Як підводити підсумки і ставити цілі на наступний рік
Шалений ритм життя, постійні стреси, нереалізовані бажання – все це негативно позначається на якості життя, виснажує і ще більше заплутує думки. Щоб не потонути у щоденній рутині, не втратити фокус на дійсно важливих для себе речах, існує гарна практика – підсумків і планування.
Орієнтуючись на циклічність, ми традиційно підводимо підсумки і складаємо плани наприкінці року. Але якщо ви не встигли це зробити у грудні – не переживайте. Зупинитися, переосмислити і переоцінити своє життя можна у будь-який момент. А наша стаття допоможе вам зрозуміти з чого почати аналіз та як ставити ефективні цілі. Потрібно всього лиш налаштуватися, сформувати намір, включити трішки дисципліни і мати бойовий настрій ;)
225 акцій
Що дає підведення підсумків, рефлексія та подяки року?
Підведення підсумків року, що минає, – важливий етап для особистісного та професійного розвитку, який може покращити самопочуття і допомогти краще розуміти свій життєвий шлях.
Рефлексія своїх, навіть маленьких, досягнень протягом року – професійних, освітніх, в особистому житті, творчих тощо – служить джерелом мотивації та гордості за себе, сприяє впевненості у собі та здоровій самооцінці, баченню власного прогресу та віри у свої сили.
Розбір своїх помилок і невдач з правильної позиції дозволяє винести для себе певні уроки, виправити або змінити підходи до вирішення справ і завдань у майбутньому, накопичувати свій цінний досвід.
Аналіз власних дій та рішень допомагає краще усвідомити свої цінності, прагнення і потреби. Відтак вибрати ефективний напрямок руху до цілей.
Крім аналізу, дуже важливо також дякувати за все, що ви пережили у році, який минає. Адже, дякуючи, ми краще усвідомлюємо цінність того, що маємо, і діємо з позиції достатку і багатства.
152 акцій
Тож, зробіть спокійний вдих-видих, візьміть аркуш паперу, ручку (бо всі думки краще записувати), створіть для себе затишну атмосферу (можна у теплих носочках, загорнуті у пледик, з ароматним какао, посипане маршмелоу… – як хочеться саме вам) і налаштуйтесь на плідну глибоку роботу.
Поверніться думками у попередні 12 місяців і складіть список подяк:
- Пригадайте людей, події, речі, за які ви вдячні року, який добігає кінця.
- Відкрийте галерею у своєму смартфоні чи у ноуті і пригадайте свій рік у картинках. Доповніть свій список новими спогадами і подяками.
- Варто також пригадати і неприємний досвід, адже за нього також потрібно бути вдячним. Подумайте і сформулюйте, чому вас навчили ці уроки.
- Які важливі усвідомлення ви зробили впродовж цього року.
- Подякуйте собі. Що нового ви в собі спостерігаєте, чи відбулись якісь значимі зміни у вашій версії себе?
27 акцій
Після подяк можна перейти до підведення підсумків року, що минає. Щоб вам було легше впоратися з цим завданням, користуйтесь списком питань, які допоможуть структурувати і впорядкувати думки:
- Пропишіть галузі життя, які були для вас актуальні у 2023 році, наприклад, сім’я, кар’єра, навчання, здоров’я, фінанси, друзі, хобі, ментальне здоров’я, духовність, волонтерство, стартап, розвиток власного бренду, інтеграція (для тих, хто змушений тимчасово чи вже постійно жити за кордоном і адаптуватися до нових умов життя) тощо.
- Випишіть, які сфери життя, яких ви взагалі не торкнулись. Наприклад, за цілий рік у мене так і не було тривалої відпустки, я так і не дійшла до тренажерної зали, не почала танцювати, не подорожувала, не пройшов чи не пройшла курси тощо.
- Оцініть кожен розділ свого життя по 10-бальній шкалі. В одній колонці – за приділеним часом і увагою впродовж року, а у другій – за критерієм власного задоволення, наскільки ви суб’єктивно задоволені чи незадоволені результатом, станом речей. 1 – це мінімальна оцінка, 10 – максимальна.
- Порівняйте цифри між собою і зробіть відповідні висновки. Це також буде підґрунтям для нашого планування на наступний рік. Якщо ми у щось забагато вкладались, але у підсумку не дуже або зовсім не задоволені, це може означати одне з трьох: перше – або галузь для нас нова і ми не маємо достатньо потрібних навичок, щоб бути ефективними; друге – або ми користуємось не тими інструментами і їх потрібно відкоригувати, знайти нові конструктивні форми поведінки; третє – або щось пішло не так ;) Якщо ж якійсь галузі ми не приділяли уваги, але є висока задоволеність стабільністю та результатом, значить ви дуже гарно постарались для цього раніше, напрацювали потрібні навички.
- Наступне, що потрібно згадати і проаналізувати – ваші зв’язки. Пригадайте людей, яких ви хотіли би відпустити зі свого життя і попрощатися (подумки, звісно) і сформулюйте чому, а кого зустріли у році, що минає, і з ким би хотіли продовжувати спілкування, підтримувати зв’язок у наступному році.
- Прокрутіть у пам’яті і випишіть на бумагу середовища та простори, які ви відвідали впродовж року, а також пригадайте емоції та відчуття, які вас при цьому наповнювали, що нового ви для себе відкрили, з ким познайомились. Якраз тоді, коли змінюємо звичний уклад життя, виходимо із зони комфорту, розширюємо коридор відкриттів, опиняємось у нови умовах – ми пізнаємо нових себе і отримуємо цінний досвід.
