Як позбутися гикавки
Гикавка – усім добре знайоме явище. Несподіване, неприємне, і часто – зовсім недоречне. Раптово почати гикати під час захисту диплому, наради або романтичної вечері – що може бути неприємніше? Найчастіше симптом абсолютно нешкідливий і протягом декількох хвилин проходить без сліду. Однак буває і більш затяжна гикавка, сильна, яка не проходить весь день, і, природньо, хочеться позбутися такого дискомфорту якомога швидше. Що робити, щоб заспокоїти, зупинити гикавку за допомогою народних засобів і коли варто обов’язково звернутися до лікаря – читайте в нашій статті.
- Що таке гикавка, чому вона нападає
- Як побороти гикавку в домашніх умовах: перевірені способи
- Як усунути гикавку у немовляти
Що таке гикавка, чому вона нападає
Людина починає гикати внаслідок вимушених, синхронних скорочень діафрагми або м’язової перегородки, що відокремлює грудну порожнину від черевної, і міжреберних м’язів. Сама по собі гикавка – це різкий вдих з подальшим закриттям голосової щілини, що супроводжується специфічним звуком.
Що може спровокувати збій у роботі діафрагми, чому вона мимоволі починає вібрувати, а людина – гикати?
- Переохолодження організму (наприклад, купання в холодній воді). Найбільш чутливі до холоду маленькі діти: новонароджений малюк може почати гикати навіть через незначне переохолодження.
- Переїдання або занадто швидке споживання їжі, особливо всухом’ятку. Стінки шлунка сильно розтягуються, а їжа поспіхом призводить до додаткового заковтування повітря, що ще більше погіршує ситуацію. Той же ефект – від пиття великої кількості газованих напоїв. Розтягнутий шлунок тисне на діафрагму, викликаючи гикавку.
- Причини психологічного характеру – стрес, переляк, надлишок емоцій, нервове перезбудження. Вчені пов’язують гикавку з бажанням уникнути негативних переживань. Прибрати дискомфортний симптом, перемогти гикавку в таких випадках буває нелегко, може знадобитися професійна допомога психолога: на Покупоні консультації можна отримати зі знижкою до 80%, у тому числі онлайн, не виходячи з дому.
- Зловживання алкоголем. Під час рясних застіль п’яна людина, що гикає, – не рідкість: вживання спиртних напоїв залпом, великими ковтками, веде до заковтування повітря і розтягування шлунка (про переїданні ми писали вище). А от якщо людина страждає алкоголізмом, то гикавку у нього викликає не стільки алкоголь, скільки негативні зміни в організмі, що відбулися під його впливом:
- збільшена в розмірах печінка, що давить на діафрагму;
- зруйнована нервова система і слабкість м’язових волокон, що не дозволяє утримувати потоки повітря.
Все це не дозволяє швидко впоратися з тривалою гикавкою і вимагає особистих зусиль, щоб кинути пити, тривалого лікування у нарколога, системного підходу, що включає очищення організму від алкоголю, інтоксикацію.
- Прийом деяких ліків. Напади гикавки можуть бути побічним ефектом від прийому ліків від депресії, хвороби Паркінсона та інших – уважно читайте інструкцію до ліків.
- Більш тривалу, постійну гикавку може викликати наявність серйозних патологічних причин, захворювань:
- пухлин, що вражають центральну нервову систему;
- хвороб органів травлення;
- інфаркту міокарда;
- пневмонії, раку легень;
- грижі діафрагми;
- травм внутрішніх органів.
Потрібно обов’язково звернутися до лікаря, якщо гикавка має хронічний, стійкий характер, триває безперервно більше години, повторюється декілька разів на добу, крім того є інші ознаки:
- печбливі відчуття в грудях;
- порія;
- хвороушення функції ковтання.
Для правильної діагностики, залежно від супутніх симптомів, лікар призначить додаткове обстеження: УЗД, аналізи, МРТ або КТ.
Отримати консультацію потрібного фахівця і обстежитися можна комплексно: за посиланнями вище на вас чекають знижки до 85% у провідних клініках вашого міста. Проконсультуватися з лікарем можна також онлайн, не виходячи з дому.
Встановивши діагноз, слід лікувати основне захворювання, адже боротися тільки з постійною гикавкою неефективно.
Як побороти гикавку в домашніх умовах: перевірені способи
Якщо на вас раптово напала гикавка, і ви хочете якомога швидше від неї позбутися, є безліч народних методів, які реально допомагають (якщо мова не йде про патологічну, безперервну гикавку, яку необхідно лікувати під наглядом лікаря). Назвемо найбільш поширені і дієві способи, які можна виконати в домашніх умовах. Всі вони засновані на розслабленні спазмованих м’язів і позбавленні шлунка від зайвого повітря. Більшість з цих прийомів під силу виконати як дорослим, так і старшим дітям.
- Класичний народний метод – швидко проговорити скоромовку: «Гикавка-гикавка, перейди на Федота, з Федота на Якова, з Якова на всякого». Цьому старому способу знайшлося наукове пояснення: швидко проговорені слова блокують нервові імпульси, які провокують неконтрольовані скорочення діафрагми.
- Посміятися, покричати, поспівати.
- Подихати швидко.
- Зробити 3-5 найбільш глибоких вдохи.
- Якомога довше затримати дихання.
- Затримати дихання із сильно втягнутим животом.
- Зробити дуже повільний і глибокий вдих і відразу – швидкий видих. Повторити вправу 5-6 разів.
- Дрібними вдихами максимально наповнити легені і затримати дихання якомога довше.
- Випити велику чашку води: пити треба повільно, роблячи дрібні ковтки.
- З’їсти скоринку черствого хліба або проковтнути шматочки дрібно наколотого льоду. Той же ефект – якщо проковтнути ложку цукру-піску.
- З’їсти щось кисле, гірке, пряне: скибочку лимона, чайну ложку гірчиці, імбир, гострий перець.
- Зробити кілька вдихів, а потім затримати дихання. Видихнути в пакет (зручніше в паперовий), а потім зробити вдих з пакету – підвищення рівня вуглекислого газу в крові ослабить спазм діафрагми.
- Викликати легкий блювотний рефлекс: для цього потрібно натиснути на основу язика, що викликає спазм стравоходу і усуне скорочення діафрагми.
- Ще одна маніпуляція з язиком: обхопіть його пальцями і злегка потягніть за напрямом вниз і назовні – це допоможе припинити гикавку.
- Зробити фізичні вправи – покачати прес, віджатися від підлоги, поки гикавка не пройде.
- Якщо замучила постійна гикавка, потрібно лягти на спину і піднявши голову повільно випити чашку води.
Як усунути гикавку у немовляти
Одна справа – дорослий чи старша дитина, яка може виконати всі описані вище трюки, і зовсім інша – немовля, якого замучила гикавка. Що робити, щоб маленька дитина перестала гикати?
Основні причини, по яких трапляється гикавка у новонароджених, немовлят – переохолодження або повітря в шлунку, яке малюк схопив під час годування. При цьому дитина як правило зригує. Якщо напади гикавки трапляються часто, практично після кожного годування, то після їжі його рекомендують потримати у вертикальному положенні 5-10 хвилин. Голову немовляти покладіть собі на плече, зігрійте спинку погладжуваннями – малюк зігріється, в такому становищі зі шлунка вийде зайве повітря, захоплене разом з молоком, і гикавка пройде. Якщо це не допомогло, покладіть малюку на животик теплу пелюшку для додаткового зігрівання і розслаблення. Можна дати немовляті теплої води.
Якщо гикавка у малюка більш тривала, постійна, не пов’язана з годуванням і дією холоду, то обов’язково слід проконсультуватися з педіатром і виключити такі серйозні захворювання, як:
- патології центральної нервової системи;
- захворювання діафрагмального нерва;
- аневризми в області органів травлення (шлунка, дванадцятипалої кишки);
- гельмінтоз, лямбліоз (зараження паразитами організму – про це ми написали в окремій статті) – найбільш часта причина стійкої гикавки у дітей.
На Покупоні у вас є вигідна можливість отримати консультацію педіатра зі знижкою до 55%, в тому числі онлайн, а також здати необхідні аналізи (наприклад, на наявність гельмінтів), зекономивши до 75%.
А як ви боретеся з гикавкою? Діліться дієвими методами в коментарях і будьте здорові :) !