Цистит: симптоми, лікування та профілактика
Цистит – поширене захворювання сечостатевої системи у жінок та чоловіків будь-якого віку. Недуга проявляється дуже неприємними та болючими симптомами, а також, при ускладненні, може викликати захворювання інших органів та систем організму. BlogPokuponTeam розповість, що таке цистит, яким він буває, як проявляється хвороба, її перші симптоми, як швидко вилікувати, до якого лікаря звертатися і що робити для профілактики інфекції.
41 акцій
Види циститу
Цистит – запалення сечового міхура, що протікає у гострій чи хронічній формі. За своєю етиологією та клінічними симптомами ділиться на кілька видів:
- Інфекційний – спричинений бактеріальними чи грибковими інфекціями. Найчастіше збудниками хвороби є стафілококи, кишкова паличка, стрептококи (заразитися можна через контакт з інфікованою поверхнею або у відкритій водоймі).
Мокрий купальник може спричинити симптоматику, що імітує цистит. Переохолодження провокує спазм м’язів і тим самим дискомфорт при сечовипусканні.
- Неінфекційний (інтерстиціальний) цистит. Виявляється через втрату або послаблення захисних властивостей уротелиального муцину (стінки сечового міхура вбирають калій та інші речовини з сечі, що призводить до пошкодження його гладкої мускулатури, болю, прискореного сечовипускання).
- Геморагічний цистит – запалення, при якому спостерігаються виділення сечі з кров’ю (не тільки в кінці сечовипускання, а фарбування всієї порції).
- Менопаузний (запалення, що виникло при клімаксі – естрогенна недостатність вважається причиною витончення захисного шару слизової оболонки сечового міхура).
- Кандидозний цистит – виникає при надмірному розмноженні бактерій та дріжджоподібних грибків Candida (також причина молочниці) на слизовій оболонці органів сечовидільної системи.
- Посткоїтальний – хронічне запалення сечовика, що виникає після статевого акту на тлі змішування видів сексу (анальний та вагінальний за один статевий акт), внаслідок інфекцій, частої зміни статевих партнерів, недотримання інтимної гігієни до та після статевого акту, особливостей анатомічної будови жіночих сечостатевих органів.
За формою хвороби цистит буває гострий та хронічний. Гострий цистит – неускладнене захворювання у стінках сечового міхура, яке супроводжується сильним запаленням. Зустрічається у чоловіків, але найчастіше у жінок, через особливості будови сечовидільної системи. Цистит завжди супроводжується яскраво вираженою симптоматикою (болі, різі, часте сечовипускання з можливими домішками) та легко піддається лікуванню. Чи може цистит пройти сам собою? – Так, при слабкій інфекції та сильній імунній системі. Але покладатися на це не варто, бо відповідь на наступне запитання: «Чому цистит не проходить?» – несвоєчасна діагностика.
Якщо сподіватися на самовилікування та ігнорувати хворобу – гострий цистит швидко поширюється вглиб слизової оболонки та переходить у хронічну форму. Також хронічне запалення може бути викликане органічними та функціональними змінами сечового міхура, а за наявності супутніх хвороб – набувати рецидивуючого характеру. І це тільки верхівка айсберга, про більш серйозні ускладнення ми розповімо нижче.
14 акцій
Звідки у мене цистит – причини
Найчастіше запалення сечівника викликають інфекції (бактерії та віруси проникають в орган через уретру, кров чи лімфу). Неінфекційний цистит розвивається як побічна реакція на прийом деяких таблеток і терапії, що послаблюють імунний захист організму; алергії на засоби гігієни тощо.
Ймовірність хвороби підвищують такі фактори:
- Хронічні інфекційні хвороби.
- Запалення репродуктивних органів (придатків матки), нирок.
- Патології передміхурової залози у чоловіків.
- Ослаблений імунітет.
- Цукровий діабет.
- Надмірна маса тіла.
- Порушення метаболічного характеру.
- Застуда та ослаблений під її впливом імунітет.
- Часті затримки сечовипускання, переповнення сечовика.
- Відсутність, нерегулярна чи неправильна інтимна гігієна (алергічні реакції на засоби).
- Прийом деяких препаратів, променеві терапії.
- На нервовому ґрунті (від стресу порушується імунний захист сечового міхура).
- При порушеннях функцій кишківника (від хронічного запору кишечник тисне на сечовик, це призводить до порушення циркуляції крові в органах малого тазу, їх дисфункції та запалення).
- Вживання надмірної кількості гострої їжі.
У чоловіків захворювання від інфекції – вторинна ознака. Чоловічий цистит та його загострення, найчастіше проявляється через хвороби репродуктивної системи, наприклад, простатиту.
При проявах посткоїтального циститу (від сексу), необхідно звернути увагу на низку таких факторів:
- Особливості будови та функціонування жіночих статевих органів.
- Супутні запальні процеси в шийці матки, піхві.
- Гормональні порушення, статеві інфекції.
- Часта зміна статевих партнерів, техніка сексу, помилки у гігієні.
- Неправильно підібрані контрацептиви.
23 акцій
Як зрозуміти що у мене цистит – симптоми у жінок
Симптоматика гострого циститу чітко позначена та яскраво виражена.
- Біль у спині та нижній частині живота.
- Часті позиви на сечовипускання у будь-який час доби, причому виникає відчуття повного сечового міхура, але сечі мало.
- Різкий больовий синдром, печіння під час та після сечовипускання.
- Можуть приєднуватися кров’янисті та слизові виділення після випорожнення сечового міхура.
- Зміна кольору та запаху урини, сеча з кров’ю.
- Відчуття, що сечовий міхур випорожнено не повністю.
- Сверблячка статевих органів.
- Слабкість, озноб, підвищена температура на тлі решти симптомів.
У разі хронічної форми циститу клінічна картина може мати менш яскраві ознаки, проходити без болю та печіння чи інших виражених симптомів. Тому, при перших, навіть слабких проявах зверніться за кваліфікованою допомогою уролога.
78 акцій
Що буде, якщо не лікувати цистит?
Незважаючи на виражені симптоми захворювання та легкість лікування, багато людей не поспішають йти до лікаря і готові терпіти біль та дискомфорт, керуючись принципом «саме пройде».
Відкладаючи лікування ви ризикуєте заробити небезпечні для життя та здоров’я ускладнення, які не просто вилікувати не лише медикаментозним, а й оперативним шляхом:
- Пієлонефрит – неспецифічне запалення нирок, при якому одночасно або по черзі уражаються паренхіма нирки, система канальців, ниркові чашечки, лоханка.
- Розвиток сечокам’яної хвороби.
- Гематурія (наявність крові в сечі понад норму – понад 3 еритроцити за результатами аналізу).
- Інфекційні захворювання нирок, що призводять до ниркової недостатності та високого летального ризику.
- Хронічний цистит (млявий запальний процес з частими рецидивами).
94 акцій
Читайте також:
Болять нирки: як зрозуміти і що робити
Болі в спині, попереку: причини та лікування
Який лікар лікує цистит?
Діагностикою та лікуванням циститу у жінок та чоловіків займається лікар-уролог. У силу жіночої анатомії (близько розташованих статевих та сечовивідних шляхів) уролог може порекомендувати жінці додатково звернутися до гінеколога, щоб уникнути гінекологічних захворювань. Також допустиме початкове звернення до лікаря-гінеколога, якщо потрапити на прийом до профільного фахівця немає можливості.
Під час вагітності цистит лікує акушер-гінеколог та уролог. При вагітності ризик інфікування вищий, а розвиток хвороби дещо відрізняється від класичного. Основні фактори: матка, що росте і тисне на сечовий міхур, зміна кута нахилу сечовивідних шляхів, застійні явища в сечовому міхурі і зміна гормонального фону. Як цистит впливає на вагітність: неналежне лікування може призвести до передчасних пологів або розвитку ускладненої інфекції, яка позначиться на здоров’ї дитини.
При появі симптомів захворювання у дитини потрібно звертатися до педіатра. У поодиноких випадках, при ускладненнях, лікар може направити дитину до дитячого уролога або гінеколога.
12 акцій
Читайте також: Жіночі гормони: симптоми збоїв
Діагностика
Для встановлення діагнозу використовують кілька методів:
1️⃣ Загальний аналіз сечі (при циститі буде виявлено підвищений вміст лейкоцитів, бактерій, іноді – еритроцитів та білка).
2️⃣ Аналіз крові (цистит викликає лейкоцитоз, зсув лейкоцитарної формули, підвищений рівень нейтрофілів, збільшення рівня ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів)).
3️⃣ Посів на мікрофлору (здається для з’ясування причин запалення, що саме його викликало, а також для перевірки на чутливість до антибіотиків).
4️⃣ УЗД сечового міхура (призначають при підозрі на наявність конкрементів, об’ємних утворень у порожнині сечівника, які можуть спричинити ушкодження).
5️⃣ Урофлоуметрія (дослідження потоку сечі). Призначається як менш болісне, неінвазивне обстеження, на відміну від цистоскопії.
6️⃣ Цистоскопія (дослідження внутрішньої поверхні сечового міхура за допомогою ендоскопа, що вводиться через сечівник).
Читайте також: Як правильно здавати аналізи
Як швидко позбутися циститу – ефективне лікування
При своєчасній діагностиці цистит швидко та ефективно лікується амбулаторно (в домашніх умовах). У разі ускладнень чи тяжкого розвитку інфекції хворого госпіталізують.
Спосіб лікування циститу залежить від форми хвороби. При бактеріальному запаленні призначають антибіотики, при грибковому – антимікотичні (протигрибкові) таблетки.
Найчастіше лікарі прописують такі ліки та їх аналоги: Монурал, Фурагін, Фуцис, Канефрон. У середньому курс лікування гострого захворювання – 3-7 днів, хронічного – довше, це залежить від супутніх захворювань.
Самолікування шкідливе для здоров’я! Рекомендуємо спочатку завжди звертатися до лікаря для правильної постановки діагнозу та здачі аналізів, інакше при підборі неправильного препарату можна недолікувати хворобу і вона перейде у хронічну форму, а хронічний цистит значно важче вилікувати.
Як правило, лікування циститу включає:
- Дієту (з харчування виключаються гострі, солоні, жирні, смажені продукти та алкогольні напої).
- Антибактеріальні чи протигрибкові препарати.
- Знеболюючі (якщо під час сечовипускання є біль, печіння, різі).
- Фітотерапію (лікарські збори, чай).
- Фізіотерапію: УВЧ (ультрависокочастотна терапія), фонофорез, індуктотермія (магнітотерапія), електрофорез.
Профілактика циститу
Щоб уникнути такого неприємного захворювання або виключити рецидиви, якщо ви вже хворіли, не потрібно якихось особливих запобіжних заходів, достатньо дотримуватися кількох простих правил:
- Вживати достатню кількість рідини (2-2,5 літра на день) – води та кислих соків, особливо журавлини.
- Своєчасно та повністю спорожняти сечовий міхур.
- Дотримуватися інтимної гігієни.
- Не переохолоджуватися.
- Мінімізувати носіння синтетичного одягу, що облягає, особливо в літній період (викликає перегрів і розмноження бактерій).
52 акцій
Чи була вам корисна наша стаття, знайшли, що шукали чи, може, залишилися питання? Задавайте у коментарях.