Перші ознаки інфаркту: як розпізнати серцевий напад і що робити
Серцевий напад або інфаркт міокарда – небезпечний для життя та здоров’я стан, який лідирує у світовому рейтингу причин смерті. Це пов’язано не лише зі ступенем тяжкості захворювання, але й з ігноруванням перших ознак проблеми. Інфаркт вкрай важливо вчасно помітити – а можливо це, тільки якщо знати, як проявляються його основні симптоми. #PokuponBlogTeam розповість, як розпізнати перші ознаки серцевого нападу, що робити, якщо настиг сильний серцевий біль і як можна попередити ускладнення за допомогою своєчасної діагностики та спостереження у кардіолога.
Що таке інфаркт міокарда
Інфаркт міокарда – поширене ускладнення ішемічної хвороби серця. Причиною хвороби є порушення кровообігу, внаслідок чого серцевий м’яз – міокард – погано забезпечується артеріальною кров’ю. Це призводить до гіпоксії та дистрофічних змін тканини. Якщо кровопостачання будь-якої ділянки міокарда припиняється більш, ніж на 15-20 хвилин, настає некроз тканини – саме це явище і називається інфарктом.
Хто входить до групи ризику:
- Чоловіки віком від 40 років, жінки, старші за 50 років.
- Люди, які страждають на ожиріння.
- Хворі на цукровий діабет.
- Курці.
- Люди, що ведуть сидячий спосіб життя.
- Ті, хто страждають на захворювання серцево-судинної системи.
- Передумови інфаркту мають люди з генетичною схильністю.
- Спровокувати інфаркт може також надлишок поганого холестерину в крові та глюкози, тому так важливо регулярно здавати базові аналізи крові (загальний, холестерин, цукор).
- До нападів призводить постійний стрес та підвищена тривожність. Тривала нервова напруга дає сильне навантаження на серцево-судинну систему.
Існують різні види інфаркту: ішемічний, геморагічний, ішемічний з геморагічним поясом. Цей стан може торкнутися не тільки серця, а й мозку, нирок, селезінки, легенів, кишківника. Найстрашніші за наслідками типи – інфаркт мозку та серцевий напад.
17 акцій
Ознаки серцевого нападу
Передінфарктний стан
Серцевому нападу найчастіше передує так званий передінфарктний стан, який може підказати, що із серцем щось не так. Провісник загрози можна розпізнати, якщо уважно до себе прислухатися. Виникає цей стан внаслідок недостатнього живлення серцевого м’яза киснем та початку запальних процесів, протягом яких здорова м’язова тканина замінюється менш еластичною сполучною.
Передінфарктний стан супроводжують такі симптоми:
- Хронічний біль за грудиною.
- Порушення серцевого ритму.
- Задишка.
- Запаморочення.
- Безпричинна втома.
Важливо: у жінок, через особливостей фізіології, картина ознак передінфарктного стану часто виглядає більш розмитою. Важливо звертати увагу на такі симптоми, як хронічний занепад сил, безсоння, підвищена тривожність та дискомфорт у животі (у жінок серце розташоване ближче до живота, ніж у чоловіків).
Основні симптоми
Визначити, що почався серцевий напад, часом нескладно: перша, найяскравіша симптоматика проявляється і в чоловіків, і в жінок приблизно однаково.
Основні ознаки, що вказують на початок інфаркту міокарда:
- Раптовий і пекучий серцевий біль, який може віддавати в шию, нижню щелепу, плече, лопатку та руку; тривалість відчуттів – від 15 хвилин до кількох годин.
- Неможливість зняти больові відчуття нітрогліцерином.
- Блідість шкіри.
- Сильне почуття страху.
- Рясний холодний піт.
- Страшна слабкість.
На жаль, часто симптоми серцевого нападу маскуються під інші захворювання, і тоді їх стає складніше ідентифікувати. Атипова картина буває кількох видів:
- Абдомінальний – супроводжується шлунково-кишковими симптомами (біль у животі, нудота, блювання, метеоризм).
- Астматичний – зачіпає дихальні органи та проявляється кашлем та сильною задишкою, схожою на бронхіальну астму.
- Аритмічний – варіант, у якому найяскравішою клінічною ознакою стають порушення серцевого ритму.
- Церебральний – проявляється головним болем, запамороченням, неврологічними симптомами та зміненим станом свідомості.
- Колаптоїдний – у цьому випадку різко падає артеріальний тиск, темніє в очах і сильно паморочиться в голові.
- Набряковий – супроводжується місцевими набряками, задишкою, слабкістю, асцитом (водянкою), збільшенням печінки.
- Периферичний – коли осередок сильного болю зміщується в руку, щелепу чи спину.
- Змішаний – у цьому разі можуть поєднуватися ознаки кількох атипових форм перебігу інфаркту.
- Прихований або безболісний – майже не виявляється, больові відчуття відсутні, може відчуватися дискомфорт у грудях та утрудненість дихання.
Що робити, якщо є якісь із перерахованих симптомів, і як зрозуміти, що це саме інфаркт? Найголовніше – не намагайтеся визначати причину поганого самопочуття самостійно, насамперед необхідно викликати бригаду швидкої допомоги – і чим скоріше, тим краще.
В очікуванні лікарів потрібно забезпечити потерпілому максимальний спокій, простежити, щоб верхня частина тіла була вищою за нижню, забезпечити приплив свіжого повітря.
В якості засобів першої допомоги можна використовувати Аспірин (половину таблетки), заспокійливі (настойку валеріани, собачої кропиви, Валокордин) і 0,5 г нітрогліцерину – не більше трьох разів і тільки в тому випадку, якщо тиск не знижений (у нормі тиск має бути не нижче 100/70, у гіпотоніків – не нижче 100/60).
Своєчасна медична допомога є критично важливою при інфаркті міокарда. Чим швидше хворому допоможуть і проведуть діагностику (ЕКГ, УЗД, маркери інфаркту, загальний та біохімічний аналіз крові), тим вищі його шанси на якнайшвидше одужання.
17 акцій
Профілактика інфаркту
Багато серйозних захворювань, що загрожують життю, можна попередити або, принаймні, виявити на ранньому етапі (особливо якщо до цього є передумови – дивіться вище, хто входить до групи ризику), коли є шанс загальмувати їх розвиток.
Профілактика інфаркту спирається на дві важливі складові: ведення здорового способу життя та проходження регулярних медичних обстежень.
Здоровий спосіб життя
Зменшити ризик виникнення та прогресування серцево-судинних захворювань допоможе правильний підхід до організації життя. Важливо щодня підтримувати фізичну активність, причому підійдуть навіть звичайні прогулянки, розминка кілька разів на день або легкі навантаження: фітнес, пілатес, йога. З раціону слід виключити шкідливі жири, знизити споживання напівфабрикатів та снеків, обмежити вживання алкоголю та повністю відмовитися від куріння.
60 акцій
Регулярні обстеження здоров’я
Щоб переконатися у власному здоров’ї або вчасно виявити неполадки із серцем, відвідайте кардіолога та пройдіть комплексне обстеження серця та судин. Що до нього входить:
- Електрокардіограма (ЕКГ);
- УЗД серця (ЕХО-КГ);
- Добовий моніторинг;
- Дуплексне або триплексне сканування судин;
- КТ серця;
- Лабораторні аналізи (ЗАК, коагулограма, ліпідограма, глюкоза, біохімічний аналіз крові).
З метою профілактики кардіолога бажано відвідувати щорічно; якщо є фактори ризику, погане самопочуття, стрибки артеріального тиску – не рідше одного разу на півроку. Регулярна перевірка стану серцево-судинної системи попередить вас про можливі проблеми та вбереже від серйозних наслідків.
Бережіть своє здоров’я!