Як правильно ходити в сауну, щоб це було корисно

Как правильно париться в бане, чтобы это было полезно

Відвідування сауни або лазні може бути корисним для здоров’я, але тільки якщо це робити правильно і без протипоказань. У нашому огляді ви дізнаєтесь як правильно паритися, як часто можна ходити в сауну, що потрібно брати в сауну, кому і чому не можна відвідувати лазню і пам’ятайте, що завдяки маркетплейсу pokupon.ua ви можете відвідувати бані Київ дешевше зі знижками до 70%.

Акції
3 години відпочинку у лазні в комплексі «Причал»
Київ, Затока Верблюд
-30%
1500 грн
1049.0 грн
2 години відвідування джакузі-залу в «Aroma Sauna»
Київ, Січових Стрільців вулиця, 21
-25%
1100 грн
825.0 грн
Показати всі
39 акцій

Читайте в огляді:

Користь бані

Ходити в лазню чи в сауну давно стало невід’ємною частиною багатьох культур світу та цінується не лише за релаксаційний ефект. Сауна користь полягає ще й у її оздоровчих властивостях, які науково доведені. 

Відвідуючи лазню, сауну або хамам, ви:

  • очищаєте організм, оскільки висока температура викликає інтенсивне потовиділення, а разом із ним виводяться токсини та шлаки;
  • розслабляєте м’язи, знімаєте напругу, спазми в тілі та швидше відновлюєтеся після фізичних навантажень;
  • трохи худнете, але така користь від хамаму має нетривалий ефект, оскільки схуднення досягається за рахунок втрати зайвої вологи – досягти тривалішого результату можна лише у комплексі з правильним харчуванням та тренуваннями;  
  • покращуєте циркуляцію крові, доставку кисню та поживних речовин до органів і тканин, внаслідок чого їх регенерація проходить набагато швидше;
  • якісно очищаєте та в цілому покращуєте стан своєї шкіри;
  • ще одна важлива користь бані для жінок полягає в усуненні застійних явищ у тілі, а у поєднанні з масажем, скрабами та антицелюлітними кремами сауна може помітно зменшити прояв целюліту або так званої «апельсинової шкірки»;
  • також ви спонукаєте організм синтезувати ендорфіни – гормони, які відповідають за зниження стресу, – завдяки їм нервова система заспокоюється, знижується відчуття тривожності;  
  • зміцнюєте серцево-судинну систему, делікатно підвищуєте свою витривалість та стійкість до різних видів захворювань, таких як інсульт, інфаркт тощо;
  • підтримуєте роботу нирок та сечовидільної системи, тож і в цьому є користь сауни для чоловіків, які дуже часто стикаються з урологічними проблемами у старшому віці;
  • чергуючи тепло і холод, ви гартуєте організм, що у довгостроковій перспективі зміцнює імунітет.

Оздоровча дія високих температур на організм широко застосовується медициною для профілактики та лікування різних захворювань. Серед них – артрит, артроз, остеохондроз, радикуліт, хронічний бронхіт, риніти, фарингіт, ларингіт, астма, а також при алергіях та хронічних синуситах, на початкових стадіях запалення верхніх дихальних шляхів. Але в таких випадках дуже важливо дотримуватися помірності і не відвідувати сауни на гострих фазах захворювань. 

Щоб точно сказати, чи корисна сауна потрібно враховувати індивідуальні особливості кожного. 

Акції
До 3 відвідувань інфрачервоної сауни у «Дана-Віта»
Київ, Анни Ахматової вулиця, 13В
-66%
350 грн
139.0 грн
2 години відвідування джакузі-залу в «Aroma Sauna»
Київ, Січових Стрільців вулиця, 21
-25%
1100 грн
825.0 грн
Показати всі
61 акцій

При яких захворюваннях не можна паритися у лазні

Будь-який вид парильні можна відвідувати у віці від 10 до 75 років, за відсутності заборон.

Серед явних причин, чому не варто ходити у лазню, є такі протипоказання:

  • Серйозні хвороби серця, наприклад, гіпертонія, ішемічна хвороба серця, стенокардія, інфаркти в анамнезі. У таких випадках відвідування лазні можливе лише після консультації та за рекомендацією лікаря – на pokupon.ua ви знайдете послуги на комплексні обстеження у кардіолог Київ із знижкою до 75%. Людям із серцевими захворюваннями необхідно уникати перегріву та різких змін температури.
  • Онкологічні захворювання. 
  • Будь-які інфекційні чи запальні захворювання у гострій фазі, що супроводжуються лихоманкою.
  • Психічні та невротичні відхилення. 
  • Туберкульоз. 
  • ДЦП та дитячий енурез. 
  • Епілепсія та інші серйозні неврологічні захворювання.
  • Хвороба Паркінсона.
  • Вагітність (особливо пізні терміни). Жінка зможе відвідувати сауну приблизно через 3 місяці після пологів.
  • Дівчині (жінці) у період менструацій.

Таким чином, лазня, сауна або хаммам можуть бути корисними при багатьох хронічних захворюваннях, але перед їх відвідуванням людям із проблемами здоров’я, особливо із захворюваннями суглобів та серцево-судинної системи, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Акції
SPA-програма на вибір в «Эстетика»
Київ, Тургенєвська вулиця, 52-58
-56%
800 грн
349.0 грн
SPA-програма «Мінестрель» у «Дана-Віта»
Київ, Анни Ахматової вулиця, 13В
-42%
1900 грн
1099 грн
Показати всі
54 акцій

Як правильно ходити в лазню людям с артрозом та остеохондрозом

Тепло допомагає покращити кровопостачання суглобів та хрящів, зменшує больові відчуття та знімає м’язові спазми, пов’язані з дистрофічними захворюваннями, такими як артроз та остеохондроз. Але дуже важливо бути обережними. Потрібно уникати перегріву і перебувати в парилці не більше 10-15 хвилин за один захід. А якщо запальний процес активний (суглоби набряклі та гарячі), то відвідувати парильню взагалі протипоказано.

Після парної уникайте різкого охолодження (особливо, якщо є болючі синдроми) – замість крижаного обливання краще приймати прохолодний, літній душ. Також після того, як ви попарилися, рекомендується зробити легкий масаж для зняття напруги в м’язах.

Акції
Консультація у ортопеда-травматолога в «Ортодок»
Київ, Бульварно-Кудрявська вулиця, 33Г
-40%
500 грн
299 грн
Консультація реабілітолога в «Kinesi Space»
Київ, Миколи Бажана проспект, 1М
-64%
700 грн
249.0 грн
Показати всі
36 акцій

Чи можна паритись в бані при місячних

Лікарі зазвичай рекомендують утриматися від відвідування лазні під час місячних, особливо в перші дні, коли кровотеча найбільш інтенсивна і може посилитися під дією високих температур. Занадто велика крововтрата може викликати у жінки дискомфорт, слабкість і навіть анемію. Також під час менструації є високий ризик інфекцій, тому особливо варто виключити відвідування громадських саун.

Якщо жінка переносить менструацію легко, не відчуває хворобливих відчуттів і дискомфорту, вона може ходити ув сауну, дотримуючись при цьому запобіжних заходів: заходити в парильню короткими сетами, уникати занадто високих температур, користуватися відповідними гінекологічними засобами гігієни (тампони, менструальні чаші) і прислухатися до свого стану.

Чи можна паритись в бані при місячних

Як правильно паритись в сауні: загальні рекомендації

Щоб отримати від банних процедур максимум користі, дотримуйтесь загальних правила відвідування сауни:

  • Підготовка – перед заходом у лазню прийміть теплий душ, щоб очистити шкіру.
  • Поступова акліматизація – щоб тіло звикло до вологості та температур, починайте з коротких сеансів, наприклад, з 5-10 хвилин, поступово збільшуючи час перебування в парилці до 15-25 хвилин. Головне слухати своє тіло та почуватися комфортно.
  • Займайте зручне положення тіла: сидячи або лежачи, головне – не переохолоджуватися і не перегріватися.
  • Підтримуйте баланс води у тілі – для цього пийте звичайну воду під час, до та після відвідин сауни.
  • Ефірні олії – добре поєднуються з парою, але дихати ними потрібно обережно. Для цього вибирайте якісний, 100% натуральний сертифікований продукт і не використовуйте у чистому вигляді, а розбавляйте водою (особливо високі концентрації стосуються дітей). Оптимальна пропорція: 5-10 крапель ефірної олії на 100-200 мл води. Обережно потрібно дихати маслами людям з алергією на певні компоненти; людям з астмою чи іншими респіраторними захворюваннями; вагітним та годуючим. Користь від лазні буде більшою, якщо подихати ефірними оліями евкаліпта (допомагає при застудах), меліси (заспокоює), лаванди (розслаблює та покращує сон), череди (допомагає при стресах та напрузі). Не рекомендують використовувати цитрусові олії (лимон, апельсин, грейпфрут), оскільки при високій температурі вони можуть спричинити фотосенсибілізацію та подразнення шкіри; олії з різким запахом (м’ята перцева, гвоздика, кориця, розмарин); олії з високим вмістом кетонів (шавлія мускатна, герань, чебрець, полин), які у великих кількостях здатні викликати інтоксикацію організму. Щоб попаритися з аромамаслом, розведіть суміш у пульверизаторі, збризкайте гарячі камені або розпорошіть у повітрі парильні. Якщо аромат виявився різким, парилку можна ненадовго провітрити.
  • Охолодження та чергування. Після парилки можна охолонути під теплим або крижаним душем (залежно від відчуттів та підготовки), або просто посидіти в прохолодному місці. Для охолодження достатньо 1-3 хвилини.
  • Дихання. Дихайте глибоко та спокійно. Спробуйте зробити вдих 4-5 секунд, затримати дихання на 1-2 секунди, потім повільно видихнути. Вдихайте через ніс, видихайте через рот. Така техніка допоможе розслабитися та наситити організм киснем. 
  • Якщо відчуваєте запаморочення, слабкість і дискомфорт, негайно залиште парильню та відпочиньте у прохолодному місці.
  • Не рекомендується залишатися в парилці довше 30 хвилин протягом одного заходу, особливо для новачків.
  • Категорично не рекомендують вживати алкогольні напої до та під час відвідування лазні – це посилює навантаження на серце та нівелює корисний ефект від процедури.
  • Намагайтеся не перевантажувати шлунок перед сауною, щоб тіло могло справді відчути легкість та комфорт.
Як правильно паритись в сауні: загальні рекомендації
Акції
SPA-програма «Амазонка» у «Дана-Віта»
Київ, Анни Ахматової вулиця, 13В
-65%
1730 грн
599 грн
SPA-програма для чоловіків «Спартак» у «Дана-Віта»
Київ, Анни Ахматової вулиця, 13В
-61%
1800 грн
689 грн
Показати всі
31 акцій

Як часто можна ходити в сауну

Те, як часто можна ходити в баню, залежатиме від віку, стану здоров’я, сезону року, цілей відвідування (релакс, терапія, спортивне відновлення) та фізичної активності людини. Людям у віці варто вибирати більш щадний режим відвідування; в холодну пору року бажання попаритися виникає частіше; а людям, які активно займаються спортом, лазня допомагає швидше відновлювати м’язи. 

Загалом для більшості здорових людей, щоб не перевантажувати організм, 2-3 рази на тиждень вважається оптимальною частотою. Для новачків достатньо розпочати з 1 разу на тиждень.

Види бань та їх особливості

Крім загальних приписів як правильно паритися в сауні, варто враховувати також тип парилки з різним температурно-вологоним режимом.

Загалом в Україні можна зустріти такі види лазень:

  • Слов’янська парова лазня.
  • Фінська сауна.
  • Римська парна.
  • Турецький хаммам.
  • Кедрова або фітобочка.
  • Інфрачервона сауна.

Як паряться у лазні

Особливістю мокрих лазень є висока вологість та низький температурний режим у парилках. Так, наприклад, температура в римській сауні та турецькому хамамі буде в межах 40-50вС, у слов’янській – трохи тепліше: 60-80 градусів. Вологість при цьому може досягати 80-100% (хаммам – найвологіший).

Таке повітря в порівнянні з сухим сприймається як менш спекотне, менш інтенсивне і робить перебування у лазні більш комфортним і приємним. Волога пара не сушить шкіру і добре зволожує дихальні шляхи. Волога лазня особливо підходить людям:

  • з респіраторними захворюваннями (застуда, алергія, грип);
  • серцево-судинними захворюваннями;
  • з чутливою та проблемною шкірою;
  • з бронхіальною астмою.

Невід’ємним атрибутом слов’янської мокрої лазні є віник – культурна спадщина давніх традицій, інструмент, який служить не тільки для масажу, а й як спосіб взаємодії з парою і теплом. Парити віником – мистецтво, яке потребує особливих навичок, але за допомогою простих порад навіть початківці можуть спробувати.

Мокра сауна – більш щадний варіант
Мокра сауна – більш щадний варіант

Як правильно паритись в бані з віником:

  • Виберіть віник, залежно від того, якого ефекту хочете досягти: з берези та евкаліпту – для розслабляючого масажу, з дуба – для зміцнення імунітету.
  • Перед використанням замочіть віник у гарячій воді на 5-10 хвилин, щоб він пом’якшав і краще пахнув. 
  • Перед розпарюванням важливо добре прогріти парну – це сприяє розслабленню тіла.
  • Далі можна переходити безпосередньо до застосування віника: починайте з легких дотиків листям до тіла; рухайтеся від ніг до голови, поступово збільшуючи тиск; підключайте кругові рухи віником, створюючи ефект легкого масажу, і легкі, акуратні шльопання. Чим інтенсивніший рух, тим спекотніший і відчутний ефект, але тілу не повинно бути дискомфортно. 
У слов'янській лазні паряться з віниками
У слов’янській лазні паряться з віниками
Акції
2 години відвідування джакузі-залу в «Aroma Sauna»
Київ, Січових Стрільців вулиця, 21
-25%
1100 грн
825.0 грн
SPA-програма «Амазонка» у «Дана-Віта»
Київ, Анни Ахматової вулиця, 13В
-65%
1730 грн
599 грн
Показати всі
31 акцій

Читайте також:
✔️Де погуляти у Києві на вихідних
✔️Тренди і стильні дизайни осіннього манікюру
✔️Чим цікавим зайнятися у Буковелі
✔️Фільми про еротичні фантазії
✔️10 аналізів, які потрібно здавати щороку

Хамам як правильно паритися

Задум турецької сауни полягає в тому, щоб у тій самій парилці проводити різні косметичні очищувальні процедури. У центрі кімнати зазвичай стоїть мармуровий масажний стіл Hammam Table, призначений для масажу, пілінгів та релаксу. Особливої ​​атмосфери банному ритуалу в хамамі надає рясна повітряна мильна піна. Її можна «намочалити», використовуючи будь-який гель для душу, який вам подобається, та нанести на тіло.

Незважаючи на помірну теплоту і високу вологість, які в комплексі для багатьох створюють комфортні банні умови, рекомендують перебувати в хамамі не довше 20-30 хвилин за один захід і між сетами робити перерви.

Турецька лазня хамам
Турецька лазня хамам
Акції
Відвідування SPA-центру «Soul Aqua Spa»
Київ, Академіка Лебедєва вулиця, 1
-32%
1100 грн
749.0 грн
SPA-дівич-вечір для компанії від «Alessandro»
Київ, Кирилівська вулиця, 119/1
-30%
3700 грн
2699.0 грн
Показати всі
13 акцій

Як правильно ходити в сауну

У сухих саунах, на кшталт фінської, вологість низька – близько 5-15%, а температура повітря сягає 70-90 градусів. Тут також потрібно вдихати носом, інакше гаряче повітря може пересушити слизову оболонку рота та горла. Якщо відчуваєте дискомфорт, можна накрити рушником обличчя, щоб пом’якшити дихання.

Суху сауну не рекомендують вибирати людям, які страждають на астму, хронічний бронхіт, алергіки, з сухою і чутливою шкірою, екземою, псоріазом; гіпертонією та іншими серцевими захворюваннями; дітям молодшого віку

В іншому варто виконувати загальні рекомендації відвідування лазневих комплексів: дотримуватись питного режиму, гігієни та охолоджувати організм між сеансами.

Фінська сауна
Фінська сауна
Акції
Відвідування SPA-центру «Soul Aqua Spa»
Київ, Академіка Лебедєва вулиця, 1
-32%
1100 грн
749.0 грн
До 3 відвідувань інфрачервоної сауни у «Дана-Віта»
Київ, Анни Ахматової вулиця, 13В
-66%
350 грн
139.0 грн
Показати всі
32 акцій

Фітобочка

Кедрову бочку не можна назвати повноцінною сауною, але вони мають ключову схожість. Фітобочка – невелике дерев’яне барило, в якому людина знаходиться сидячи по шию, залишаючи голову зовні, тож пара впливає тільки на тіло, тоді як у сауні або лазні вона проникає і в дихальні шляхи, посилюючи навантаження на серце та легені. Фітобочка – м’якіша процедура і підходить для тих, кому складно витримувати жар; температура зазвичай становить від 40 до 55°C. Кедрова бочка часто використовується для розслаблення, покращення кровообігу та догляду за шкірою, особливо при додаванні трав’яних настоїв. Часто подібна банна процедура входить у спа програму в оздоровчих комплексах та салонах краси.

Фітобочка як різновид банних процедур
Фітобочка як різновид банних процедур
Акції
До 5 сеансів фітобочки у «Дана-Віта»
Київ, Анни Ахматової вулиця, 13В
-71%
780 грн
259.0 грн
До 6 сеансів фітобочки з масажем у «Respine»
Бровари, Львівська вулиця, 8А
-48%
300 грн
199.0 грн
Показати всі
11 акцій

Інфрачервона сауна

Інфрачервона сауна впливає за допомогою інфрачервоного випромінювання, яке нагріває не повітря, а безпосередньо тіло людини. Це робить інфрачервону сауну більш щадною та комфортною порівняно з традиційною сауною, де прогрівається навколишнє повітря. Температура в інфрачервоній кабіні нижча, ніж у сухій сауні, приблизно 40-60 градусів, але тіло прогрівається глибше і швидше за рахунок променів, які проникають у шкіру на глибину до 4 см.

Що дає інфрачервона сауна: рясне потовиділення за відносно комфортних умов; полегшує біль та прискорює відновлення при м’язових та суглобових проблемах; покращує кровообіг, обмін речовин.

Загалом ІЧ сауна вважається безпечною, оскільки інфрачервоне випромінювання – це частина природного спектру світла, але важливо дотримуватися помірності та загальних рекомендацій щодо тривалості заходів та питного режиму, щоб уникнути гіпертермії (перегріву) та зневоднення організму. 

Інфрачервона сауна
Інфрачервона сауна
Акції
До 3 відвідувань інфрачервоної сауни у «Дана-Віта»
Київ, Анни Ахматової вулиця, 13В
-66%
350 грн
139.0 грн
2 години відвідування джакузі-залу в «Aroma Sauna»
Київ, Січових Стрільців вулиця, 21
-25%
1100 грн
825.0 грн
Показати всі
7 акцій

Що потрібно брати в баню

Як правило, у лазневих комплексах є все, що потрібно для банних процедур. Але якщо ви хочете прийти зі своїм приладдям (особливо це стосується громадських саун), і це не суперечить правилам закладу, тоді можете скористатися нашим списком-шпаргалкою.

Що потрібно брати з собою в баню:

  • комплект верхнього одягу: великий банний рушник, махровий халат, чоловічий та жіночий кілт (спідницю) для сауни тощо;
  • купальник (для жінок) та плавки (для чоловіків) – особливо якщо ви відвідуєте громадську лазню, де, крім вас, можуть бути ще люди;
  • головний убір: можна взяти спеціальну шапочку для лазні з фетру або повсті, намотати звичайний невеликий рушник або тюрбан;
  • будь-яке змінне взуття, яке у вас під рукою: плетені тапочки, гумові шльопанці, в’єтнамки тощо;
  • рушничок або спеціальний килимок-сидушку;
  • косметичні засоби: шампунь, гель для душу, мило, скраб, пілінг для тіла, крем;
  • мочалка, гребінець;
  • віник;
  • ефірна олія – за бажанням і якщо немає протипоказань;
  • вода, трав’яний чай у термосі, легкий перекус.
У лазню обов'язково потрібно брати шапочку, щоб уберегти голову від перегріву 
У лазню обов’язково потрібно брати шапочку, щоб уберегти голову від перегріву 
Акції
Подарунковий сертифікат на Spa у студії «SlimClub»
Київ, Верхній Вал вулиця, 52
-58%
1550 грн
649.0 грн
Valentine's Spa-day для двох у студії «SlimClub»
Київ, Верхній Вал вулиця, 52
-46%
2450 грн
1299.0 грн
Показати всі
62 акцій

Що робити, якщо перегрівся у парилці

У парильні може стати важко дихати, запаморочитися голова, почати прискорено битися серце і темніти в очах, – це ознаки перегріву. Якщо людина з тепловим ударом здатна самостійно пересуватися (інакше потрібно терміново викликати швидку допомогу), необхідно зробити наступне:

  • При поганому самопочутті людину в жодному разі не можна різко обливати холодною водою чи виводити на вулицю — різкий перепад температур тільки нашкодить і загострить стан.
  • Людину, якій стало погано, потрібно вивести з парильні і покласти на рівну поверхню, підклавши під ноги валик, скручений рушник чи невелику подушку.
  • Забезпечте надходження свіжого повітря в приміщення через вікно або двері.
  • Якщо в сауні є медична аптечка — використовуйте нашатирний спирт, щоб швидше привести людину до тями.
  • Після того, як стан стабілізується, покладіть холодний компресс на лоб, наприклад, рушник, змочений у прохолодній воді.

Навіть якщо стан повністю нормалізується — в лазню повертатися не можна. Потрібно їхати додому відпочивати, бажано у супроводі когось з близьких, на випадок, якщо раптом знову закрутиться голова у дорозі. Якщо симптоми перегріву зберігаються протягом наступної доби – бажано звернутися за консультацією до терапевта або сімейного лікаря.

Акції
SPA для відновлення волосся у «Beauty Color Bar»
Київ, Василя Касіяна вулиця, 2/1
-38%
1300 грн
799.0 грн
2 години відвідування джакузі-залу в «Aroma Sauna»
Київ, Січових Стрільців вулиця, 21
-25%
1100 грн
825.0 грн
Показати всі
43 акцій

Читайте також:
✔️Топ наймодніших чоловічих стрижок
✔️Тайський масаж – екзотика з цілющим ефектом
✔️20 ідей, куди можна сходити з дитиною у Києві
✔️Пілінг обличчя – коли який краще робити
✔️Вітамін Д – який краще приймати, скільки і коли?

А ви любите ходити в баню? Діліться у коментарях своїми банними ритуалами🤗

1 коментар
  • Елена

    Очень люблю баню и регулярно хожу с подругами) это помогает хорошо расслабиться и привести кожу в порядок. и после банного отдыха самый лучший сон – спишь крепко, как маленький ребенок)

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *