Як швидко здати на права: підготовка, іспити, перездача

Сучасний ритм життя все більше вимагає від людей швидкості і мобільності. Бути на колесах зручно, а часом необхідно. Це може бути як автомобіль, так і скутер, мопед, мотоцикл, електротранспорт. Але придбати транспорт – не означає вміти водити. До того ж сісти за кермо зазвичай можна тільки з посвідченням водія. Хочете водити авто або навіть малолітражний скутер? Потрібно здати на права. BlogPokuponTeam розповість як отримати (або відновити після позбавлення) водійське посвідчення, які іспити (тести) потрібно здати і де пройти підготовку зі знижкою до 35%.

Читайте в нашому огляді:

Категорії водійських посвідчень в Україні

В залежності від того, яким видом транспорту вам належить управляти, в Україні можна отримати права таких категорій:

 1. А1 – категорія дозволяє керувати мопедом, скутером та іншими транспортними засобами з об’ємом двигуна менше 50 куб. см Права можна отримати по досягненні 16 років. Техніка повинна бути зареєстрована в МРЕВ (якщо ваше пересування не обмежується поїздками по дорогах місцевого значення, в селі, наприклад). Документ про реєстрацію разом з правами і страховкою ви повинні мати при собі.
 2. А – з такою категорією можна керувати більш потужною мототехнікою (об’єм двигуна більше 50 куб. см) – мотоциклом. Права на водіння такого транспорту видаються з 16 років.
 3. В1 – відкривши таку категорію по досягненню 18 років, можна водити трицикл або квадроцикл.
 4. В – найбільш затребувана категорія, що дає право водіння автомобілів масою до 3500 кг. Найчастіше це легкові авто. Але також ця категорія дозволяє водити невеликі вантажівки, мікроавтобуси, мотоколяски та авто з причепом масою до 750 кг. Права категорії видаються по досягненні 18 років.
 5. C, С1 – маючи права такої категорії, можна керувати вантажним транспортом вагою понад 3,5 тонн і вагою від 3,5 до 7,5 тонн відповідно. Вік – з 18 років.
 6. D, D1 – категорія, що дозволяє перевозити пасажирів (автобуси, маршрутні таксі), вік – з 21 року, безперервний стаж водіння транспорту більш низьких категорій.
 7. E – категорія, що дозволяє управляти составами з вантажними причепами (найбільш складний тип транспорту). Такі права знадобляться тим, чия професія пов’язана з вантажоперевезеннями (наприклад, далекобійникам). Їх можна отримати по досягненні 19 років з урахуванням, що є певний стаж водіння.
Категорії транспортних засобів

Що потрібно, щоб отримати водійські права 

Отже, ви твердо вирішили навчитися водити автомобіль, скутер, мотоцикл або освоїти професію водія фури. Перше, що належить зробити, – це здати на права. З чого почати, які кроки зробити, щоб шанси успішної здачі іспитів були максимальними?

1. Записатися на курси в автошколу

Навіть якщо ви до цього вчилися водити самостійно, цього часто недостатньо для складання іспитів в ДАІ і отримання водійського посвідчення. Більше того, проходження курсу навчання в автошколі обов’язкове, навіть якщо ви хочете відкрити іншу категорію додатково до вже наявних прав. Водійське посвідчення вам видадуть тільки після спеціалізованої підготовки та успішного складання теоретичного іспиту на знання правил дорожнього руху та практичної частини – водіння транспортного засобу в реєстраційно-екзаменаційному підрозділі.

При виборі автошколи в першу чергу обов’язково вимагайте ліцензію, яка видається Міністерством Освіти і Науки України, а також сертифікат про акредитацію, виданий Департаментом ДАІ України. Знайдіть найбільш зручний навчальний заклад, розташований поблизу, напевно варіанти є.

Важливі фактори при виборі автошколи: 

 • програма навчання;
 • кількість годин практики;
 • розташування і якість автодромів;
 • досвідченість і залученість інструкторів;
 • вартість навчання;
 • наявність позитивних відгуків.

Складно визначитися? Обирайте з акредитованих автошкіл вашого міста зі знижками до 35% від Покупону.

Навчання в автошколі

2. Вивчити теорію 

Перше, з чого потрібно почати навчання – це теорія, і тільки потім – відпрацювання практики. До підготовки і теоретичної, і практичної частини майбутнього іспиту потрібно підходити якомога серйозніше. Від того, наскільки добре ви вивчите ПДР і усвідомлено поставитеся до вибору та відпрацювання стилю водіння, буде залежати не тільки ваша безпека, а й безпека інших учасників дорожнього руху. 

Якщо говорити про теорію, то її просто треба вивчити напам’ять. І не забувайте стежити за оновленнями в правилах.

Готуватися можна як в автошколі, так і самостійно. Матеріал доступний в електронному та друкованому форматі: книги, програми на мобільний телефон (наприклад, vodiy.ua), всілякі відеоуроки, і звичайно, брошура з останньою редакцією ПДР. На сайті green-way.com.ua ви можете знайти актуальні тести і тренуватися онлайн.

Щоб швидко вивчити білети і успішно скласти іспит з теорії, дамо кілька практичних порад:

 • Розбивайте матеріал за темами. Не поспішайте відразу «грузити» себе великим об’ємом інформації. Основне завдання автошколи (та й онлайн систем, за якими можна навчатися самостійно) як раз в систематизованій подачі. Щоб усі теоретичні правила шикувалися в логічний ланцюжок і важливу в практичному сенсі картинку. 
 • Читайте кожне правило вдумливо. Намагайтеся вникнути в термінологію, звертайте увагу на дорожні знаки, які зустрічаються в тексті. Конспектуйте важливі моменти, терміни, деталі, виключення із стандартних правил, а також фіксуйте виникаючі питання.
 • Відпрацьовуйте питання в білетах. Не варто сподіватися на те, що під час прослуховування теоретичного курсу в автошколі, все «запишеться на корочку». Необхідно вивчити напам’ять, прогнати по 3-4 рази всі білети, адже багато з них досить хитро складені. Навіть непогано знаючи правила, можна допустити помилку. Перші рази потрібно вчити тести за темами, послідовно, а наступні – врозкид. Якщо користуєтеся додатком, то там передбачено кілька режимів перевірки: «Випадкові», «За темами», «Іспит».
Білети для здачі ПДР
 • Аналізуйте допущені помилки. Виявляйте прогалини у знаннях і робіть упор на них. Можливо, ви не розібралися в якійсь певній темі, знаках – вивчіть їх більш ретельно. Може, справа в поспіху і неуважному прочитанні питання? Робіть висновки: вивчайте текст і картинку з питаннями більш уважно, не поспішайте давати відповідь відразу. Прочитайте всі варіанти і залиште вірний методом виключення.
 • Досягайте досконалості. Ваше завдання – не допускати жодної помилки при відповідях на декілька питань підряд.

Дивіться добірку корисних відео уроків про те, як правильно водити, дотримуючись ПДР України, як уникнути частих непробачних помилок початківців і погано підготовлених водіїв.

3. Відпрацювати практику водіння

Підготовка до здачі водіння включає різні методи:

 • Віртуальне водіння на емуляторі.
 • Освоєння і закріплення базових навичок водіння на майданчику.
 • Практика їзди містом.

Якщо ви не отримали достатньо досвіду, то навіть здавши теорію, ризикуєте провалити практичну частину – іспит з водіння. І виною можуть бути як нестача практики, так і психологічний фактор, свого роду блок: боюся, і все. А адже саме добрі нерви і вміння швидко реагувати на ситуацію на дорозі – запорука успішного і безпечного водіння взагалі і здачі практичного іспиту в ДАІ – зокрема. 

