Клімакс (менопауза): симптоми, коли починається і на що впливає
Молодість – це чудово, але фізіологія така, що з віку від 45 до 55 років в організмі у жінок і чоловіків відбуваються природні гормональні зміни, які можуть серйозно зіпсувати якість життя. Настає клімакс. Цей період нерідко супроводжується «припливами», стрибками артеріального тиску, зниженням лібідо та іншими ознаками. Як розпізнати початок клімаксу, що робити, щоб мінімізувати неприємні симптоми та продовжувати жити в задоволення – докладно розбиралася BlogPokuponTeam. Також у нас ви знайдете знижки до 75% на обстеження у гінекологів та інших лікарів.
55 акцій
Клімакс: коли настає і що відбувається з організмом
Клімакс (клімактеричний синдром) та менопауза – поняття, які часто плутають. Хоча обидва вони і пов’язані з закінченням репродуктивної функції у жінок – є відмінності. Менопауза – це стадія клімаксу, момент коли місячні повністю припиняються.
Клімакс же найбільш широке поняття – період природного зниження вироблення статевих гормонів естрогенів та згасання репродуктивної функції яєчників. Він настає поступово і проходить у три етапи:
- Пременопауза. Етап триває від початку проявів клімаксу до останніх місячних, період від кількох місяців до 4 років.
- Менопауза (1 рік після останніх місячних).
- Постменопауза – період життя після менопаузи.
За час клімаксу (етап менопаузи) менструації остаточно припиняються, і жінка більше не може завагітніти. Крім репродуктивної функції, при клімаксі відбуваються зміни у всьому організмі: знижується імунітет, підвищується сприйнятливість до інфекцій, прогресують процеси старіння.
З якого віку настає клімакс?
У середньому гормональна перебудова (початок фізіологічного клімаксу) у жінок починається з 45 років та супроводжується першими ознаками пременопаузи (триває до 4 років). Можуть бути відхилення від вікової норми – ранній (до 40 і навіть у молодих дівчат до 30 років) або пізній (після 55 років) клімакс. Пременопаузний період патологічного клімаксу на фоні тривалих захворювань репродуктивних органів може тривати понад п’ять років. Проявляється він у вигляді тих самих симптомів, що й звичайний, тільки в більш інтенсивній формі.
Причини раннього клімаксу
Передчасне згасання функції яєчників або ранній клімакс може бути викликано такими причинами:
- Хірургічні операції (видалення яєчників чи матки), променева чи хіміотерапія.
- Первинна недостатність яєчників. При цьому перша менструація (менархе) у дівчат підлітків настає пізніше за норму, в 17-18 років.
- Нездоровий спосіб життя (погане харчування, підвищені фізичні та емоційні навантаження).
- Перенесені інфекційні захворювання: наприклад, рання менопауза, як свідчать дослідження, іноді настає після ковіда.
- Стреси, психологічні потрясіння.
- Спадкова схильність.
Якщо клімакс у ранньому віці не пов’язаний із зовнішніми причинами (операції, хіміотерапія), то у жінок не виключається наявність менструацій та періодичної овуляції. Незважаючи на діагноз передчасного виснаження яєчників, жінкам у 8-10% вдається завагітніти. Але в таких випадках швидше за все знадобиться допомога спеціалістів репродуктологів.
42 акцій
Фактори, які наближають початок клімаксу:
- Ожиріння.
- Куріння (сприяє зниженню гормонів естрогенів).
- Високий тиск (гіпертонія).
- Цукровий діабет.
- Підвищений холестерин.
- Безладні дієти, низькокалорійне харчування.
- Нерегулярне статеве життя.
Причини пізньої менопаузи
Пізня менопауза (збереження місячних після 55 років) може бути як нормальним станом (спадковим), так і ознакою захворювань, таких як:
- Застійні процеси органів малого таза.
- Фіброміома матки.
Також пізню менопаузу іноді стимулює прийом гормональних препаратів.
Чоловічий клімакс (андропауза)
У чоловіків також у певному віці (найчастіше від 50 до 70 років) відбувається гормональна перебудова – поступове зниження рівня гормону тестостерону. Найчастіше андропауза проходить без особливих проявів. Але іноді супроводжується схожими з жіночим клімаксом ознаками (перепади настрою, дратівливість, втома). Часто відбувається зменшення чи втрата сексуального потягу.
Швидкість зниження вироблення статевих гормонів у чоловіків різна. Приблизно 20% чоловіків схильні до патологічного клімаксу, у них він може початися вже в 45-50 років. Є й нечисленні щасливчики із сильною статевою конституцією, які стикаються із клімаксом лише після 70-75 років і навіть пізніше.За наявності турбуючих симптомів раннього чоловічого клімаксу варто звернутися до уролога або андролога – на Покупоні шукайте знижки до 75% на послуги лікарів у кращих клініках вашого міста.
41 акцій
Читайте також: Аналізи на гормони: які і коли здавати
Як зрозуміти, що почався клімакс: симптоми
Кожен організм індивідуальний. У когось клімакс протікає практично без ускладнень, у когось виникають неприємні симптоми та патологічні прояви. За статистикою, половина жінок відчуває незначний дискомфорт, і лише третина – яскраво виражені ознаки клімактеричного синдрому.
Найчастіші прояви клімаксу у жінок (а деякі – і у чоловіків):
- Денні та нічні «приливи» – тривають у середньому від 30 секунд до 5-10 хвилин: відчуття жару та поява червоних плям в ділянці грудей, обличчя, підвищення температури в цих частинах тіла, сильна пітливість, неприємний запах тіла, тахікардія.
- Збій циклу менструацій: мазня, скудні або надто рясні, нерегулярні виділення, затримка місячних. Ці симптоми пов’язані із поступовим зниженням репродуктивної функції. Важливо провести правильну діагностику, адже порушення менструального циклу можуть свідчити не про початок клімаксу, а про гінекологічні захворювання. У передменопаузний період не виключається можливість завагітніти, тому не забувайте про контрацепцію та регулярно обстежуйтесь у гінеколога.
- Сухість у піхві і наслідки, що випливають з цього, – свербіж і хворобливі відчуття в області статевих органів під час сексуального контакту. В такому випадку рекомендують користуватися спеціальними лубрикантами.
- Зниження статевого потягу (лібідо) у жінок та ослаблення статевої функції, порушення ерекції у чоловіків.
- Поява зайвої ваги.
- Перепади артеріального тиску, аритмія.
- Головний біль, запаморочення, порушення рівноваги.
- Погіршення пам’яті, розсіяність, дратівливість, безпричинна агресія, порушення сну, перепади настрою, депресивні стани.
- Болі в спині та суглобах, міалгія.
- Поява ознак старіння шкіри через зниження синтезу колагену (зморшки, сухість), ламкість нігтів, випадіння волосся. Посилення прояву акне (прищів, як у підлітка).
- Порушення зору (синдром сухого ока, катаракта).
7 акцій
Клімактеричним симптомам не завжди можна вірити. Іноді під них можуть маскуватися та розвиватися паралельно ознаки деяких патологій:
- онкологічних захворювань;
- хвороб ендокринної системи, таких як порушення функції щитовидної залози та інші проблеми;
- захворювання репродуктивних органів;
- знижений гемоглобін (анемія).
Не нехтуйте регулярними профілактичними оглядами, щоб виявити захворювання та розпочати лікування на ранніх стадіях. Вчасно відвідуйте гінеколога, ендокринолога та інших спеціалістів – знижки до 75% у клініках вашого міста шукайте на Покупоні. Відгуки з усього інтернету дозволять обрати найзручнішу медустанову та найбільш кваліфікованих фахівців.
Читайте також:
✔️ Як доглядати за шкірою після 45 років
✔️ Догляд за шкірою після 50 років
✔️ Фейсбілдинг для чайників
✔️ Гемоглобін – симптоми при низькому рівні та як підняти
✔️ Гормони щитовидної залози: навіщо і коли здавати
Можливі наслідки клімаксу
Патологічний клімакс, пов’язаний з різким зниженням рівня гормонів, веде до його важкого протікання і може мати наслідки в період постменопаузи. У групі ризику жінки, які страждають на мастопатію, гіпертонію, полікістоз яєчників. Найбільш часті віддалені наслідки клімаксу, особливо патологічного:
- Серцево-судинні захворювання: ішемія, атеросклероз, артеріальна гіпертензія (підвищений артеріальний тиск); підвищення ризику інфаркту та інсульту.
- Інфекції сечового міхура, матки, проблеми по гінекології – вагініт, кольпіт.
- Позапланова вагітність. На питання, чи можна завагітніти в період клімаксу (предменопаузи), відповідь – так. Контрацепція є важливою до кінця менопаузи.
- Загострення мастопатії та підвищення ризику виникнення раку молочної залози. Якщо болять груди – зверніться до мамолога, зробіть мамографію, це життєво важливо.
- Підвищення ймовірності пухлин органів малого таза, в тому числі раку.
- Посилення росту волосся на обличчі.
- Збільшення ризику переломів внаслідок остеопорозу, артрит та інші захворювання кістково-м’язової системи.
- Проблеми з нервовою системою, депресія, зниження пам’яті.
- Загострення хронічних захворювань.
Постменопауза може ознаменуватися і позитивними змінами в організмі. Наприклад, зниженням проявів ендометріозу. Ендометрій надмірно розростається під впливом гормону естрогену, а його рівень під час менопаузи знижується.
Читайте також:
✔️ Болять груди: причини та що робити
✔️ Вітамін Д – який краще приймати, навіщо, скільки і коли
✔️ Як розпізнати та боротися з депресією
✔️ Перші ознаки інфаркту
✔️ Як розпізнати інсульт
Клімакс – до кого звернутися
Якщо вас турбує збій циклу, приливи або інші прояви клімактеричного стану і ви не знаєте, як полегшити симптоми, зверніться за медичною допомогою. Вірна діагностика знизить інтенсивність проявів клімаксу та полегшить процес адаптації організму до природної гормональної перебудови. Плюс до всього, запобігатиме розвитку захворювань на ранніх стадіях.
До якого лікаря йти під час клімаксу? В першу чергу, до гінеколога, ендокринолога та мамолога. Гінеколог виключить розвиток захворювань репродуктивної системи та позапланової вагітності. Цього спеціаліста необхідно відвідувати регулярно, 1 раз на рік. Ендокринолог перевірить чи все в порядку зі щитовидною залозою, при необхідності призначить курс гормональної терапії, яка допоможе впоратися з факторами, що турбують. Мамолог проведе діагностику молочних залоз. Після 45 років мамографія рекомендована щорічно, а за наявності захворювань – двічі на рік.
Якщо є проблеми з боку серцево-судинної системи, необхідно відвідати кардіолога при порушеннях зору – окуліста. Можливо також знадобиться консультація уролога, психотерапевта та інших профільних лікарів.
Якщо йдеться про клімакс у чоловіків, то з такими проблемами треба звертатися до андролога.
170 акцій
Альтернативні методи лікування і профілактика
Як полегшити протікання клімаксу, якщо він не пов’язаний з патологіями, що приймати? У більшості випадків можна обійтися без гормональної терапії. Поліпшити стан допомагають такі методи:
- Правильно підібрана гомеопатія, фітотерапія. Наприклад, аюрведа, індійська система оздоровлення організму, дає свої рекомендації, що пити при клімаксі. Це ряд тонізуючих фітопрепаратів, таких як сік алое, шафран, шатаварі, ашваганда, які рекомендується приймати у вигляді молочних відварів. Але призначати їх повинен фахівець з цієї практики, самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я.
- Голкорефлексотерапія, гімнастика цигун.
- Дуже ефективна йога, особливо асани, які зміцнюють область таза: поза лотоса, лука, човна, різні скручування, підйоми ніг, колін до грудей. Важливо тільки правильно вибрати напрямок відповідно до віку і фізичної підготовки. Шукайте заняття зі знижкою від Покупона до 75%.
- За призначенням лікаря можна приймати вітаміни і мікроелементи – препарати кальцію, магнію, цинку.
- При проблемах зі зниженим рівнем лібідо можна задіяти практики підтримки жіночності, сексуальності, наприклад, імбілдинг – тренування інтимних м’язів.
16 акцій
Читайте також:
✔️ Імбілдінг для жінок
✔️ Як почати займатися йогою
✔️ Аналізи на вітаміни і мікроелементи: які і де здавати
Клімакс – неминучий процес, але пройти цей період можна без погіршення якості життя, якщо дбати про себе і вчасно звертатися по допомогу до лікарів. Слідкуйте за своїм здоров’ям, сподіваємося, вам була корисна ця стаття – залишайте свої відгуки у коментарях ;)