Як перевозити котів і собак: Мурка і Барсик подорожують

Собака і кішка – вірні й віддані друзі людини. Вони майже весь час проводять разом з господарем: гуляють, засинають, дивляться телевізор, працюють за комп’ютером і … подорожують. Якщо немає можливості залишити свого улюбленця в готелі для тварин, щоб він, не дай Бог, не засумував, не зголоднів і не накоїв шкоди, його бажано взяти в поїздку з собою.

У поїздах, автобусах, літаках і таксі часто можна зустріти чотирилапих мандрівників (кішку або собаку), які разом з господарями долають тисячі кілометрів. Як правильно перевозити домашніх тварин в громадському транспорті? Як полегшити улюбленцю переїзд на далекі відстані і мінімізувати стрес? Читайте правила і поради з перевезення тварин в нашій статті.

Список документів для перевезення тварин

Домашні тварини практично всюди можуть їхати з господарем куди завгодно, якщо проходять своєрідний «фейс контроль» (породи і габаритів) і мають при собі документи і довідки:

 • Ветеринарно-санітарний паспорт (з 1 червня 2018 року до уваги береться ветпаспорт встановленого зразка) – перше що вас попросять пред’явити при наявності тварини, незалежно від обраного транспорту пересування, за кордон або в межах України.
 • Оформити його можна в ветеринарних клініках (району, області, міста) після консультації та огляду ветеринаром. У паспорті міститься інформація про щеплення (від сказу, чуми, парвовіруса), профілактичну обробку проти паразитів. У паспорті повинна стояти відмітка про ідентифікацію вихованця (чіпування). Якщо тварині більше 1 року, в документ вклеюють фото. Ветеринарно-санітарний паспорт тварини дійсний до моменту його смерті.

Вакцина проти сказу, антигельмінтні і ектопаразитарні препарати повинні відповідати вимогам країни в’їзду.

 • Ветеринарне свідоцтво №1.  Господар повинен його отримати не раніше, ніж за три дні до виїзду.  Документ видається на кількість днів запланованої поїздки. На кордоні ви пройдете ветеринарний пункт контролю, де на основі українського свідоцтва вам видадуть іноземну карту здоров’я тварини, затверджену регламентом ЄС 576/2013.
 • Довідка про здачу аналізу на титри антитіл до сказу (робиться між 4 і 12 місяцями після вакцинації), в деяких країнах не потрібна.
 • Довідка про племінну цінність і, якщо потрібно, оціночна вартість тварини.
 • Сертифікат імпорту – збірна форма про всі щеплення і аналізи, заповнена англійською мовою.
Щеплення зробив, бліх вивів, нерви заспокоїв, ветпаспорт оформив
Щеплення зробив, бліх вивів, нерви заспокоїв, ветпаспорт оформив

У різних країнах діють свої правила на ввезення тварин. До країн Європейського Союзу не можна завозити кошеня чи цуценя, яким ще немає 6 місяців. До Туреччини пустять максимум з двома тваринами. А якщо у вас собака бійцівської породи, то в’їзд з нею в Італію, Іспанію, Данію та Швецію закритий.

Кого не можна перевозити

Незалежно від виду громадського транспорту і тривалості поїздки, забороняється перевозити:

 • Хворих тварин, які відчувають біль при пересуванні.
 • Тварин з сильними травмами.
 • Маленьких цуценят і кошенят віком до 56 днів без супроводу мами-кішки або собаки.
 • Вагітних тварин на останньому триместрі виношування.

Правила перевезення тварин громадським транспортом

Подорожувати з вихованцем можна різними способами: автобусом, поїздом літаком, автомобілем, як по Україні, так і за кордон. Чим менше часу займає поїздка, тим легше тварина її переносить і переживає менший стрес. Якщо потрібно буде їхати в далеку країну, краще звичайно вибрати авіафлот. Переліт літаком до Європи займає 1-2 години, поїздом вам доведеться їхати півдня, а то і цілу добу.

Важливо і те, як і в чому ви перевозите домашнього улюбленця. Сьогодні є маса переносок: звичайних і більш просунутих, де маленькому цуценяті, кошеняті або дорослому представнику чотирилапих буде набагато комфортніше і приємніше знаходитися тривалий час. Мобільний рюкзачок з ілюмінатором – останнє слово в області зоо розробок. Прозоре віконце дозволяє тваринці бачити освітлення і що відбувається навколо, а продумані вентиляційні отвори – отримувати достатньо повітря під час поїздки.

Не мандрівка – а суцільне задоволення
Не мандрівка – а суцільне задоволення

Як потрібно перевозити кішку або собаку в поїзді

Правила перевезення залізничним транспортом залежать від розміру тварини і типу вагона:

 • У плацкарті можна перевозити кішок і собак висотою до 45 см в холці: не більше двох маленьких тварин на одного пасажира. Вони повинні бути в спеціальних контейнерах з абсорбуючим дном. На Покупоні великий вибір переносок для тварин за вигідною ціною з кешбеком. Великі за розміром породи їдуть тільки в окремому не робочому тамбурі першого або останнього вагону, в наморднику, на повідку і з супроводжуючим.  На один тамбур – не більш одного пса.
 • У купейному вагоні можна перевозити тварин будь-якого розміру. Якщо собака велика (вище 45 см в холці), потрібно викупити все купе. Причому в одному купе одночасно можуть перебувати 1 велика або 2 невеликих собаки. Собака повинна бути в наморднику і на повідку, кішки – в спеціальних переносках.
Вибачте дамочка, але у вас переліміт
Вибачте дамочка, але у вас переліміт
 • У поїздах Інтерсіті можна перевозити не більш як 2 маленькі тварини за одну поїздку в переносках і забороняється перевозити собак великих за розміром порід, незалежно від наявності вільних місць.
 • У СВ-вагонах підвищеного комфорту забороняється перевозити будь-яких тварин.
Якби в моєму боксі було подібне віконце, наскільки б яскравою та захопливою була б моя подорож...
Якби в моєму боксі було подібне віконце, наскільки б яскравою та захопливою була б моя подорож…

Якщо Ви купуєте квиток пред’явіть в касу ветеринарне свідоцтво №1, на підставі якого вам дадуть квитанцію на оплату перевезення тварини (видається багажна квитанція). Вартість буде залежати від дальності поїздки та від розмірів вихованця.

Поради з перевезення собак і кішок в автобусі

На відміну від авіа і залізничного транспорту, правила перевезень тварин в автобусах чітко не регламентуються. Тому кожна компанія-перевізник (внутрішніх або міжнародних пасажирських рейсів) встановлює власні правила, цінову політику і заборони.

«Я поїхав як багаж?» - «Не хвилюйся, це тимчасово»
«Я поїхав як багаж?» – «Не хвилюйся, це тимчасово»

Разом з тим (не важливо, вам потрібно проїхати одну зупинку автобусом або подолати більш далеку відстань), слід дотримуватися загальні вимоги як перевезти собаку і кішку в автобусі, щоб не заважати оточуючим і не доставляти дискомфорту свого чотириногого друга:

 • Маленьких тварин і птахів дозволяється перевозити в автобусі в спеціальній клітці (контейнері або переносці) з глухим дном, сумарні розміри якої не повинні перевищувати 120 см. Без додаткової плати, якщо ви тримаєте переноску на руках або в місцях для ручного багажу.
 • Якщо ви часто подорожуєте з собакою, вона повинна виконувати як мінімум дві команди «сидіти» і «лежати». Взагалі, якщо ви заводите вихованця і плануєте брати його з собою в далекі поїздки, варто завчасно подбати про його дресируванню і залучення до громадського транспорту.
 • Великі собаки мисливських і службових порід можуть їхати в громадському автобусі тільки на задньому майданчику (бажано далеко від проходу), в нашийнику, наморднику і на короткому повідку.
 • Як правило плата за перевезення собак-поводирів не стягується, і перевізні документи не оформляються. Собака-поводир повинна бути в нашийнику, наморднику і знаходиться біля ніг пасажира, якого вона супроводжує.
 • Собак мініатюрних порід можна перевезти без намордника, на руках, сидячи на сидінні.
 • Якщо собаку нудить у транспорті, варто утриматися від годування перед поїздкою і при необхідності дати тварині спеціальні таблетки.
 • Слідкуйте за тим, щоб лапи і хвіст собаки не виявилися на проході і не потрапили під ноги кому-небудь. Крім болю у собаки це може викликати агресію і зайвий стрес.
 • Водій має право відмовити в поїздці, якщо тварина брудна або мокра.
 • Під час далеких поїздок, стежте за тим, щоб тварина знаходилась на одному місці і не пересувалася по салону автобуса.

Переліт в літаку

Перед тим, як купувати квитки, уточніть у авіакомпанії умови перевезення тварин, вони можуть відрізнятися.  Кішки і собаки можуть літати:

 1. В якості ручного багажу – якщо вага вихованця разом з контейнером не перевищує 8 кг.  Розмір переноски – 105-135 см, вона повинна бути з хорошою вентиляцією і з вологонепроникним дном, випускати тварину під час перельоту не можна. Перевозити можна тільки один контейнер, але в ньому може бути двоє тварин, якщо вони мирно співіснують і не тісняться.
 2. У багажному відсіку – так літає більшість собак великих порід.  Вони знаходяться в спеціальних клітках-контейнерах, які відповідають стандартам ІАТА та вашої авіакомпанії.  На дно контейнера перед польотом стелять непромокаючі пелюшки (своєрідний туалет для тварини). Щоб вони не з’їжджали – можете приклеїти їх скотчем.  Зверху можна покласти невелику ковдрочку, улюблені іграшки вихованця. Їжу в багажний відсік зазвичай не кладуть, а годують завчасно до польоту, щоб тварина не нудило.  А вода потрібна обов’язково. Щоб вона не вся розливалася, покладіть в поїлку лід.
Домашні улюбленці на борту літака
Домашні улюбленці на борту літака

На борт літака в порядку винятку пускають собак-поводирів і службових псів.  Вони літають безкоштовно, окремо купувати місце не потрібно. Іншим тваринам господар зобов’язаний оплатити переліт.  Вартість квитка в одних авіакомпаніях, наприклад в «Turkish Airlines», фіксована, близько 70-100 $, в інших – безпосередньо залежить від розмірів і ваги вихованця.

Зверніть увагу, що у різних країн можуть відрізнятися правила щодо ввезення тварин.

Метро

Згідно з правилами метрополітену України, перевозити підземним транспортом можна кішок і собак не великих порід, якщо вони знаходяться в спеціальних сумках-переноска. Адже, особливо в годину пік, навіть спокійне домашня тварина може злякатися і невідомо як себе повести. Великих собак перевозити в метро заборонено.

Таксі

Викликаючи таксі, обов’язково уточніть у оператора, чи можна брати в салон тварин і на яких умовах. У деяких службах є спеціальна додаткова послуга «перевезення тварин». Тоді система перераховує замовлення і знаходить відповідну машину. Тарифи різняться, деякі таксі-сервіси перевозять домашніх тварин без додаткової оплати. Водій має право відмовити вам у поїздці, якщо улюбленець не в спеціальній сумці-перенесенні. Собаки повинні бути чисті, вичесати, в наморднику і на повідку.

Поїздка власним автомобілем

Хоч ви і подорожуєте на власному авто, кілька правил з перевезення тварин варто дотримуватися для загального комфорту і щоб уникнути зайвих стресів. Навіть дуже маленькі вихованці не повинні знаходиться у водія на руках, це дуже небезпечно. Кішки і собаки повинні їхати на задньому сидінні в перенесенні, яка фіксується ременями безпеки. Якщо у вас велика собака, можете просто поставити в салоні сітку-розмежувач.  Для невеликих порід можна придбати спеціальне собаче автокрісло, щоб улюбленцю було комфортно в дорозі. Всі довідки про здоров’я вихованця повинні бути у вас з собою.

Перед подорожжю не забудьте тварину погодувати завчасно. У наших окремих оглядах ви знайдете рекомендації по харчуванню собак і кішок, а на сайті Покупона – приємні знижки на корм преміум якості.

В дорозі стежте, щоб у вихованця завжди був доступ до води і свіжого повітря, не забувайте вчасно виводити їх в туалет і прибирати за ним. На Покупоні є портативні біотуалети для тварин.

Вибираючи готель для відпустки, обов’язково уточніть правила проживання з тваринами. Кішки і собаки віддані і безмежно люблять своїх господарів. Ніколи їх не покидайте, такої вірності як у них, ви не знайдете ні в однієї людини. Якщо ви зібралися їхати разом з маленьким другом, то подбайте про комфорт улюбленця, дотримуйтесь правил перевезення тварин, щоб уникнути проблем і дискомфорту.

Особисте місце перевезення собаки в автівці
Особисте місце перевезення собаки в автівці

Будь-яка поїздка для тварини – це стрес, але якщо врахувати всі наші поради, то подорож з чотирилапими обійдеться без неприємних конфузів.

А вам доводилось мандрувати з домашніми улюбленцями? Діліться власним досвідом та лайфхаками в коментарях, і комусь вони обов’язково стануть у пригоді.

3 коментарів
Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.