Великдень 2024: коли Пасха в Україні, історія і традиції на свято Великодня
Великдень (Воскресіння Христове, Пасха, Паска) – одне з найбільш значущих церковних свят вірян, на честь воскресіння Ісуса і вознесіння Його на небо. Свято, коли люди печуть паски, фарбують яйця і йдуть до церкви їх освятити. І навіть ті, хто не дотримуються всіх церковних традицій – обожнюють цей день, адже це чудова нагода посидіти в родинному колі, поїсти смачної солодкої здоби та побитися яйцями під час застілля.
Якого числа Воскресіння Христове у 2024 році, про історію та традиції свята – розповість BlogPokuponTeam.
Коли святкують Великдень в Україні у 2024 році
Свято не має точної дати, із року в рік її треба вираховувати. Щоб порахувати, якого числа Великдень цього року, необхідно звернутися до місячного календаря. Найближча неділя від першого повного місяця після дня весняного рівнодення і є днем Великодня. Але, якщо дата збігається з єврейським Песахом – у православ’ї свято переноситься на тиждень вперед.
У 2024 році православний Великдень святкується 5 травня, у католиків – 31 березня.
Чому католики святкують в інший день
Місячний календар для всіх однаковий, від чого ж тоді залежить дата Великодня у католиків?
Плаваючий день святкування – одна з причин розбрату православної та католицької церкви. Дата Великодня відрізняється через те, що обидві церкви використовують різні методики (Пасхалії) підрахунку. Православна рахує за юліанським календарем, а католики – за григоріанським.
Історія свята Воскресіння Христового
Сучасна християнська Паска заснована на історії про воскресіння Ісуса Христа на третій день після розп’яття. Тепер цей день (Паску) присвячують спогадам про життя, смерть і воскресіння Спасителя.
Рішення про офіційне святкування Воскресіння Христового ухвалив Нікейський собор у 325 році нашої ери. В Україну ж Великдень прийшов пізніше – 988 року після хрещення Русі. Спочатку свято скрізь відзначали по-різному, потім Перший Вселенський Собор Християнської Церкви ухвалив рішення святкувати Великдень виключно в неділю, після першого весняного повного місяця. День випадає на період з 4 квітня по 8 травня (за новим стилем).
253 акцій
Традиції на Великдень
На сьогоднішній день традиції на Великдень зберігають релігійні та дохристиянські звичаї: Великий піст для очищення тіла, всенічна служба (пильнування – в Україні цього року проводитимуть онлайн), хрестова хода, христосування, приготування паски (обрядовий солодкий хліб), обмін крашанками.
Христосування – традиційний обмін поцілунками та потрійним проголошенням великоднього привітання: «Христос воскрес!» – «Воістину воскрес!».
Під час христосування прийнято обмінюватися фарбованими яйцями (писанками). Саме походження традиції – передавати крашанки – має різні версії. Найпоширеніша, яку ми чуємо з дитинства: це краплини крові розіп’ятого Христа, що впали на землю і перетворилися на курячі яйця. Сльози Богоматері, що плакала біля хреста, падали на червоні яйця і забарвлювали їх чудовими, красивими візерунками. Після зняття Христа з розп’яття віряни зібрали яйця, а почувши звістку про воскресіння Спасителя – почали передавати їх одне одному.
Сьогодні, крім обміну красивими різнокольоровими яйцями, дотримується ще одна традиція – гра «Чиє яйце сильніше». Цей звичай символізує боротьбу добра зі злом.
Що приготувати на Воскресіння Христове?
На Великдень закінчується Великий піст і починається м’ясоїд, традиційно святковий стіл наповнюють переважно м’ясними стравами.
Звичайно ж основа столу це сама паска (класична здобна або сирна) і фарбовані яйця, але також часто готують і домашню ковбасу, холодець, буженину.
Якщо не любите м’ясо, або хочете з їжі чогось іншого – не проблема, готуйте те, що душі завгодно, або замовляйте готові страви з доставкою. Головне не забувайте про основні їстівні атрибути – паску та крашанки.
63 акцій
Цікаві факти: чи правильно казати ПасХа
Пасха – слово грецького походження (Πάσχα – Пасха), яке також сягає корінням у іудейське свято Песах (однойменні свята). Оскільки християнство до слов’ян прийшло від греків, то й грецька назва свята, запозичена з арамейської, також укоренилася у слов’ян. А Великдень – українське слово, яке не має аналогів.
Тому, якщо говорити про грамотність, обидві назви вірні, але мають різне коріння.
Що стосується інших атрибутів свята, правильно вживати:
Куліч, пасха(як випічка) – паска.Творожнапаска – сирна паска.- Фарбовані
яєчка– крашанки, писанки (розписні яйця за допомогою воску та фарб), великодні яйця.
Великодні картинки – вітальні листівки З Великоднем!
Читайте також:
10 оригінальних способів пофарбувати яйця на Великдень
Як пекти паски: 12 найсмачніших рецептів великодньої випічки
А як ви відзначаєте Великдень, яких традицій дотримуєтеся? Діліться в коментарях.