Субсидія на комунальні послуги: хто може отримати і як оформити онлайн та офлайн

Субсидія: кому належить і як оформити онлайн та офлайн

Субсидія – державна фінансова допомога (відшкодування витрат), яку надають соціально вразливим групам населення, пенсіонерам на оплату житлово-комунальних послуг, купівлю скрапленого газу або твердого та рідкого пічного побутового палива. 

В Україні з 1995 року уряд започаткував програму допомоги малозабезпеченим громадянам. Понад 25 років вона є основним інструментом забезпечення соціального захисту населення, особливо в період зростання цін і тарифів на комуналку. 

BlogPokuponTeam розповість, кому надається субсидія, як її оформити, які документи подавати і коли чекати виплат у разі схвалення заявки.

Акції
Консультація дерматовенеролога в «Осокор Медікал»
Київ, Бориса Гмирі вулиця, 9В
-56%
590 грн
259 грн
Показати всі
141 акцій

Які виплати відшкодовуються за рахунок субсидії?

Види житлової субсидії, яка надається, включають виплати на:

 1. Витрати на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.
 2. Внески за абонентське обслуговування споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.
 3. Оплата за керування багатоквартирним будинком.
 4. Щомісячні витрати на постачання та розподіл природного газу, електричної та теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, а також поводження з побутовими відходами.
 5. Субсидії на придбання зрідженого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Субсидія безповоротна, і її отримання не залежить від зміни форми власності житла.

Житлові субсидії на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива надаються щорічно та призначаються, якщо люди, які проживають разом, не отримують комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення та не використовують природний газ чи електричну енергію для індивідуального опалення.

Якщо для опалення житлового приміщення (будинку) одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ, та/або електрична енергія, соціальні нормативи для опалення (теплопостачання) приміщення (будинку) при розрахунку житлової субсидії застосовуються лише на одну комунальну послугу. Винятком є випадки, коли в багатоквартирних житлових приміщеннях відбувається постачання теплової енергії на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень, функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі.

З травня 2021 року в Україні субсидія видається лише у готівковій формі, тобто кошти перераховуються на картку обраного банку. Ті, хто не має рахунків, можуть отримувати допомогу через Укрпошту за вказаною при зверненні за субсидією адресою.

Хто має право на субсидію?

Хто має право на субсидію

Субсидія призначається відповідно до 848 постанови (положення про порядок призначення житлових субсидій) громадянам, дохід яких не дозволяє оплачувати житлово-комунальні послуги самостійно. Якщо середньомісячний дохід сім’ї у розрахунку на одну особу не перевищує 3760 грн (величина доходу, що дає право на податкову соціальну пільгу), тоді такій сім’ї можуть надати пільгу у розмірі 50% на оплату комунальних послуг. А якщо перевищує зазначену суму – сім’я може звернутися за призначенням житлової субсидії (про причини, при яких субсидія не призначається, ми розповімо далі в нашій статті).

Право оформити субсидію поширюється як на громадян України, так і на іноземців або осіб без громадянства, які законно перебувають на території України та проживають у багатоквартирних або приватних будинках.

Субсидію може отримати:

 • Людина зареєстрована в житловому приміщенні.
 • Особа, яка не зареєстрована, але фактично мешкає на підставі договору оренди.
 • Індивідуальний забудовник, чия будівля ще не прийнята в експлуатацію, але вже нараховується плата за житлово-комунальні послуги. У цьому випадку необхідно надати заяву з відповідними документами, що підтверджують фактичне проживання по вказаній адресі.
 • Внутрішньо переміщена особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні без укладання договору оренди. Для цього також потрібна заява та відповідні документи, що підтверджують фактичне проживання за вказаною адресою.
 • Неповнолітні діти, які залишилися без батьківського піклування, та недієздатні особи працездатного віку, над якими встановлено опіку (при поданні заяви опікуна або піклувальника).

Які документи потрібні для оформлення субсидії

Для отримання субсидії, потенційному субсидіанту необхідно заповнити основні документи: заяву та декларацію про доходи та витрати (зразки за посиланням). Також будуть потрібні дані паспорта заявника та його ідентифікаційний код. Додатково можуть запитати:

 • Довідку про доходи, якщо інформація відсутня в електронних реєстрах.
 • Договір оренди житла (за його наявності).
 • Довідку про статус внутрішньо переміщеної особи тощо.

У декларації потрібно вказати дані про членів домогосподарства та їх доходи. Розгляд заяви може тривати до одного місяця.

Акції
Діагностика ходової частини від СТО «Ангар»
Київ, Каунаська вулиця, 13
-54%
150 грн
69 грн
Діагностика кондиціонера на СТО «Стелс»
Київ, Новокостянтинівська вулиця, 2А
-50%
500 грн
249.0 грн
Показати всі
8 акцій

Як розрахувати субсидію?

Для кожної сім’ї обов’язковий відсоток платежу розраховується індивідуально і для цього використовується формула:

 1. Обчислюється середньомісячний сукупний прибуток домогосподарства.
 2. Середньомісячний сукупний дохід поділяється на кількість членів домогосподарства, що дозволяє визначити середньомісячний дохід на одну особу.
 3. Дохід на одну особу поділяється на розмір прожиткового мінімуму на одну особу, яка встановлена на 1 січня року, з якої призначається субсидія.
 4. Отриманий результат ділиться на 2 і множиться на 20%, що дозволяє визначити відсоток середньомісячного сукупного доходу.
 5. Після виконання попередніх кроків розраховується розмір обов’язкової частини платежу: обов’язковий відсоток платежу множиться на середньомісячний дохід домогосподарства.

Таким чином, дана формула дозволяє визначити індивідуальний обов’язковий відсоток платежу для кожної сім’ї, враховуючи її доходи та розмір прожиткового мінімуму на одну особу.

Отримавши схвалення на фінансову допомогу громадянам варто регулярно перевіряти свій статус субсидіанта. У разі зміни тарифів на ЖКГ, газ та інші послуги розмір виплат може змінюватися.

Як оформити субсидію – куди подавати документи?

Як оформити субсидію

Раніше за видачу (призначення) субсидій відповідав Фонд соціального страхування, але після його ліквідації цю роль взяв на себе Пенсійний фонд України (ПФУ).

Відповідно, документи на субсидію подавати потрібно до одного із сервісних центрів ПФУ, незалежно від місця проживання. Також заяви можна подати через:

 • Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).
 • Звернення до уповноважених осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради територіальної громади.
 • Подання заяви онлайн через додаток «Дія» або Портал електронних послуг Пенсійного фонду.
Акції
Обстеження у проктолога у «Гармонії Здоров'я»
Київ, В'ячеслава Чорновола вулиця, 12
-65%
730 грн
249.0 грн
Обстеження у гінеколога у «Превентклініка»
Київ, Митрополита Василя Липківського вулиця, 45
-49%
1245 грн
623.0 грн
Показати всі
136 акцій

Оформлення субсидії онлайн через додаток «Дія»

Щоб оформити субсидію, не виходячи з дому, перейдіть за посиланням на єдиний портал державних послуг.

Інструкція:

 1. Авторизуйтесь (зареєструйтесь) на сайті diia.gov.ua за допомогою електронного підпису.
 2. У меню «Послуги» знайдіть пункт «Пенсії, пільги, допомога» та виберіть послугу «Заявка на субсидію».
 3. Перевірте правильність ваших даних у профілі користувача, у разі потреби вкажіть актуальну інформацію.
 4. Чесно дайте відповідь на пункти анкети: подружній статус, адреса за яким потрібна субсидія, наявність заборгованості по ЖКГ і т.д.
 5. Потім вкажіть, чи хочете отримувати субсидію на комунальні послуги, якщо так – виберіть із запропонованого переліку на які саме та заповніть дані по кожній із них.
 6. Виберіть, чи хочете отримувати субсидію на оплату вкладів (виберіть із доступних та заповніть поля по ним).
 7. Зазначте, чи потрібна субсидія на купівлю зрідженого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
 8. Вкажіть, чи проживають за вказаною адресою лише непрацездатні особи.
 9. Виберіть спосіб отримання субсидії: перерахування коштів на банківську картку із зазначенням IBAN рахунку або отримання через національного поштового оператора (Укрпошта).
 10. Вкажіть наявність розділених особових рахунків у вказаному житлі.
 11. Заповніть інформацію про характеристики житлового приміщення чи будинку.
 12. Виберіть особливості домогосподарства із запропонованого списку, якщо вони є.
 13. Дайте відповідь, чи проживають інші особи за вказаною адресою домогосподарства. Якщо так, додайте кожного, хто проживає у домогосподарстві, та вкажіть усі дані про них, відповідно до питань, поданих у заяві.
 14. Заповніть дані про доходи відповідно до питань, поданих у заяві.
 15. Заповніть інформацію про наявність транспортних засобів, придбане майно та оплачені послуги.
 16. Заповніть дані про придбану валюту.
 17. Вкажіть дані про наявність депозитних рахунків із сумою понад 100 тис. грн у вас, членів вашого господарства чи членів їхніх сімей.
 18. Заповніть дані про наявність та оплату аліментів.
 19. Вкажіть дані про наявність нерухомого майна.
 20. Завантажте копії документів, потрібних для отримання субсидії.
Акції
До 10 консультацій від психолога Жанни Точеної
Київ, Борисоглібська вулиця, 7
-85%
600 грн
149.0 грн
Показати всі
32 акцій

Період дії субсидії

Субсидія на ЖКГ та витрати на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення і до кінця опалювального сезону:

 • на неопалювальний сезон – з 1 травня до 30 вересня;
 • на опалювальний сезон – з 1 жовтня до 30 квітня;
 • для домогосподарств, які використовують газ чи електроенергію для індивідуального опалення, субсидія на опалювальний сезон – з 16 жовтня до 15 квітня.

Перевірити, коли буде нараховано субсидію, можна в особистому кабінеті на офіційному сайті ПФУ або в «Дія». Там буде вказано дату нарахування та номер картки, на яку кошти будуть перераховані. Також на сайті ви можете змінити спосіб нарахування: вказати іншу картку або вибрати відділення пошти, де хочете отримувати виплату готівкою.

Коли субсидія не призначається

Причини відмови у субсидії

Субсидія не надається, якщо:

 1. Загальна площа житлового приміщення перевищує: квартира у багатоквартирному будинку понад 130 кв. м., індивідуальний будинок – 230 кв. м.

Виняток:

 • Житлові приміщення: дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей та тих, у яких до початку місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє та більше дітей.
 • Житлові приміщення (будинки), на які оформлено два та більше окремих особових рахунків, за умови, що загальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 130 кв. м. для квартири чи 230 кв. м для індивідуального будинку.
 • Житлові приміщення, надані за рахунок державного або місцевого бюджету особам з інвалідністю, які мають вади опорно-рухового апарату і пересуваються на візках.
 1. Особа зі складу домогосподарства здійснила велику фінансову операцію на суму понад 50 000 грн протягом 12 місяців до призначення субсидії. До таких операцій належать купівля нерухомості, транспортних засобів, певних товарів та послуг, вклади у статутний капітал підприємств тощо. Винятком є купівля нової квартири (будинку) протягом 6 місяців після продажу єдиного житлового приміщення, за умови надання документального підтвердження.
 2. Якщо хтось із членів домогосподарства має у власності більше одного житлового приміщення.

Виняток становить житло:

 • Яке належить на правах спільної чи часткової власності.
 • На яке оформлено право на спадщину, за умови, що жодне із житлових приміщень, що перебувають у власності, включаючи приміщення, на яке оформлено право на спадщину, не здається в оренду. Це підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
 • Яке розташоване у сільській місцевості, селищах міського типу, на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, а також у населених пунктах, де органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що знаходяться на лінії зіткнення.
 • Що стало непридатним для проживання або було знищено внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, пов’язаних із збройною агресією з боку росії, або з інших причин. Це підтверджується інформацією з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок зазначених подій, або при наданні документального доказу від органів місцевого самоврядування про таке знищення/ушкодження житлового приміщення (квартири, будівлі).
 • Житлові приміщення, отримані дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, або іншою особою з їх числа за рахунок державного або місцевого бюджету.
 1. На депозитному банківському рахунку є кошти понад 100000 грн, або облігації внутрішньої державної позики понад зазначену суму.
 2. У власності знаходяться транспортні засоби, випущені менше 5 років тому (крім мопедів та причепів), або більше 1 транспортного засобу, випущеного менше 15 років тому (крім мопедів та причепів).
 3. У складі домогосподарства або сім’ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і протягом цього періоду вони не мали доходів більше розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на початок цього періоду. Крім того, вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не менше мінімального розміру, сумарно протягом трьох місяців у період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, за винятком військовослужбовців, а також осіб, які мають заборгованість роботодавця зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або осіб, звільнених від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування згідно із законодавством.

У той же час, житлові субсидії призначатимуться у таких випадках, якщо особи, доходи яких враховуються при призначенні житлової субсидії:

 • Навчалися на денній формі навчання у навчальних закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, професійної вищої освіти, вищої освіти чи зареєстровані у Державній службі зайнятості як безробітні.
 • Отримували такі види доходу, як пенсія, стипендія, допомога при народженні (усиновленні) дитини, допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомога по догляду за особами з інвалідністю І та ІІ групи внаслідок психічного розладу, допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не отримала права на пенсійну виплату, допомога по безробіттю, допомога по частковому безробіттю.
 • Надавали соціальні послуги, перебували у місцях позбавлення чи обмеження волі, або до них застосовувалися заходи забезпечення кримінального провадження шляхом усунення від роботи (посади), застосовувалися запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, а також перебували у складних життєвих обставинах, викликаних інвалідністю, тривалою хворобою, підтвердженою висновком лікарсько-консультативної комісії установи охорони здоров’я встановленого зразка, алко- або наркозалежністю, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії установи охорони здоров’я, що надає наркологічну допомогу населенню, в якому особа перебувала на диспансерному обліку, або знаходилася у відпустці без збереження заробітної плати, якщо дитина потребує домашнього догляду.
 • Сплатили (або за них було сплачено) єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не менше мінімального розміру протягом кварталу, що передує кварталу перед місяцем звернення для призначення житлової субсидії або перед місяцем, у якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. Однак для осіб, які працюють за трудовим договором, житлова субсидія може бути призначена лише у випадку, коли термін дії трудового договору перевищує строк, на який призначається житлова субсидія.
 1. Громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди на вимогу уповноваженого органу або не сплачує суми, що підлягають поверненню, визначені уповноваженим органом.
 2. У разі отримання інформації про прострочену заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує сорок неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення для призначення житлової субсидії. Житлова субсидія у такому разі може бути призначена при наданні документів, що підтверджують сплату заборгованості, укладення договору про її реструктуризацію або оскарження заборгованості у судовому порядку.
 3. У складі домогосподарства або сім’ї члена домогосподарства є особи, які, згідно з даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість у виконавчих провадженнях про стягнення аліментів більше трьох місяців, за винятком осіб, заборгованість яких погашається частинами за рішенням суду, осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або осіб, які мають правовий статус безвісти зниклих, алко- або наркозалежних, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді усунення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою.
Акції
Хімчистка одягу чи ремонт взуття в «Цех»
Бориспіль, Київський Шлях вулиця, 67
-30%
400 грн
279.0 грн
Показати всі
1 акцій

Читайте також:
✔️Як економити гроші: 16 реальних порад
✔️Як заощадити на електроенергії
✔️10 способів заощадити на ліках
✔️Промокод для економії витрат на буденні речі

Загалом оформляти субсидію не складно, особливо коли всі маніпуляції можна зробити онлайн не виходячи з дому. Сподіваємось, наша стаття допомогла вам розібратися з нюансами, а якщо залишилися питання – ставте в коментарях.

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *