Книги, які варто прочитати кожному, хто любить проводити дозвілля з розумом

Для любителів зайняти свій розум захоплюючими сюжетами або новими корисними знаннями питання «яку б книгу почитати?» є завжди актуальним. Хочеться знайти щось по-справжньому цікаве, що не закриєш на перших сторінках. Щоб полегшити вам муки вибору, #PokuponBlogTeam склала список книг, які варто прочитати кожному, хто цінує якісну літературу. У нашому топі ви знайдете найзахопливіші, найцікавіші та найпопулярніші твори класичних авторів в різноманітніших жанрах.

Романи про кохання

Світова скарбниця класики рясніє величезною кількістю творів цього жанру, але перераховувати всі гарні книги можна без кінця – тому обмежимося кількома, тими, котрі обов’язково слід прочитати кожній цінительці хорошої любовної літератури.

Читання класики нерідко надихає на нові захоплення. Тож якщо після прочитання культового роману вам хочеться співати або малювати, як улюблена героїня, підіть на творчі курси, а знижка Покупону допоможе заощадити до 90%.

«Гордість та упередження»

Про любовний роман неможливо говорити, не згадавши хоча б один твір англійської письменниці Джейн Остін. «Гордість та упередження» – без перебільшення книга на всі часи, актуальна для читачок усіх віків та епох. В центрі сюжету – Елізабет, горда дівчина з незаможної  сім’ї, котра цінує свою свободу та не вірить чоловікам. В її житті несподівано з’являється молода людина – містер Дарсі, заможний і, як здається головній героїні, зарозумілий та гордовитий. Спочатку між головними героями пробігає чорна кішка взаємної неприязні, однак чим ближче до фіналу романа, тим сильніше обидва вони переконуються в тому, що перше враження про людину часто буває помилковим, і їхній випадок не є виключенням.

гордість та упередження

«Джейн Ейр» 

Ще один роман Джейн Остін – «Джейн Ейр» – просто неможливо оминути увагою, складаючи список мастрід для любителів класичних романів. Історію про молоду гувернантку і похмурого господаря маєтку було неодноразово екранізовано, також вона надихнула чимало авторів дамських романів на створення схожих сюжетів. І дійсно, багатьох не залишать байдужими чиста душа і принциповість мудрої не по роках Джейн і зрілий шарм цинічного графа Рочестера.

«Ті, що співають у терні»

І якщо романи Остін завершуються хеппі-ендом та доводять, що для кохання не існує перешкод, то «Ті, що співають у терні» Колін Маккалоу – справді драматичний твір, який розповідає про те, що навіть взаємна любов може не дати справжнього щастя. Історія дивних і безнадійних відносин Меггі Клірі та священика Ральфа де Брікасара, що розвивається на тлі степів Австралії, повниться пристрастю, надією та боллю – головні герої до останніх своїх днів кохають один одного, але через непереборні обставини не можуть бути разом. 

ті що співають у терні

«Театр» 

Витончений і дотепний твір пера Сомерсета Моема – «Театр». Що буде, якщо зріла, досвідчена і самодостатня жінка, що зуміла побудувати запаморочливу акторську кар’єру, в один прекрасний день дозволить собі закохатися? А якщо об’єкт зацікавленості виявиться на 25 років молодшим? Захоплююча і повчальна історія з дрібкою англійського гумору розповість про романтичну пригоду Джулії Ламберт, яка зуміла зберегти обличчя навіть в найдвозначніших ситуаціях.

«Собор Паризької Богоматері»

Про те, якою різною буває любов і до чого можуть призвести нерозділені почуття, оповідає Віктор Гюго в своєму трагічному романі «Собор Паризької Богоматері». Напевно, кожен пам’ятає, хто такі є циганка Есмеральда, священик Клод Фроло, горбань Квазимодо та красень Феб де Шатопер: перший з перелічених чоловіків уособлює агресивну пристрасть за принципом: «Отже не діставайся ти нікому!», другий – віддане кохання, що здатне на пожертви, третій – легковажну одномоментну хіть. Головна героїня, безневинна та наївна, виявляється безсилою перед обличчям чужих почуттів та в кінцевому підсумку гине.

собор паризької богоматері

«Маруся» 

Не обійтися в цьому списку без вітчизняної класики. Прекрасний зразок української романтичної прози – драма Григорія Квітки-Основ’яненка «Маруся». Головна героїня, іменем якої названа повість, – еталон української дівчини: гарна, спокійна, розумна, господарська. Коханий Марусі Василь – у всьому її гідний, хоча бідний і сирота. Перш ніж стати нареченим і нареченою, їм доводиться подолати чимало труднощів, але і заручившись, вони так і не побачили «хеппі-енду». Фінал твору – прекрасне свідчення того, якою зворушливою може бути українська література.

маруся

Читайте також: Книги з психології

Історичні твори

Хоча романи, що оповідають про історію, нерідко викривляють історичні правду та рясніють авторськими вільностями, читати їх варто – хоча б для того, щоби вловити дух зображуваної епохи та зрозуміти, як автор уявляв собі ті чи інші історичні реалії.

«Ім’я троянди» 

Роман «Ім’я троянди» – найзнаменитіший художній твір італійського письменника та історика Умберто Еко. У кращих традиціях постмодерну сюжет твору витончено перегукується з детективними пригодами Шерлока Холмса, хоча дія відбувається в XIV столітті. Два головних герої – монах-францисканець Вільгельм Баскервильский і його юний учень Адсон Мелькскій – розслідують загибель ченця з бенедиктинського монастиря. Більшість персонажів роману вигадані, проте Еко вдалося зробити те, що далеко не завжди під силу авторам історичної прози, – він максимально точно передав не тільки атмосферу середньовічного життя, а й особливості мислення і світосприйняття людей того часу.

«Хрестоносці»

Справжній майстер історичного жанру, польський класик Генрік Сенкевич, створив дійсно захоплюючий твір під назвою «Хрестоносці», в якому йде мова про суворе й по-середньовічному жорстоке протистояння поляків й хрестоносців. Крізь історію війни та відчайдушних боїв червоною ниткою проходить романтична лінія трагічних відносин лицаря Збишка й красуні-шляхтянки Данусі Юрандовни. 

хрестоносці

«Лже-Нерон» 

Роман Ліона Фейхтванґера «Лже-Нерон» – це не просто твір в історичному жанрі. Це справжня сатира, яскрава і дотепна, на нацистську Німеччину, написана в 1937 році, незадовго до початку найбільш кровопролитної війни в історії людства. Обрана автором тема – сходження на вершину політичної влади посередньої людини з низів – і до цього дня залишається актуальною, перетворюючи книгу на вічну класику.

«Королева Марго»

До вподоби придворні інтриги й сильні жінки в історичному антуражі? В такому разі один з найвідоміших романів Александра Дюма-батька «Королева Марго» – для вас! В цьому творі автор продемонстрував увесь підспідок боротьби за владу між високопоставленими дамами – Маргаритою, дружиною принца Генріха Наварського, та Катериною Медічі, хитрою французькою королевою. І все це на тлі війн католиків із гугенотами, підступних змов та кривавої Варфоломіївської ночі. 

королева марго

«Острів» 

Воістину захоплююче читання – роман Робера Мерля «Острів». Сюжет книги заснований на реальній історичній події – заколоті на кораблі «Баунті», що трапився 28 квітня 1789 року. Прості британські моряки піднімають бунт проти капітана-самодура, вбиваючи і його, і першого помічника. Ставши злочинцями в очах закону, вони відмовляються від повернення на батьківщину і вирішують влаштуватися на одному з незаселених тропічних островів. З собою вони беруть чоловіків і жінок з Таїті, які допомагають їм освоїтися в незвичних умовах і стають частиною мініатюрної держави розміром в 27 чоловік. Майже відразу в їх невеликому співтоваристві починають назрівати конфлікти, які з часом обертаються трагічними наслідками практично для кожного персонажа.

«Чорна рада» 

Свій історичний роман «Чорна рада» український письменник Пантелеймон Куліш написав, надихнувшись творами Вальтера Скотта. Дія книги відбувається на тлі «чорної ради», яку було скликано в Ніжині в 1663 році. У романі з’являються і реальні історичні персонажі, і вигадані, серед яких – головні герої козак Шрам і його син Петро. Протягом сюжету вони переживають чимало захоплюючих пригод, знайомляться з різними людьми, беруть участь в поєдинках, а в фіналі стають свідками тієї самої чорної ради, на якій вирішується доля українського козацтва.

чорна рада

«Біла гвардія»   

Знаменита «Біла гвардія» – перший роман Михайла Булгакова, який розповідає про сім’ю українських інтелігентів і їх друзів, які потрапили у вир громадянської війни. Унікальність твору полягає в майже повній його документальності: практично у кожного персонажа є реальний прототип, а сам роман значною мірою є автобіографічним. Булгаков з дивовижною точністю передав події і тривожну атмосферу революційного періоду, створивши справжній шедевр історичної драми.

Читайте також: Книги для бізнесу

Пригодницькі романи

І, звісно ж, без пригод нікуди! Якісна пригодницька література є обов’язковою не тільки для дітей, але й для дорослих, які не можуть жити за цікавого захоплюючого сюжету.

«Навколо світу за 80 днів»

Хто не знає Жюля Верна? Його захоплюючий роман «Навколо світу за 80 днів», який розповідає про неймовірні пригоди Філеаса Фогга, який за умовами парі вимушений обминути земний шар за 80 днів, читається легко й без затримок. Освоюючи творчість Верна, сучасний читач може немало здивуватись тому, наскільки фантастичними здавались звичні нам сьогодні речі якихось півтори століття тому!

навколо світу за 80 днів

«Тигролови»

Пригодницький роман Івана Багряного «Тигролови» оповідає про українського парубка Григорія Многогрішного, що втік з ешелону смерті, який віз його та інших в’язнів ГУЛАГу до Сибіру. Знесилений і ледве живий, він, тим не менше, рятує від розлюченого ведмедя дівчину Наталю і потім знайомиться з її сім’єю – родом Сірко з Зеленого Клину в Приамур’ї. Зблизившись з гостинною сім’єю, він стає їм сином і братом, ходить з ними на полювання, закохується в Наталю, але ще не знає, що на нього активно полює майор НКВС Медвин, підступний і жорстокий «тигролов»…

«Острів загиблих кораблів»

«Острів загиблих кораблів», що належить перу Олександра Бєляєва, відрізняється гостросюжетністю та динамічним оповіданням. В центрі сюжету – три людини: засуджений за чужий злочин чоловік, слідчий, чиїм завданням було конвоювати першого до США, та чарівна жінка. Виживши після катастрофи з лайнером, вони потрапляють у якості заручників на рукотворний острів, створений з залишків кораблів руками дивних його жителів, в водах Саргасова моря.

острів загиблих кораблів

«Дванадцять стільців»   

Якщо ви ще не читали «Дванадцять стільців» Іллі Ільфа і Євгена Петрова, то саме час надолужити згаяне! Шедевральна сатирична комедія з пригодницьким флером зробить вас свідком захоплюючих і блискуче смішних пригод великого комбінатора Остапа Бендера і колишнього ватажка повітового дворянства Кіси Вороб’янінова. Стільці, діаманти, соковиті діалоги і забавні сюжетні колізії – задоволення від читання гарантовано!

Читайте також: Найкращі екранізації усіх часів

Психологичні романи

Є твори, обов’язкові для прочитання та глибокого осмислення, які допомагають краще зрозуміти себе, інших людей, закономірності людських взаємовідносин. В класичній літературі вистачає складних сюжетів, котрі змушують замислитись про сенс життя, про мораль та етичний бік людських вчинків.

«Злочин і кара»

«Злочин і кара» – дуже сильний роман авторства Ф.М. Достоєвського, який багато хто з нас пам’ятає ще зі шкільної програми. В юному віці цей твір важко зрозуміти повністю, тому спробуйте знайти час та перечитати його. В цій книзі великий руський письменник порушує вкрай важливі й актуальні по сьогоднішній день теми: питання про межі дозволеного, неминучість розплати за злочин, каяття, любов, жертовність, прийняття іншого з усіма його гріхами та вадами.

злочин і кара

«Майстер і Маргарита» 

Один з найзагадковіших творів Михайла Булгакова – «Майстер і Маргарита». У романі химерно перетинаються дві сюжетні лінії: драма письменника Майстра, заарештованого і кинутого до психіатричної лікарні через написаний ним роман про Понтія Пілата, і історія власне Пілата, якому, всупереч бажанню, судилося стратити єврейського філософа Ієшуа Га-Ноцрі. За Майстром тужить його кохана Маргарита, і тільки Воланд, що зі своєю диявольською свитою з’явився в Москву, може посприяти їхньому щасливому возз’єднанню…

«Портрет Доріана Грея»

Інший твір виховного характеру – «Портрет Доріана Грея» Оскара Уайльда – у свій час викликав цілий шквал критики, що не завадило йому стати найвідомішим творінням письменника. Головний герой, на честь якого названо роман, гарний та приємний зовні, однак всередині він розбещений і злий, й єдиною річчю, яка наочно демонструє непривабливість душі Грея, є його портрет, котрий старіє та втрачає красу замість того, хто на ньому зображений. Однак в один прекрасний момент закони природи й часу беруть своє, і таємне стає явним. 

портрет доріана грея

«Червоне і чорне» 

Роман Стендаля «Червоне і чорне», відомий більшості з школи, свого часу мав скандальну репутацію, через що на нього накладали заборони всі, кому не лінь, починаючи з Ватикану і закінчуючи іспанським диктатором Франко. А все тому, що історія головного героя книги – Жюльєна Сореля – є яскравою ілюстрацією типового кар’єрного шляху в церковній сфері. Вибравши релігійну сферу для задоволення власних амбіцій, Сорель прагне не до духовної досконалості, а лише до отримання привілеїв, не вірячи в Бога і сповідуючи революційні ідеї.

Хороший психологічний роман допоможе розібратися в собі, а тренінги особистісного розвитку підкажуть, як на практиці змінити себе і своє життя на краще.

«Перевтілення» 

Повість «Перевтілення» згадується мало не в першу чергу, варто лише завести розмову про письменника Франца Кафку. Похмурий, дещо депресивний твір розповідає про простого комівояжера Грегора Замзу, який одного не надто чудового ранку прокидається і розуміє, що він перетворився на величезну комаху. Звичне життя його сім’ї руйнується, Грегор, що був головним джерелом доходу для рідних, стає обузою, а батьки і молодша сестра незабаром починають його ненавидіти.

перевтілення

«Сто років самотності» 

Жанр магічного реалізму складно уявити без роману Габріеля Гарсіа Маркеса «Сто років самотності». Сюжет твору заворожує: неквапливо розгортаючись навколо історії сімейства Буендіа, він перетворює розповідь на справжню сюрреалістичну сагу. Життя цілих семи поколінь нерозривно пов’язане з містом Макондо, який заснував родоначальник прізвища. Підпорядковані пророцтвам старого цигана Мелькіадеса, всі Буендіа приречені бути самотніми…

«Доктор Живаго» 

У своєму знаменитому романі «Доктор Живаго» Борис Пастернак докладно малює життя благородного російського інтелігента, лікаря і поета Юрія Живаго – з раннього дитинства і до смерті. Оповідання охоплює величезний проміжок часу: головний герой проходить через вогонь Першої світової, ховається від жорстокості революції, переживає почергове розставання з коханими жінками. Однак всі ці випробування не заважають йому майже до самого кінця зберігати душевну стійкість, щиру віру і особливий, поетичний погляд на життя.

доктор живаго

«Американська трагедія» 

Роман «Американська трагедія» часто називають вершиною творчості Теодора Драйзера. У цьому творі він показав тонке і глибоке знання людської психології, зобразивши на диво достовірного героя. Клайд Грифітс – молодий парубок, який несподівано для себе пізнає принади заможного життя, повного задоволень. Як водиться в таких ситуаціях, він перестає себе контролювати і, щоб утвердитися остаточно в «вищому світі», вирішується на злочин…

«Прощавай, зброє!»  

Ще один культовий, вічний твір – «Прощавай, зброє!» Ернеста Гемінгвея. Присвячений подіям Першої світової війни, він пропонує увазі читача драму рядового солдата-добровольця, який, пройшовши пекло бойових дій, розуміє, що більше не хоче брати в цьому участь. Каталізатором пацифістських прагнень головного героя стає закоханість у медсестру: разом вони, як їм здається, без проблем знайдуть щастя далеко від війни і вбивств.

прощавай зброє

Читайте також:
Кращі серіали різних жанрів
Топ сериалів 2020-2021

Детективи

Тим, кому хочеться відійти від повчальної класики і зануритися в легке читання, хочеться порадити старі добрі детективи. Цей жанр добре розвіює нудьгу, змушує поворушити мізками, але при цьому зовсім не напружує.

«Пригоди Шерлока Холмса»  

Почати можна зі старих добрих «Пригод Шерлока Холмса» Артура Конана Дойля, в яких кожна історія – це маленький шедевр. 

холмс

«Вбивство у “Східному експресі”» 

У детективній повісті «Вбивство в “Східному експресі “» Агата Крісті доручає Еркюлю Пуаро чергову захоплюючу місію. Великий слідчий повертається до Англії на «Східному експресі», і один з пасажирів, американець Ретчетт, щиро вважаючи, що його можуть вбити, просить Пуаро стати його охоронцем. Бельгієць не сприймає Ретчетта всерйоз – і дарма: наступного ранку останнього знаходять мертвим у власному купе… Пуаро починає заплутане розслідування.

«Вбивство на вулиці Морг»

Якщо ж вам хочеться чогось більш темного та страшного, візьміть збірку оповідань Едгара Алана По «Вбивство на вулиці Морг»: в ній ви знайдете й загадкові зникнення, й криваві вбивства, листи з погрозами – інакше кажучи, все, що непокоїть уяву та змушує читати ще та ще.

едгар алан по

<h2 id=”6″>Класика фантастики</h2>

Якісна цікава фантастика дає можливість уявити, яким, можливо, стане людство в майбутньому, як виглядатимуть наш світ, технології, суспільний устрій, економіка та взаємовідносини. Читання фантастики – ідеальний варіант для людей з багатою уявою, що цікавляться наукою, соціумом й футурологічними теоріями. 

«Туманність Андромеди» та «Година Бика»

Радянський письменник та вчений Іван Єфремов залишив по собі багату літературну спадщину, але краще, що він написав, це романи «Туманність Андромеди» та «Година Бика». В першому з них він зобразив ідеальне суспільство майбутнього, де всі будуть рівними, а головною життєвою метою кожної людини стане саморозвиток та служіння високим цілям на благо всієї планети. Герої Єфремова благородні, сміливі, розумні й готові на все заради нових знань та наукового прогресу. У другій книзі автор на прикладі суспільства далекої планети під назвою Торманс показує, до чого може дійти людський рід, якщо збереже існуючий вектор розвитку; страшне майнове розшарування, кастове суспільство, зосередження благ в руках меншини, загальне невігластво та торжество маніпуляційних технологій.

іван єфремов

«Прекрасний новий світ»

Дія культового роману-антиутопії Олдоса Хакслі під назвою «Прекрасний новий світ» розвивається в 2541 році. Автор у подробицях зображує світ майбутнього, в якому споживання зведено чи не в ранг релігії, а основними цінностями є безтурботність, сексуальна свобода і гедонізм. Народжені в інкубаторіях і розділені від початку життя на касти, люди виховуються в любові до розваг і споживацтва. Наука, мистецтво і релігія виключені з життя суспільства, а найменші відхилення в бік індивідуалізму караються всезагальним презирством і нерозумінням…

«451 градус за Фаренгейтом»

Песимістично виглядає й майбутнє в уявленні письменника-фантаста Рея Бредбері. «451 градус за Фаренгейтом» – сумна антиутопія, яка демонструє світ, в якому книги не просто знецінились, а потрапили під сувору заборону. Якщо вірити автору, саме такий варіант розвитку подій нас очікує, якщо люди не будуть чинити спротив диктатурі поверхневих розваг та цінностей, що їх транслює блакитний екран телевізора.

451 градус за фаренгейтом

«Соляріс»

У центрі сюжету фантастичного роману Станіслава Лема «Соляріс» – вчений-психолог Кріс Кельвін, який прибуває в складі науково-дослідної експедиції на загадкову планету у Альфи Водолія. Солярис – так називається планета – відкрили за 100 років до народження головного героя, і деякий час вона не викликала інтересу вчених, допоки вони не виявили, що прогнози щодо траєкторії її руху не збуваються. З’ясувавши, що планета повністю вкрита океаном, вони вирішили вивчити її… Кельвінові та його колегам доведеться зіткнутися з деякими дивацтвами в ході експедиції.

«1984»

Продовжуючи тему антиутопії, неможливо не згадати про культовий твір Джорджа Оруелла «1984», який на прикладі умовного світу майбутнього ілюструє жах тоталітарного суспільства, підпорядкованого одній-єдиній ідеї, та яке не знає, що війна – це не мир, воля – це не рабство, а незнання не є силою.

1984

«Двері до літа»     

У фантастичному романі «Двері до літа» американський письменник Роберт Хайнлайн розповідає історію простого, але дуже талановитого робототехніка-винахідника Деніела Девіса. Його життя тече своєю чергою і, здається, попереду маячить успіх, проте в якийсь момент його зраджують компаньйон і власна наречена, після чого він втрачає буквально все (за винятком свого кота Петронія Арбітра). Махнувши на все рукою, Деніел з горя вирішує лягти в «довгий сон» – анабіоз – щоб прокинутися в 2000 році і почати все спочатку…

Навіть найякісніший переклад зарубіжної літератури не зрівняється з тим ефектом, який надає читання книги мовою оригіналу. Вивчайте мови зі знижками Покупону до 90% і отримуйте читацьке задоволення найвищого гатунку!

Фентезі

Фентезі – один з найпопулярніших жанрів сучасності, про що свідчить зростаюча кількість екранізацій книг із казковими сюжетами, що не мають жодного відношення до нашої реальності.

«Володар перснів» 

Важко знайти людину, яка б не чула про трилогію «Володар кілець» Джона Толкіна, або хоча б не дивилася знамениту екранізацію з Елайджею Вудом, Орландо Блумом та іншими популярними акторами. Перед головним героєм книги – Фродо Беггінсом – стоїть нелегке завдання: знищити Перстень Всевладдя, за яким полюють злі сили, і зробити це можна тільки в жерлі гори Ородруїн в жахливому темному Мордорі. З численними перешкодами на шляху до мети Фродо допоможуть впоратися вірні друзі, але в фіналі на нього чекає найскладніше випробування – боротьба з самим собою… Історія про маленьких, але хоробрих хоббітів, ельфів, гномів, могутніх магів і мужніх людей захоплює з перших рядків і не відпускає до самого фіналу.

володар перснів

«Конан-варвар» 

Можливо, ви про це не знали, проте славетні фільми з залізним Арні в головній ролі мають під собою літературну основу – героїчний фентезі-цикл про Конана-кіммерійця, створений американським письменником Робертом Говардом ще в 30-ті роки! Можна сказати, що численні повісті про хороброго кіммерійця, який жив у вигадану Хайборійську еру, заклали фундамент жанру фентезі в його сучасному вигляді. Тільки з цієї причини варто почитати хоча б кілька творів з циклу.

«Чарівник Земномор’я» 

Ще одне класичне твір жанру фентезі – цикл «Чарівник Земномор’я» Урсули Ле Гуїн, перша книга якого побачила світ ще в 1968 році. У центрі сюжету – хлопчик Дьюні, який в сім років виявляє в собі вроджену здатність до магії. Він починає вчитися магії, отримує нове ім’я – Гед – і з часом вирушає на острів Рок, де знаходиться школа магів. Там на нього чекає не тільки навчання, а й захоплюючі пригоди, і деякі з них – смертельно небезпечні…

чарівник земномор'я

Читайте також: Цікаві книги для підлітків

Сподобалася стаття? Не забудьте в коментарі поділитися своїм списком «маст рід»!

6 коментарів
 • Оксана

  Я теж читала 7 привычек чрезвычайно эффективных людей, і це справді хороша книга. Ще є схожа Думай та багатій. Раджу почитати.

 • Ігор

  Класика завжди хороший вибір) дякую за такий список
  можу ще порекомендувати Сунь-дзи “мистецтво війни”, книжки Макса Кідрука і Дена Брауна

 • Мирослава

  ооо, класс, это самое оно, что нужно на карантине. прочитала много подборок, ваша больше всего зашла. Кинга я правда уже всего перечитала , а вот до нашумевшего уже давно “Шантарама” так и не дошла
  спасибо, вы спасли мой отдых)))

 • Оля

  Люблю иногда когда скучно окунуться в мир чтения. Самая любимая моя книга это “Чудеса в Аббатстве”. Очень интересная книга. Понравиться любителям романов, средневековья, королей, принцесс и тд.

 • Христина Дудяк

  Дуже пізнавальна стаття

 • Ира

  Поделюсь таким списком книг которые точно дадут полезную и очень интересную информацию о психологии человека с тренингами, это
  Ст. Р. Кові “7 привычек чрезвычайно эффективных людей”
  Е. Рэй “Выбирай себя Как преодолеть страх и сомнения на пути к полноценной жизни”.

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.