Великдень 2023 в Україні: коли відзначаємо, історія і традиції свята

Великдень 2023 в Україні: коли відзначаємо, історія і традиції свята

Великдень (Воскресіння Христове, Пасха, Паска) – одне з найбільш значущих церковних свят вірян, на честь воскресіння Ісуса і вознесіння Його на небо. Свято, коли люди печуть паски, фарбують яйця і йдуть до церкви їх освятити. І навіть ті, хто не дотримуються всіх церковних традицій – обожнюють цей день, адже це чудова нагода посидіти в родинному колі, поїсти смачної солодкої здоби та побитися яйцями під час застілля 😀 

Якого числа Воскресіння Христове у 2023 році, про історію та традиції свята – розповість BlogPokuponTeam.

Акції
Онлайн майстер-клас «Торт із собою»
Вся Україна
-67%
400 грн
129 грн
Показати всі
7 акцій

Коли святкують Великдень в Україні у 2023 році

Свято не має точної дати, із року в рік її треба вираховувати. Щоб порахувати, якого числа Великдень цього року, необхідно звернутися до місячного календаря. Найближча неділя від першого повного місяця після дня весняного рівнодення (21 березня) і є днем Великодня. Але, якщо дата збігається з єврейським Песахом – у православ’ї свято переноситься на тиждень вперед.

У 2023 році православний Великдень святкується 16 квітня, у католиків – 9 квітня.

Чому католики святкують в інший день

Місячний календар для всіх однаковий, від чого ж тоді залежить дата Великодня у католиків? 

Плаваючий день святкування – одна з причин розбрату православної та католицької церкви. Дата Великодня відрізняється через те, що обидві церкви використовують різні методики (Пасхалії) підрахунку. Православна рахує за юліанським календарем, а католики – за григоріанським.

Календар православної Паски до 2030 року
Календар православної Паски до 2030 року

Історія свята Воскресіння Христового

Сучасна християнська Паска заснована на історії про воскресіння Ісуса Христа на третій день після розп’яття. Тепер цей день (Паску) присвячують спогадам про життя, смерть і воскресіння Спасителя.

Рішення про офіційне святкування Воскресіння Христового ухвалив Нікейський собор у 325 році нашої ери. В Україну ж Великдень прийшов пізніше – 988 року після хрещення Русі. Спочатку свято скрізь відзначали по-різному, потім Перший Вселенський Собор Християнської Церкви ухвалив рішення святкувати Великдень виключно в неділю, після першого весняного повного місяця. День випадає на період з 4 квітня по 8 травня (за новим стилем). 

Акції
Виграй романтичний відпочинок на Різдво у Мигові
Мигове (Чернівецька область), Буковинська вулиця, 178
-0%
0 грн
20 грн
Виграй зимовий SPA відпочинок у Буковелі на Різдво
Поляниця (Івано-Франківська область), Вишня урочище, 338
-0%
0 грн
20 грн
Показати всі
261 акцій

Традиції на Великдень

На сьогоднішній день традиції на Великдень зберігають релігійні та дохристиянські звичаї: Великий піст для очищення тіла, всенічна служба (пильнування – в Україні цього року проводитимуть онлайн), хрестова хода, христосування, приготування паски (обрядовий солодкий хліб), обмін крашанками. 

Христосування – традиційний обмін поцілунками та потрійним проголошенням великоднього привітання: «Христос воскрес!» – «Воістину воскрес!».

Під час христосування прийнято обмінюватися фарбованими яйцями (писанками). Саме походження традиції – передавати крашанки – має різні версії. Найпоширеніша, яку ми чуємо з дитинства: це краплини крові розіп’ятого Христа, що впали на землю і перетворилися на курячі яйця. Сльози Богоматері, що плакала біля хреста, падали на червоні яйця і забарвлювали їх чудовими, красивими візерунками. Після зняття Христа з розп’яття віряни зібрали яйця, а почувши звістку про воскресіння Спасителя – почали передавати їх одне одному.

Сьогодні, крім обміну красивими різнокольоровими яйцями, дотримується ще одна традиція – гра «Чиє яйце сильніше». Цей звичай символізує боротьбу добра зі злом.

Обмін фарбованими яйцями – давня традиція на Великдень
Обмін фарбованими яйцями – давня традиція на Великдень

Що приготувати на Воскресіння Христове?

На Великдень закінчується Великий піст і починається м’ясоїд, традиційно святковий стіл наповнюють переважно м’ясними стравами. 

Звичайно ж основа столу це сама паска (класична здобна або сирна) і фарбовані яйця, але також часто готують і домашню ковбасу, холодець, буженину

Якщо не любите м’ясо, або хочете з їжі чогось іншого – не проблема, готуйте те, що душі завгодно, або замовляйте готові страви з доставкою. Головне не забувайте про основні їстівні атрибути – паску та крашанки.

Акції
Знижка 65% на шашличні сети від Шашлик від Рафаеля
Київ, Миколи Закревського вулиця, 51/2
-65%
0 грн
50 грн
Знижка 50% на шашличні сети від Шашлик від Рафаеля
Київ, Миколи Закревського вулиця, 51/2
-50%
0 грн
50.0 грн
Показати всі
64 акцій

Цікаві факти: чи правильно казати ПасХа

Пасха – слово грецького походження (Πάσχα – Пасха), яке також сягає корінням у іудейське свято Песах (однойменні свята). Оскільки християнство до слов’ян прийшло від греків, то й грецька назва свята, запозичена з арамейської, також укоренилася у слов’ян. А Великдень – українське слово, яке не має аналогів.

Тому, якщо говорити про грамотність, обидві назви вірні, але мають різне коріння.

Що стосується інших атрибутів свята, правильно вживати:

  • Куліч, пасха (як випічка) – паска.
  • Творожна паска – сирна паска.
  • Фарбовані яєчка – крашанки, писанки (розписні яйця за допомогою воску та фарб), великодні яйця.

Читайте також:
10 оригінальних способів пофарбувати яйця на Великдень
Як пекти паски: 12 найсмачніших рецептів великодньої випічки

А як ви відзначаєте Великдень, яких традицій дотримуєтеся? Діліться в коментарях.

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *