Сухо, але не комфортно: як підвищити вологість повітря в приміщенні з зволожувачем і без
Опалювальний сезон взимку і спекотне, не дуже щедре дощами літо – проблема сухості повітря актуальна цілий рік. У квартирі настільки сухо, що тільки кактуси відчувають себе комфортно? Ситуацію потрібно терміново брати під контроль, адже показник вологості повітря – важливий параметр мікроклімату в приміщенні, комфорту вашої слизової і фізичних симптомів в цілому. Більш детально про шкоду сухого повітря; про те коли без зволожувача не обійтися і як підвищити вологість будинку, на робочому місці і навіть в салоні авто – підручними засобами і за допомогою спеціальних побутових приладів – читайте далі в нашій статті.
Сухе повітря: чим небезпечне, і які наслідки можуть бути
Контролювати рівень вологості в приміщенні не менш важливо, ніж стежити за показниками температури. Від цього залежить не тільки комфорт людини, але і його здоров’я. Багато хто навіть не підозрюють, яким серйозним може бути шкода сухого повітря. Судіть самі:
- Сухе повітря в кімнаті викликає пересихання носоглотки, кашель, першіння в горлі, «синдром сухого ока», особливо доставляючи неприємності тим людям, хто використовує контактні лінзи.
- У поєднанні з підвищеною запиленістю сухе повітря ще більше небезпечне для дітей і хворих на астму та алергію. З таким низькою якістю повітряного клімату ризик стати аллергиком значно зростає і у тих, хто до цього не страждав подібною недугою.
- Сухість є однією з причин підвищеної стомлюваності, сонливості і частого головного болю.
- Шкода сухого повітря позначається і на зовнішності, оскільки він сильно зневоднює шкіру, волосся, нігті.
- Зростає ризик підхопити захворювання повітряним шляхом: віруси і бактерії в теплому сухому середовищі відчувають себе набагато комфортніше, ніж у вологому, тому швидше розмножуються.
- Через сухість страждають і кімнатні рослини: вони в’януть, пересихають, уповільнюють зростання або зовсім перестають рости.
- Псується меблі, паркет, віконні рами з дерева, музичні інструменти. Сухе повітря – одна з головних причин того, що дерево починає сиріти, жолобитися і розсихатися.
Справедливості заради зазначимо, що висока вологість – теж небажаний і навіть шкідливий чинник, в першу чергу, як причина виникнення цвілі і грибка. Ось чому потрібно контролювати і балансувати обидва показники.
Вологість повітря: чим вимірювати і який рівень найбільш оптимальний?
Якщо у вашому приватному будинку, квартирі або офісі відносна вологість повітря становить 40-60%, то турбуватися не варто: такий рівень є найбільш оптимальним. Щоб мати чітке уявлення про мікроклімат в приміщенні, скористайтеся гигрометром – приладом, який поєднує в собі функції побутового термометра і датчика вологості. Купити такий можна на Покупоні з хорошим кешбеком.
Вологе повітря в дитячій: чому це особливо важливо?
Готуючись до зустрічі новонародженого, батьки, звичайно ж, турбуються, щоб малюку не було холодно, але часто забувають про не менш важливий фактор – відносну вологість повітря. Для дитячої кімнати цей показник повинен бути в межах 50-70%. Більш висока норма відсотка вологості повітря пов’язана з більш інтенсивним процесом обміну речовин і особливостями терморегуляції малюків. Повітря при видиху має вологість 100%, і чим більше сухе повітря, який вдихає дитина, тим більше води з організму йде на його зволоження при видиху. В результаті немовля може страждати від обезводнення.
Часто центральне опалення і додаткові обігрівачі призводять до того, що вологість в результаті в середньому в 2 рази нижче необхідного рівня. Таке повітря обов’язково потрібно зволожувати. Краще, звичайно, придбати зволожувач і не покладатися на підручні засоби (тим більше, що з появою в будинку немовляти вам буде чим зайнятися!). На Покупоні є хороший вибір зволожувачів повітря, а кешбек дозволить непогано заощадити на покупці. Зорієнтуватися в різноманітті моделей і вибрати кращий зволожувач допоможе наш спеціальний огляд.
Ознаки того, що повітря сухе: визначаємо без гігрометра
Переконатися в тому, що повітря в квартирі сухе, можна за допомогою склянки з водою: потримайте її в холодильнику близько години, дістаньте і поставте подалі від нагрівальних приладів. Потім поспостерігайте хвилин 5-7, що буде відбуватися:
- Якщо на стінках склянки утворився конденсат, який через 5 хвилин випарувався – вологість в кімнаті низька.
- Якщо нічого не змінилося, і склянка залишилася запітнілою – повітря нормальної вологості.
- Якщо на зовнішній поверхні склянки утворилися струмочки рідини – в приміщенні підвищена вологість повітря.
8 способів зволожити повітря в приміщенні підручними засобами
Можна самостійно підвищити вологість у приміщенні, не вдаючись до покупки зволожувача, для цього є досить прості підручні методи.
1.Тримайте ванну відкритої
Як би просто це не звучало, не закривайте двері у ванну, після того як прийняли душ. Це не тільки підвищить вологість в інших кімнатах, але і знизить її у ванній, запобігаючи утворенню грибка і цвілі, які заводяться в надмірно вологому середовищі. Якщо ви приймали ванну, не випускайте воду відразу, нехай тепла вода, випаровуючись, теж підніме відсоток вологості.
2. Речі після прання сушіть в кімнаті
Влаштуйте сушилку поруч з батареєю: випрані речі швидше просохнуть, а вологість повітря підвищиться. Можна використовувати стаціонарну або навісну модель сушилок для одягу, варіанти з кешбеком дивіться на Покупоні. У такого способу боротьби з сухістю повітря є одне але: при пранні виставляйте режим додаткового полоскання, щоб на речах не залишалося миючих засобів і ви не дихали хімією.
3. Зволожувач своїми руками
Ще один варіант збільшити відсоток вологості повітря – мокрий рушник на батареї. Посилити ефективність цього методу допоможе пристосування, зроблене своїми руками. Для цього знадобиться пластикова пляшка, наповнена водою. Діємо так:
- Вирізаємо збоку пляшки щілину розміром 5X10 см.
- Підвішуємо баклажку до труби батареї так, щоб отвір був зверху (використовуємо бинт або тасьму).
- Додатково закріплюємо тасьми скотчем на пляшці, щоб вона не випала.
- Беремо відріз марлі, складаємо його в кілька шарів так, щоб ширина отриманого шару була за розміром щілини в пляшці (вийде прямокутник 10см X 1 м).
- Отримуємо свого роду гніт, один кінець якого поміщаємо в проріз, а іншу частину марлі намотуємо на горизонтальну трубу батареї.
- Наповнюємо пляшку водою (будь-яким способом, можна за допомогою другої пляшки).
Така нескладна конструкція допоможе збільшити вологість в кімнаті, тільки вчасно наповнюйте агрегат водою, у міру випаровування.
4. Кип’ятіння
Звичайний процес кип’ятіння з наступним випаровуванням – теж спосіб поліпшити ситуацію з вологістю повітря. Просто закип’ятіть воду в ємності і залиште її на столі або підвіконні, нехай випаровування наситять сухе повітря вологою.
Можна залишити каструлю або чайник з водою після закипання на плиті і зменшити вогонь, щоб випаровування відбувалося довше. Такий спосіб допоможе збільшити вологість на кухні, коли ви готуєте їжу.
Можна додати у воду кілька крапель ефірних масел (чайного дерева, евкаліпта або будь-якого іншого), спеції, трави. Так ви ще додатково отримаєте дезінфікуючий, заспокійливий ефект і ароматизацію повітря.
5. Точкове зволоження по всій квартирі
Чи не використовуючи кип’ятіння, можна просто розставити по квартирі декоративні ємності з водою, розмістивши їх поруч з радіаторами або обігрівачами. Тільки не забувайте додавати воду і мити такі саморобні зволожувачі!
6. Кімнатні рослини – в кожен дім!
Всім знайомі кімнатні квіти не тільки прикрашають і оживляють приміщення, але і зволожують і іонізують повітря, а деякі ще й очищають його від інфекцій. У плані поліпшення якості повітря дуже корисно вирощувати вдома такі рослини, як гібіскус, фікус, герань, драцена, фатсия, різні види цитрусових, бегонія, хлорофітум і багато інших. Догляд за багатьма рослинами, звичайно, передбачає підтримку високого рівня вологості. Це природна норма для вічнозелених тропічних видів, які найчастіше живуть у нас вдома. Такі улюблені всіма рослини, як орхідеї всіляких видів (до речі, у нас є окрема стаття про ці квіти), спатифиллум, лавр, маранта дуже люблять вологу. Тож не забувайте обприскувати листя пульверизатором.
7. Акваріум або фонтан
Акваріуми можуть бути не тільки житлом для домашніх вихованців і прикрасою приміщення, але і сприяти підтримці вологості в будинку. Теж саме стосується міні-фонтанів. Це не тільки красиво, але і корисно для мікроклімату. Такі елементи декору можна встановити не тільки вдома, але і в офісі, на робочому місці, де зволожувати повітря не менш актуально: адже часто люди проводять на роботі не менше 8-9 годин на день.
8. Вологе прибирання і провітрювання ніхто не відміняв
Регулярне вологе прибирання і провітрювання кілька разів в день навіть взимку – прості правила, які допоможуть підтримувати в приміщенні нормальний рівень вологості повітря. Щоб прибирання не напружувала, а проходила швидко і ефективно, користуйтеся зручними інструментами для прибирання, а також читайте нашу статтю.
Зволожуємо повітря в машині
А що робити, якщо багато часу проводиш за кермом автомобіля, як зволожити повітря в салоні машини? Адже в холодну пору року «піч» в авто сильно сушить повітря. Можна було б зайвий раз влаштувати провітрювання, але морозне повітря теж досить сухе, до того ж можна отримати неприємні наслідки у вигляді нежиті.
Хороше рішення – купити спеціальний автомобільний зволожувач повітря, який часто виконує і функції ароматизатора салону. На Покупоні ви знайдете варіанти таких пристосувань з вигідним кешбеком.
Літня спека: не забуваємо контролювати вологість!
У літню спеку, коли «за бортом» 35-40°C, а дощів не буває тижнями, питання комфортного мікроклімату в приміщенні постає особливо гостро. Природно, в першу чергу потрібно знизити температуру, для цього багато хто обзавівся кондиціонером або хоча б вентилятором. Але як бути з рівнем вологості? Адже і кондиціонер, і вентилятор сушать повітря, влітку і без того сухе? Контролювати рівень вологості потрібно обов’язково, особливо якщо в будинку маленькі діти, про це ми писали вище. Тут всі способи хороші, і підручні, які не потребують особливих витрат, і більш вірні, з використанням зволожувачів або кондиціонерів з функцією зволоження – якщо скористатися кешбеком Покупона, виходить не так і дорого.
Шкода сухого повітря в квартирі або будь-якому іншому приміщенні, де доводиться проводити чимало часу, очевидна, і боротися за підвищення відсотка вологості можна і потрібно. Уже вирішили, як ви будете це робити? Діліться в коментарях :).