Алергія на цвітіння – симптоми, лікування

Сезонна алергія на цвітіння або поліноз – захворювання, на яке страждає 20-30% населення. Навесні і влітку, коли навколо квіти і зелень, і навіть восени багато людей відчувають ознаки прояву алергічної реакції. Це такі симптоми, як набряк слизової, виділення з носа, сверблять очі, в горлі дере. Чому виникає алергія, що робити, як лікувати захворювання народними засобами, які пити таблетки – розбиралася BlogPokuponTeam. А також підготувала знижки до 80% на консультацію сімейних лікарів, педіатрів, в тому числі онлайн, та тести на алергени.

Читайте в огляді: 

Чому виникає і як проявляється поліноз

У період, коли починається цвітіння дерев і трав’янистих рослин, в повітрі підвищується концентрація пилку. У процесі дихання алергенні частки потрапляють на слизові оболонки порожнини рота і носа, а також нижче – в бронхи. Захисні сили сприймають алерген як чужорідну речовину і знищують його шляхом імунної відповіді. Якщо організм має надчутливість до даного алергену, то виникають симптоми алергічної реакції (алергічний ринокон’юнктивіт): 

  • Свербіж в носовій порожнині, прозорі виділення з носа, часте чхання, закладеність носа (алергічний риніт). 
  • Почервоніння слизової очей, сильний свербіж (алергічний кон’юнктивіт). 
  • Іноді – закладає вуха, біль у вухах. 
  • Висип на шкірі, в складних випадках – екзема, атопічний дерматит.
  • У запущених випадках – напади бронхіальної астми: задуха, сухий кашель, утруднене дихання, хрипи і свист в бронхах. 

Такий напрямок в медицині, як психосоматика, стверджує, що алергія може бути спровокована негативними емоціями, такими як страх, переляк, почуття провини або ревнощів. 

Важливий комплексний підхід до діагностики та лікування алергії, включаючи нагляд терапевта, алерголога, психіатра чи психолога – консультації потрібних фахівців ви знайдете зі знижкою до 80% від Покупона. 

Аллерголог

Читайте також : 

Алергія на сонце 

Алергічний риніт 

Рослини, що викликають алергію: періоди цвітіння 

Період цвітіння рослин алергенів можна розділити на три етапи, з весни по осінь. У квітні, травні квітнуть дерева, з кінця травня, в червні і липні масово колосяться злакові та трави, а в серпні і вересні період активної продуктивності бур’янів.

Кінець березня – квітень Зацвітають листяні чагарники: вільха, верба, ліщина
Квітень – кінець травня Період цвітіння листяних дерев: берези, дуба, ясена, тополі (пух), волоського горіха, абрикоса, верби, клена, в’яза, яблуні, черемхи, каштана, осики 
Середина травня – середина червня Хвойні дерева: сосна, ялина 
Кінець травня – кінець липня Злакові трави: костриця, їжака, тимофіївка, тонконіг, райграс, лисохвіст, вогнище, жито, пирій 
Кінець травня – червень Цвітіння акації
Кінець червня – початок липня Цвітіння липи, гірчиці 
Червень – середина липняПодорожник, гречані 
Липень – середина серпня Кропива
Липень – вересень Цвітіння бавовни 
Кінець липня – жовтень Бур’ян: квіти полину, амброзії, марі, лободи 

Періоди цвітіння алергенних рослин

Алергія і вірус: як відрізнити 

Люди часто плутають симптоми алергічного риніту і нежитю при ГРВІ. Прояви, дійсно, схожі, але є і відмінності. При алергії зазвичай не спостерігається підвищення температури, збільшення лімфовузлів, не болить горло, як при вірусному захворюванні. Якщо у вас просто закладений ніс (без соплів) – це швидше за все не алергія, шукайте іншу причину, наприклад викривлення носової перегородки або поліпи. 

Почервоніння слизової оболонки очей і повік, викликане алергією, і вірусний кон’юнктивіт також мають різну симптоматику. Алергія супроводжується великим набряком, рясними виділеннями і сильним свербінням в області очей, світлобоязню, при цьому на відміну від вірусного кон’юнктивіту, лімфовузли не напружені. 

При будь-яких хворобливих проявах не затягуйте з візитом до лікаря. Неправильна діагностика і самолікування може призвести до ускладнень і тільки нашкодити.

Читайте також: Закладений ніс: що робити 

Чим лікувати алергію

При виникненні симптомів алергічного ринокон’юнктивіта необхідно звернутися до сімейного лікаря або до алерголога. При підозрі на алергію, доктор направить на лабораторні дослідження

  • Аналіз для визначення загального рівня IgE і на наявність специфічних імуноглобулінів в сироватці крові (тест визначає реакцію на певні алергени).
  • Шкірні алергопроби – тести на серію алергенів. 
Алергопроби
Алергопроби

Перше, що потрібно зробити при підтвердженні діагнозу – максимально обмежити контакт з алергеном: 

  • не їсти алергенні продукти; 
  • на період цвітіння виїхати в інший регіон або не виходити з дому; 
  • після перебування на вулиці приймати душ і мити волосся. 

Ліки від алергії 

Ліки проти алергії

Для лікування використовують такі засоби та методи: 

  • Антигістамінні препарати – для усунення проявів хвороби, зняття симптомів алергічного нежитю, висипу, свербежу. Краще використовувати таблетки нового покоління, з діючою речовиною левоцетиризин («Ксизал», «Гленцет», «Супрастінекс», «Цезера», «Ельцет», «Зодак»); дезлоратадин («Дезал», «Лоратек», «Лордестин», «Еріус», «Неокларитин»); фексофенадин («Алегра», «Телфаст», «Фексофаст», «Фексадин», «Фексофен»). Вони швидшої дії і без побічних ефектів у вигляді сонливості. Ефект триває до доби. Антигістамінні препарати – таблетки, капсули, спреї, краплі – краще починати приймати заздалегідь, за 2-3 тижні до настання періоду активного цвітіння. 
  • Сильніші протиалергічні і протиастматичні ліки – «Кромолин», «Недокроміл». Протипоказані при вагітності (1 триместр) і дітям до 5 років. 
  • Гормональні таблетки – якщо симптоми досить сильні. 
  • Судинозвужуючі препарати (Галазолін, Нафтизин) – не довше 7-10 днів, щоб уникнути побочок у вигляді звикання. 
  • Гомеопатія – в складі комплексного лікування. У період загострення гомеопатія призначається на додаток до антигістамінних засобів. У період ремісії можливий прийом тільки гомеопатичних засобів.
  • Ін’єкційне введення мінімальних доз алергену – для адаптації організму і вироблення імунітету до конкретної речовини. Лікування тривале, від 3 до 5 років. 
  • Дієта – виключення продуктів, які можуть містити алерген: мед, кавун, буряк, березовий сік, горіхи та інші, в залежності від того, на що у вас реакція. 

Як лікувати алергію в домашніх умовах

Полегшити стан алергіка можна народними засобами. Особливо це актуально під час вагітності, коли більшість ліків, в тому числі антигістамінні препарати, протипоказані. 

Ефірні олії проти алергії
  • Промивання носа розчином морської солі – очищує, знімає набряк, полегшує носове дихання. 
  • Промивання слизової очей розчинами трав-антисептиків: ромашка, календула. 
  • Протирання шкірних покривів відваром протисвербіжних рослинних засобів (кора дуба, ромашка). 
  • Ефірні олії – ладан, м’ятна, лимонна, евкаліптова, олія чайного дерева. Можна додавати у крем, використовувати в аромалампах. Перед застосуванням краще проконсультуватися з лікарем – перевищення дозування може ускладнити перебіг хвороби. 
  • Муміє – унікальний засіб, який лікує алергію. Невеликий шматочок цієї речовини потрібно розчинити у воді і пити в два прийоми, вранці і ввечері. Курс лікування  – 20 днів. Прихильники нетрадиційної медицини стверджують, що після 1-4 курсів лікування симптоми алергії зникають назавжди. Не рекомендується при вагітності і дітям до 3 років. 
  • Лавровий лист. Маленьким дітям, навіть новонародженим, для усунення алергічних набряків і висипу: шкіру немовляти можна протирати відваром лаврового листа або робити ванночки на його основі. Дорослим, за винятком вагітних жінок, можна приймати відвар лаврового листя всередину – по 2 столові ложки щодня. Курс лікування – 1 місяць. 

Читайте також: Промивання носа 

На яке цвітіння у вас алергічна реакція, які симптоми спостерігаєте? Чи зверталися ви до лікаря – діліться в коментарях і будьте здорові 🙂

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.