23 акцій
Як ставити цілі і будувати плани на рік?
Рухаємось далі. Отже, ви вже зробили дуже багато роботи проаналізувавши рік, що минає. Частина цих інсайтів і висновків служитиме основою для нашого планування на найближчий рік.
По суті, сфери життя, важливі для вас, але в яких ви не задоволені, мають вийти у пріоритет планів і цілей на 2024 рік. Для них потрібно буде напрацювати нові навички, навчитися нового, підгледіти як це роблять інші, бо те, що і як робите ви, не приносить бажаного результату.
Обов’язковим пунктом у планах на наступний 2024 рік має бути щось приємне, щось, що робить вас щасливими: танці, малювання, йога, сімейна традиція ходити в улюблену кав’ярню або в кінотеатр на вихідних тощо.
3 акцій
Та перш ніж скласти список планів на рік, бажано знати як правильно це робити. Для початку подумайте як вам краще подобається ставити цілі: орієнтовані на результат (англ. result-oriented goal) чи орієнтовані на процес (англ. process-oriented goals)?
Орієнтуючись на результат, не завжди виходить точно передбачити і повною мірою контролювати досягнення цілі, адже можуть завадити непідконтрольні нам зовнішні чинники.
Приклади цілей, орієнтованих на результат:
- підвищити продуктивність на 20% до кінця кварталу;
- випустити дві нові продуктові лінійки впродовж наступного півріччя;
- знайти стабільну роботу в обраній галузі;
- схуднути на 10 кг за 2 місяці;
- пройти навчання, і отримати диплом або сертифікат від навчальних курсів або закладу;
- підвищити середній бал з усіх предметів на 10%;
- опублікувати статтю у науковому журналі і т.д.
Цілі орієнтовані на процес, коли основний акцент робиться на самому процесі виконання, удосконаленні методів чи зусиль, незалежно від того, які саме результати будуть досягнуті, не гарантують зірок з неба, але більш контрольовані нами.
97 акцій
Приклади цілей, орієнтованих на процес, залежно від сфери життя:
- оптимізувати внутрішні процеси для підвищення продуктивності;
- покращити навички управління стресом та підвищити рівень емоційної стійкості, відвідуючи тематичні тренінги та конспектуючи журнал своїх емоцій та реакцій;
- розвинути щоденну практику вдячності, записуючи у свій щоденник щонайменше 5 позитивних моментів щодня;
- вдосконалити навички ефективного читання;
- покращити навички самоконтролю в харчуванні, дотримуючись запланованого на тиждень збалансованого меню;
- покращити рівень фізичної активності, наприклад, фіксуючи кількість пройдених кроків і збільшуючи цей показник щотижня;
- покращити комунікацію чи певні аспекти стосунків у парі;
- регулярно проводити час разом з бажаними людьми;
- вивчення нових аспектів інтимного життя, збільшення взаємного задоволення та відкриття нових аспектів сексуальності шляхом вивчення літератури, відвідування курсів або консультування з експертами в сексології;
- удосконалити навички вирішення конфліктів тощо.
17 акцій
Тепер, спираючись на приклади, можете визначити особисту стратегію розвитку, зосередитись на важливих для вас речах і скласти список цілей на наступний рік. І пам’ятайте, що відповідно до техніки SMART цілі мають бути конкретними (S – Specific), вимірюваними (M – Measurable), реальними або досяжними (A – Achievable), актуальними, значущими (R – Relevant) та обмеженими у часі (T – Time-bound).
Корисні техніки, щоб бути ефективними на шляху до цілі
Техніка «Тут і зараз»
Якщо у тебе з’являється дуже просте завдання (наприклад, записатися на манікюр, до лікаря, купити квитки у кінотеатр тощо) – його потрібно робити негайно, щоб не тримати його в голові, витрачаючи на незроблену справу свою оперативну пам’ять.
6 акцій
Техніка «Жаба»
У кожного з нас є справи, які ми прокрастинуємо, через нецікавість або страх невдачі чи неперфекції. Завжди відкладаємо, бо зараз купа інших важливих справ, нема часу, замотались, забігались і вже пізно кудись телефонувати і т.д., наші «хвостики», які бігають за нами до кінця року. Знайомо? Так ось, сьогодні – саме той день, ваш зірковий час. Без варіантів ;) Ви просто берете ту справу, яку постійно відкладали, і робите. Це може бути будь-що – від перебирання гори непотрібних речей до зустрічі з неприємною для вас людиною.
Ця техніка покликана вберегти купу нашої енергії, адже ми постійно тримаємо цю справу у голові, думаємо про неї, переживаємо, нервуємо, сердимось через те, що нам потрібно зробити щось, що нам не зовсім до душі. Але коли така справа зрештою зроблена – ми відчуваємо полегшення, як вага з плечей і у вас з’являється багато вільної «застряглої енергії» на безліч інших корисних для вас справ.
2 акцій
Читайте також:
Стильні дизайни зимового манікюру
Які аналізи потрібно здавати щороку
Куди поїхати кататися на лижах в Україні
Пілінг для обличчя – який краще робити
Куди піти з дітьми у Києві
Найсмачніші суші у Києві
Сподіваємось, наші поради допоможуть вам проаналізувати прожитий період, визначити головні пріоритети у житті, скласти план і найголовніше – реалізувати поставлені цілі. Бажаємо успіхів у новому році і нових починаннях.
З теплими почуттями, PokuponBlogTeam. І діліться у коментарях своїми вдалими техніками планування і досягнення цілей ;)