Сухий кашель – як лікувати в домашніх умовах

Дере в горлі, першить, лоскоче, сушить, важко дихати, постійно хочеться відкашлятися і це не дає спати ночами – сухий кашель – симптом, який проявляється при великій кількості захворювань у дорослих та дітей і є однією з найчастіших причин звернень до лікаря.
BlogPokuponTeam розбиралася, чому з’являється кашель, чим його лікувати, які супутні симптоми повинні насторожити і що робити, якщо сухий кашель не проходить.

17 акцій
Чому з’являється сухий кашель
Симптом може виникнути не тільки через проблеми з органами дихання або інфекції, а також з’являтися без застуди або як ознака хвороби, не пов’язаної з подразненням дихальних шляхів.
Ось найпоширеніші причини:
- Інфекційні захворювання (ГРВІ, грип, туберкульоз, аденовірусна інфекція, при ковіді та інші).
- Захворювання дихальних органів (при бронхіті, ларингіті, фарингіті, запаленні легень, бронхіальній астмі, пухлинах у легенях).
- Захворювання травної системи, включаючи рефлюкс-езофагіт.
- Серцево-судинні патології, такі як серцева недостатність та тромбоемболія легеневих артерій.
- Хвороби щитовидки.
- Алергічні реакції.
- Стрес.
- Куріння.
- Наявність сторонніх тіл у дихальних шляхах.
У дітей сухий дратівливий кашель найчастіше з’являється через гострі респіраторні вірусні інфекції (коклюш, ларинготрахеїт, бронхіт та інші захворювання верхніх дихальних шляхів).


6 акцій
Який буває сухий кашель – особливості прояву

Сам собою, без інших симптомів, кашель зустрічається рідко, зазвичай він супроводжується й іншими проявами захворювання (нежить, біль у горлі, температура).
Ознаки сухого кашлю:
- Приступоподібний чи одиночний.
- Напружений і виснажливий.
- Відчуття печіння та дряпання за грудиною.
- З’являється тільки вранці або на вечір, може виникати кілька разів на день або вночі.
Приступи бувають дуже сильними, аж до блювоти. Найчастіше супроводжуються температурою, слабкістю, ознобом, болем у м’язах. Інші симптоми можуть підключатися залежно від причини (основного захворювання).
Певна симптоматика (прояви) кашлю може свідчити про конкретне захворювання:
- гавкаючий і гучний – захворювання гортані або трахеї;
- часте покашлювання – плеврит;
- сильний нападоподібний, судомний, провокуючий блювотний рефлекс – кашлюк;
- віддає у вухо – захворювання вушного проходу;
- зі свистом – астма;
- з’являється лише вночі – хвороби серця;
- після або під час їжі – неврогенні розлади, захворювання стравоходу.
У дітей тип кашлю (сухий або мокрий) визначити складніше, тому що м’язи грудей розвинені недостатньо сильно та мокроту відкашляти важче. У разі хвороби у дитини завжди потрібно звертатися до педіатра, тільки він зможе точно поставити діагноз та призначити ефективне лікування за віком.
Чим небезпечний сухий кашель
- Сильний, надривний, роздираючий кашель, крім того, що провокує блювання, може пошкодити слизову стравоходу і викликати кровотечу.
- У разі хронічних та затяжних нападів, через інфекцію або запальний процес, підвищується ризик інфаркту міокарда, особливо в зоні ризику люди з наявними хворобами серця.
- Хронічний сухий кашель призводить до дратівливості та постійного занепокоєння хворого, порушує сон та викликає втому. Ці фактори впливають на взаємини між людьми, робочий процес та ментальне здоров’я.


32 акцій
Що робити при сухому кашлі

Сухий кашель у дорослих лікує терапевт чи лор, у дітей – педіатр. Щоб поставити точний діагноз і призначити найефективніше лікування, лікар повинен зібрати анамнез і проаналізувати, в чому ж причина. При явній застуді зазвичай додаткові аналізи не потрібні. Однак, при підозрі на бактеріальне або будь-яке інше походження симптомів лікар може призначити лабораторні дослідження:
- Загальний аналіз крові.
- Бактеріологічне дослідження мокротиння чи загальний аналіз.
- Тест на коронавірус.
- Мікроскопію на бацили.
- Алергопроби.
При необхідності терапевт або педіатр направить до фахівця іншого профілю: ендокринолога, гастроентеролога, кардіолога.

52 акцій
Як вилікувати сухий кашель у домашніх умовах
Насамперед лікування спрямоване на зниження тривалості та сили нападів, усунення причини захворювання та інших супутніх симптомів›.
Щоб сухий кашель пройшов, його необхідно перетворити на мокрий (продуктивний) з відходженням мокротиння. Для цього вдома потрібно:
- Пити теплі напої та звичайну воду у великій кількості (чай із медом, травами, лимоном).
- Контролювати вологість повітря, сухе повітря посилює подразнення у горлі та дихальних шляхах.
- Вживати смоктальні льодяники, які пом’якшують горло.
- Уникати подразників: диму, хімічних речовин та алергенів.
- Більше відпочивати.
- Не переохолоджуватися.
- Пити сиропи та таблетки за призначенням лікаря.
Як зняти напад сухого кашлю – що приймати:
- Сиропи: «Пектолван Плющ», «Бронхолітин», «Гербіон», «Бронхікум» – вони зменшують подразнення слизової оболонки горла і усувають часті або постійні напади.
- Льодяники, аерозолі, таблетки («Стрепсілс», «доктор МОМ», «Травісил», «Тантум Верде») знижують чутливість рецепторів, що передають сигнали в кашльовий центр.
- Придушити виснажливий кашель на рівні кашльового центру можна за допомогою більш серйозних наркотичних і ненаркотичних препаратів. Наркотичні медикаменти містять кодеїн або декстрометорфан та застосовуються в екстремальних випадках, коли безпечні препарати не здатні усунути симптом. Вони доступні лише за рецептом лікаря. Ненаркотичні препарати досконаліші і не викликають залежності чи негативного впливу на дихальні органи. Ці препарати містять речовини, такі як бутамірат, окселадин та глауцин, які не лише усувають напади кашлю, але також покращують дихання та збагачують кров киснем. Серед таких препаратів: «Коделак НЕО», «Сінекод» та «Омнітус».
Коли сухий кашель викликаний застудою, застосовують також противірусні засоби (Ацикловір, Амізон, Ергоферон та інші). Якщо симптом не проходить через 7-10 днів і супроводжується високою температурою, швидше за все він спричинений бактерією. Для лікування бактеріальних інфекцій призначаються антибіотики (Амоксицилін, Цефтріаксон), але пити їх потрібно суворо після консультації та призначення лікаря.
При вагітності лікувати кашель дуже важливо. Сильний кашель у вагітних небезпечний для малюка, може спричинити проблеми з виношуванням дитини і навіть спровокувати викидень. Але в цьому вразливому стані більшість препаратів та деякі народні засоби протипоказані. Займатися самолікуванням небезпечно. При перших симптомах потрібно негайно звернутися до вашого лікаря і він призначить безпечний найкращий засіб.

33 акцій
Що добре допомагає від сухого кашлю із домашніх засобів

Швидко вилікувати кашель за день не вийде ні аптечними ліками, ні народними методами. Але коли немає можливості сходити в аптеку та купити потрібні препарати, тоді полегшити симптоми допоможе народна медицина:
- Полоскання горла сольовим розчином, настоєм із трав ромашки, чебрецю, мати-й-мачухи.
- Вживання теплого молока з медом або невеликим шматочком топленого масла допоможе зняти запалення та пом’якшити слизову оболонку.
- Трав’яні настої з цвіту липи чи ромашки, гречихи, чай з малиною чи лимоном зменшать чутливість рецепторів та знизять частоту нападів.
- Інгаляції парові або небулайзер з додаванням крапель евкаліптової олії усунуть сухість горла, першіння. Але проводити інгалювання можна лише якщо кашель без температури.
Пам’ятайте, що кашель не завжди спричинений застудою. Затягування з лікуванням або неправильно підібрана терапія може сприяти розвитку серйознішого захворювання. Не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням – звертайтеся за консультацією до лікаря.



4 акцій
Читайте також:
✔️Як лікувати мокрий кашель
✔️Що робити, якщо болить горло
✔️Як позбутися нежитю
✔️Способи підвищити імунітет
✔️Які аналізи потрібно здавати щороку
А як ви боретеся із сухим кашлем? Діліться у коментарях.