Вступ до ВНЗ у 2022 ㅡ правила для вступника

Вступ до вишів 2022

Без ЗНО, іспитів, навіть без НМТㅡ вступ до вишів у цьому році унікальний. Нові вступні правила щойно почали діяти та включають у себе цілий ряд тимчасових пом’якшень для вступників у зв’язку з війною.

BlogPokuponTeam допоможе розібратися в тонкощах вступної кампанії 2022 та легко вступити до університету або коледжу.

Читайте у статті:

Які документи потрібні для вступу до ВНЗ ㅡ кабінет абітурієнта

Для зручності та безпеки всі абітурієнти, в тому числі випускники 9, 11 класу та бакалаври, в 2022 році можуть подати документи в електронному вигляді через електронний кабінет вступника. Зареєструватися потрібно на порталі vstup.edbo.gov.ua.

Головна сторінка порталу
Головна сторінка порталу

Для того, щоб створити кабінет, вам потрібний мейл, який в подальшому буде слугувати вашим логіном. Дані сертифікату ЗНО або НМТ (в разі відсутності можна зареєструватися по номеру паспорта), серія та номер атестату про здобуття повної загальної середньої освіти.

У відео є повна інструкція по користуванню електронним кабінетом абітурієнта

Після активації кабінету ви маєте внести свій номер телефону, фотокартку вступника (формат 3Х4, ця фотографія в подальшому може використовуватися для студентських документів, тому має бути відповідної якості), кольорову фотокопію шкільного атестату та додатку до нього.

Додаткові документи для пільговиків:

 • Довідка з місця реєстрації для сільського коефіцієнту.
 • Довідка ВПО для біженців.
 • Довідка про інвалідність, в тому числі для інвалідів війни та рекомендація органів охорони здоров’я та соціального захисту населення.
 • Рішення про надання статусу дитини-сироти.
 • Посвідка постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС.
 • Посвідчення учасника бойових дій.

Можливість подавати документи до навчальних закладів відкривається з 29 липня 2022 року. Саме на цьому етапі вам потрібно прикріпити до переліку паперів мотиваційний лист. Зверніть увагу, що він має бути індивідуальним для кожної заяви. Правила написання та приклади мотиваційних листів ви побачите нижче.

Важливі дати 2022 року:

✔ Реєстрація кабінету абітурієнта ㅡ з 1 липня.
✔ Творчі конкурси ㅡ 1-18 липня для бюджетної форми навчання.
✔ Подача заяв для вступу ㅡ з 29 липня по 28 серпня.
✔ Зарахування на бюджет до 5 вересня, на контакт до 30 вересня.

Згідно правил подати заяви можна лише за 5-ма спеціальностями. Тому при виборі напрямку навчання врахуйте, що більше бюджетних місць місць мають наступні спеціальності:

 • Освіта.
 • Транспорт.
 • Цивільна безпека.
 • Воєнні науки.
 • Аграрні науки та продовольство.
 • Архітектура та будівництво.
 • Електроніка, телекомунікації.
 • Хімія та біоінженерія.
 • Механічна інженерія.
 • Математика та статистика.
 • Природничі науки.
Акції
Онлайн-курс ораторської майстерності
Вся Україна
-72%
900 грн
250 грн
Професійний онлайн-курс «Mini MBA Professional»
Вся Україна
-80%
6100 грн
1199.0 грн
Показати всі
76 акцій

Національний мультипредметний тест

В цьому році вступ до вишів відбувається без ЗНО. З міркувань безпеки дітей, зовнішнє тестування в цьому році замінили на національний мульти предметний тест. 

Тест включає 60 питань, на які треба відповісти за 80 хвилин.

Які предмети входять до НМТ:

 • Українська мова.
 • Математика.
 • Історія України.
Акції
До 12 індивідуальних занять із репетитором
Дніпро, Івана Акінфієва вулиця, 18
-60%
2000 грн
899.0 грн
Показати всі
2 акцій

Тест буде відбуватися офлайн у спеціальних центрах тестування, про які повідомляють школи. Випускникам дається 10 днів на проходження іспиту

Тест можна здавати як в Україні, так і в інших країнах Європи та світу, про цю можливість можна дізнатися в українському консульстві в тій країні, в якій ви зараз перебуваєте. Наразі проведення іспиту погоджено у 32 країнах.

На сайті освіта юа вказано приблизні строки сесій 

Строки тестування
Строки тестування

Додаткова та спеціальні сесії передбачені для дітей, що не мали можливості потрапити на основну сесію через поважні обставини. Це може бути проживання на окупованій території, або переривання сесії через повітряну тривогу.

Вступ до магістратури

Для студентів, що отримали ступінь бакалавр, буде проводитися Магістерський комплексний тест. Всю інформацію про дати проведення тестів має повідомити деканат навчального закладу, де ви навчаєтеся.

Для вступу на деякі спеціальності університети проводять додаткові творчі конкурси онлайн:

 • Фізична культура та спорт, хореографія.
 • Дизайн.
 • Образотворче, музичне, аудіовізуальне та сценічне мистецтво.
 • Архітектура та містобудування.

Для участі у творчому конкурсі ви маєте обов’язково зареєструватися на сайті навчального закладу, куди плануєте вступати.

Строки подачі документів
Важливо не пропустити строки подачі документів

Стреси під час вступу

Від тесту та мотиваційних листів багато чого залежить, тому часто діти під час вступу дуже сильно нервують. Звертайте увагу на психологічний стан та не соромтеся звертатися до спеціалістів, якщо не можете подолати нервове напруження.

Зразок мотиваційного листа

Для американських університетів мотиваційні листи ㅡ традиційна практика, тоді як для українців щось новеньке та не зовсім зрозуміле.

Головна задача мотиваційного листа ㅡ показати вашу зацікавленість у навчанні на цій спеціальності та у цьому виші, обґрунтувати чому саме вас мають обрати серед сотень претендентів. 

Мотиваційний лист ㅡ визначальний фактор для вступу в цьому році. Його враховують при виборі, якщо у кількох абітурієнтів однакова кількість балів за тестами. А отже саме він може визначити хто стане студентом. Цьогоріч він обов’язковий для вступу і на бакалаврат і на магістратуру.

Мотиваційний лист – це діловий документ з шапкою та зверненням до ректора. Зазвичай він складається з вступу, основної частини та висновків.

Ось зразок мотиваційного листа для творчої спеціальності

Київський університет культури

Поплавському М.

Покупенко Покупон Покупонович

м. Київ, вул. Спаська ½

partners@pokupon.ua

067 322-48-45

Шановний Михайло Михайлович

Я пишу цього мотиваційного листа, оскільки хочу вступити на бакалаврську програму за спеціальністю «Івент-менеджер» у Київському університеті культури.

Творча атмосфера, професіональні викладачі з великим практичним досвідом та відоме ім’я університету, дадуть хороший поштовх моїй кар’єрі та допоможуть реалізувати мій потенціал. Я мрію робити події, які будуть греміти на весь світ, такі, як вже роблять випускники вашого університету.

У червні цього року я закінчив школу №1 у місті Києві і отримав атестат з високим середнім балом. Найвищі оцінки я здобув з української літератури, англійської мови, музичного мистецтва. Також маю високий бал по математиці та німецькій.

Я завжди цікавився організацією свят, так вже у третьому класі я допомагав вчителю робити шкільні свята на Новий рік та 8 Березня. У старших класах я був активних учасником команди КВК та ведучим шкільних свят. Я маю кілька винагород за активну громадську діяльність.

В майбутньому я бачу себе організатором освітніх та розважальних івентів, які будуть привертати увагу іноземців до України. Після перемоги країні буде потрібно відновлювати туристичний бізнес та сферу розваг. Тому критичною є розробка цікавих проектів нового формату, що будуть давати Україні увагу та інвестиції. Якісна освіта з великою кількістю практики допоможе мені розкрити свій потенціал та вдосконалити лідерські якості.

На завершення, я хочу подякувати за увагу до мого листа. У разі вступу до університету, я обіцяю не лише сумлінно вчитися, але й брати активну участь у всіх заходах та активно просувати свій навчальний заклад.

Мотиваційний лист зразок
Мотиваційний лист – важливий фактор

За цим прикладом можна подати мотиваційний лист у сфері природничих наук:

Київський Національний університет ім. Т.Г. Шевченко

Бугров В.А.

Покупенко Покупон Покупонович

м. Київ, вул. Спаська ½

partners@pokupon.ua

067 322-48-45

Шановний Володимире Анатолійовичу!

Звертаюся до Вас в зв’язку зі вступом до Університету на бакалаврську програму за спеціальністю «Екологія».

Університет Шевченка є провідним навчальним закладом не тільки в Україні, але й у східній Європі. Кафедра «Екології» широко відома своїми випускниками та науковими розробками у сфері збереження навколишнього середовища. Саме тому я обрав ваш Університет для вступу.

В цьому році я закінчив школу №1 у місті Києві та отримав атестат з відзнакою. Я маю найвищий бал з біології, географії, англійської мови. Також маю високі бали по математиці та німецькій.

Я завжди цікавився природничими науками та успішно брав участь у олімпіадах по біології в старших класах. Маю відзнаки за призові місця у міській олімпіаді у 2019 та 2021 роках. 

Моя цікавість екологією ㅡ не просте хобі, я присвятив вивченню цього напрямку кілька років. В тому числі я брав участь у еко-таборі в 2021 році, низці громадських заходів «Місто майбутнього» протягом 2020-2021 років, толоках протягом 2018-2022, відвідував заповідник «Беремицький» та «Асканія Нова», де міг на практиці побачити як зберігають екосистему України.

Я думаю, що екологія ㅡ наука майбутнього, яка дозволить покращити життя всього людства та зберегти нашу планету. Світ буде багатим лише за умови розвитку зелених технологій, які ощадливо ставляться до навколишнього середовища, тому що неможливо купити за гроші чисте повітря, зелені ліси, майбутнє людей через кілька поколінь, тварин та рослини, які щезнуть з лиця землі. Саме тому я вмотивований здобути цю спеціальність та присвятити їй життя.

Щиро дякую, що виділили час для розгляду мого листа та сподіваюся невдовзі стати студентом Вашого Університету.

З повагою, Покупон Покупонович.

Втім, не бійтеся писати лист не по шаблону. Щирі та нестандартні листи привертають набагато більше уваги. 

Вступ до вишу для дітей з окупованих територій

Діти, що зараз знаходяться на тимчасово окупованих територіях, також мають право отримати освіту в Україні. Саме тому в цьому році було зроблено ряд кроків для спрощення подачі документів та вступу.

По-перше, значно подовжено терміни здачі всеукраїнського тесту, в тому числі призначено додаткові сесії.

По-друге, для випускників, що проживали на окупованих територіях чи у місцях бойових дій, є спеціальна квота на вступ до українських закладів вищої та фахової передвищої освіти. 

Деякі приватні українські університети готові приймати студентів з тимчасово окупованих територій на навчання безкоштовно або зі знижкою до 70% від звичайної вартості. Серед таких вищих навчальних закладів: Київська школа економіки, Європейський університет, Арт академія сучасного мистецтва ім. Сальвадора Далі, Київський кооперативний інститут економіки і права, Львівський медицинський професійний коледж «Монада» та інші. З повним переліком вишів, спеціальностями та кількістю місць на денну та заочну або дистанційну форми навчання можна ознайомитись за посиланням.

Онлайн співбесіда до ВНЗ
Онлайн співбесіда до ВНЗ

Для тих абітурієнтів, які не можуть приїхати на територію України або примусово переміщених людей, є спеціальний формат вступу ㅡ дистанційна індивідуальна усна співбесіда. Для вступу ж на контракт буде достатньо мотиваційного листа.

Проконсультуватися щодо подальших кроків можна, зателефонувавши на гарячу лінію МОН за номером 0-800-504-570.

Рекомендуємо прочитати:

Як стати дизайнером інтер’єру

ТОП кращих книг з психології та саморозвитку

Як швидко підтягнути англійську самостійно

Кращі фільми та серіали для вивчення англійської

Книги, які варто прочитати кожному

Вступна кампанія ㅡ нервовий час для дітей та батьків. Тож щиро бажаємо, щоб тести та подача документів пройшли максимально легко. А якщо у вас залишилися питання чи є бажання поділитися корисним досвідом ㅡ обов’язково пишіть у коментарях.

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.