Контагіозний молюск: причини, симптоми, лікування
Контагіозний молюск (лат. molluscum contagiosum) – це поширене вірусне захворювання шкіри, яке викликає появу дрібних пухирців або пухлин на поверхні епідермісу. Захворювання часто зустрічається у дітей, але може виникати у чоловіків і жінок, особливо з ослабленою імунною системою.
BlogPokuponTeam розбиралася, що таке і від чого з’являється контагіозний молюск, наскільки він заразний, як лікувати та уберегти себе від інфекції.
15 акцій
Види та форми контагіозного молюска
Контагіозний молюск може набувати різних форм і видів, залежно від місця ураження на шкірі та індивідуальних характеристик захворювання:
- Класична форма – найпоширеніша. Пухирці зазвичай дрібні, з гладкою або впалою поверхнею. Молюск класичної форми може з’являтися на будь-якій ділянці шкіри: на обличчі, руках, спині, животі і т.д.
- Молюск генітальної області – вражає геніталії та навколишню шкіру (на лобку). Пухирці можуть бути великими і викликати дискомфорт або свербіж. Локалізуються поодинці чи групами.
- Контагіозний молюск у дітей – зустрічається часто, особливо в молодшому віці. Характеризується наявністю дрібніших та згрупованих пухирців. Розповсюдження інфекції зазвичай пов’язане з безпосереднім контактом (грою) з інфікованою дитиною.
- Молюск в імунокомпрометованих пацієнтів. У людей з ослабленою імунною системою, таких як пацієнти з ВІЛ/СНІДом або отримуючих імуносупресивну терапію, контагіозний молюск може набувати більш поширених і тяжких форм. Пухирці можуть бути великими, запаленими і довше не гоїтися.
- Атипові форми. Іноді контагіозний молюск набуває атипових форм або імітує інші шкірні захворювання. Наприклад, може виникнути форма з кістозною структурою або зовні нагадувати інші дерматологічні захворювання. Із чим можна переплутати: папіломи, вітряна віспа, вугри.
Важливо, що зовнішній вигляд контагіозного молюска варіюється в залежності від індивідуальних особливостей та стану пацієнта. Якщо у вас виникли підозри на інфекцію – необхідно звернутися до лікаря для встановлення точного діагнозу та призначення відповідного лікування.
12 акцій
Причини появи захворювання
Зараження контагіозним молюском відбувається при прямому контакті з інфікованою шкірою або через предмети, заражені вірусом (рушники, одяг, іграшки). Саме тому найчастіше захворюванню піддаються діти, позаяк вони часто діляться особистими предметами і близько контактують один з одним.
Також можлива передача через басейни або інші громадські місця, де люди можуть бути у контакті з інфікованими поверхнями.
Механізм зараження контагіозним молюском:
- Після попадання на здорову шкіру збудник (вірус) починає активне розмноження в клітинах епідермісу.
- Уражені клітини виснажуються та відмирають, утворюючи білий детрит, що містить багато вірусних частинок, які сприяють поширенню інфекції.
- Організм реагує на вторгнення чужорідних агентів запальною реакцією, яка допомагає обмежити осередок інфекції від здорової шкіри.
Крім передачі від людини до людини, контагіозний молюск також може поширюватися через механізм, відомий як аутоінокуляція, через що інфекція передається з однієї області шкіри на інші у тієї самої людини. Цей механізм особливо характерний для дітей та людей з ослабленою імунною системою. В результаті хвороба може тривати роками, і людина весь цей час є рознощиком інфекції.
Але в більшості випадків контагіозний молюск у дітей та дорослих проходить сам собою протягом 6 місяців.
Симптоми контагіозного молюска та період прояву
Період інкубації контагіозного молюска варіює від 7 днів до 2-3 місяців, але в більшості випадків він становить приблизно 2-7 тижнів.
Основними симптомами контагіозного молюска є поява дрібних, щільних, круглих або овальних пухирців на шкірі розміром від 2 до 5 міліметрів.
Ці прищі можуть бути білого, рожевого або тілесного кольору, часто з гладкою або впалою поверхнею. Прищі зазвичай не викликають болю або дискомфорту, але можуть запалитися і свербіти внаслідок тертя або чесання.
Прояви та зовнішній вигляд прищів атипової форми відрізняється:
- Солітарна форма – прищі не мають поглиблення у центрі і представляють собою прості вузлики.
- Гігантська – діаметр більше 3 см і більше, не є простими вузликами, а скоріше папулами.
- Ороговуюча – поверхня пухирців жорстка і схожа на бородавки.
- Кістозна – всередині прищів знаходиться рідина.
- Виразковий молюск – новоутворення запалюються, гнояться, некротизуються та покриваються скоринкою.
- Педикулярний – коли пухирці розташовуються на тонких ніжках.
- Вугреподібні – за своїм зовнішнім виглядом нагадують вугровий висип або міліуми.
Діагностика та лікування контагіозного молюска
Діагностика контагіозного молюска зазвичай ґрунтується на візуальному огляді ураженої шкіри. Але оскільки є атипові форми інфекції, лікар може призначити додаткові дослідження:
- Мікроскопія вмісту утворень.
- Бакпосів.
- Дерматоскопія.
- Аналіз крові.
Лікування контагіозного молюска зазвичай не потрібне, оскільки в більшості випадків він зникає самостійно через кілька місяців. Однак, якщо уражені ділянки викликають дискомфорт, лікар може запропонувати різні методи видалення:
- Кюретаж – вишкрібання вузликів та папул.
- Руйнування вогнищ пінцетом та очищення.
- Використання комедо-екстрактора для видалення висипів.
- Вилущування тонким пінцетом.
- Кріодеструкція – заморожування пухрів рідким азотом.
- Діатермокоагуляція – використання високочастотного електричного струму для видалення вогнищ.
- Лазеротерапія – застосування лазерного променя для усунення висипів.
Для зменшення болючих відчуттів використовуються місцеві анестетики.
12 акцій
У разі хвороби у дітей вдаються до менш інвазивних методів видалення:
- Обробка висипу препаратами органічних кислот (саліцилова кислота).
- Проколювання пухрів стерильною зубочисткою та обробка фенолом.
- Застосування ляпісу, подофіліну або трихлороцтової кислоти.
Після видалення висипів необхідно знезаразити шкіру за допомогою зеленки, йоду чи спирту.
Що не можна робити при контагіозному молюску і чому
Часте питання при діагностуванні контагіозного молюска: «Що буде якщо видавити або почухати висипання?». Все просто: ви зробите тільки гірше, і інфекція може поширитися ще більше.
При контагіозному молюску важливо дотримуватися запобіжних заходів і уникати певних дій, щоб інфекція не поширювалася і процес одужання пройшов швидше і легше:
- Не чіпайте і не чухайте висипання. Спроби вичавлювати, дряпати або чухати пухирці можуть призвести до поширення інфекції на інші області шкіри або на інших людей.
- Не діліться особистими предметами. Уникайте загального користування рушниками, постільною білизною, одягом, іграшками або іншими предметами, які можуть бути заражені вірусом. Це допоможе запобігти передачі інфекції іншим людям.
- Не відвідуйте місця загального користування: басейн, сауна, джакузі. Дітям бажано не ходити в садок, поки вони мають активні висипання контагіозного молюска, щоб не передати інфекцію всій групі.
- Не намагайтеся вдома самостійно видалити висипання. Видалення пухрів у домашніх умовах без консультації з лікарем може призвести до інфекції, запалення або залишити шрами на шкірі.
- Не займайтеся самолікуванням. Неправильне використання домашніх або аптечних хімічних засобів може призвести до опіків, роздратування або інших побічних ефектів. Також не рекомендується мазати висипання різними мазями (на кшталт Ацикловір) – вони не ефективні.
- Уникайте сексуального контакту. При контагіозному молюску на геніталіях не рекомендується займатися коханням в період активних висипань.
- Не зволікайте з відвідуванням лікаря. Якщо у вас є підозра на контагіозний молюск або є активні висипання, важливо звернутися до дерматолога для встановлення правильного діагнозу та призначення відповідного лікування.
Профілактика захворювання
З метою профілактики контагіозного молюска рекомендується дотримуватись певних правил:
- Уникайте прямого контакту з інфікованою шкірою інших людей.
- Користуйтеся тільки індивідуальними предметами гігієни.
- Регулярно мийте руки водою з милом.
9 акцій
Читайте також:
✔️16 найпоширеніших хвороб шкіри
✔️Висипання на шкірі: причини появи та що робити
✔️Аналізи на вітаміни та мікроелементи
✔️Як правильно здавати аналізи
✔️Як і чим підвищити імунітет
Незважаючи на свою поширеність, при дотриманні простих запобіжних заходів ризик зараження контагіозним молюском мінімальний. Бережіть себе та будьте здорові ❤️ А якщо залишилися питання – задавайте у коментарях.