Ось основні моменти, які потрібно освоїти, і права будуть у вас в кишені:

 • Заспокойте власні нерви. В першу чергу, випускник автошколи нервує через невпевненість в собі. Основне тут – цю впевненість виробити за допомогою знань, навичок та ефективної взаємодії з інструктором.
Водіння з інструктором
 • Визначте причину, тему, в якій ви плаваєте – пристрій автомобіля, наприклад. Цю тему можна більш уважно вивчити, повторити. 
 • Базові навички – до автоматизму. Погано навчилися орієнтуватися в механізмах керування авто (кермо, коробка передач, зчеплення), рушати, гальмувати, входити в поворот – підсильте практику, візьміть додаткові години водіння з інструктором в індивідуальному порядку. Ці базові вміння треба довести до автоматизму, спочатку на автодромі і простими маршрутами, потім містом (краще в період малоактивного трафіку).
 • Не встигаєте орієнтуватися в дорожній ситуації – тільки практика вам на допомогу. Чим більше ви відкатаєте маршрутів у місті, тим впевненіше будете себе почувати.
Водіння по місту
 • Не зійшлися характером з інструктором, пояснює так, що до вас «не доходить»? Можливо, треба запросити нового (якщо, звичайно, справа не у вашому сприйнятті).
 • Готуючись до іспиту, змоделюйте екзаменаційну програму в тестовому режимі з інструктором. Попросіть його протестувати вас («здайте» йому іспит) і оцінити рівень вашої підготовки. Маршрути, яких інспектори МРЕВ дотримуються при здачі іспитів в основному стандартні. Попросіть вашого інструктора з водіння кілька разів проїхати кожен з них. Проаналізуйте помилки і «здайте» іспит знову.
Іспит по водінню

Читайте також: Як навчитись водити машину – від чайника до впевненого водія

Іспити в ДАІ: як все буде

Після успішної здачі внутрішніх іспитів в автошколі, які включають тести на знання правил дорожнього руху і водіння, майбутній водій отримує документ про закінчення навчання. А далі може складати іспити в територіальному сервісному центрі МВС. Це – завершальна і найвідповідальніша частина процесу отримання прав.

Екзамен на отримання прав

Екзаменаційний блок в ДАІ, як і внутрішній іспит в автошколі, складається з двох частин:

 • теоретичної – 20 питань тестів, які потрібно пройти за 20 хвилин;
 • практичної – демонстрації ваших водійських навичок. 

У разі, якщо для здачі тестів в учня не вистачило часу, або допущено більше 2-х помилок, іспит вважається не зданим без допуску до практичної частини. Тести можна здавати повторно не раніше, ніж через 5 днів, зате необмежену кількість разів. Чого не можна сказати про практику: її можна здавати не більше 3-х разів.

Відновлення прав після позбавлення: коли потрібно повторно здавати іспити

З подачі поліції за різні порушення, особливо за водіння в нетверезому вигляді, суд може позбавити водія прав на певний термін . 

Позбавлення прав

В цьому випадку належить пройти медичне обстеження і повторно складати іспит на отримання прав в МРЕВ. Можна готуватися самостійно, без автошколи, якщо впевнені у своїх силах. Отримавши документ про здачу іспитів і меддовідку, по закінченні строку вилучення прав потрібно звернутися до поліції за місцем проживання або затримання. Забирати свої права при позбавленні по суду потрібно там же, де у вас їх вилучили.

Повернення прав

Також, права можуть бути тимчасово вилучені інспектором на 3 місяці до з’ясування обставин у справі про правопорушення. Порушникові на цей термін видають тимчасові права. Якщо за цей час суд не ухвалить ніякого рішення, тимчасове посвідчення можна буде обміняти на своє постійне, вилучене у відділенні поліції за місцем прописки.

Заміна старих прав на нові: що для цього потрібно

Бувають випадки, коли необхідно замінити старе водійське посвідчення на нове:

 • Якщо воно у поганому стані, нечитабельне.
 • Якщо ви поміняли особисті дані (ПІБ).
 • Відкрили нову категорію прав.
 • Хочете отримати посвідчення нового зразка, з терміном дії.
 • Ви втратили посвідчення або у вас його вкрали.
Заміна старих прав на нові

Обміняти старі права на нові можна в територіальному сервісному центрі МВС (ДАІ), незалежно від прописки і місця проживання, без здачі іспитів. Нові права роблять протягом 5 днів з моменту подачі таких документів:

 • Заява за зразком.
 • Старі права.
 • Екзаменаційна картка водія.
 • Паспорт громадянина України.
 • Довідка про медогляд.
 • Чек про оплату держпослуги (201,00 грн).

Отримати повноцінну консультацію терапевта, невропатолога, лора, окуліста тощо і пройти медичний огляд зручно і швидко можна в будь-якому медичному закладі. Користуйтеся знижками до 70% від Покупона на послуги кращих лікарів вашого міста.

За кордон за кермом: як водієві отримати міжнародні права

Іноді для поїздки за кордон одних українських водійських прав недостатньо. А буває, що цілком можна їхати і з ними.

На машині за кордон: в яких випадках підійдуть українські права

В Україні з 2011 року водійські права видають із зазначенням терміну дії, тим самим виконуючи вимоги Віденської конвенції про дорожній рух. Отже, українські права більш свіжого випуску (з 2011 року) можна вважати міжнародними. З ними можна подорожувати Євросоюзом, країнами Південно-Східної Європи і пострадянського простору, Канадою, США та іншими країнами-підписантами, де національне водійське посвідчення визнається дійсним. Про те, в які країни можна українцям їздити без візи, читайте в нашому путівнику. Також звертаємо увагу на те, що якщо ви подорожуєте за кордон на своєму авто, обов’язково потрібно оформити на машину поліс автострахування Green Card.

За кордон за кермом

Якщо ви не плануєте залишати Україну, то можна користуватися посвідченням навіть зразка СРСР. Якщо воно не пошкоджене і читабельне. 

Читайте також: Що знадобиться в автомобілі для безпечної і комфортної подорожі

Коли потрібно оформити міжнародне водійське посвідчення IDP

У деяких випадках необхідно оформити міжнародне водійське посвідчення IDP:

 • У вас права без терміну дії, а ви збираєтесь за кордон на машині.
 • Ви їдете до країни, яка не є членом Віденської конвенції і не визнає українські національні водійські посвідчення. 
 • Плануєте за кордоном брати автомобіль напрокат. 
 • Ви тривалий час перебуваєте за кордоном (на заробітках або з іншою метою).

Цей документ можна отримати в територіальному сервісному центрі МВС при наявності українського посвідчення водія. Причому останнє залишається у вас на руках. 

Міжнародне посвідчення водія IDP
IDP має вигляд книжечки

Щоб отримати міжнародне водійське посвідчення IDP, не треба здавати іспити. Діє цей документ протягом 3 років.

Необхідні документи для видачі IDP:

 • Водійське посвідчення.
 • Цивільний паспорт.
 • Закордонний паспорт.
 • Матове фото формату 3,5х4,5 см.
 • Вартість держпослуги символічна – 34 грн 16 коп.

Ось основні моменти клопітного і хвилюючого, але такого потрібного процесу – отримання водійського посвідчення. Здати іспити з першого разу цілком під силу кожному. Достатньо робити все по порядку, усвідомлено і з усією серйозністю. Залишилися якісь нез’ясовані питання – задавайте їх у коментарях.

2 коментарів
 • Женя

  Статья оказалась полезной,хоть я пока и не собираюсь сдавать на права))Зато как раз пришлась в тему информация о замене старых прав,спасибо!

 • Витя

  Я жене купил тут сертификат на обучение в автошколе. Ходит довольная такая) Сама учит сидит билеты тоже. Правда так нервничает, что я сам нервничать начал. Так что первым делом нужно нервы успокаивать, а потом уже все остальное. На нервах далеко не уедешь. Посмотрим, как будет….

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.