Що робити, якщо вкусив кліщ і як його правильно витягнути

Теплий весняно-літній період — пора відпочинку, виїзду на природу і сезон активності кліщів. За даними МОЗ України, щороку від укусів цих павукоподібних страждає понад 20 тисяч людей, а на сьогоднішній день Київ став «лідером» захворювання Лайма (яке супроводжується свербінням, болем, набряком, температурою, почервонінням у місці укусу).

BlogPokuponTeam розповість, що робити, якщо вкусив кліщ, як правильно видалити його в домашніх умовах, якими засобами убезпечити себе від тваринної занози і де за необхідності здати аналізи зі знижкою до 60%.

Акції
Аналізи у мережі лабораторій «Дніпролаб»
Київ, Ялтинська вулиця, 8
-40%
180 грн
108.0 грн
Аналіз визначення COVID-19 в мережі «Ескулаб»
Київ, Олександра Довженка вулиця, 3
-25%
200 грн
178.0 грн
Показати всі
56 акцій

Кліщі: хто такі і в чому їх небезпека для людини

Кліщі – це родичі павуків. Відрізнити їх від комах нескладно: у кліщів 4 пари лапок і немає крил. Тіло плоске, округлої форми.

У звичайному стані дуже маленькі, до 1 мм, ці тварини присмоктуються до шкіри і п’ють кров. Наповнений кров’ю, кліщ стає досить великим і більш помітним. 

До складу слини кліща входить знеболювальна речовина, тому його укус ви не відчуєте. Небезпека полягає в тому, що ці паразити є переносниками тяжких захворювань, таких як хвороба Лайма (бореліоз) та енцефаліт – інфекційна хвороба головного мозку.

Для того, щоб присмоктатися, кліщу необхідно знайти на тілі жертви ділянку з ніжною шкірою. Найулюбленіші місця укусів – під колінами, в області пахв, шиї, в паху. Після прогулянки краще ретельно оглянути все тіло, особливо ці «ласі» для кліщів ділянки, та при виявленні зняти з себе паразита.

Кліщ, наповнений кров'ю та збільшений у розмірах

До складу слини кліща входить знеболююча речовина, тому укус його ви не відчуєте. Небезпека полягає в тому, що ці паразити є переносниками важких захворювань, у тому числі енцефаліту– інфекційної хвороби головного мозку.

Для того, щоб присмоктатися, кліщу необхідно знайти на тілі жертви ділянку з найбільш ніжною шкірою. Найулюбленіші місця укусів – під колінами, в області пахв, шиї, в паху. Після прогулянки краще ретельно оглянути все тіло, особливо ці ласі для кліщів ділянки, та при виявленні зняти з себе паразита.

Як правильно дістати кліща: 6 способів

Якщо після уважного огляду тіла ви все-таки виявили на собі кліща, що впився в шкіру, діяти потрібно швидко, але обережно. Основне завдання – витягнути павукоподібну повністю, без залишків, що застрягли в шкірі. Є кілька дієвих методів видалення кліща в домашніх умовах.

Що робити якщо вкусив кліщ

Викрутити пальцями

Якщо під рукою нічого немає, то можна його просто викрутити пальцями. Причому потрібно не висмикувати, а саме обережно викручувати (в яку сторону ви це будете робити – не має значення). Акуратно обхопіть кліща пальцями і не здавлюючи прокручуйте трохи вгору і перпендикулярно шкірі. Важливо контролювати пальцями силу натиску і не виймати кліща завчасно, щоб не залишити в тілі голівку, хоботок або ще якусь його частину. Тягніть тільки тоді, коли кілька разів провернете кліща, і він ослабить хватку.

Як правильно викрутити пальцями кліща

Дістати ниткою

Можна дістати кліща за допомогою самої звичайної нитки. У похідних умовах нитку можна витягти з рушника або одягу — головне, щоб вона була міцною. Накиньте петлю на кліща, акуратно стягніть і звівши кінчики нитки разом просто скручуйте їх у джгут. Таким чином ви починаєте викручувати самого кліща, і після перших п’яти обертів обережно тягніть нитку на себе. Як витягнути кліща за допомогою нитки показано на відео.

Вийняти з допомогою рослинного масла

Ще один спосіб, широко відомий в народі, – витягання кліща за допомогою рослинної олії. На членистоноге потрібно капнути трохи маслянистої рідини, добре змастити місце укусу (постарайтеся, щоб масло не розтікалося). Тим самим ви закриєте кліщу доступ до повітря. Він почне задихатися і ослабить хватку – ось тоді його можна витягати акуратними викручуючими рухами.

Однак медики не радять користуватися цим методом і вважають його небезпечним: у ході процедури вилучення паразит може загинути, перед цим виплеснувши отруйні залози в організм людини.

Витягнути пінцетом-ломом

Кліща можна прибрати за допомогою різних пристосувань. Одне з них – спеціальний пінцет для видалення кліща у формі мініатюрного пластикового лому. Девайс продається в будь-якій аптеці і допоможе вам видалити кліща в домашніх умовах за один оберт. Щоб вийняти паразита, піддіньте його, зробіть оберт і злегка потягніть на себе.

Як витягнути кліща пінцетом-ломом

Дістати за допомогою шприца

Витягнути кліща в домашніх умовах можна звичайним одноразовим шприцом. Для цього гострим ножем потрібно зрізати верхівку з насадкою для голки – так, як показано на зображенні нижче.

Як обрізати шприц, щоб достати кліща

Зріз постарайтеся зробити рівним, щоб він максимально прилягав до шкіри. Щільно притисніть шприц зрізаним краєм до місця укусу, створіть вакуум за допомогою поршня, потягнувши його на себе. Кліщ має відпасти сам або ослабнути – тепер його можна безпечно знімати. Більш наочно весь процес дивіться на відео. 

Витягнути пінцетом

Якщо у вас є під рукою пінцет з гострими кінцями, то можна використовувати його. Потрібно захопити членистоноге пінцетом якомога ближче до ротового апарату, не стискаючи його черевце. Потім акуратно витягнути вертикальними рухами, як показано на відео.

Найскладніше: як витягнути голову

Якщо не виконати маніпуляції по вилученню акуратно, в шкірі можна ненавмисно залишити частину тіла кліща – голову, ротовий апарат. Саме в голівці зосереджені слинні залози, які можуть бути інфіковані, тому обов’язково потрібно витягнути всі залишки. Видалити їх можна прожареною голкою (почекайте поки вона охолоне) або пінцетом з загостреними кінцями, вилучаючи частинки кліща зі шкіри. Врахуйте — перед обробкою потрібно продезінфікувати інструменти і ділянку шкіри.

Що робити після укусу кліща

Ретельно обробіть рану будь-яким антисептиком: перекисом, спиртом, дезрозчином.

Не викидайте тільце кліща, покладіть його разом зі змоченим водою ватним диском у чистий пакетик або іншу ємність (контейнер для аналізів, коробок з-під сірників), у холодильник. Біоматеріал знадобиться для проведення лабораторного дослідження на наявність вірусу кліщового енцефаліту чи бореліозу (хвороба Лайма).

Таку діагностику можна зробити в медичних закладах з належним обладнанням, наприклад, Neolab, Nikolab. Статистика говорить про те, що один кліщ із десятка – заразний. Запам’ятайте, здати кліща на аналіз до лабораторії необхідно протягом 2-х днів з моменту його вилучення, інакше результати дослідження будуть недостовірними.

Якщо кліщ не зберігся, то краще здати аналіз крові на наявність вірусу. Для виявлення кліщового енцефаліту використовують метод з визначенням IgM та IgG антитіл до вірусу. Його застосування можливе через 10 днів із моменту укусу. Для діагностики бореліозу використовують метод ПЛР, тест потрібно зробити через 7-10 днів після того, як ви виявили, що вас вкусив кліщ.

Зверніть увагу, що якщо кліщ знаходився в тілі менше 12 годин – ви можете здати аналіз крові, щоб заспокоїти себе, але це не обов’язково. Якщо паразит перебував довше 24 годин – лікарі рекомендують обов’язкове обстеження.

Акції
Комплекси аналізів у центрі «Осокор Медікал»
Київ, Бориса Гмирі вулиця, 9В
-49%
205 грн
129.0 грн
Аналізи у мережі лабораторій «Дніпролаб»
Київ, Ялтинська вулиця, 8
-40%
180 грн
108.0 грн
Показати всі
10 акцій
Що робити після укусу кліща

Як убезпечити себе від укусів кліщі

Збираючись на прогулянку до лісу, парку, на узбережжя річки, на рибалку або в заміський комплекс, рекомендуємо заздалегідь вжити заходів проти можливої атаки кліщів.

Перше, чим ви можете убезпечити себе, це закритий одяг:

 • Курточка з щільним коміром і довгими рукавами (а ще краще – з капюшоном).
 • Брюки з тугими резинками.
 • Зручні черевики, що закривають гомілки, або гумові чоботи.

Підібравши обмундирування, подбайте про бойовий арсенал – хімічні препарати проти кліщів. Вони бувають 3 видів:

 • Акарицидні речовини – досить сильні, токсичні засоби, що застосовуються для обробки одягу дорослих: Gardex Антикліщ, Фумітокс Антикліщ.
 • Репеленти – засоби з інгредієнтами, що відлякують кліщів. Бувають рідкі (наносити слід за дві години до виходу) та аерозольні (спреї діють відразу). Основна відмінність – тривалість роботи складу: рідкі тримаються довше, аерозольні розраховані на годину-дві активної дії. Перед походом у ліс потрібно обробити одяг та шкірні покриви у улюблених для кліщів місцях (пахви, шия тощо). Репеленти не настільки токсичні, як акарицидні речовини – їх можна застосовувати дітям. До речі, від комарів, мошок та інших надокучливих комах ці засоби також ефективні: Off Екстрім, Бар’єр.
 • Комбіновані засоби містять як акарицидні, так і репелентні компоненти. Випускаються найчастіше у вигляді спреїв, які потрібно розпорошувати на одяг: Кліщ-капут, Меділіс Комфорт.

З нашими рекомендаціями по видаленню кліщів ваш відпочинок буде приємним та безпечним 🙂

Засоби захисту від кліщів
Акції
Від 1 ночі відпочинку зі сніданками у «Чудодієво»
Вишпіль (Житомирська область), Лісова вулиця, 47
-30%
3750 грн
2599.0 грн
Від 2 ночей з харчуванням у «Галицький двір»
Світязь (Волинська область), Гушове урочище, 24
-20%
3800 грн
3035.0 грн
Показати всі
56 акцій

Читайте також:
✔️Де посмажити шашлики у Києві
✔️Кращі бази відпочинку та комплекси під Києвом
✔️Парки Києва та передмістя: 20 найкращих місць
✔️Відпочинок у Карпатах з дітьми: ТОП курортів Західної України

А вам доводилося колись самостійно витягувати кліща? Діліться досвідом та перевіреними методами у коментарях.

3 коментарів
 • Карина

  Мы часто ездим на природу и я постоянно перед этим обрабатываю кожу специальным спреем. Все всегда было норм, а один раз не смотря на обработку принесла на руке 2 штуки. Одного получилось вытащить нормально, а второго без головы, сидела потом ковыряла иголкой но все же вытащила и без последствий. Клещи это ужас, проверяйтесь сразу не смотря на все средства защиты.

 • Тая

  Вот недавно отдыхали на природе, уже дома обнаружила на ноге клеща.. хорошо, что впиться не успел, вовремя кикнула )

 • руслан

  Обожаю ходить в лес, но клещи конечно ужасное дело(( У меня не всегда получается с ними справлятся, но пытаюсь более менее.

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *