Що подивитися в Одесі за 2 дні, або Це вам не оце

Будь-яка поїздка починається з валізи та бронювання житла. Але тільки не поїздка до Одеси. У це місто треба їхати підготовленим, щоб легендарний, плаский, але хльосткий одеський гумор не зробив вам «бо-бо». Тому читайте швидше наш путівник, щоб знати, куди сходити і що цікавого подивитися в Одесі, і потім не кажіть, що ми вас не попереджали. #PokuponBlog розповість, де побувати в Одесі, щоб відчути не просто кайф, а справжнісінький цимес. І таки ловіть хороші знижки на найкращі ресторани та готелі приморського містечка – раптом ви теж не любите переплачувати 😜
Читайте в нашій статті:
- Шедеври архітектури
- Одеський колорит
- Парки
- Де погуляти біля моря
- Найкрасивіші мурали
- Де зупинитись
- Одеса без поїсти – не Одеса
- Культурна програма по-одеськи
Шедеври архітектури
Одеса славиться своєю гарною архітектурою. Куди не подивишся у центрі міста – обов’язково трапиться будинок, спроектований геніальним архітектором, чи то Бернардацці, чи Боффо, чи Торрічеллі. Потіште свого внутрішнього естета прогулянками старими одеськими вулицями та площами, прикрашеними визначними пам’ятками архітектури. Багато хто з них виглядає як новенький завдяки нещодавній реставрації, що додає приводів частіше користуватися камерою смартфона і фіксувати красу на світлинах 📸
Розповідаємо про найкрасивіші вулиці та найбільш визначні споруди Одеси 👇
Дерибасівська
Знаменита одеська вулиця Дерибасівська майже як київський Хрещатик – також центральна, пішохідна, бруковата. Проте, на відміну від вулиці з каштанами, вона оспівана не лише у піснях та романах, а й у анекдотах. Дерибасівська настільки популярна, що встановлений на ній пам’ятник 12-му стільцю з усім відомого твору Ільфа та Петрова виглядає непристойно засидженим.
Куди дивитись та що фотографувати на Дерибасівській:
🕍 Будинок Ісаковича
Бажаєте побачити, з чого починалася Одеса? До вашої уваги пропонуємо будинок Ісаковича, він же будинок Фелікса Дерібаса, одна з найстаріших будівель міста, що збереглися (ще й добре!). Раніше в ньому розташовувалося кіно «УточКіно» (назване на честь першого одеського льотчика Сергія Уточкіна), яке, змінюючи назви, прожило багате та насичене життя з 1913 по 2008 рік. Наразі про нього нагадує лише бронзовий пам’ятник знаменитому авіатору на сходах.


🏨 Готель Великий Московський
Серед безлічі красивих будинків, чиї фасади виходять на Дерибасівську, увагу до себе одразу привертає фісташкова споруда з металевим декором даху в стилі модерн. Це готель «Великий Московський». Його збудували на початку ХХ століття, а на початку XXI відреставрували до ідеального стану. На даний момент він порожній – але це не заважає йому прикрашати центральну вулицю міста і притягувати захоплені погляди.

🏢 Пасаж Менделевіча
Одна з найзнаменитіших будівель Одеси та улюблене місце фотографів та інстаграм-блогерів. Пам’ятник архітектури, спроектований одразу трьома авторами – Л.Л. Влодеком, Т.Л. Фішелем та С.І. Мільманом – виконує дві функції: готелю та торгового павільйону. У внутрішній галереї Пасажу розташовані невеликі крамнички та кафешки, але головна особливість цього місця – красива ліпнина і скляний дах-ліхтар, що пропускає всередину денне світло.

👉Найвузькіша вуличка Одеси
Не поспішайте йти з Пасажу, не зазирнувши на найвужчу вуличку міста – пройти на неї можна через «Лавку художників» прямо з галереї. Строго кажучи, це не зовсім вуличка, швидше крихітний дворик, витягнутий у довжину. Незважаючи на його скромні розміри, тут вмістилася низка кафешок та сувенірних крамничок. А яскраві кольорові фасади, ліхтарики та бруківка роблять цю місцинку просто ідеальною локацією для фотосесій.

Пушкінська вулиця
Безперечно, це одна з найкрасивіших і атмосферних вулиць Одеси, що рясніє чудовими архітектурними спорудами різних років будівництва. Пушкінською приємно гуляти у будь-яку пору року, але особливо – влітку: платани або, як їх ще називають, безсоромниці створюють густу тінь, яка рятує в спеку тих, хто ще не дійшов до моря.
На що варто звернути увагу на Пушкінській 👇
🏤 Філармонія
Яскрава і незвичайна – Одеська обласна філармонія, спроектована О. Бернардацці. На тлі класицизму, необарокко та модерну ця фантастична еклектика, що поєднала у собі венеціанський неоренесанс та мавританський стиль, виглядає як справжня екзотика! Витончений декор, незвичайне оздоблення, деталі, які приковують погляд… А чого вартує дворик – потрапляючи до нього, наче переносишся до Італії! Швидше озброюйтеся камерою і не забудьте наробити гарних світлин.


🏨 Готель «Брістоль»
Як не дивно, але цей будинок, що знаходиться навпроти філармонії і зовсім інший за стилем, теж збудував Бернардацці! Фасад п’ятизіркового готелю – живе втілення розкоші та пишноти, а все завдяки елементам бароко та контрастному поєднанню червоно-рожевої гами та білої ліпнини. Ця будівля заслуговує на купу фоток в Інстаграмі, безперечно!

Одеський оперний театр
Ну, хто не чув про Одеський оперний театр? Головний дорогоцінний камінь у короні красуні Одеси, осередок культурного життя міста та один із найкрасивіших театрів Європи. Ним захоплювалися Федір Шаляпін та Олена Образцова, а журнал «Forbes» включив до списку незвичайних східноєвропейських пам’яток. В Одеського оперного, спорудженого у стилі віденського бароко, чимало «родичів» – його творці, архітектори Ф. Фельнер та Г. Гельмер спроектували та збудували близько 48 театрів по всій Європі.
Занотуйте собі: в околицях оперного особливо красиво навесні – поряд з театром висаджені дерева сакури, які в період цвітіння покриваються ніжно-рожевими квітками. Японська вишня надзвичайно фотогенічна, тому ваш інстаграм не залишиться без бомбічних фоток.


109 акцій

Куди зазирнути поруч?
До Пале-Роялю
На подвір’ї між оперним театром та Катерининською вулицею розкинувся невеликий романтичний сквер із фонтаном, кафешками та скульптурним дуетом Амура та Психеї. Пале-Рояль – тихе та спокійне місце, де можна присісти на лавку та відпочити від міського шуму. Весільні фотосесії у сквері – звичайна річ, тож і ви не відмовте собі у парі світлин.


Будівля Міськради
Сувора, геометрична, білосніжна споруда, прикрашена колонадою і красивими статуями в античному стилі – це будівля Одеської міської ради на Думській площі. Саме в ній вершать долю міста, тоді як Думська – скоріше місце для розваг: тут гуляють жителі міста та туристи, катаються на роликах та скейтах екстремали, розважають дітей аніматори. Звідси починається Приморський бульвар, на який з висоти свого постаменту дивиться бюст Олександра Пушкіна.
Кожні півгодини куранти на годиннику над входом до Міськради грають мелодію «Одесса, мой город родной» з оперети «Біла акація» Ісаака Дунаєвського – саме нею зустрічають поїзди на Одеському залізничному вокзалі 🎶

Пам’ятки неподалік:
Гармата на Приморському бульварі – пам’ятник, відкритий у 1904 році на честь успішного відображення атаки англо-французької ескадри в період Кримської війни 1854-1855 років.

Покажчик міст-побратимів – пам’ятник у вигляді вказівника, на якому позначені всі міста-побратими та партнери Одеси (на даний момент їхня кількість становить 21).

Археологічний музей – найстаріший в Україні. Сюди обов’язково варто зазирнути любителям історії та старожитностей. Знаходиться він буквально за кілька кроків від Думської площі у бік Пушкінської, на 📍 Ланжеронівській, 4.

Скульптура «Лаокоон» – точна копія античної мармурової скульптурної групи «Лаокоон та сини», яка, у свою чергу, повторює бронзовий оригінал II століття до н.е., що не зберігся до наших днів. Статуя встановлена навпроти музею.

Потьомкінські сходи
Одне з найулюбленіших в Одесі місць для селфі та звичайних фоточок – Потьомкінські сходи, які відвідували наші батьки, їхні батьки та батьки батьків… тому не нам міняти цей ритуал. Фотографуватися можна на тлі сходів, біля пам’ятника Дюку, що стоїть над нею, а також на тлі моря та одеського порту. Унікальна пам’ятка прикрашає місто ще з першої половини ХІХ століття – її будівництво розпочато з ініціативи графа Михайла Воронцова.

Що ще цікавого поблизу:
Пам’ятник дюку де Рішельє – той самий, на який не варто дивитися «з другого люка». Присвячений видатному градоначальнику Одеси герцогу де Рішельє або «нашому Дюку», як охрестили його мешканці міста.

Вид на Морвокзал – відкривається, якщо дивитися від пам’ятника у бік моря. Улюблене тло для фотографій, особливо коли до Морвокзалу підходять величезні круїзні кораблі з іноземними туристами.

Катерининська площа – обрамлена приголомшливої краси будинками, а центр її вінчає пам’ятник засновникам Одеси: імператриці Катерині II, Дерібасу, Деволану, Потьомкіну та Зубову. Монумент оточений акуратними зеленими газонами та лавками, на яких можна відпочити від затяжної прогулянки.

Фунікулер – саме те, якщо вам не хочеться пішки спускатися або підніматися Потьомкінськими сходами, які зовсім не маленькі. Всього за 3,5 хвилини ви доїдете до кінцевого пункту, та ще й з чудовими видами, а заплатити за це задоволення потрібно лише 5 грн.

Воронцовська колонада
Ще одна архітектурна будова, яку можна сміливо називати візитною карткою Одеси (після оперного та Потьомкінських сходів) – Воронцовська колонада, вона ж ротонда, вона ж бельведер. Витончений витвір архітектора Ф.К. Боффо сьогодні приваблює масу людей, як туристів, так і одеситів. З колонади відкривається мальовничий краєвид на Одеський порт. У літній сезон тут проводяться концерти просто неба – це стало можливим після того, як протягом реставрації біля бельведеру відновили амфітеатр.

В околицях Воронцовської колонади є на що подивитись:
Воронцовський палац – колишня резиденція графа Воронцова, ефектний палацовий комплекс у стилі класицизму. Від колонади до палацу можна спуститися сходами, прикрашеними левовими постатями. Не забудьте сфотографуватися поруч із старовинним колодязем, розташованим у дворі.

Тещин міст – великий пішохідний міст, що розкинувся над Військовим узвозом. З нього, як і з бельведеру, відкривається панорама на порт та море. Чому «тещин»? Одна версія каже: тому що найдовший і найвузькіший міст у місті. Друга: бо хитається на сильному вітрі, «як язик тещі».

Куточок старої Одеси – майже музей просто неба, місце, де витає дух минулого. Зазирніть до альтанки, підніміться на місток, помилуйтеся фонтанчиком і загляньте у колодязь. Ще трохи – і вас понесе вітром історії кудись у XIX століття!

Закохане серце – пам’ятник у формі серця з десятками та сотнями замочків. Чи потрібно казати, що це ще одне «намолене» закоханими місце, де люблять фотографуватися одеські молодята?

Стіна кохання (aka будинок-стіна або відьмин будинок)
Ця архітектурна споруда входить до трійки найплоскіших будинків світу і здатна здивувати не тільки перехожих, а й архітекторів. Картковий будинок або відьмин будинок знаходиться за адресою 📍 Воронцовський провулок, 4 і примітний тим, що під деякими ракурсами здається таким, що складається з однієї стіни.
Насправді це трикутна будівля. За однією з легенд, замовник програв у карти одну стіну майбутньої споруди чи архітектору, чи виконробу. Інша байка посилається на своєрідну одеську «жадібність» та бажання отримати дохід із мінімальними вкладеннями. Як би там не було, у 1890-му був побудований цей дохідний будинок, який залишається житловим до цього дня.
Бажаєте дізнатися, чому будинок ще називають відьминим? Люди, які відвідали це місце, стверджують, що будь-яка пара, що побувала там, неодмінно закінчить вечір плотськими втіхами. Не знайшовши розумного пояснення цієї закономірності, люди поспішили обізвати будинок відьминим. Дехто пов’язує любовну силу будинку з багатовіковою «намоленністю» будівлі, квартири якої орендували переважно для коханок.

Будинок з атлантами (Будинок Фальц-Фейна)
Мало в кого вдасться пройти вулицею Гоголя і не помітити «Будинок з атлантами» – найкрасивішу пам’ятку архітектури ХІХ століття, яка була побудована для відомого колекціонера мистецтв барона Фрідріха Фальц-Фейна. Ця будівля асиметричних форм і складних композицій, з фанерованим теракотовою плиткою фасадом, барочними балконами, карнизами та масивними лиштвами в стилі класицизму, з вигадливими барельєфами під ними – «наліплено», не те слово.
Кут будинку прикрашають два атланти, які утримують спинами кулю небосхилу та балкон другого поверху. Автор будівлі – Лев Влодек, відомий також і створенням архітектурного ансамблю «Пасаж» в Одесі – того самого місця, де ваша Галя, напевно, вже встигла прикупити собі капелюшок.

Соборна площа
Одне з найпопулярніших та найжвавіших місць у місті – це Соборна площа. Біля фонтану за собором призначаються зустрічі та побачення, тут же бігають діти, а неподалік грають у шахи навчені життя дідусі. Тут завжди багато голубів, яких підгодовують місцеві завсідники. В будь-яку пору року на Соборній площі можна зустріти музикантів, аніматорів, купити собі шаурми на зупинці та взяти каву в будці. А ще тут красиво, спокійно і все поруч: Дерибасівська, Міськсад, Преображенська… тож обов’язково зазирніть на Соборку, якщо будете неподалік.
Що тут є 👇
Спасо-Преображенський кафедральний собор
Цей собор з багатою і складною історією височить над містом – шпиль його дзвіниці добре проглядається з інших високих точок Одеси. Якби не повна руйнація, він був би зараз одним із найстаріших храмів міста: перший камінь був закладений у 1794 році, а освячення відбулося у 1808 році. В 1936 Преображенський собор зруйнували, і тільки на початку 2000-х відновили у першозданному вигляді. Храм варто оглядати не лише зовні, а й зсередини, зокрема через унікальний іконостас із куполом, який вражає уяву.

Пам’ятник Воронцову
Минають роки, десятиліття і навіть століття, а найсвітліший князь Михайло Воронцов, як і раніше, стоїть на своєму постаменті біля Преображенського собору. Він безпристрасно спостерігає за закоханими парочками, дітьми, що грають, бабусями, що підгодовують голубів, і випадковими перехожими, що поспішають по своїх справах. Прогулянка Соборною площею буде неповною без візиту ввічливості до новоросійського та бессарабського генерал-губернатора.

Будинок Руссова
Одна з найскандальніших пам’яток архітектури Одеси – прибутковий будинок Руссова, збудований у 1897-1900 роки – знаходиться прямо навпроти Соборної площі. У 2009 році протягом реставрації будівлі сталася пожежа (а знаючі люди стверджують – підпал!): будинок вигорів вщент і опинився на межі знесення. Здавалося б, на цьому історія шедевру необарокко могла й закінчитися, але, на щастя, його було відреставровано та урочисто відкрито у 2019 році.

Головна цікавинка будинка Руссова – центральна аптека Гаєвського, яку було облаштовано у споруді ще на початку ХХ століття. Вона залишається його особистим «брендом» до цього дня. Звичайно, власники сучасної аптечної мережі не мають відношення до фармацевтів Гаєвського та Поповського, але традиція є традицією, тому назва «Аптека Гаєвського», як і раніше, прикрашає фасад будинку Руссова.
Кірха
Одна з найбільш фотогенічних та колоритних локацій міста – лютеранська кірха святого Павла на 📍 Новосільського, 68. Як і у більшості релігійно-культових споруд, у церкви було складне життя, у радянський період він взагалі виконував функцію спортивної зали. У 2000-х сталося друге народження кірхи, її було відреставровано, і тепер вона тішить погляд одеситів і туристів під арії і розспівки, що доносяться з вікон консерваторії.
Навесні поруч із кірхою розквітає магнолія – ловіть момент для яскравих селфі.

Одеський колорит
Жителі Одеси славляться компанійською натурою і легкістю вступати в діалог. У спілкуванні вони намагаються підіграти туристам і вплітають незабутні мовні звороти, знаючи, як нам приємно їх чути.


Колорит присутній і в манері одягатися. Придивіться до перехожих, зверніть увагу на їхні повсякденні луки. Тут стріт фешн завжди балансує на грані між «вульгарно» і «стильно». Але так одягаються виключно місцеві жителі. Тож якщо ви довго розглядаєте чийсь образ, не розуміючи, подобається вам це чи ні, то перед вами справжній одесит.

Радимо перейняти одеську безтурботність (читати як «не виділятися») і прикупити якусь абсолютно безглуздий капелюх, наприклад, крислатий, з полями до асфальту, бо що ще купувати в морському місті, якщо не капелюх! За подібними головними уборами можна відправитися в найближчий магазинчик.

Парки
Одеса, як відомо, південне місто: влітку тут спекотно і світить сонце, а це означає, що без тінистих парків ніяк не обійтися.
Одеський міський сад
Серце Одеси – тихий і затишний міський сад з красивими статуями, чистими алеями і фонтаном, що світиться.
Спочатку сад був власністю Фелікса Дерібаса (брат засновника Одеси), де той вирощував екзотичні дерева, куплені в Італії та Іспанії. Але коли рослини підросли, а їхня кількість перевалила за сотню, то сад викупив місто, забезпечивши мешканців ідеальним місцем для прогулянок та побачень. Так палісадник став парком.

Найцікавіші пам’ятки Міськсаду:
Літній театр

Музичний павільйон, у якому влітку грає духовий оркестр вихідного дня

Бронзова лава Л. Утьосова та французька скульптура 19 століття «Левова сім’я»

Пам’ятник Ільфу та Петрову, або «Дванадцятий стілець»

Фонтан парфумів
Раніше фонтан раз на годину розбризкував улюблений аромат парфумера Крістофа Лакарена, який подарував його одеситам на честь своєї коханої дружини, одеситки Маріанни. Зараз фонтан вже не дарує мешканцям чудовий запах, але влітку радує гарним виглядом та ілюмінацією.

Стамбульський парк
Відносно свіжа визначна пам’ятка міста – Стамбульський парк, розбитий на схилах під Приморським бульваром. Затишні зелені газони та клумби, доріжки, посипані гравієм, альтанки та дитячі майданчики – все це плід співпраці України та Туреччини. Завдяки спільним зусиллям Стамбульський парк (названий так на ім’я міста-побратима Одеси) був відкритий у 2013 році і з того часу не залишає топ найулюбленіших серед одеситів локацій.

І дійсно, обладнані ландшафтним дизайном схили закохують у себе. Тут не тільки красиво, але й комфортно: для тих, хто гуляє, облаштовані численні лавки, альтанки, а коли зовсім тепло, можна спокійно лежати на акуратно підстриженій траві в оточенні квітів.

У Стамбульському парку багато барвистих фотолокацій, які прикрасять будь-яке селфі або звичайний знімок. Чого тільки вартий грот Діани – великий штучний камінь-печера з фонтаном! Він зберігся ще з тих часів, коли замість парку тут був лише занедбаний старий сквер. Грот облагородили та перетворили на одну з головних місцевих пам’яток.

Грецький парк
По сусідству зі Стамбульським розкинувся Грецький парк, відкритий у 2018 році за підтримки грецької діаспори в Одесі. Його краса зовсім іншого характеру. Якщо Стамбульський парк переважно ландшафтний, то в Грецькому домінують малі архітектурні форми: сходи, тераси, широкі прямокутні алеї, викладені світлою плиткою.

Прикрашають грецький парк скульптури в античній стилістиці та квіткові клумби. Головна особливість – великий фонтан-статуя у вигляді голови, який називається «Початок початків». За задумом його творця, Сергія Реви, одне обличчя поєднує в собі чоловічі та жіночі риси та символізує початок світобудови. Увечері скульптуру та весь парк висвітлює яскрава кольорова ілюмінація, що створює воістину казкову атмосферу.

У Грецький парк можна потрапити не лише за допомогою сходів, а й скориставшись спеціальним ліфтом, призначеним для людей з обмеженими можливостями.
Сквер на Старосінній площі
Якщо ви приїхали до Одеси потягом, то, вийшовши з вокзалу, обов’язково завітайте до скверу на Старосінній площі. По-перше, там 100% можна щось перекусити з дороги. По-друге – просто перевести дух, розташувавшись на лавці у тіні дерев, та викликати таксі. Не забудьте зробити фоточку з дельфінами… так-так, ви все правильно почули! Прямо у сквері граються дельфіни – щоправда, не справжні, і взагалі це фонтан, але такого ви точно ніде не бачили.

А на виході з площі, поруч із переходом на бік будівлі вокзалу, красуються великі літери, які складаються у визнання: «I ❤ Odessa» зі знаменитим якорем Лебедєва у формі серця. Сфотографуватися поруч із цим написом – святий обов’язок кожного, хто приїхав у гості до Одеси-мами!

Де погуляти біля моря
Як приїхати до Одеси та не піти гуляти до моря? Навіть якщо ви заглянули до Південної Пальміри на пару днів, обов’язково викроїть час для сонячних ванн та цілющого морського повітря. Забудьте про людей – вирушайте до моря та чайок. Вимкніть. Помедитуйте. Можливо, саме ці 20 хвилин ви згадуватимете наступні 10 років. А навіть якщо ні, то вітамін D вам забезпечений, як і гарний настрій до кінця поїздки.
Ланжерон
В Одесі два найвідоміші пляжі, популярні у будь-яку пору року. І один із них Malecon. Ой, вибачте, – Ланжерон. Але їх так легко переплутати, адже мальовничі відбійники та чарівний шторм на одеському пляжі не гірший, ніж у Гавані на Кубі. Судіть самі.

Де, як не на найстарішому пляжі Одеси – Ланжероні – побачити найкращий одеський паблік сервіс?! Саме з Ланжерону почалася епоха морського відпочинку в Одесі – із засмагою та купанням – в якосты самодостатньої розваги. Ініціатором ідеї став генерал-губернатор Андре Ланжерон, на честь якого названо пляж. Після смерті губернатора в 1831 його дача з пристойним шматком землі перейшла за заповітом до володінь міста. Як і хотів Андрій Ланжерон, тут відкрили перший міський публічний пляж. А в 1950-1960-х роках узбережжя Одеси почали масштабно упорядковувати та намивати пісок.

Сучасну набережну Ланжерона прикрашають пальми та фонтани. Влітку струмені води, що б’ють ключем вгору, дарують приємну прохолоду дорослим і неосяжну порцію потіхи дітям.
Що ще цікавого є на Ланжероні (море, ясна річ, поза конкуренцією) 🌊 👇
Двері до «Будинку Сонця»
Арт-робота, відома як двері до «Будинку Сонця», з’явилася тут у 2017 році. Її автор – український скульптор та архітектор Михайло Рева, відомий завдяки скульптурам «Одеський час» та «12-й стілець». Старі одеські двері, які свого часу зустрічали та проводжали гостей, – це не просто оригінальна та красива локація для селфі, а неймовірно глибоке та енергетичне місце, де гармонійно поєднуються простір, горизонт, море та земля. Скульптуру ще називають Salve, що у перекладі з латини позначає вітання.

Одеський дельфінарій «Немо»
Як тільки наклацаєте красивих фоточок на тлі моря, обов’язково відвідайте Одеський дельфінарій «Немо» 🐬 Особливо якщо приїхали на вікенд з дітьми або дитиною. Численні відгуки не брешуть: шоу тут справді захоплюючі, а ще можна пофоткатися з дельфінами. «Немо» працює всесезонно (не лише влітку, а й узимку) щодня, крім понеділка, з 10:00 до 19:30.


5 акцій
Траса здоров’я
Ланжерон також є відправною точкою для любителів активного відпочинку на свіжому повітрі. Саме звідси стартує траса здоров’я – мальовнича дорога довжиною 5 км, яку влітку заполонюють любителі піших прогулянок, бігуни, велосипедисти, скейтери та ролери. З неї завжди можна спуститися на випадковий пляж та освіжитися у морських хвилях. Якщо набратися терпіння і вистачить витривалості, трасою здоров’я від Ланжерона цілком можна дійти до Аркадії (і попутно зазирнути на канатну дорогу і отримати масу позитивних емоцій).

Аркадія
Розкішні пляжі, ресторани з літніми терасами, нічне життя в клубах, гучна музика, атракціони, водні гірки та шопінг – все це поєднує в собі Аркадія в теплий сезон. Влітку тут не проштовхнутися: Аркадійську алею наповнюють одесити та туристи, які прагнуть спробувати весь асортимент розваг. Щоб не застрягти у натовпі, тут можна взяти в оренду велосипед, електросамокат, сігвей або гіроборд – покатеньки з вітерцем здорово освіжають у спеку.
Бажаєте наробити яскравих селфі? На Аркадійській алеї є ділянка, захищена від сонця різнокольоровими парасольками. Сонячне світло, проходячи через строкатий матеріал, забарвлюється у всі відтінки веселки, тішачи очі і даруючи позитив.


Великий Фонтан
Від 8-ї до 16-ї станції Великого Фонтану розтягнулася довга лінія пляжів на будь-який смак, з ресторанами, нічними клубами, готелями та тихими санаторіями для поціновувачів спокійного відпочинку. За невеликий термін всю курортну зону обійти навряд чи вийде (хіба що галопом по європах, але сенс?), тому рекомендуємо обмежитися найцікавішими місцями 👇
Сонячне серце
Ще у 2017 році в районі 13 станції Великого Фонтану прямо на пірсі встановили 800-кілограмову металеву композицію у формі двох переплетених сердець. Усередині сердець вигравірувані 20 мовами світу слова «мир» і «любов», а саму скульптуру було встановлено так, щоб через неї було видно сонце, що встає.

Золотий Берег
Мабуть, можна сміливо стверджувати, що Золотий Берег на 16 станції Великого Фонтану – одна з найбільш фотогенічних локацій в Одесі. Вишукана набережна, облицьована світлим каменем, прикрашена скульптурами левів та фігурними квітковими вазонами… Коли потрапляєш у таку красу, рука сама тягнеться до смартфону, щоб якнайшвидше все зафоткати. А потім можна спуститися на пляж і зробити заплив у морі 🌊

Найкрасивіші мурали
Мурали – ще одна прикраса та визначна пам’ятка колоритного міста. Ще років зо п’ять-сім тому ви б не побачили в Одесі жодної розмальованої будівлі. Проте зараз, приїхавши до Одеси на кілька днів, обов’язково подивіться мальовничі шедеври наживо.
Кінь
Мурал «Кінь» входить до списку найкрасивіших графіті одеського стріт-арту в місті та світі (за оцінкою StreetArt360, 2018). Американський художник Ернесто Мараньє відобразив властиве Одесі сплетіння земної та водної стихії у символічній тварині. Він так і зобразив голову коня – наполовину у квітах та рослинах, наполовину у морських мешканцях. Знаходиться цей мурал на 📍 Французькому бульварі, 85.

Тюлень
І якщо вже доведеться побувати на Французькому, не полінуйтеся пройтися до 📍 номера 11Б, де побачите ще один мальовничий шедевр із зображенням тюленя. Це наймиліший мурал в Одесі, намальований італійським художником Kraser. Тіло тварини поступово перетворюється на квіти, потім переходить у покритий крижинами океан. З хвоста виглядає рептилія з яйцем у лапах, а над головою тварини кружляють метелики. Автор муралу характеризує свою творчість як зображення людської іронії в образах тварин.

Шилоклювка
Лаконічний і барвистий мурал належить руці костариканської художниці на ім’я Мата Руда. Це не просто малюнок, а своєрідний художній маніфест, який заявляє про роль людини в екологічній кризі. Людська рука в цьому зображенні несе в собі два сенси: люди винні в тому, що відбувається, і в той же час є єдиною силою, яка може зупинити катастрофу. Подивитися на «Шилоклювку» можна за адресою: 📍 вулиця Тираспільська, 16.

Сова
Ще одна пташка – цього разу лісова, а не водяна – оселилася на стіні будинку на 📍 Преображенській, 88. Яскрава сюреалістична сова, чиє оперення місцями нагадує межі дорогоцінного каменю, уважно дивиться на перехожих круглими рожевими очима. Створили її українські майстри стріт-арту – Вікторія Лайм та Андрій Ковтун, художники з Києва.

Моряк
Найбільш одеський мурал прикрасив звичайну хрущовку на 📍 розі Сегедської та Місячного провулка, замінивши собою рекламні щити. На торці будівлі зображено портрет бувалого моряка з обвітреним зморшкуватим обличчям, у смугастому тільнику та з красенем папугою ара на плечі. Авторка розпису Настя Білоус, уродженка Києва, приїхала з Лондона, щоб прикрасити одеську вулицю яскравим малюнком.

Де зупинитися
Щоб з головою зануритися в атмосферу колоритної «перлини», потрібно забронювати типові одеські апартаменти 🙄😂 Такі, щоб з двориком, із сором’язливими віконцями, розкритими по-царськи, з гратами, що захищають від добрих сусідів, зі своєю, але загальною клумбою… Можна на цокольному поверсі. Адже «перлина біля моря», як і Лондон, багата на нестандартні цікаві апартаменти у напівпідвальних приміщеннях, та ще й з троном-унітазом. Хочете пожити в такому оригінальному місці, і до того ж у самому центрі міста? Ми вас почули!


Але якщо «ваша Галя балувана» 😁😜, ось вам пристойні варіанти житла – з басейном, смачною ресторанною їжею та сучасним інтер’єром. А зі знижками Покупону до 40% можна відчути себе типовим одеситом, схопити ласий шматочок і, так би мовити, «пожити з понтами» в кращих готелях Одеси задешево 🔥😊



100 акцій
Одеса без поїсти – не Одеса
Ну, окей, вистачить «видовищ», час вирушати за «хлібом», а то нам з вами ще гуляти і гуляти. На проспекті Шевченка, Французькому бульварі і на вулицях, що примикають до Одеського театру опери та балету, вам зустрінуться різні кафе і ресторани, багато які з них працюють цілодобово.

– Сьомочка, йди поїсти!
– Я уже поїв у Павліка!
– Ой! Це не син, а золото!
Якщо ви за характером консерватор, який швидше вибере квартиру з телевізором в багетній рамі, ніж цокольні апартаменти, то радимо керуватися тим же принципом і при виборі ресторану. Зупиніться на мережевому закладі і не змінюйте йому до кінця перебування – вас не здивують, але і не розчарують: стандартна смачна їжа, звичні обсяги напоїв, сервіс на «четвірку» і навколо, схожі на вас люди.
Ах, ви хочете все перераховане, але сервіс на всі «п’ять»? Тоді це обов’язково заклади одеського ресторатора Сави Лібкіна і ще чимало кльових атмосферних ресторанів і кафе з не менш педантичним ставленням до сервісу і концепту. Отже, розповідаємо, де в Одесі можна смачно поїсти, та ще й зі знижками Покупону.
«Nonna»
Кращі одеські ресторани славляться тим, що якість в них – на рівні європейських закладів, а атмосфера – як вдома: ненапряжна, затишна і тепла. Саме так – в ресторані «Nonna». У меню представлені страви різних кухонь світу: європейської, української, італійської, японської, східної. Суші або піца? Величезний гамбургер або порція червоного борщу? Вибирайте на свій смак – в будь-якому випадку не помилитеся!

Де: Преображенська вулиця, 42.
Графік роботи: щоденно 9:00-23:00.
Середній чек: 250 грн, а зі знижкою від Покупону – на 40% дешевше!
Ресторан «One Gogi»
Одеса і Грузія схожі, як мінімум, гостинністю і вмінням створювати затишок. Тому не дивно, що і в Одесі знайдеться чимало закладів справжньої грузинської кухні. «One Gogi» – один з таких ресторанів. Ну що, готові до чудесних хінкалі і хачапурі під келих вінішка? І не намагайтеся зупинити себе. Це марно, навіть якщо зловили дзен ситості. Адже їжа настільки смачна, що обов’язково треба доїсти все.

Де: Буніна вулиця, 29.
Графік роботи: щоденно 10:30-22:00.
Середній чек: 200 грн.
Трохи одеського гастрономічного гумору: «Якщо ви погодитеся, щоб я посмажила яєчню на вашому салі, то я дозволю вам зварити ваше м’ясо в моєму супі…»
Міський ринок їжі
Міський ринок їжі на Рішельєвській, 9 – це яскрава гастрономічна платформа, де можна не тільки поїсти, а й добре розважитися. Формат закладу об’єднує 14 фуд-точок, 3 бари в центрі Одеси і сцену. У п’ятницю та суботу тут – музичні лайв, у неділю – обіди під класичну музику. Тож ласувати улюбленими стравами можна під звуки музики, концерти і шоу.

У цьому місці зустрічаються жителі та приїжджі. Навколо всі такі стильні та модні. Іноді здається, що тут збирається півсвіту. Найкрутіше тут це: різноманітна їжа, широкий ціновий діапазон, відмінний сервіс, а також концерти, фестивалі, діджей-сети, шоу, покази фільмів, виступи театрів та майстер-класи.

Старовинна двоповерхова будівля, де знаходиться ринок їжі, стильний нью-йоркський інтер’єр з крутим вітражним орнаментом (після реконструкції на початку 2020) створюють напрочуд камерну атмосферу.

17 акцій
Попоїли? Час окультурюватися!
Культурна програма по-одеськи
Одеса – не лише столиця гумору та головний морський курорт України, а й дуже культурне (не плутати з «ввічливим»!) місто. У будь-який сезон (а особливо влітку) всі сцени міста палахкотять від кількості концертів, спектаклів та шоу. Що вже говорити про виставки, музеї та екскурсії! Поціновувачам мистецтва завжди буде що подивитися і куди піти в Південній Пальмірі.
Художній вікенд в «Садах Перемоги»
Після ситної трапези вирушайте на променад по знакових місцях міста. Одеський культурний відпочинок почати потрібно з модного торгового центру «Сади Перемоги», де на другому поверсі завжди проходить якась виставка стильного відомого художника-сучасника. Іноді картин так багато, що вам знадобиться півдня для знайомства з експозицією. «Сади Перемоги» – це і ресторанний комплекс, і бутіки відомих брендів і лакшері-галерея на 250 кв.м.

Мало хто знає, але ці картини можна купити, досить звернутися до адміністратора комплексу. Купуючи живопис, ви купуєте живе полотно, яке кожен день, в залежності від температури, рівня вологості, освітлення і пори року буде виглядати інакше. Це як домашній вихованець, якого не потрібно годувати і вигулювати (і воно точно переживе всіх нас… і навіть «Мону Лізу»). З цієї причини мистецтво називають «живим», а не через поширеного помилкового ототожнення зі словами «живо» і «пишу».


– У нас немає на це грошей.
– Це не ті гроші, яких у вас немає.



35 акцій
Безумовно, привезти картину з Одеси не так круто, як з богемних Києва або Львова, але, повірте, в престижних «Садах» виставляються ті ж автори. За полотнами менш розпіарених художників краще вирушати до:
- арт-галереї «Муза» (📍 Єврейська вулиця, 19)
- центру «Аурум» (📍 Торгова вулиця, 2)
- арт-простору «Cappuccino» (📍 Балківська вулиця, 137Г)
- галереї «Долоні» (📍 Мала Арнаутська вулиця, 112)
Побалували очі? Побалуємо вуха!
Заспівайте мені, а я поки посплю
Якщо вам потрібна не картина, а музика, то класичну ви знайдете в:
- Одеському академічному театрі музичної комедії ім. Водяного (📍 Пантелеймонівська вулиця, 3)
- Одеської обласної філармонії (📍 Буніна вулиця, 15)
- Одеському національному академічному театрі опери і балету (📍 Чайковський провулок, 1)


За сучасною музикою краще йти далі:
- у пошуках спокійного фонової живий – вирушати до ресторану «Риба» (📍 Фонтанська дорога, 153);
- підстригтися, поїсти і потанцювати під живі діджейські сети можна в «Central Bar» (📍 Катерининська площа, 3);
- Bourbon Rock Bar (📍 Катерининська вулиця, 8/10) підійде сміливим туристам, які осилять «коктейль» з живих реп-рок виступів (так-так, буває і таке) і одеського сервісу – людей сюди тягне як магнітом. Слухайте, їжте, підспівуйте і танцюйте – це дуже по-одеськи.

Сподіваємося, наші поради допомогли вам спланувати не нудний вечір, тепер розплануємо наступний день в місті.
«Не вірю!», сказав Станіславський
І хоча вулиці Одеси – театр під відкритим небом, все ж зупинимося і на популярних театральних майданчиках цього місто, раптом ви захочете шоу за гроші.

Хочете побачити, як талановиті актори, одеського походження, намагаються зобразити американців Стенлі, Бланш і Стеллу з «Трамвай «Бажання», російських Ірину Миколаївну і Костянтина Гавриловича з «Чайки» або італійців герцога Мантуньского і Джильду з «Ріголетто»? Це веселе видовище, вам сподобається! Шукайте подібні п’єси і експериментальні постановки в афішах таких театрів:
- «Український театр» (📍 Пастернака вулиця, 15)
- «Будинок клоунів» (📍 Ольгіївська вулиця, 23)
- Єврейський центр «Beit Grand» (📍 Ніжинська вулиця, 77/79)
- Руський театр (📍 Грецька вулиця, 48)
- Оперний театр (📍 Чайковського провулок, 1)
- Театральна лабораторія «Театр на Чайній» (📍 Маразліївська, 34А)
Одеське «послухати»
Почати наступний день радимо з походу до ринку «Привоз», але не заради покупок – хоча ніхто вас особливо не відмовляє – а за словесними «перлами». Саме в цьому місці розумієш, де черпав натхнення Михайло Жванецький. Щоб насолодитися усією гамою нестандартних дотепів, жартів і умовиводів, радимо проявляти живий інтерес до кожного прилавка, а за окремі товари навіть поторгуватися.




Смішне і веселе ви знайдете і на прилеглих до ринку вулицях, де в кожному кіоску чи крамничці з вами з радістю поспілкуються і поділяться життєвою мудрістю.

— На коли вам потрібні туфлі?
— На вже!
— Ну, на вчора я вам не зроблю, тож приходьте завтра після п’яти.


Читайте також:
✅ Кращі пляжі Одеси
✅ Красиві місця для фотосесії в Одесі
✅ Куди піти з дитиною в Одесі
І таки що скажете? Оцінили колорит красуні-Одеси? А може, вже збираєте валізи, щоб скоріше дістатися до Південної Пальміри і відхопити кращі місця на пляжі і найзручніші номери в готелі? Розкажіть, чого чекаєте від подорожі до Одеси-мами, а якщо вже бували там, діліться враженнями: що цікавого ми пропустили в нашому огляді і де обов’язково варто побувати кожному туристу? Ми вас послухаємо – і обов’язково доповнимо наш сонячний гайд, якщо що 😎
Одесса , душа моя) Трасса здоровья с сигвеями -маст хэв, и по дороге всегда заезжаю здороваться с морем)
Одесса, наверно, мой любимый город Украины. Сказать, что он просто колоритный – мало. Это, что-то иное и не привычное, тут живет очень классный народ) Такое чувство, что попадаешь в город без комплексов, где живут добрые и очень гостеприимные люди, но без “башни”))) В хорошем смысле) Грустить в Одессе вам не дадут ни жители, ни банальная скука. Тут множество классных мест, неординарных заведений и конечно старые районы, а это просто нечто) Даже просто гуляя по улице, я постоянно смеялась и была в хорошем настроении (от неординарности людей). Если вы не были в этом городе Одессу-маму ставьте на первое место в вашей карте путешествий.