Аналізи на вітаміни і мікроелементи: які, як і де здати
Брак вітамінів і мікроелементів колосально впливає на стан організму: від хронічної втоми і відсутності настрою до випадання волосся і розвитку серйозних захворювань. Щоб поліпшити самопочуття і підвищити імунітет, лікарі рекомендують приймати курс вітамінів 3-4 рази на рік. Для максимальної користі вітамінотерапії потрібно виявити, яких речовин в організмі не вистачає, а які в надлишку. Як перевірити свій вітамінний статус – розбиралася BlogPokuponTeam, а також підготувала знижки до 70% на аналізи в найкращих лабораторіях вашого міста.
Читайте:
- Навіщо організму вітаміни і мінерали?
- Нестача вітамінів і мінералів: хто в групі ризику?
- Визначення вітамінного статусу – які аналізи потрібно здавати
- Вартість аналізів на вітамінний статус і де здати дешевше
Навіщо організму вітаміни і мінерали?
В організмі має бути все збалансовано. В тому числі і рівень біологічно значущих органічних і неорганічних речовин – вітамінів і мікроелементів. Роль їх дуже важлива: у потрібній кількості вони забезпечують безперебійну роботу життєво важливих біохімічних і фізіологічних процесів.
1. Вітаміни
Потреба в цих речовинах дуже мала – менше 0,1 г на добу. Одні з вітамінів є водорозчинними (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, С) – їх надлишок виводиться з сечею. Інші – жиророзчинними (A, A1, A2, D, D1, D2, D3, D4, D5, E, K, K1, K2) – накопичуються в жировій тканині й печінці. Тому так часто зустрічається нестача вітамінів першої групи та надлишок – другої.
- Надлишок вітаміну А при вагітності може викликати порушення розвитку плоду, стати причиною інтоксикації. Дефіцит цього вітаміну – призвести до «курячої сліпоти».
- Нестача вітамінів групи В може стати причиною різних проблем зі здоров’ям. Таких як захворювання шкіри, проблеми з психікою, порушення обміну речовин, функцій печінки, погіршення зору, випадіння волосся, суглобові болі.
- Недолік вітаміну C – веде до розвитку цинги, кровоточивості ясен.
- Дефіцит вітаміну D призводить до рахіту у дітей, розм’якшення кісткової тканини. Недолік вітаміну E призводить до розвитку порушень у м’язах і нервах. Може також розвинутися гемолітична анемія (розпад еритроцитів в крові).
2. Мікро – та макроелементи
Вживання приставки мікро- або макро- залежить від відсоткового вмісту речовини в організмі. Найчастіше ці терміни не поділяють і називають всі мікроелементами.
Вміст мікроелементів у тілі не більше 0,001% загальної його маси. Це такі речовини як:
- Селен – сприяє синтезу колагену в шкірі. Колаген забезпечує шкірним покровам еластичність і гарний зовнішній вигляд, а також усуває прояви лупи. В комплексі з вітаміном E селен уповільнює процеси старіння, а для зростаючого організму – запобігає відставання у розвитку. Завдяки цьому мікроелементу в тілі не накопичуються шкідливі речовини – миш’як і кадмій, та не виводиться кальцій.
- Цинк – бере участь в синтезі гормонів тимусу (вилочкової залози, що відповідає за імунітет), впливає на статеве дозрівання, якість репродуктивної функції організму, а також здатний розщеплювати жири.
- Фтор нарівні з кальцієм та фосфором сприяє зміцненню кісток і зубів, впливає на здоров’я і ріст волосся і нігтів.
- Молібден – одна з складових деяких металоферментів, які беруть участь в обмінних процесах.
- Марганець входить до складу сполучної і кісткової тканини, впливає на репродуктивну систему, вуглеводний та ліпідний обмін. Низький рівень марганцю провокує розвиток хвороб серцево-судинної системи. Нестача цього мікроелемента також сприяє розвитку депресії, швидкої стомлюваності, остеопорозу, артриту, розсіяного склерозу, вітіліго. Надмірна кількість марганцю веде до неврозів, зниження потенції у чоловіків і порушення менструального циклу у жінок, сприяє розвитку марганцевого рахіту (коли цей елемент накопичується в кістках).
Набагато більший відсоток в організмі (до 2%) мають макроелементи:
- Кальцій – відповідає за якість кісткової системи, зубів, нігтів, а також за стан нервової системи.
- Калій – впливає на роботу серцевого м’яза.
- Натрій відіграє важливу роль у регулюванні балансу рідин, запобігає ризик зневоднення організму. Разом з хлором натрій нормалізує рівень pH крові.
- Залізо – входить до складу гемоглобіну, що забезпечує транспортування кисню в крові.
- Йод – один з найважливіших компонентів гормонів щитовидної залози. Їх робота обумовлює швидкість обмінних процесів, впливає на процес перетворення їжі на енергію. Недолік цієї речовини може призвести до відставання в розумовому і фізичному розвитку дитини.
- Магній – відіграє важливу роль у забезпеченні періоду спокою і відновлення організму на клітинному рівні. Зайве надмірне збудження, безсоння – результат дефіциту цієї речовини, особливо якщо також не вистачає і цинку.
Саме макро– і мікроелементи в даний час мають на увазі, коли використовують загальне поняття «мінерал». Хоча це і не зовсім коректно, адже насамперед мінерал – геологічний термін, що позначає речовину з кристалічною структурою. Проте, вітамінно-мінеральний комплекс – якраз те, що вам запропонують в аптеці або в каталозі продукції при замовленні вітамінів онлайн.
Нестача вітамінів і мінералів: хто в групі ризику?
Ви не палите, не зловживаєте алкоголем, достатньо рухаєтеся і відвідуєте спортивні тренування? Збалансовано харчуєтеся і часто буваєте на свіжому повітрі? Тоді найімовірніше з балансом вітамінів і мікроелементів у вас все в порядку. Однак це скоріше ідеальна картинка, правда ж?
Екологія у великих містах, таких як Київ, Дніпро, Харків, Одеса, Запоріжжя, теж не додає оптимізму. Реалії такі, що недолік тих чи інших найважливіших речовин – досить часте явище. Як і накопичення шкідливих для людини важких металів, таких як ртуть, свинець, миш’як, нікель.
Всі ці фактори говорять про необхідність перевірити свій вітамінний статус. Регулярна здача аналізів на вітаміни і мінерали особливо показана:
- Якщо ви живете в місцевості з поганою екологією.
- Віковими категоріями: дітям, підліткам, літнім людям.
- При наявності хронічних хвороб.
- Часто хворіючим.
- Вагітним і годуючим мамам.
- Тим, хто часто сидить на незбалансованих або строгих дієтах.
- Людям з великою фізичною і розумовою навантаженням.
3 акцій
Як розпізнати брак або надлишок вітамінів і мікроелементів
Як нестача, так і надмірна кількість тих чи інших речовин в організмі ведуть до збоїв у його роботі. А в перспективі – до розвитку серйозних захворювань.
Тривожні симптоми дисбалансу біологічно-активних елементів наступні:
- Дисбактеріоз.
- Низький гемоглобін.
- Слабкий імунітет: часті застуди, хронічна втома, млявість.
- Погіршення пам’яті, зору.
- Надмірна вага.
- Розвиток цукрового діабету.
- Гальмування в розвитку дитини.
- Випадання волосся.
- Проблеми з травною системою.
- Розвиток захворювань опорно-рухового апарату, кісток, зв’язок.
- Патології серця.
- Шкірні захворювання.
- Порушення репродуктивної (дітородної) функції, проблеми зі статевою системою.
Виявили себе або своїх близьких в групі ризику? Помітили погіршення самопочуття або якісь патологічні прояви – не зволікайте з візитом до лікаря. Медичний чек ап на те і потрібен, щоб вчасно виявити проблему і почати лікування на ранніх стадіях.
21 акцій
Визначення вітамінного статусу – які аналізи потрібно здавати
Приймати корисні речовини потрібно правильно – тільки ті, в яких є потреба, та в оптимальній кількості.
Перш ніж приймати, треба перевірити вміст вітамінів і елементів в організмі – здати певні аналізи. У відповідності з видом дослідження, на аналіз беруть кров з пальця або вени, сечу, волосся, нігті.
1. Загальний аналіз крові
Загальний клінічний (розгорнутий) аналіз крові – перше, що варто зробити для визначення стану організму. Дослідження покаже, чи протікають на даний момент запальні процеси, дозволить оцінити показники захисних функцій, рівень гемоглобіну, показник згортання крові.
Правила здачі крові стандартні – краще прийти зранку, натщесерце. Здавати кров можна як в поліклініці за місцем проживання (тоді треба обов’язково отримати направлення від сімейного лікаря), так і в приватній лабораторії. В цьому випадку можна обійтися без призначення, а заощадити допоможуть знижки Покупона на аналізи.
7 акцій
2. Біохімічний аналіз крові
Для аналізу на біохімію беруть кров з вени натщесерце. За результатами тесту можна зрозуміти, в якому стані серце, судини, підшлункова, печінка, нирки, обмінні процеси в організмі. Цей аналіз також дозволить визначити наявність найважливіших мікроелементів. Основні показники, які доповнюють дані загального клінічного аналізу – рівень білірубіну, цукру і холестерину в крові. А також кількість в організмі калію, натрію, заліза, кальцію, хлору. Цей аналіз також входить в комплекс загальноклінічних аналізів, які можна пройти в рази дешевше, отримавши знижку Покупона.
Читайте також:
Як записатися до лікаря в Києві через систему Helsi
3. Тести на вміст мікроелементів
Залежно від симптоматики (а її може правильно визначити тільки лікар), призначають різні тести на вміст мікроелементів. Наприклад, щоб зрозуміти, чи є додаткова потреба в йоді, потрібно здавати на аналіз волосся, нігті і сечу.
Мікроелементи і біоматеріал, необхідний для визначення їх кількості в організмі:
- Барій, ванадій, залізо, талій, фосфор – волосся.
- Кадмій, кобальт, нікель, свинець – цільна кров, добова сеча, волосся.
- Миш’як, хром – цільна кров, волосся.
- Мідь, цинк – венозна кров, добова сеча, волосся.
- Марганець, селен – сироватка крові, добова сеча, волосся.
- Молібден – нігті, волосся.
Волосся і нігті для виявлення мікроелементів здають на перевірку в такий спосіб:
- Біоматеріал повинен бути чистим і сухим.
- Перед здачею аналізу не рекомендують користуватися засобами укладки і покриттями.
- Пофарбовані волосся можна здавати не менше ніж через 2 місяця після фарбування.
- Застосування лікарських засобів для волосся потрібно припинити за 14 днів до здачі аналізу.
- Волосся потрібно зрізати біля коріння (висмикувати), на різних ділянках, в області шиї, потилиці.
- Зрізані нігті і волосся покласти в конверт.
Більш детальну інформацію вам розкажуть в лабораторії.
37 акцій
4. Тест на вітамінний статус
Як такого комплексного, загального для всіх вітамінів тесту немає. Потрібно робити окремі аналізи, наприклад, на вміст вітаміну Д3, B12, A, E або C. Для досліджень знадобиться цільна кров або її сироватка. За результатами аналізів сімейний лікар призначить необхідний курс вітамінів. Або відкоригує споживання вами тих речовин, які виявляться в надлишку.
Вартість аналізів на вітамінний статус і де здати дешевше
Виникає питання, де здати необхідні аналізи, яка їхня вартість, і як можна заощадити, адже будь-яка діагностика стану здоров’я сьогодні коштує недешево, особливо, якщо перевіряти кожен вітамін або макроелемент окремо.
Наша порада – питайте в лабораторіях про комплексні варіанти аналізів на вітаміни та мікроелементи, так виходить дешевше. Наприклад:
- Комплексний аналіз «Вітаміни та мінерали» у мережі лабораторій «Ескулаб» можна здати за 1179 грн, у «Сінево» – за 1080 грн.
- Пакети «Електроліти крові: калій, натрій, хлор» та «Калій, натрій, кальцій іонізований» у лабораторії «GenLab» коштуватимуть 149 та 180 грн з урахуванням знижки Покупона відповідно. А «Діагностика анемії (5 показників)» – за акцією коштуватиме 549 грн.
А ще перед здачею аналізів рекомендуємо промоніторити знижки від Покупона, які дозволяють економити на лабораторних дослідженнях до 70%. Акції на маркетплейсі знижок – тільки від перевірених провідних клінік і лабораторій у Києві, Одесі, Харкові, Дніпрі, Запоріжжі.
12 акцій
Бережіть здоров’я, періодично обстежуйтеся, і тоді баланс вітамінів і мікроелементів буде завжди в нормі. Залишилися ще питання – задавайте їх у коментарях і будьте здорові :)
Регулярно пью витамины в межсезонье, сама боюсь выбирать и постоянно полагаюсь на своего врача. Хорошо, что он у меня толковый и действительно приписывает именно то, что надо с нужным результатом.
Поливитамины наше все, так говорит мой терапевт и думаю он прав. Главное правильные выбрать из всех существующих.
Фрукты, овощи, крупы – всегда будут первоначальными способами для получения витамином. Все вот эти витамины в таблетках – это полнейшая химия!
Еще и щитовидку не мешает проверить, потому как бывает, плохое самочувствие, иммунитет падает, и пить витамины бесполезно. То есть просто пить витамины бесполезно, нужно еще и гормон понижать или наоборот повышать. Смотря какой диагноз. Вы, кстати, напишите, о щитовидной железе.
Покупон, снимаю шляпу! Очень доходчиво рассказали о сложной теме)
А еще не мешает проверить желудок и кишечник на предмет всасываемости. Может статься так, что с потреблением витаминов все нормально, но из-за нарушений в работе ЖКТ полезные вещества плохо всасываются и не доходят по назначению, вследствие чего наблюдаются симптомы авитаминоза.