Отруєння грибами: симптоми, перша допомога та лікування

Отравление грибами: симптомы, первая помощь и лечение

Осінь – сезон грибного полювання. Досвідчені і не дуже грибники прагнуть до лісів, хтось вирушає на ринок і купує гриби з рук, та іноді, на жаль, це закінчується отруєннями та потраплянням до лікарні. У таких ситуаціях важливо вчасно розпізнати ознаки інтоксикації та терміново надати першу медичну допомогу. PokuponBlogTeam розповість, як і через скільки годин після вживання отруйних грибів проявляються симптоми, чи можна отруїтися їстівними грибами, як надати першу допомогу та яких правил потрібно дотримуватися, купуючи продукт на стихійному ринку чи збираючи гриби у лісі. 

Акції
Діагностика урології в «Гармонія Здоров'я»
Київ, Ревуцького вулиця, 40В
-63%
640 грн
249.0 грн
Обстеження гінеколога в Академії Вашого Здоров'я
Київ, Бастіонна вулиця, 3/12
-53%
855 грн
399.0 грн
Показати всі
435 акцій

Перші ознаки та симптоми отруєння грибами

Існує чотири типи грибного отруєння. Симптоми проявляються у проміжку від 30 хвилин до доби після вживання грибів. Їхня тяжкість і ступінь виразності залежить від того, що саме і скільки людина з’їла. Як зрозуміти, що ви отруїлися і чим саме?

I тип 

Цей тип отруєння провокує вживання в їжу блідої поганки – найотруйнішого гриба, який призводить до смерті в 35-90% випадків. Отрути, що містяться в блідій поганці, – фалоїдин та аманітин – не руйнуються при термообробці. Цей гриб грибники-початківці нерідко плутають з печерицями, сироїжками, штовхачами. Перші ознаки отруєння проявляються через 8-18 годин після їди.

Симптоми отруєння блідою поганкою:

 • Головний біль, запаморочення.
 • Порушення зору.
 • Холероподібний гастроентерит з сильним блюванням і болем у животі.
 • Ознаки зневоднення: сильна спрага, наростаюча слабкість, судоми.
 • Втрата голосу.
 • Зниження виділення сечі до повного припинення.
 • Рясне потовиділення, похолодання кінцівок, синюшний колір шкіри.
 • Слабкий пульс, низька температура тіла.
 • Прояв печінкової та ниркової недостатності на 2-3-й день, може спостерігатися жовтяниця.
 • У запущених випадках – коматозний стан, що супроводжується сильним розширенням зіниць та падінням артеріального тиску.
Бліда поганка викликає отруєння I типу
Бліда поганка викликає отруєння I типу

II тип

До цього типу належать отруєння мухоморами. За уявою більшості людей мухомор – це гриб із червоним капелюшком у білу цятку. Однак мухомори бувають різні – крім червоного, є порфіровий, пантерний, жовтий та білий. Саме їх нерідко плутають із печерицями, опеньками та сироїжками. У мухоморі містяться мускарин, мікоатропін і отрута. Часовий інтервал між вживанням мухомору та розвитком картини отруєння становить від півгодини до 6 годин.

Симптоматика наступна:

 • Нудота та блювання.
 • Пронос, біль у животі.
 • Рясне потовиділення.
 • Іноді слинотеча.
 • Звуження зіниць.
 • У важких випадках – сильна задишка, рясне виділення бронхіального слизу, зниження частоти пульсу та падіння артеріального тиску.
 • Порушення чергується зі станом пригніченості, спостерігається сплутаність свідомості, марення, галюцинації, запаморочення.
Білі мухомори нерідко плутають із печерицями
Білі мухомори нерідко плутають із печерицями

Чим пізніше виявляються симптоми, тим більш вони раптові і бурхливі. Однак незважаючи на те, що картина отруєння виглядає досить жахливо, здебільшого через 2-3 дні настає повне одужання. Смертність при отруєнні мухомором становить 2-3%.

III тип

Цей тип отруєння викликають строчки – специфічного виду гриби, які з’являються у лісі у середині весни. Вони містять гельвелову кислоту, яка має гемолітичну властивість (руйнує еритроцити, червоні кров’яні тільця). Симптоми отруєння строчками виявляються через 6-10 годин у вигляді:

 • Поганого самопочуття, головного болю.
 • Болі у животі, нудоти, що переходить у блювоту.
 • Діареї.
 • У дітей може спостерігатися марення, судоми, розширення зіниць.
 • У важких випадках розвивається жовтяниця, збільшується печінка.
 • Іноді виявляються ознаки гемолізу – анемія, сеча набуває червоно-бурого кольору.
Строчки – отруйні близнюки цілком їстівних зморшків
Строчки – отруйні близнюки цілком їстівних зморшків

Ризик летального результату при отруєнні строчками становить 30%, найсильніше страждають діти. Смерть настає на 3-4-й день від початку симптомів через серцево-судинну недостатність.

IV тип

Найлегший варіант отруєння, винуватцями якого найчастіше стають несправжні опеньки та гриби, що містять пекучий молочний сік (сироїжки, вовнянки, чорнушки, свинухи тощо). Симптоматика проявляє себе через 1-6 годин і включає:

 • Слабкість.
 • Нудота, блювота.
 • Сильні болі у животі, пронос.
Несправжні опеньки до смерті не призведуть, але складнощів завдати можуть
Несправжні опеньки до смерті не призведуть, але складнощів завдати можуть

Цей тип отруєння не призводить до смертельних наслідків і найбільше схожий на звичайний шлунково-кишковий розлад. Одужання настає на 2-3 день від появи симптомів.

Що робити при отруєнні грибами

При отруєнні отруйними грибами дуже важливо надати потерпілому першу термінову допомогу. Є низка заходів, які можна виконати до приїзду швидкої допомоги та підключення до процесу лікарів.

Що робити:

 • Необхідно якнайшвидше викликати блювоту, щоб очистити шлунок від залишків їжі та отруйних грибів. Для цього випивається 5-6 склянок теплої підсоленої води (замість солі можна взяти соду), після чого потрібно натиснути пальцем на корінь язика. Важливо: спорожняти шлунок можна лише у свідомому стані, інакше є ризик закорковування дихальних шляхів блювотними масами.
 • Після блювання бажано прийняти активоване вугілля за формулою: 1 таблетка на 10 кг ваги. Підійдуть й інші адсорбенти: полісорб, ентеросгель, атоксил.
 • Зменшити інтоксикацію організму, зменшити всмоктування отрути допоможуть обволікаюча їжа і пиття: вівсяні відвари, білковий розчин (в 0,5 л води розмішати 2 яєчні білки), молоко.
 • До приїзду лікарів забезпечити хворому спокій і тепло: укласти в ліжко, до ніг прикласти грілку, забезпечити часте і рясне питво – але тільки в тому випадку, якщо не спостерігаються ознаки гострої серцево-судинної (аритмія, задишка, хрипи в легенях і сухий кашель, набряки живота і ніг, запаморочення) або ниркової недостатності (слабкість, нудота, рідке випорожнення, сильна постійна спрага, неприємний присмак у роті, тахікардія, підвищений тиск).

Найголовніше – при перших симптомах отруєння відразу ж викликати швидку допомогу, тому що тільки в умовах стаціонару є можливим повноцінне лікування, яке суттєво знизить ризики ускладнень та трагічного результату.

Після одужання пацієнту буде потрібна максимально щадна дієта. Перші кілька днів найкращим варіантом буде вживання легких нежирних бульйонів і сухарів, пізніше можна включити до раціону рідкі каші, супи.

Вся їжа повинна бути приготованою на пару або відвареною, в рідкій, пюреподібній або перетертій формі. Виключене вживання свіжих овочів та фруктів, а також будь-яких продуктів, здатних викликати процеси бродіння та гниття в організмі.

Харчування має бути дрібним, маленькими порціями. З напоїв допускаються неміцний чай, натуральні соки, киселі. Дієти необхідно дотримуватись до повного одужання та відновлення нормального самопочуття. У разі сумнівів краще проконсультуватися з лікарем.

Дієта після отруєння має бути максимально щадною
Дієта після отруєння має бути максимально щадною

Чого слід уникати при збиранні грибів

Навіть досвідчені грибники не завжди можуть відрізнити їстівні гриби від отруйних, проте це не означає, що від грибного полювання варто відмовитися. Просто потрібно дотримуватись низки простих правил, які дозволять уникнути небажаних наслідків:

 • Якщо ви сумніваєтеся, чи їстівний гриб, не беріть його – збирайте тільки ті, в яких ви на 100% впевнені, що вони їстівні, навіть якщо це один-єдиний вид.
 • Вибирайте молоді, не перезрілі гриби, уникайте зіпсованих, червивих, перезрілих.
 • Не збирайте гриби з бульбоподібним порожнистим потовщенням біля основи ніжки.
 • Не їжте зібрані гриби сирими.
 • Беріться за обробку та приготування грибів відразу після збирання. У сирому вигляді вони швидко псуються.
 • У жодному разі не збирайте гриби поблизу цвинтарів, скотомогильників, автомагістралей, на звалищах та в місцях із радіаційним забрудненням. Гриби мають властивість накопичувати в собі токсини та шкідливі речовини з ґрунту та повітря. Саме тому, якщо влаштовувати грибне полювання в екологічно неблагополучних районах, можна отруїтися навіть їстівними грибами.
Дотримання простих правил грибного полювання допоможе уникнути отруєння
Дотримання простих правил грибного полювання допоможе уникнути отруєння
Акції
Знижка 40% на піцу «Пепероні з грибами» та «Чіз»
Харків, 23 Серпня вулиця, 43
-40%
0 грн
30 грн
Показати всі
10 акцій

Читайте також:
? Куди поїхати у жовтні
? Ідеї для подорожі у листопаді
? Куди поїхати на вихідні з Києва
? Де відпочити під Львовом
? Найкращі сервіси доставки їжі у Києві

А ви любите гриби? Чи стикалися ви колись з отруйними грибами? Діліться досвідом у коментарях.

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *