Оніхолізис: причини і лікування відшарування і пустот під нігтями
Нігті на руках і ногах часто зазнають травмування та пошкоджень, і одна з частих проблем – оніхолізис. Хоча це захворювання і не є небезпечним для життя, але воно вкрай неприємне, викликає естетичний дискомфорт і може сигналізувати про внутрішні проблеми з організмом.
BlogPokuponTeam розповість який буває оніхолізис, чому відстають нігті, симптоми патології та як її лікувати.
13 акцій
Читайте у нашому огляді:
- Що таке оніхолізис
- Причини – чому з’являється оніхолізис
- Як виглядає оніхолізис – симптоми
- Діагностика захворювання
- Лікування
Що таке оніхолізис
Оніхолізис (оніходистрофія) – стан, при якому нігтьова пластина стає деформованою, шарується та відшаровується від нігтьового ложа, простіше кажучи відшарування нігтя. Оніхолізис вражає нігті на руках і ногах, причому як один, так і відразу кілька пальців, під нігтем з’являється пустота, а на самій пластині – жовтуваті плями.
Існує два типи відставання нігтьової пластити:
- Часткове: коли ніготь на руці або нозі відходить від шкіри в середині нігтя або тільки з одного боку, наприклад, уздовж бокового шкірного валика (бічний оніхолізис).
- Повне: відслоювання нігтьової пластини по всій площі.
26 акцій
Причини – чому з’являється оніхолізис
Відділення нігтьової пластити може з’явитися через зовнішні та внутрішні чинники, причому за статистикою (понад 60% хворих) саме зовнішній вплив – найчастіша причина патології.
Зовнішні фактори, що провокують відставання:
- Робота з агресивною побутовою хімією без захисних засобів (рукавичок).
- Регулярний контакт із алергенами (алергічний оніхолізис).
- Механічні ушкодження від ударів, опіків, порізів, тиску (травматичний оніхолізис).
- Користування неякісними манікюрними засобами (від лаку, гелю тощо).
- Неправильний догляд за кутикулою: видалення чи обробка без відповідних навичок.
Оніхолізис на ногах найчастіше проявляється тільки на одному великому пальці, нерідко з’являється гній через врізаючийся в шкіру кут нігтя. Якщо ви зіткнулися з такою проблемою – зверніться до лікаря та переконайтеся, чи правильний розмір взуття ви носите. Навіть незначний, але регулярний тиск на ніготь може призвести до його відшарування та утворення пустоти під нігтем.
До внутрішніх проблем організму, які можуть призвести до пустоти у нігтях, належать:
- Авітаміноз чи анемія.
- Захворювання печінки, нирок, шлунка, серцево-судинної, ендокринної чи нервової систем.
- Захворювання шкіри, наприклад, екзема, псоріаз, дерматит.
- Грибкова чи бактеріальна інфекція.
6 акцій
Як виглядає оніхолізис – симптоми
Симптоматика оніхолізису може трохи змінюватись в залежності від факторів виникнення. Найпоширеніші симптоми:
- Деформування лінії, що розділяє рожеву та білу частину нігтьової пластини та самого нігтя.
- Колір: при відшаруванні нігтя від шкіри та утворенні порожнечі відтінок в тому місці може змінюватися від білого до жовтого, зеленого або коричневого, різниця в кольорі залежить від першопричини. Якщо відділення нігтя від пальця викликане травмою, то через запеклу кров під нігтем може з’явитися синя, темно-бордова або чорна пляма.
- З’являється потовщення шкіри під нігтем.
- Найчастіше оніхолізис не болить, але якщо причина патології в інфекції, наприклад через грибок, то може бути дискомфорт у місці ураження і неприємний запах.
При перших ознаках захворювання важливо якнайшвидше звернутися до лікаря для встановлення діагнозу та виявлення причини хвороби. Якщо не лікувати, запущений оніхолізис провокує атрофування нігтьової пластини.
10 акцій
Діагностика
Діагностикою та лікуванням оніхолізису займається лікар-дерматолог. Для встановлення діагнозу найчастіше досить візуального огляду ураженої області. Якщо провокуючий фактор – грибкова інфекція, лікар призначить аналізи на грибок.
Коли причину візуально виявити не вдається – призначається комплексне обстеження із загальними аналізами. Дерматолог може направити пацієнта на додаткові обстеження до ендокринолога, кардіолога, гастроентеролога та інших профільних лікарів, для виключення внутрішніх захворювань, які могли спровокувати відшарування.
14 акцій
Лікування оніхолізису
Як і чим лікувати оніхолізис залежить від фактора його появи. Якщо відстає нігтьова пластина через внутрішні захворювання, ніякі зовнішні ліки від оніхолізису не допоможуть, спочатку потрібно вилікувати першопричину.
Наприклад, якщо відходить ніготь від пальця після прийому антибактеріальних ліків, то важливо відновити мікрофлору кишечника, оскільки організм не засвоює потрібну кількість вітамінів та мікроелементів, а тільки після цього наносити засіб від оніхолізису. Коли пустота під нігтем утворилася внаслідок механічної травми:
- якщо пошкоджено лише кінчик нігтя, досить його акуратно обрізати і тримати палець у чистоті, оберігаючи від подальших ушкоджень;
- якщо ушкодження більш масштабні або під нігтем утворився великий кров’яний сгусток, частину нігтя видаляє хірург, а потім накладає пов’язку і мазь, у складі якої є антисептики, антибіотики або гнійно витягуючі властивості (Левомеколь та інші).
У будь-якому випадку, якою б не була причина оніхолізису, для зміцнення організму призначаються:
- Вітаміни А та В.
- Препарати із залізом.
- Кальцій, як у таблетках, так і у вигляді збільшення кількості вживання продуктів, багатих цим елементом.
20 акцій
Місцева терапія
Місцеве лікування спрямоване на те, щоб покращити циркуляцію крові в зоні нігтів та запобігти подальшому поширенню хвороби. Для цього використовують:
- Ангіопротектори (судинно-зміцнюючі препарати).
- Масаж ніг чи рук.
- Фізіотерапевтичні процедури (ультрафіолетові чи електромагнітні хвилі).
- Теплі ванни для ніг і рук.
- Пов’язки з антибактеріальними засобами (хлоргексидин та аналоги), щоб уникнути інфікування порожнини, що виникла після відшарування.
- Спеціальні процедури з догляду та корекції нігтьової пластини у подолога.
9 акцій
Читайте також:
✔️Грибок нігтів: симптоми, лікування та профілактика
✔️Які аналізи потрібно здавати щороку
✔️Колаген: що це, який краще та кому пити
✔️16 найпоширеніших хвороб шкіри
✔️Куди поїхати у жовтні: оксамитовий сезон в Україні
✔️Відпочинок у Карпатах восени: 9 ідей відпустки у горах
Оніхолізис – безпечне і в більшості випадків незаразне захворювання (заразний тільки при інфекційному ураженні), але щоб його вилікувати потрібно точно знати, що спровокувало розвиток патології. Не займайтеся вдома самолікуванням народними засобами – шукайте кваліфікованого лікаря на Покупон, читайте відгуки та записуйтесь на прийом зі знижками до 70%. Бережіть себе та своє здоров’я, а якщо залишилися питання – ставте у коментарях.