Вилкове – «українська Венеція» і мекка південно-української кухні

Україна багата на дива, а її пейзажі не поступаються кращим краєвидам багатьох країн світу. Не перетинаючи кордон в рідних краях, можна знайти свою Прагу в Старому Львові, німецьку фортецю Бургхаузен у вигляді Мукачівського замку Паланок, а Аккерманська фортеця як дві краплі води схожа на замок Конуї в Уельсі. Селище Вилкове же можна охрестити маленькою українською Венецією. Це один з найцікавіших туристичних центрів України з особливою автентичною атмосферою і красивою природою. #PokuponBlogTeam розповість історію старовинного села, що подивитися і як дістатися, і заодно на яких найближчих морських курортах Одеської області відпочити з крутими знижками до 70%.

Історія села Вилкове

Вилкове – це не просто колоритней селище з антуражними будиночками і водними каналами, як у Венеції. У цього місця ще й багата історія, що сягає корінням в далеке XVIII століття. І ось найзахопливіші факти з неї:

 • Вилкове було засновано в 1746 році так званими старообрядцями – православними християнами, які не прийняли церковні реформи 1650-х років.

Тодішній патріарх Никон в 1650-ті роки вирішив змінити актуальні на той момент православні обряди, наблизивши їх до грецького зразку. Він передрукував богослужбові книги і відмовився від багатьох старовинних російських церковних звичаїв. Ті віруючі, яких не влаштувало таке «переформатування», були відлучені від церкви і зазнали гонінь. Чимало старовірів втекли якнайдалі від Москви і осіли невеликими поселеннями в землях, що належали тоді Османської імперії. Таким чином і з’явилося Вилкове.

Вилкове 100 років тому
Вилкове заснували старовіри-втікачі на землях колишньої Османської імперії (фото Вилкова приблизно 100 років тому)

Липовани, або філіпповці, – старообрядці так званого попівського напрямку.

 • Вилкове спочатку називалося Липованським, тобто таким, що належить старовірам-липованам.
 • Вилкове офіційно отримало статус міста тільки в 1762 році.
 • Починаючи з 1775 року в селі, в результаті ліквідації Катериною II Запорізької Січі, з’явилося багато запорізьких козаків-втікачів – вони осіли тут зі своїми сім’ями, чим посприяли зростанню місцевого населення.
 • Після приєднання Вилкового в складі Бессарабії до Російської імперії сюди ринув потік селян-кріпаків селян з Казанської і Саратовської, Подільської та Херсонської губерній.
 • Незважаючи на те, що поселенню вже майже 300 років, тут як і раніше живуть старовіри, причому старообрядницьке православ’я займає лідуючі позиції у Вилковому. Однак крім них тут є і просто православні, і навіть протестанти.
Вилкове Україна
Щоб підготувати ґрунт для будівництва та землеробства, липовани робили насипи.
 • Першим кільком поколінням жителів Вилкового доводилося несолодко: село було засноване в болотистій місцевості в гирлі річки Дунай. Земля тут не була призначена для будівництва, але завдяки непосильный праці і бажанням зберегти свою віру, перші поселенці зуміли вибудувати тут містечко.
 • Щоб підготувати грунт для будівництва, людям доводилося нагрібати її, утворюючи острівці, оточені каналами – єриками. Чим більше будувалося будинків, тим більше з’являлося таких каналів, і в якийсь момент місто опинилося у воді. Пересуватися вулицями селища можна було виключно на човнах, а між сусідськими будинками місцеві жителі перекидали містки.
Місцеві жителі Вилкова
У кожного місцевого жителя є власний човен

Сьогодні багато протоків між будинками Вилкового обміліли і забруднилися, але в центрі ще можна доторкнутися до автентичного побуту і ненадовго перенестися в минуле на 200 років назад, покатавшись на човні.

Цікаві місцини: що подивитись у Вилкові та околицях

Якщо хочете повністю зануритися в місцеву атмосферу, замовте екскурсію по самому Вилковому в місцевій турфірмі або сусідніх містечках. Хочете колориту, антуражу і послухати місцеві байки? Зверніться до кого-небудь з місцевих рибалок, хто зможе показати рідне місто з зовсім іншого боку. І хоча сьогодні по Вилковому можна спокійно гуляти по вимощених між будинками доріжках, а в деяких районах навіть їздити на машині, прогулянка на човні подарує вам абсолютно незвичайні відчуття.

Екскурсія на човні у Вилковому
 Найкраще замовити екскурсію на човні, щоб відчути весь колорит Вилкова

Місцеві церкви

Більшість жителів Вилкового – старовіри-липовани, тому дві з трьох місцевих церков – старообрядницькі, та розташовані вони на мальовничих островах. Тут же на березі Дунаю на вулиці Придунайській можна знайти пам’ятник старообрядцеві-липовану – засновнику Вилкового.

Нікольська старообрядницька церква
Пам'ятник липовану-засновнику Вилкова
Пам’ятник липовану-засновнику Вилкового

Рибний ринок

Сучасні вилковчани живуть майже так само, як їхні предки, та й на місто Вилкове не надто схоже, швидше вже на дуже велике незвичайне село. У цій самобутності і полягає принадність цього місця. Сільське господарство в дельті Дунаю сильно відрізняється від того, чим займаються в інших селах на півдні України, оскільки землі для оранки тут практично немає. Зате у Вилковому, що не дивно, добре розвинене рибне господарство. Риболовля – не тільки місцевий промисел, а й розвага для туристів.

Ті ж, у кого не вистачає терпіння сидіти на березі з вудкою можуть накупити сирої, в’яленої та копченої риби на місцевому рибному ринку. Любителям домашнього вина неодмінно варто спробувати витвір місцевого розливу – м’яке, але досить міцне, виготовлене з унікального сорту винограду – «новак». Цей сорт росте на болотистому ґрунті і дозріває в променях гарячого південного сонця.

Любителям домашнього вина неодмінно варто спробувати витвір місцевого розливу – м’яке, але досить міцне, виготовлене з унікального сорту винограду – «новак». Цей сорт росте на болотистому ґрунті і дозріває в променях гарячого південного сонця.

Домашнє вино у Вилковому
У місті ростуть особливі сорти фруктів, яким підходить болотиста місцевість

Дунайський біосферний заповідник

Вилкове розташоване на «околиці» України, майже на кордоні з Румунією. Унікальна Дунайська дельта – остання в Європі, яка продовжує розвиватися і зберігає свою природну рослинність і живність.

У Вилковому бере початок Дунайский біосферний заповідник, в якому проживає більше половини видів птахів, що мешкають в усіх регіонах країни, в тому числі рожеві пелікани, яких не знайти більше ніде в Україні. Заповідник займає 47 тисяч гектарів. Щоб прогулятися заповідником і заглибитися в його дослідження, рекомендуємо взяти екскурсію в турфірмі або знайти місцевого гіда.

Рожеві пелікани – одне з найбільш захоплюючих видовищ у Дунайському біосферному заповіднику

Нульовий кілометр 

Варто обов’язково побачити своїми очима нульовий кілометр Дунаю – місце, де річка впадає в Чорне море. Видовище справді зачаровує, а в гарну погоду прямо-таки дух захоплює. Тільки уявіть: Дунай – найдовша річка Європи – бере початок в гірському масиві Шварцвальд (Німеччина), протікає через 10 країн і тут, поруч з Вилковим, обриває свій шлях, довжиною в 3000 кілометрів.

У гирлі Дунаю відкривається неймовірний краєвид

Білгород-Дністровська фортеця

Користуючись нагодою, не пошкодуйте часу і відвідайте Акерманську фортецю в Білгород-Дністровському. Будівництво цього замку на березі Дністровського лиману тривало з XIII століття по 1440 рік. Білгород-Дністровський форт довгий час грав ключову роль у військовій стратегії Османської імперії. У 1832 році Аккерманська фортеця перестала бути військовим об’єктом і поступово руйнувалася, поки на початку ХХ століття будівлю, що вже майже падала у лиман, не почали рятувати. Сьогодні твердиня в Білгород-Дністровському є найбільшим збереженим замком Східної Європи.

Через це невелике місто з багатою історією як раз проходить траса М15, яка веде до Вилкового. До Білгород-Дністровського також можна доїхати з Одеси автобусом або приміською електричкою.

Білгород-Дністровська фортеця – найбільший форт Східної Європи

Читайте також: Акерманська фортеця у Білгород-Дністровському

Де краще зупинитись

Поїздка до Вилкового може бути як окремою самодостатньою подорожжю, так і частиною великої програми відпочинку біля моря. Від дельти Дунаю рукою подати до узбережжя Чорного моря, а значить, і до найпопулярніших курортів Одеської області.

Основними пунктами для зупинки можуть стати:

 • Одеса – обласний центр, столиця гумору і «посмішка Бога» в одному флаконі. Між Південною Пальмірою і Вилковим – трохи більше 200 кілометрів, тож якщо ви зупинитеся на кілька днів в одному з одеських готелів, то цілком зможете виділити час для окремої поїздки до Вилкового. Замовляйте відпочинок на Покупоні зі знижками до 70%.
 • Затока – справжній рай для цінителів веселого і насиченого пляжного відпочинку. Влітку Затока незмінно радує туристів теплим ласкавим морем, широким асортиментом пляжних розваг, аквапарками і дискотеками, а також крутими знижками Покупону до 50% на проживання в облаштованих комфортних готелях. З Затоки до Вилкового добиратися 2,5 години.
 • Кароліно-Бугаз – знамените пляжне селище, що лежить впритул до Затоки, і ідеальне місце для літнього сімейного відпочинку. З одного боку – море, з іншого – Білгород-Дністровський з його визначними пам’ятками, і до Вилкового звідси їхати, як і з Затоки.
 • Сергіївка – відмінний вибір для тих, хто хоче не тільки позасмагати, покупатися в морі і з’їздити до української Венеції, а й привести здоров’я до ладу. В Сергіївці розташований великий кліматичний курорт: мінеральні води Шаболатського лиману та лікувальні мулові грязі незмінно притягають до селища людей з хронічними захворюваннями шлунку та легень. Тож якщо хочете поєднати приємне з корисним, швидше бронюйте один з готелів або санаторіїв Сергіївки зі знижками Покупону до 35%.
Затока з висоти пташиного польоту

Читайте також: Туристичний гайд Затокою

Що спробувати з південноукраїнської кухні в Вилковому

Якщо ви вже закінчили з культурною програмою і задаєтеся питанням, чим зайнятися далі, у нас є для вас дуже смачна відповідь;) Вилкове славиться не лише своєю самобутністю і водними каналами, але ще і колоритною кухнею, яка своєю строкатістю і насиченими смаками підкорила навіть популярного українського шеф-кухаря Євгена Клопотенко.

Гастрономія Вилкового має свої нюанси, і ось ключові:

 • На місцеву кухню величезний вплив справила релігія. Старообрядці Вилкового здавна бережуть традицію на церковні свята накривати загальні столи, які ламаються під розмаїттям страв, так званих храмових. Продуктами на такі застілля «скидається» все село – і кожен намагається, в міру своїх можливостей, принести найкращу і найдорожчу їжу, з якої потім готуються просто шедевральні страви.
 • Одним з найголовніших знарядь праці в Вилковому здавна є вудка, тож можна собі уявити, якою безліччю рибних рецептів можуть похвалитися тутешні господині. Багата рибою кухня – порятунок для старообрядців, які строго дотримуються всіх постів. Борщ «на сторчак» з осетриною, котлети, тефтелі і уха з дунайки, рибні голубці, фарширований рибою солодкий перець – це далеко не весь список кулінарних принад вилківської кухні.
 • Любов до їжі, приготовленої в печі, яку липовани привезли в дельту Дунаю ще в XVIII столітті і з якою не розлучаються і до цього дня. Найчастіший гість вилківської печі – це, звичайно ж, знову риба. Її там і запікають, і тушкують, і сушать, і варять, а з посуду для готування найчастіше використовуються чавунні казанки та глиняні горщики.
 • На липованську кухню неабияк вплинули турецькі кулінарні традиції. У Вилковому ще з часів жвавої торгівлі з Османською імперією люблять готувати рибний плов, рубані рибні котлети і ситні супи, за рецептурою дуже близькі до турецьких. Слідом за турками, вилковчани по мінімуму використовують в їжі спеції і приправи, вважаючи за краще, щоб кожен продукт мав чистий смак без домішок.

Як дістатися Вилкового

Як доїхати у Вилково з Одеси автівкою:

 • Виїжджайте на трасу Р70, а далі повертайтеся на М15. Відстань від Одеси до Вилкового – приблизно 220 кілометрів. Однак доїхати до Вилкового тільки трасою М15 без закордонного паспорту не вийде, оскільки вона перетинає кордон з Молдовою.
 • Google-карта може запропонувати вам мальовничу дорогу вздовж моря по Т1610, але такою пропозицією варто скористатися тільки якщо ви нікуди не поспішаєте. Стан траси складно назвати ідеальним, і розвинути швидкість вище 40 км/год у вас навряд чи вийде.
Двори Вилкова
Пішки по Вилкову можна пересуватися по вимощеним доріжках з дощок

Для тих, хто мандрує автобусами:

 • На автостанцію «Дунайської Венеції» приходять автобуси з Одеси, Києва та Херсона. Два останніх все одно їдуть через «перлину біля моря», тому комфортніше буде дістатися до Одеси на поїзді або літаком, а вже потім пересісти на автобус. Розклад рейсів краще уточнити по телефону автостанції «Привоз».

Турфірми найчастіше організовують тур у Вилковому з Києва, Дніпра і, звичайно, Одеси, Запоріжжя та Миколаєва. Такі автобусні тури можуть тривати від 1 дня до тижня. Чим довше буде тривати поїздка, тим більше пам’яток Одеської області поблизу Вилкового ви зможете подивитися.

Елементи місцевого колориту – у Вилковому на кожному кроці

Зміни клімату і діяльність людини поступово перетворюють світ, в якому ми живемо. Та ж доля спіткала і Вилкове. Якщо раніше тут можна було пересуватися виключно на човні, навіть у найвіддаленіші куточки міста, то сьогодні водою покритий тільки центр. Поспішайте побачити унікальне місце, створене природою і важкою людською працею, поки воно не змінило свій вигляд остаточно.

Поспішайте до Вилкового, доки це місце не втратило свою «венеціанську» унікальність

Читайте також: 
Що подивитись в Одесі за 2 дні
Куди поїхати на вихідні з Одеси

А ви хочете побувати у Вилковому? Або вже відпочивали тут? Діліться в коментарях.

1 коментар
 • замок паланок

  Гарна стаття. Автор непогано розкрив тему. Дуже відомий в Україні цей замок Паланок. Шкода, що не так багато людей тут були. Якщо колись будете в Мукачево (проїздом чи ні) обов’язково зайдіть сюди. Ви не пожалієте. Сам замок і вид з гори дуже круті.

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *