Як розпізнати і боротися з депресією: симптоми та лікування

депрессия

Розуміємо, як вам хочеться скрутитися в клубочок, укутатися з головою в теплий м’який плед, і щоб ніхто-ніхто не чіпав. Просто накрив смуток, зіграли гормони, навалилося багато всього і одразу — банальних причин для зневіри, апатії та емоційної слабкості існує безліч. Але важливо також розуміти, що пригнічений настрій може бути симптомом складної недуги — глибокої і затяжної депресії, яку не завжди вдається побороти самостійно.

Що таке депресія і які її симптоми, як з нею боротися і коли можна вийти з неї самому без таблеток, а коли без антидепресантів і допомоги психоаналітиків не обійтися? У цій статті PokuponBlogTeam зібрав для вас можливі ситуації і способи подолання всіх видів депресії і псевдо хвороби. Також ви зможете скористатися знижками на сеанси з психологом, які допоможуть вам повернутися до радісного, наповненого і прекрасного життя.

Читайте в нашому огляді:

Що таке депресія і як вона проявляється

Банальний занепад сил, осіння хандра і депресія — зовсім різні поняття, які багато так часто плутають і ототожнюють. Складна форма — серйозне захворювання, як і будь-яке фізичне. Це розлад емоційно-вольової сфери (в легкій, середній або важкій формі), коли людина впадає в глибоку апатію і втрачає здатність адаптуватися до швидкого і постійно мінливого ритму життя. Стан шкодить не тільки їй самій, але й оточенню, адже рідні і близькі люди переживають не менше і прикладають всіх можливих зусиль, щоб допомогти з нього вибратися.

Між пригніченим настроєм і депресією є важлива різниця. У першому випадку стан емоційних перепадів, смуток і туга адекватні обставинам, в яких опинилася людина, і її реакція на зовнішні неприємності на зразок сварок з рідними, поганої погоди або перешкод для відпустки не викликає погіршення тілесного і психічного здоров’я. Засмучення, як правило, проходить, якщо розібратися з причинами і вирішити ситуацію — помиритися з близькими, знайти приємне заняття навіть в негоду і поміняти квитки.

У свою чергу депресія має свої типові симптоми:

 • Тривалий пригнічений стан (незалежно від реальних причин і обставин).
 • Втрата інтересу до будь-якої діяльності (роботи або хобі), яка раніше приносила задоволення і радість (ангедонія).
 • Хронічне відчуття втоми, занепад сил.

Розлад також може супроводжуватися додатковими ознаками:

 • Занижена самооцінка.
 • Нездатність виконувати звичні повсякденні справи.
 • Відчуття порожнечі, смутку, глибокої туги, зневіри.
 • Надмірне занепокоєння, загострення відчуття тривожності, очікування, що може трапитися щось погане без обґрунтованих доказів.
 • Відчуття безнадійності, песимізму.
 • Почуття провини, відчуття власної нікчемності, безпорадності.
 • Загальмованість.
 • Підвищена плаксивість.
 • Небажання спілкуватися з людьми, навіть рідними і близькими.
 • При більш складному і затяжному перебігу депресії з’являється почуття глибокої апатії.
 • Порушуються функції пам’яті та уваги.
 • Змінюються поведінкові форми.
 • Нерідко на тлі депресії виникають згубні залежності.
 • Порушення сну і стулу, зниження апетиту і втрата ваги або, навпаки, переїдання і різка надбавка в масі тіла (на психосоматичному рівні).
 • Часті думки про смерть.

Депресія не перебірлива і може виникати у людей різної статі, віку, соціального статусу, національності: у чоловіків і жінок, літніх, дорослих, дітей і підлітків.

Занепад сил може мати серйозні наслідки
Занепад сил може мати серйозні наслідки

Читайте також:
✔️ Як впоратися з компульсивним переїданням
✔️ Емоційне вигорання і як з нього вийти

Причини і види депресивного стану

Причини прояви депресії можуть бути різні:

 • Збої в ендокринній системі.
 • Стреси.
 • Сильні емоційні потрясіння.
 • Спадкові схильності.
 • Нереалізований потенціал.
 • Емоційне вигорання.

Виходячи з етіології, психологи виділяють два основних види депресії:

 1. Психогенна — це реакція психіки людини на дратівливий чинник (якась значуща подія в житті): хронічний стрес, смерть близької людини, стрес після розлучення або розставання, серйозні фінансові труднощі, кардинальні зміни в звичному укладі життя тощо.
 2. Ендогенна — спадкове явище чи стан, причина якого криється в змінах біохімії організму (порушення обміну нейротрансмітерів — серотоніну, дофаміну і норадреналіну).

Ці основні види також називають характерами депресії і кожен з них має свої підвиди. Серед психогенних депресивних станів існує:

 • Невротична депресія — небезпечна для невпевнених у собі людей з низькою самооцінкою. Через постійне почуття несправедливості виникає апатія.
 • Клінічна — серед ознак: постійний пригнічений стан, втрата енергійності, проблеми з апетитом, безсоння, думки про суїцид. Якщо такі симптоми тривають довше, ніж два тижні — потрібно звернутися до фахівця.
 • Маскована — названа так через приховані прояви симптомів. Людина починає відчувати апатію і зниження інтересу до життя після тривалого накопичення негативних емоцій.
 • Астенічна — втома, порушення сну, емоційні стрибки з’являються через накопичений стрес, фізичні і психологічні навантаження.
 • Алкогольна — супроводжується тягою до міцних напоїв, яку складно контролювати, і погіршенням симптомів при відмові від спиртного.

Серед ендогенних депресивних станів виділяють:

 • Біполярну депресію — складний вид з чергуванням ейфорії і пригнічених настроїв. Головна небезпека в тому, що між такими протилежними явищами, людина може жити, як зазвичай, без прояву ознак хвороби.
 • Соматогенну — причиною стають порушення в ендокринній системі, добро- і злоякісні новоутворення.

Вікова і гендерна депресія

Враховуйте, що вік і стать також вносять лепту в ризик розвитку депресії.

За даними Всесвітньої організації здоров’я в депресію найчастіше впадають жінки. Їхня схильність до глибокої апатії втричі перевищує схильність чоловіків. Це пояснюється не тільки меншим синтезом серотоніну в жіночому організмі, але й гормональними змінами на багатьох етапах життя: у вагітних, після пологів, у період пременопаузи, при клімаксі тощо.

Нагнітати стрес можуть такі чинники, як самостійний догляд за дитиною в післяпологовий період (якщо чоловік постійно зайнятий на роботі), звуження кола спілкування в декреті, самостійне виховання дітей без чоловіка (наприклад, після розлучення), турбота про літніх батьків без належної підтримки.

Вчені стверджують, що чоловіки за своєю природою в меншій мірі піддаються меланхолії і прострації, хоча вони можуть просто про неї не говорити. Швидше за все будуть «лікувати» такий стан алкоголем та іншими залежностями або з головою віддаватися роботі. Якщо у жінок депресія частіше супроводжується класичними симптомами — відчуттям безнадійності і безпорадності —, то у чоловіків хвороба часто проявляється дратівливістю, гнівом, розпачем. Потрібно бути дуже уважними і добре відчувати свого чоловіка, щоб зрозуміти, що з ним відбувається щось недобре.

Хандра у чоловіків проявляється по-своєму
Хандра у чоловіків проявляється по-своєму

Від віку теж залежить, як саме буде розвиватися депресія. Апатія, пригнічений стан, втрата інтересу до життя у літніх людей — не природна складова старості, і часто є побічним наслідком прийняття ліків від інших хвороб, яких в літньому віці хоч відбавляй.

Діти теж можуть стикатися з депресією. Часто батькам самим важко зрозуміти — у дитини починається складний підлітковий період або складна пригніченість. Просто проявляйте любов і турботу до дітей, підлітків. Будьте уважні і якщо помітили, що дитина сама на себе не схожа, відмовляється ходити в школу, прикидається хворою, їй здається, що всі навколо її не розуміють, — частіше спілкуйтеся, приділяйте більше часу, відвідайте педіатра або сімейного лікаря, щоб виключити фізичні захворювання, в найважчих випадках знадобиться допомога дитячого психолога.

Коли бити тривогу і як розпізнати клінічну форму

Якщо ви спостерігаєте у себе симптоми, які схожі на депресію (всі або частину — у кожного вони проявляються по-своєму і з різною силою), не поспішайте відразу ставити діагноз. Це може робити виключно лікар-психіатр, психоаналітик або психотерапевт (особливо коли справа стосується важкої стадії захворювання) на основі зібраного анамнезу і тривалого спостереження за пацієнтом.

Запитайте себе, як довго ви або ваша близька людина переживає таке самопочуття? Говорити про серйозну хворобу і бити на сполох необхідно тоді, коли поганий і пригнічений настрій триває постійно, не проходить протягом не менше двох тижнів і безпосередньо впливає на працездатність людини.

Рідкісні перепади настрою в період ПМС у жінок, сонливість і втому на початку вагітності, банальну нудьгу через накопичені невирішені справи або, як це часто буває, восени з настанням холодів, перевтому, емоційне переживання після невеликої сварки і т.д. — не можна однозначно назвати небезпечними.

У домашніх умовах можна самостійно перевірити, страждаєте ви депресією або у вас просто поганий настрій. Для цього існують тести самооцінки за шкалою Занга і Бека. Чим відвертіше ви відповісте на перелік запитань, тим точніше тест визначить ступінь вашого самопочуття: в нормі, легка стадія, помірний, виражений (середньої тяжкості) або важкий розлад.

Важливо розуміти, що будь-який тест не може на сто відсотків визначити ваш стан і дасть приблизний результат, який не можна прирівнювати до діагнозу лікаря. Але він допоможе усвідомити проблему і спланувати наступні кроки до одужання.

Клінічна депресія — серйозний розлад; захворювання, а не просто поганий настрій і млявий життєвий тонус. З такого стану людині важко вийти самостійно, адже вона не в змозі взяти на себе відповідальність і просто перестати хандрити. Підбадьорювань рідних і близьких типу: «Все не так погано, як здається. Візьми себе в руки, нарешті», — недостатньо і вони навіть шкідливі, адже можуть загнати людину в більш складну форму хвороби. Тим паче, багато хто просто напросто заперечує у себе цей факт. Крім клінічної депресії, також є ризик розвитку дистимії — хронічного стану з депресивними ознаками, але не в такій важкій формі.

Самостійно впоратися з реальною депресією (як і з дистимією) практично неможливо. Що робити в такому випадку? Звернутися до лікаря (лікар-психіатр або лікар-психотерапевт), який має право діагностувати хворобу і призначити лікування (часто медикаментозне). У тандемі з ліками добре лікує і когнітивно-поведінкова (зокрема розмовна) психотерапія, в ході якої коригуються психологічні риси людини, що підживлюють розлад. 

Читайте також:
✔️ Топ кращих книг з психології та саморозвитку

Як подолати апатію

Апатія — стан втрати інтересу до життя і людей навколо, відсутність емоційних реакцій на будь-яку подію. Це може бути як насторожливим симптомом і дзвіночком, так і звичайною нудьгою або, як її багато хто називає, «осінньою депресією». Саме в цей і ще зимовий період багато хто починає скаржитися на поганий настрій, недосип, хронічну втому, млявість.

Організм починає працювати в уповільненому режимі: навіть мінімальна температура тіла тепер спостерігається не о 3 годині ранку (як влітку), а о 6, коли вже треба прокидатися, а організм ще не розігрівся для бадьорості та енергійності.

Восени хочеться створювати навколо себе затишок
Восени хочеться створювати навколо себе затишок

Це нормальна реакція на збільшення темного часу доби і брак сонячного світла. В таких умовах серотоніну (гормону задоволення) виробляється менше, а мелатоніну (гормону сну) — більше. Як результат — пригнічений настрій, апатія і підвищена сонливість.

Якщо до цього ви відчували себе чудово, не мали душевної травми або сильного стресу, не страждаєте внутрішніми патологіями з вироблення будь-яких нейротрансмітерів, звичайна хандра повинна пройти швидко — за тиждень-другий.

Імовірність впоратися з апатією самому в домашніх умовах дуже велика, якщо почати діяти на самому початку пригніченості, поки такий стан не набрав обертів.

Перевірте і поповніть рівень вітамінів

Оскільки осіння хандра настає не просто від дощової погоди, але і від зниження рівня вітамінів в організмі (особливо навесні і восени), дуже важливо проводити профілактику такого стану.

Лікарі підтверджують, що авітаміноз може призвести до депресії і погіршення роботи мозку.

Про те, що у вас дефіцит вітамінів, можуть свідчити такі симптоми:

 • Погіршення стану шкіри і волосся.
 • Зниження апетиту.
 • Сонливість.
 • Біль в суглобах і м’язах.
 • Загострення хронічних захворювань.
 • Порушення концентрації і запам’ятовування.
 • Апатія.

Якщо підозрюєте, що причина вашої пригніченості криється в нестачі корисних елементів, їх потрібно поповнити. Але тут важливо не купувати в аптеці перші-ліпші або ті, що у вас на слуху з реклами. Необхідно точно дізнатися, якого саме вітаміну не вистачає, щоб ефект був максимальним. Лікарі настійно рекомендують перед прийомом здавати необхідні аналізи.

Читайте також:
✔️ Вітамінний статус: які аналізи потрібно здавати

Почніть самі будувати своє життя

Візьміть на себе відповідальність за свої вчинки і життя, не сподівайтеся, що за вас це будуть робити інші, і зрозумійте, що без ваших власних зусиль, важко буде домогтися успіхів. Проаналізуйте, що у вашому житті приносить радість і щастя, а що навпаки — тягне вниз. З чого можна почати:

 • будьте чесними з собою та іншими — визначте справжні бажання і дотримуйтеся їх;
 • почніть займатись йогою – вона допоможе навчитися рефлексувати і розслаблятися, знаходити рівновагу і відчувати зв’язок з тілом;
 • прагніть до балансу у всіх сферах і дбайте про здоров’я — і тілесне, і фізичне.

Читайте також:
✔️ Як почати займатися йогою
✔️ Дихальна гімнастика

Відновіть свій емоційний стан

Покопайтеся в собі і з’ясуйте причини поганого настрою, часто вони очевидні і лежать на поверхні. Якщо не вдається зробити це самостійно, зверніться за допомогою до психолога — від 50 грн за годинну онлайн-консультацію або від 115 грн за очний сеанс психотерапії зі знижкою від Pokupon. У кожному конкретному випадку достатньо буде одного або кількох сеансів.

Психолог допоможе розібратися в тому, що вас турбує
Психолог допоможе розібратися в тому, що вас турбує

Перейдіть на правильне харчування

У вашому здоровому раціоні обов’язково повинні бути продукти, що стимулюють вироблення серотоніну, мелатоніну і дофаміну: чорний шоколад, банани, крупи (вівсянка, гречка, чорний рис), горіхи (кешью, мигдаль, фундук, кедрові), насіння (соняшнику, льону, сезаму), овочі і зелень (болгарський перець, листя салату, капуста, морква).

Читайте також:
✔️ Як перейти на правильне харчування
✔️ Що можна їсти до і після тренувань

Частіше гуляйте на свіжому повітрі в денний час

До речі, це стосується і весняної депресії, яка виникає на фоні все тієї ж гормональної перебудови і нестачі вітамінів в організмі. Тільки проявляється вона частіше не апатією, а дратівливістю, агресивністю і занепокоєнням через дрібниці. Щоб перемогти не зовсім приємні періоди, експерти рекомендують планувати і їхати у відпустку, щоб отримати заряд енергії.

Прогулянки на свіжому повітрі добре заспокоюють
Прогулянки на свіжому повітрі добре заспокоюють

Оточіть себе дрібницями, які викликають у вас приємні емоції

Улюблена музика, аромасвічки (з ароматом ванілі, рожевого дерева і мірри для позбавлення від втоми і дратівливості; лаванди, кориці, іланг-ілангу, апельсина при безсонні і для зняття напруги після стресу), теплі шкарпетки (на сайті Покупон є чудові модельки для жінок і чоловіків з яскравими принтами і кешбеком до 15%), пледик, красива чашка для кави або чаю, мотивуючий блокнот для записів, розмальовки та іграшки антистрес тощо. З цього приводу є чудова філософія життя — хюгге і лагом.

Більше рухайтеся

Спорт чи навіть прості фізичні вправи в домашніх умовах по 20-30 хвилин в день, сприяють виробленню ендорфінів і допомагають боротися з легкою осінньою депресією. Регулярні заняття вже через 4-5 днів значно знижують рівень прояву симптомів важкого стану. Якщо зручно займатися вдома одному — спробуйте онлайн заняття. А якщо легше в колі однодумців, рекомендуємо скористатися вигідними знижками на абонементи від провідних тренажерних залів і фітнес-центрів вашого міста: йога, танці, тренажерний зал, плавання.

Читайте також:
✔️ Пілатес для сили і гнучкості
✔️ Як почати бігати
✔️ Йога для новачків

Відзначайте будь-яке своє досягнення, хай навіть маленьке

Це дозволить вам відчути свою значимість, важливість і прилив дофаміну. Записуйте свої досягнення, ведіть щоденник хороших речей і кожен раз перед сном згадуйте, що корисного зробили за день. І не забувайте тішити і заохочувати себе за це сюрпризами. Приємний шопінг, як і 45 хвилин масажу, спа процедури або медитації забезпечать тіло достатньою кількістю окситоцину і дозволять компенсувати стрес, накопичений за пару днів.

До речі, такий же ефект надає і допомога ближньому. Роблячи добро оточуючим, ви допомагаєте і собі. Допомога в дитячих будинках, будинках для людей похилого віку, турбота про близьких, тварин наповнює нас енергією добра і емпатії. Ви прямо зараз можете творити добрі справи ❤️ разом з благодійними акціями від Pokupon і робити світ кращим!

Допомога іншим — джерело сил і позитивних емоцій
Допомога іншим — джерело сил і позитивних емоцій

Частіше спілкуйтеся і контактуйте з друзями

Енергію від спілкування з однодумцями і близькими не сплутаєш ні з чим. Бути серед приємних людей, займатися спільною справою, дивитися фільми, гуляти і обговорювати важливі теми — бути почутим і прийнятим, ось чого бажає кожен з нас. І це допоможе підтримувати гарний настрій, а також боротися з нудьгою і апатією. Заводьте нових друзів, не забувайте про старих — формуйте приємне оточення, яке буде надихати вас на нові успіхи!

Займайтеся сексом собі на втіху

Оргазм і сексуальна стимуляція піднімають рівень не тільки окситоцину, але й естрадіолу, особливо у жінок в пременопаузі і клімаксі.

Читайте в блозі:
✔️ Про користь сексу
✔️ Як зробити секс приємним
✔️ Музика для сексу
✔️ Менопауза: симптоми, наслідки, лікування

Пробуйте нові заняття

Бути в хорошому настрої допоможуть також нові емоції — зважтеся на щось цікаве. Запишіться на танці, випробуйте екстремальний вид спорту, перевірте свої акторські та співочі таланти, створіть шедевр на заняттях з малювання.

Якщо ці заходи не допомагають і ваш стан не змінюється на краще, (більш того, погіршується), необхідно звернутися за допомогою до фахівця, який спеціалізується на лікуванні депресії — психотерапевта або психоаналітика.

Сподіваємося, тепер ви зможете відрізнити невинний поганий настрій, який у ваших силах перемогти самому в домашніх умовах, від страшної депресії, лікування якої вимагає професійного втручання.

Діліться в коментарях, як ви справляєтеся з затяжним поганим настроєм, від якого ніхто не застрахований?

1 коментар
 • Аня

  Никогда не считала депрессию, чем-то сверхъестественным, если только она не проявление, какой-то жесткой психологической травмы, ибо все у нас в голове, главное сделать правильную и четкую уборку) Но за статью все равно спасибо, было интересно почитать.

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.