Як вибрати фільтр для води, щоб зберегти здоров’я і гаманець?

Питна вода з крана поки залишається для нас фантастикою. Мало хто ризикне набрати стаканчик води і випити, як мінімум, попередньо не прокип`ятивши. В умовах, коли якість водопровідної води залишає бажати кращого, вам допоможуть фільтри.

Чим корисний фільтр?

Існує більше 2000 різновидів речовин, які забруднюють воду і можуть потрапити в ваш організм із водою з крана. Перше, що спадає на думку — хлор. У водопровідну воду часто додають хлор, щоб уповільнити розмноження і розвиток бактерій. У той же час хлор і його аналоги шкідливі і для організму людини, особливо при вживанні хлорованої води постійно. Варто відзначити, що хлор може потрапити в організм не тільки з питною, але і з технічною водою, якою ми миємося і перемо одяг.

Ще одна загроза магістрального водопостачання — бактерії. Деякі види небезпечних для людського організму бактерій і паразитів стійкі до хімікатів по типу хлору і, потрапивши в організм, здатні завдати шкоди і викликати шлунково-кишкове захворювання. Але і цю проблему можна уникнути із правильною системою фільтрації.

На якість води впливають не тільки міські водоочисні системи, але і джерело води. Наприклад, через особливості місцевого ґрунту може бути збільшена кислотність або лужність води, перевищені показники магнію, заліза, натрію. Такі особливості псують смак води, і через хімічний складу вона може не підходити для приготування їжі. Деякі види фільтрів не тільки очищають воду від шкідливих речовин, але можуть бути використані для пом’якшення жорсткої води.

З чого почати пошук фільтра для будинку?

Щоб зрозуміти, який фільтр вам підійде, варто розібратися з кількома ключовими факторами:

  1. місце розташування — це може бути будинок з водопроводом або дача з невеликим колодязем, куди ви виїжджаєте раз на місяць;
  2. обсяг води, що витрачається — грає роль кількість мешканців і цілі використання води: тільки для пиття, для приготування їжі або, може, ви хочете очищати і технічну воду;
  3. поточну якість води:
  • накип на чайнику свідчить про підвищену концентрацію солей;
  • металевий присмак або бурий осад — не що інше, як наявність заліза і його оксидів;
  • піна після миття срібного посуду може свідчити про наявність сірководню, а алюмінієвого — про високу лужність;
  • неприємний запахи часто є наслідком наявності органічних сполук.
Бурий колір води
Бурий колір води свідчить про наявність в її складі окислів заліза

Існують різні механізми очищення води. Чим вони складніші, тим більше проблем з описаних вище здатні вирішити:

Засипки

Основне завдання: очистити воду від нерозчинних частинок (наприклад, пісок або іржа) за рахунок механічного очищення і абсорбувати її. В якості сорбенту найчастіше вибирають активоване вугілля, використовуючи його здатність притягувати шкідливі домішки. Засипки використовуються, як окремий найпростіший фільтр або можуть бути частиною систем ультрафільтрації.

Механізм іонного обміну і окислення

Спеціальні іонообмінні смоли здатні затримувати іони важких металів, пом’якшуючи воду. Окислювальні фільтри окислюють залізо перетворюючи його в нерозчинні частинки. Вони використовуються в парі з засипками, які не пропускають окислене залізо на другому етапі очищення.

Зворотний осмос (мембранна)

Мембрана із спеціального дрібнопористого матеріалу здатна пропускати через себе виключно молекули води, перетворюючи її фактично в дистилят. Такий фільтр краще використовувати з фільтром-мінералізатором, який буде повертати воді її природні корисні речовини, необхідні організму людини.

Які існують типи фільтрів для води?

Фільтр-глечик

Фільтр-глечик
Вода заливається у верхню ємність і повільно стікає в нижній глечик

Виглядає такий фільтр, як глечик з кришкою, в якій зберігається спеціальна насадка. У верхню ємність глечика заливається вода, яка стікає через сам фільтр і потрапляє в нижню частину, звідки її вже можна використовувати в їжу.

Такий фільтр не залежить від наявності проточної води і його можна використовувати як похідний або, наприклад, в приватному будинку без водопостачання, де вода набирається з колонки або колодязя. Вставні касети для фільтрації легко замінювати, тому можна використовувати кілька по черзі для різного типу води і різних цілей. Наприклад, якщо необхідно просто очистити воду від нерозчинних домішок і знизити вміст хлору — одна касета, а якщо необхідно пом’якшити воду — інша. Змінні касети рекомендується міняти не рідше, ніж раз на три місяці. Недолік такого фільтра — обмежений обсяг: малий літраж глечика і низька пропускна здатність.

Фільтри-пляшечки
Фільтри-пляшечки відмінно підійдуть для походів і занять спортом

Однією з різновидів фільтра-глечика є фільтр-пляшка невеликого об’єму, який відмінно підійде для занять спортом.

Вартість фільтрів-глечиків стартує від 100 грн і в залежності від обсягу, матеріалу і якості вставної касети може досягати 1500 грн. Найпростішу пляшку з фільтром можна придбати за ціною від 200 грн.

Насадка на кран

Насадка на кран
Насадку на кран доведеться постійно знімати і одягати назад

Має вигляд невеликого барила, який одягається прямо на кран. Принцип роботи аналогічний фільтра-глечика, але через невеликі габарити, його зручно брати з собою в подорож, адже насадка регулюється під різні типи кранів. З іншого боку — ємність для очищеної води доведеться вибирати і підставляти самому, при цьому стояти поруч і стежити, коли вона буде повна. Головний недолік — низька швидкість фільтрації — приблизно 1-2 склянки води на хвилину.

Деякі різновиди подібних фільтрів мають спеціальний перемикач, пускаючи воду в повз фільтр, якщо її терміново потрібно використовувати для інших цілей, наприклад, помити посуд. Якщо ж фільтр не забезпечений таким перемикачем, його доведеться постійно знімати і одягати назад. Ціна на фільтри-насадки приблизно 300-600 грн.

Проточний фільтр

Проточний фільтр
В проточний фільтр можна встановити відразу декілька насадок

Для постійного використання в квартирі з магістральним водопостачанням кращий вибір — проточний фільтр. Такий тип фільтра підключається безпосередньо до системи водопостачання. Він має форму одного або декількох невеликих циліндрів, які зазвичай «ховаються» під мийку, а невеличкий кран виводиться назовні. Є також і маленькі проточні фільтри, які встановлюються на мийку, але їх ефективність, як правило, нижче.

Головна перевага проточних фільтрів — висока пропускна здатність — до 2,5 літра на хвилину. Найчастіше в них використовуються більш складні механізми очищення, що дозволяє їм фільтрувати воду значно краще фільтрів інших типів. Крім того, є можливість використовувати два виходи для води: один дистилюють воду для приготування їжі, інший — мінералізуюча для пиття.

Недолік проточного фільтра в тому, що він займає значно більше місця, ніж його аналоги. Крім того, щоб встановити такий фільтр, доведеться запросити фахівця, адже самостійно це зробити досить складно. Ну і варто згадати, про високу вартість як самого апарату, так і комплектуючих до нього. Залежно від продуктивності і рівнів очищення води вартість таких фільтрів варіюється від 1000 до 7000 грн, але купуючи фільтр на Покупоні можна отримати приємний бонус у вигляді кешбеку.

Чим складніша структура фільтра, тим складніші механізми очищення він може використовувати і, як наслідок, більш якісну воду ви отримаєте на виході. Якщо у вас залишилися питання щодо вибору підходящого фільтра, залишайте їх у коментарях!

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *