібно підняти літній людині, яка має інші вікові захворювання. Самолікування є небезпечним для здоров’я, безконтрольний прийом препаратів без діагностики може погіршити стан.
69 акцій
Як підвищити тиск народними засобами
Перш ніж вдатися до народних засобів, пам’ятайте, що самолікування може негативно вплинути на ваше здоров’я. Але якщо раптом так сталося, що підвищити тиск потрібно терміново, а поряд немає необхідних таблеток – допоможуть трави.
- Женьшень – покращує діяльність судин та серця, нормалізує постачання кисню у мозок, підвищує артеріальний тиск. Найчастіше його приймають як настойку. Також можна заварити корінь женьшеню, попередньо подрібнивши його. На 2 склянки очищеної води беремо 3 ст. ложки порошку рослини. Доводимо до кипіння і варимо близько 7 хвилин, остуджуємо та проціджуємо відвар. Приймати напій на травах слід тричі на день по півсклянки.
- Лимонник, аралія, елеутерокок – стимулюють серцево-судинну систему, послаблюють вплив стресу, підвищують артеріальний тиск. Для приготування відвару знадобиться 1 ст. ложка сухої трави (або збоку) на склянку окропу. Настоюємо відвар протягом години, приймаємо спочатку по 1 ст. ложці. При цьому дозування можна збільшувати, спостерігаючи за самопочуття. Загальна кількість відвару за добу не повинна перевищувати 1 склянку.
- Відвар із чорноплідної горобини – гарний судинорозширювальний, сечогінний засіб, що сприяє нормалізації тиску. Можна додати у відвар яблука, груші, підсолодити медом. Пити такий компот рекомендують щодня по 2-3 склянки на добу.
2 акцій
Низький тиск – що їсти, поради по харчуванню
- Приймати їжу часто і дрібними порціями. При вживанні великої порції їжі кров приливає до живота, а судини голови при цьому відчувають дефіцит живлення. Це може спричинити напад гіпотонії, якщо людина має схильність до низького тиску. Частий і дробний прийом їжі – гарний вихід для гіпотоніка. До того ж, такий режим харчування корисний і для всього організму в цілому.
- Сніданок є обов’язковим! У людей-гіпотоніків вранці прийом їжі має бути найбільш насиченим і щільним.
- Міцний чай і кава, хліб із вершковим маслом та твердим сиром, солону рибу – всі ці продукти лікарі рекомендують за низького тиску. Те, що протипоказано людям з підвищеним артеріальним тиском, гіпотонікам можна і навіть потрібно. Звісно, у дозованій кількості, без зловживань. З обережністю слід ставитись до напоїв, що містять кофеїн (кави, міцного чаю). Так, 1-2 чашки еспресо цілком можна собі дозволити, а ось 3 – вже не бажано. Справа у тому, що надлишок кофеїну викликає ще більше зниження кров’яного тиску.
- Підвищують тиск такі продукти: чорний шоколад, солоний оселедець, соління (огірки, квашена капуста), молочні продукти (твердий сир, домашній сир), хліб з медом та корицею, сухофрукти (фініки, курага, чорнослив), солоний арахіс, гранат, гречка, шпинат.
- Небагато коньяку в чай або каву при низькому тиску надасть судинорозширювальну дію і піде на користь. Однак до такого засобу не варто вдаватися систематично – звикання до алкоголю ніхто не скасовував. Не бажано таким чином підвищувати АТ і людям похилого віку, які мають хронічні захворювання. Гіпотонікам коньяк рекомендують у дозі не більше 50 мл.
- Дуже важливо гіпотоніку пити більше води: рідина розріджує кров і сприяє кращій її циркуляції по судинах.
17 акцій
Гострий напад гіпотонії: коли викликати швидку?
Якщо зазвичай у людини нормальний або підвищений тиск, різке падіння може бути дуже небезпечним симптомом. Він може сигналізувати про:
- крововтрату;
- зневоднення;
- хворобу серцево-судинної системи (інфаркт, інсульт);
- анафілактичний шок.
Результатом може стати ниркова недостатність, непритомність і навіть кома. При гострій формі гіпотонії, коли сильно паморочиться в голові, прискорений пульс, нудить, настає непритомний стан, слід терміново викликати швидку допомогу.
При систолічному тиску нижче 60 (верхній показник) стан хворого може бути критичним.
4 акцій
Якщо різко впав тиск, перша допомога, яку слід надати хворому, поки чекаєте на швидку, полягає в наступному:
- Допоможіть хворому лягти, покласти ноги на валик з ковдри або подушку, щоб вони були вищими за рівень голови.
- Послабити та розстебнути на одязі все, що утруднює та стискає дихання: гудзики, ремінь на штанах. Хворий має вільно та глибоко дихати.
- Забезпечити приплив свіжого повітря: відкрити вікно, у спеку – увімкнути вентилятор чи кондиціонер.
- Для уповільнення пульсу вдихати потрібно глибоко із затримкою дихання на кілька секунд.
- Випити чашку чаю з цукром, розсмоктати шматочок рафінаду чи ложку цукрового піску. Можна з’їсти шматочок чорного шоколаду – але якщо у хворого немає блювоти.
- Жодні лікарські препарати, за винятком цитрамону, краще до приїзду швидкої не приймати.
63 акцій
Читайте також:
✔️Які аналізи потрібно здавати щороку
✔️Що робити, якщо болить голова
✔️Як знизити холестерин
✔️Вітамін Д – який краще приймати
✔️Тренди манікюру: ідеї нейл-дизайну з фото
✔️Пілінг для обличчя: що це і який краще робити
✔️Модні чоловічі стрижки цього сезону
✔️Як схуднути до літа: секрети ідеального тіла
✔️Топ доставок та ресторанів суші у Києві
✔️Нові фільми, які варто подивитися
Сподіваємось, наші рекомендації допоможуть вам покращити самопочуття. А якщо залишилися питання – ставте у коментарях.
Довольно часто бывает низкое давление, не знала, что есть такая уйма причин, всегда думала, что эт только из-за переутомления или погоды. И еще подымала его крепким кофе или шоколадом, теперь узнала и про другие методы, спасибо.
А як давление опустить коли дуже високе