Поліпи в носі – симптоми та лікування
Нежить, утруднене дихання, часті головні болі та втрата нюху – поліпи в носі можуть бути причиною цих симптомів. Невеликі утворення на слизовій оболонці носа, які хоч і не є загрозливими, але приносять багато дискомфорту у повсякденне життя. BlogPokuponTeam розбиралася, що таке поліпи, чому вони з’являються, як зрозуміти, що у вас вони є і якими методами лікувати патологію.
15 акцій
Що таке поліпи в носі
Поліпи (поліпоз) носа є м’якими доброякісними утвореннями, які розростаються на слизовій оболонці або в носових пазухах. Ці нарости зазвичай безболісні, мають вигляд маленьких мішечків або кіст, що нагадують зовні виноградинки. Залежно від кількості новоутворень бувають одиничні і дифузні (множинні).
Чи може поліп у носі бути злоякісним? Поліпи – доброякісні, але у будь-якого новоутворення є ризик переродитися на ракову пухлину. Злоякісні поліпи можуть кровоточити, виділяти слиз та давати метастази. Тому, при виявленні патології, важливо звернутися до лікаря та розпочати лікування вчасно.
Види поліпозу
На сьогоднішній день немає єдиної класифікації поліпів у носі. Вчені розглядають цю патологію не як окрему хворобу, а як синдром із низкою патологічних змін слизової та навколоносових ходів.
Залежно від структури утворень виділяють такі види поліпів:
- Алергічні (набрякові, еозинофільні).
- Атипові (атипія строми).
- Нейтрофільні (фіброзно-запальні).
- Залозисті.
Класифікація по етіології (причини виникнення) утворень:
- Виникають внаслідок порушення руху повітря через носові ходи до придаткових пазух.
- Розростаються через порушення метаболізму арахідонової кислоти.
- Розвиток патології на тлі риносинусита, гнійного риніту.
- Через муковісцидоз або синдром Картагенера.
- Поліпоз грибкового походження.
Залежно від кількості утворень та етіології лікування патології відрізняється.
14 акцій
Чому виникає поліпоз?
Причин виникнення поліпів носа до кінця не вивчені. Вчені сходяться на думці, що найчастіше розростанню тканин сприяє запальний процес. Проте є й інші фактори.
Теорії походження поліпів:
- Еозинофільна. Через алергію або механічне пошкодження слизової оболонки в цю область організм спрямовує клітини еозинофіли. Ці клітини відповідальні за розвиток асептичного запалення і можуть стати «пусковим механізмом» порушення поділу пошкоджених клітин, тим самим збільшуючи їх продукування та утворення поліпів.
- Порушений синтез арахідонової кислоти. Неправильний обмін кислоти викликає міграцію еозинофілів у ніс і підвищує поділ клітин епітелію.
- Грибкова. Грибки проникають у слизову оболонку носа та сприяють розвитку наростів.
- Генетична. Спадкова схильність до поліпозу.
- Хронічне запалення. Бактерії, що довго перебувають у носі, ушкоджують епітелій і утворюють вогнище запалення, яке провокує розростання (проліферацію) тканин.
Також зазначимо, що розростання тканин може бути спричинене внаслідок бронхіальної астми, алергії на нестероїдні протизапальні препарати, травмою слизової оболонки.
65 акцій
Як зрозуміти, що у мене поліпи в носі – симптоми
Симптоматика поліпів варіюється в залежності від їх розміру та кількості.
Основні симптоми включають:
- Утруднене дихання через ніс.
- Постійну закладеність носа.
- Часткову чи повну втрату нюху.
- Гнусавість (говоріння в ніс) через порушення руху повітря.
- Часті головні болі та загальну слабкість.
- Постійне виділення слизу з носа.
При бактеріальному ураженні поліпа може підвищуватись температура тіла. Зазвичай не вище 38°.
197 акцій
Хто лікує поліпи в носі
Лікуванням та діагностикою патології у дорослих чоловіків та жінок займається лікар ЛОР, у дітей – дитячий отоларинголог. На прийомі лікар збирає анамнез та проводить передню риноскопію, щоб визначити кількість та локалізацію розростань.
У деяких випадках для уточнення діагнозу та кращого візуального огляду можуть знадобитися додаткові методи обстеження:
- Ендоскопічна риноскопія за допомогою міні відеокамери.
- Рентгеноскопія, КТ або МРТ носа та приносових пазух. Ці обстеження допомагають визначити патологічні зміни прилеглих тканин і надають більш детальну інформацію про розміри та місцезнаходження поліпів.
Крім того, необхідно здати загальний аналіз крові, сечі, аналіз на інфекційні захворювання (сифіліс, ВІЛ та інше). Це необхідно для оцінки загального стану пацієнта. У разі підозри на внутрішні патології ЛОР направить хворого до фахівця більш вузького профілю – кардіолога, невропатолога або іншого лікаря.
29 акцій
Методи лікування поліпів
Лікування поліпозу носа залежить від розміру утворень та симптомів. Існують два основні методи лікування:
- Консервативне лікування без операції. Для маленьких поліпів або пацієнтів з легкими симптомами призначають гормональні та судинозвужувальні препарати (спреї, краплі). Вони спрямовані на зниження активності еозинофілів та зняття запалення у носі. У разі неефективності гормональних ліків лікар може призначити системний прийом кортикостероїдів короткими курсами. Кількість препарату та тривалість прийому строго індивідуальні та залежать від тяжкості поліпозу та позитивної реакції організму пацієнта на даний препарат.
- Хірургічне видалення. Якщо поліпи в носі великі, заважають нормальному диханню або не реагують на консервативне лікування, може знадобитися хірургічне втручання. Хірургічне лікування поліпозу передбачає висічення патологічних тканин. Лікар за допомогою ендоскопічного обладнання під відеоконтролем зрізає нарости та коагулює кровоточиві судини, що зводить ризик кровотечі до мінімуму. Крім ендоскопічного видалення також вдаються до лазерного, кріохірургічного або класичного, за допомогою скальпеля або петлі, методу. Необхідну методику видалення поліпів визначає лікар після всебічного обстеження.
Реабілітація після операції передбачає суворе виконання настанов лікаря. Пацієнту проводиться інструктаж як правильно здійснювати післяопераційну гігієну носа, а також протягом кількох днів лікар оглядає прооперовану ділянку на момент коректного загоєння.
Повне відновлення може тривати близько двох місяців, але це показник індивідуальний. У період загоєння рекомендується уникати сильних фізичних навантажень, травм носа, більше відпочивати та добре харчуватися. При необхідності ЛОР може призначити антибіотики, щоб запобігти зараженню свіжої рани.
57 акцій
Скільки коштує видалити поліпи?
Вартість видалення поліпів залежить від методу та кількості новоутворень. Ціна операції по Києву – від 3000 грн. Точну вартість і відповідний метод зможе сказати тільки лікар після повноцінного огляду.
62 акцій
Читайте також:
✔️Як швидко вилікувати нежить
✔️Алергічний риніт: що це та як лікувати
✔️Які аналізи потрібно здавати щороку
✔️Як перевірити родимку
✔️Модний осінній манікюр
✔️Відпочинок в Карпатах восени
✔️Парки Києва і передмістя
Залишились питання? Задавайте у коментарях.