Кращі книги для молоді: що дати почитати підлітку?

Підлітковий вік – ідеальний період для розвитку мислення і творчого потенціалу, саме в цей час активно формується світогляд, інтереси, розширюється словниковий та поняттєвий запас. Підліток потребує постійного емоційного підживлення, захоплюючих сюжетів, що дають їжу розуму та серцю. В цьому віці вкрай важливо завести знайомство з цікавими книгами, які підтримають, втішать, надихнуть та наштовхнуть на роздуми. 

Ідеальна книга для підлітка – яка вона? Яким критеріям повинна відповідати? Яка література приваблює сучасну молодь? Які гарні книги запропонувати підліткам, щоб було не тільки корисно, але й цікаво читати?

Ми склали список найкращих, обов’язкових і популярних цікавих книг для підлітків на будь-який смак: романи, фантастика, пригоди, жахи, художня та розвиваюча література для дівчат та хлопчиків. 

Психологічна і розвиваюча література для раннього підліткового віку 

Ранній підлітковий вік – вкрай складний період як для дівчат, так і для хлопчиків. В цьому віці важко зрозуміти себе, свої почуття, бажання та прагнення. Невпевненість в собі – частий супутник підлітка. Тому важливо, аби він мав можливість отримувати підтримку з усіх можливих джерел: від рідних та близьких, від друзів та, звісно ж, з книг. Гарна розвиваюча книга чи книга з психології – та, що зрозумілою мовою пояснить підлітку, як влаштований світ, відносини між людьми та він сам.

Для раннього підліткового віку ідеально підійде книга «Что делать, если…» Л.В. Петраковської – корисний посібник, що доступною мовою пояснює, як поводитись в різноманітних складних ситуаціях. Що робити, якщо тебе дражнять? Що робити, якщо на вулиці до тебе підійшла незнайома людина? Що робити, якщо загубився на незнайомій вулиці? На всі ці питання юний читач знайде докладні відповіді.

Інтерактивна книга-блокнот, що поєднує в собі функції мотиватора і планера, «Целься! Как воплотить мечту в жизнь» навчить підлітка ефективно керувати своїм часом, планувати своє життя, ставити цілі та добиватися їх, правильно розставляти пріоритети. Упорядковувати своє життя за допомогою щоденника, який не має жодного відношення до школи, – що може бути більш мотивуючим та цікавим?

Прекрасний взірець гарної дитячої прози – «Дневник Слабака» Джеффа Кінні. Потішна історія про простого американського школяра, який щоденно зіштовхується з проблемами, що знайомі багатьом дітям та підліткам, допоможе юному читачу розібратися в собі, стати впевненішим, та навчить його простіше ставитися до того, що в силу віку здається великою драмою.

Мотивуюча книга Томаса Армстронга «Ты можешь все» розкриває перед юним читачем світ інтелекту. Підліток, що сумнівається в своїх здатностях, прочитавши цю книгу, дізнається, що по-справжньому означає «бути розумним», зрозуміє, що розумним можна бути по-різному, бо в світі існує стільки сфер застосування інтелекту, і всі вони відрізняються одна від іншої. Можливо, саме ця науково-популярна праця допоможе підлітку зробити висновки про власні таланти та прихований потенціал, та навчить його спокійно і тверезо оцінювати свої можливості.

Краще розуміти не тільки себе, але й оточуючих підлітку допоможе «Язык телодвижений. Как читать мысли окружающих по их жестам», яку написали Алан і Барбара Піз. Підлітку, котрого всерйоз цікавить психологія поведінки, буде цікаво дізнатися, що кожний жест, кожний рух, кожна мімічна зморшка щось позначають. Ця книга вчить розпізнавати невербальні сигнали, правильно трактувати кожний рух, впізнавати брехню та невпевненість, а головною цінністю для читача, безумовно, стане здатність помічати спроби маніпуляції та успішно чинити їм опір. 

Книги про кохання

Любовних романів за історію людства написано стільки, що їх не перечитати одній людині за все його життя. Але така література притягує, особливо дівчат, які схильні поглиблюватися в романтичні мрії про красиву вічну любов, доволі вразливі та недостатньо досвідчені. 14-18 років – пізній підлітковий вік, коли варто зачитуватись якісними книгами про кохання, краще з класики, аби не тільки задовольняти цікавість, але й виносити корисні уроки з прочитаного.

Повніше за все кохання на своїх сторінках розкриває класика, наприклад, славетний роман Шарлотти Бронте «Джейн Ейр», який розповідає про почуття, що спалахнули між похмурим володарем маєтку, повного таємниць, та звичайною, але розумною і гордою духом гувернанткою. Цей твір навряд чи залишить читачів байдужими та стане справжнім літературним відкриттям для дівчат. Інша класична історія розповість про те, яким іноді руйнівним може бути кохання, та до чого може призвести відсутність її в дитинстві, й це – «Грозовий перевал» Емілі Бронте.

Про те, як важливо цінувати те, що маєш, та не гнатися за ілюзіями, дівчинці-підлітку повідає роман Маргарет Мітчелл, що підкорив тисячі читацьких сердець, – «Віднесені вітром». Цю книгу заслужено відносять до золотого фонду любовної літератури не тільки через чуттєву та суперечливу лінію взаємин головних героїв, яка розвивається на тлі громадянської війни в США, але й завдяки повчальному характеру оповідання.

Функцію вихователя почуттів може виповнити й відомий роман «Великий Гетсбі» Френсіса Скотта Фіцджеральда, який розповідає про віддану любов головного героя, завдяки та заради якої він досягнув небачених висот, але так і залишився не оціненим належно, потерпівши грандіозний крах. В своєму творі автор наочно демонструє, що без кохання матеріальний добробут і блиск світського життя нічого не варті, і що саме кохання не терпить боягузтва, невпевненості та легковажності.

Пригодницькі романи та оповідання 

У більшості активних читачів перший літературний запій трапляється в 10-11 років, і головними книгами цього періоду стають ті, що присвячені пригодам, пізнанню світу та чарівництву. 

Класика авторської казки – «Аліса в країні чудес», славетна повість Льюїса Керолла, що відчиняє двері в світ чудернацьких дивацтв та чарівних пригод маленької дівчинки Аліси. Особливість цього твору в тому, що воно легко читається як в ранньому підлітковому, так і зрілому віці – і скільки б разів читач не звертався до цієї казки, він завжди може знайти в ній щось нове для себе. Такою ж властивістю відрізняються й всім відомі «Хроніки Нарнії» – фентезійна епопея, замішана на англійській міфології, дитячих фантазіях, християнській моралі, написана британським письменником Клайвом С. Льюїсом. Тим, хто полюбляє більш масштабну літературу, можна порадити класику світового фентезі – «Володар кілець», що вийшов більш ніж півстоліття потому з-під пера професора Джона Р.Р. Толкіна. Глибокі історичні, лінгвістичні та літературознавчі пізнання письменника допомогли йому створити унікальний всесвіт, що його заселено ельфами, гобітами та мислячими деревами, і який живе за власними законами й навіть говорить вигаданими мовами.

Не можна залишити без уваги й один з найголовніших бестселерів сучасності – історію про Гаррі Поттера, хлопчика, що в 11 років потрапив до школи чарівництва та магії Гогвортс та дізнався про страшну таємницю щодо свого минулого. Все його дитинство та юність виявляються присвяченими боротьбі з найсильнішим темним чаклуном всіх часів – лордом Волдемортом. В цій боротьбі Гаррі допомагають найліпші друзі, вчителі та дорослі наставники. Головна особливість серії книг про Гаррі полягає в тому, що головні герої зростають разом з читачем, і чим ближче історія до фіналу, тим більш серйозні проблеми постають перед її героями…

Для раннього підліткового віку підійдуть й такі ненав’язливі пригодницькі історії, як «Щоденники Стіва», що розповідають про пригоди хлопчика Стіва, який у чарівний спосіб потрапив у світ комп’ютерної гри «Майнкрафт» та почав описувати все, що з ним відбувається, у вигляді щоденникових записів. 

По-справжньому добра книга – «Кульбабове вино» Рея Бредбері – як найкраще підійде для читання влітку. Роман, розділений на кілька історій про двох братів та їх друзів, розповідає про блаженне щастя літніх канікул, дитячу дружбу, прості радощі повсякденного життя, які так важливо помічати та відкладати в пам’яті,  незважаючи ні на що.

Любителям ж класики романтизму підійде «Подорож до центру Землі» Жюля Верна. В романі Жюля Верна, який за правом вважається засновником науково-фантастичного жанру, захоплюючі пригоди переплітаються зі спробами розгадати таємниці нашої планети. І хоча сучасні підлітки знають, що в центрі Землі ніхто не живе, а замість порожнин – металеве розпечене ядро, менш цікавою книга для них не стане.

Юний читач, якому до вподоби історичний антураж, знайде задоволення в романі «Три мушкетери» Александра Дюма із всіма його інтригами, таємницями, дуелями та романтичними пригодами. Хоробрі та шляхетні Атос, Портос, Араміс і д’Артаньян стануть ідеальними друзями для підлітка 12-13, що скучив за пригодами та безстрашними героями.

Шанувальники історії та серйозних сюжетів належно оцінять й графічну адаптацію знаменитого «Щоденника Анни Франк» – реального історичного документа, щоденникових записів дівчинки-підлітка, яка разом із своєю сім’єю – німецькими євреями – ховалась у сховищі від нацистів. Її щоденник присвячений пересічним сімейним подіям та звичайним для підліткового віку переживанням, тлом для яких слугували найстрашніші в історії людства події – Друга світова війна та Голокост.

Про серйозне йдеться і в культовому романі Харпер Лі «Вбити пересмішника», що піднімає гострі питання насильства, ксенофобії та расизму, у гостросоціальному творі Ентоні Берджесса «Механічний апельсин», який зачіпає теми підліткового заколоту, молодіжного криміналу, філософії насильства, злочину та покарання. Вічні проблеми людських взаємин, дружби, відданості, кохання і помсти постають у повісті прозаїка Джона Стейнбека «Про мишей і людей». Усі ці твори корисно прочитати підлітку, який прагне розібратися в собі, в інших людях, в актуальних для суспільства проблемах.

Фантастика і фентезі

Приблизно з 14-15 років молодих людей починають цікавити наукові відкриття, сценарії майбутнього та складні космічні технології. Задовольнити ці запити здатні гарні фантастичні твори – саме з захоплення подібною літературою нерідко виростає цікавість до науково-популярних книжок про устрій Всесвіту. 

Класика наукової фантастики, до безумства цікава повість Артура Конана Дойла «Загублений світ» захопить підлітка темою палеонтології й динозаврів, навіть якщо він ніколи раніше нею не цікавився. В своїй книзі автор ставить питання про те, якими були стародавні хижаки-гіганти та чи змогла би людина вижити поряд з ними, якщо потрапив би в доісторичну епоху. Твір написаний у кінці ХІХ століття, але й по сьогодні не втрачає актуальності для читачів.

Тим, хто полюбляє глибину й драматизм, можна порадити дивовижний за силою впливу роман Олександра Бєляєва «Людина-амфібія». Цей твір можна було б назвати просто науковою фантастикою, якщо б не серйозність питань, що їх поставив автор: чи можуть наука, етика та мораль йти пліч-о-пліч, чи вади зовнішності та здоров’я є вагомою причиною для позбавлення волі, чи здатна наука зробити людину щасливішою?

Не менш серйозні теми порушуються в науково-фантастичних романах Івана Єфремова «Туманність Андромеди» и «Година бика». Можливо, навіть підлітку мрії радянського письменника про ідеальне суспільство, де панують рівність та мир, здаватимуться наївними, однак знайомство з цими книгами необхідно для кращого розуміння того, як влаштований соціум, і як далеко людству до хоча б віддаленої подоби «рая на землі».

Проблеми суспільства зачіпає й сучасна фантастика, й яскравий цьому приклад – бестселер Сьюзен Коллінз, трилогія «Голодні ігри». Даний твір – класичний взірець соціальної фантастики та типової антиутопії, що зображує суспільство майбутнього. Це суспільство не досягло очікуваного усіма благоденства, а основною метою головних героїв стає захист власної свободи в боротьбі з тоталітарною державою.

Прийтись до смаку підлітку може ще один сучасний фентезі-роман «Магнус Чейз і боги Асгарду. Молот Тора» Р. Ріордана, особливо актуальний у зв’язку з популярністю теми скандинавської міфології. Завдання головного героя – повернути богу Тору його молот, попередньо віднявши його у злого велетня. На кону – доля усього світу. Захоплююче оповідання повністю занурить юного читача у світ, де боги протистоять звичайним людям, а пригоди є звичайною справою.

Про протистояння темряви й людей розповідає й підлітковий бестселер в жанрі фентезі «Скользящий» Джозефа Ділейні, що входить до серії «Ученик ведьмака». В центрі сюжету – сім’я небагатого фермера, що потрапила у страшну залежність від демона, котрий пообіцяв зберегти життя двом його молодшим донькам в обмін на право розпоряджатися життям старшої доньки.

«Відьмак» польського письменника Анджея Сапковського, що став сучасною класикою, занурить фаната фентезі в захоплюючий світ пригод та магії, в якому харизма головних героїв доповнюється цікавим сюжетом, сповненим перипетій та перешкод, фольклорних мотивів та детальних описів. Сюжет фентезі-саги ліг в основу славетної комп’ютерної гри, а образи головних персонажів вже давно стали свого роду брендом.

Жахи та містика 

Серед сучасної молоді знайдеться чимало любителів полоскотати собі нерви. А талановито написана художня книга іноді може налякати краще будь-якого хоррор-фільму. 

Кращі книги в цьому жанрі належать перу визнаного «короля жахів» Стівена Кінга. Роман «Керрі», що приніс йому світову славу, дійсно заслуговує уваги: в центрі сюжету опиняється найзвичайніша, на перший погляд, дівчина з проблемою, не з чуток знайомою багатьом підліткам, – її цькують однокласники. Ця історія була б звичайною, якби у головної героїні не проявився потужний дар телекінезу. Як вона його використовує і чим закінчиться історія її взаємин з оточуючим світом? Треба читати!

Але й у Кінга були надихачі! Аби зрозуміти, звідки черпають натхнення сучасні представники хоррор-жанру, варто познайомитись з творчістю Говарда Філіпса Лавкрафта – творця великої кількості оповідань та повістей, від яких неможливо відірватися, навіть незважаючи на мурашки, що вкривають тіло під час читання.

Поціновувачі класичної містики неодмінно оцінять «Портрет Доріана Грея» авторства Оскара Уайльда – повчальний роман про вартість краси, вічної молодості та про те, як оманлива зовнішність, зі якою можуть приховуватись найстрашніші та найлячніші пороки та злочини. 

Сучасна вітчизняна література також здатна запропонувати якісний зразок містичного жанру – «Все починається в 13» Валентина Бердта. Герої повісті – звичайнісінькі підлітки, які потрапляють у незвичайні пригоди, відпочиваючи влітку в селі. Всі компоненти моторошної пригоди є у наявності: старовинний цвинтар, духи померлих, відьми, екстрасенси та потойбічні явища.

Детективи

Детективи відмінно розвивають логіку, фантазію та спостережливість! Тому твори цього жанру просто мусять зайняти своє законне місце на полиці підлітка, що читає. 

Починати знайомство з детективами краще за все з невмирущої класики ‒ «Пригоди Шерлока Холмса» Артура Конана Дойла. Про геніального слідчого з Бейкер-стріт 221Б не чув тільки лінивий, спасибі кінематографу, що раз за разом оживлює історію про Холмса та його помічника Ватсона. Заплутані злочини, лиховісний Моріарті, захоплюючі розслідування та неповторний британський колорит – ось головні компоненти твору, в яке просто неможливо не пірнути з головою.

Але не Холмсом єдиним! Агата Крісті, визнаний майстер детективного жанру, пропонує не менш захоплюючі та загадкові історії, в числі яких – темний та заплутаний роман «Десять негренят». В центрі оповідання – десять осіб, чиї долі аж ніяк між собою не пов’язані. Запрошені таємничим незнайомцем, вони приїжджають до маєтку на маленькому одинокому острівці, а невдовзі після цього хтось починає їх вбивати, одного за одним. Сюжет тримає у напрузі до самого кінця, а розв’язка приголомшує.

Як вибрати книгу для підлітка

Вибір ідеальної книги для підлітка – непросте завдання. Аби влучити «в ціль», потрібно враховувати одразу багато факторів: смаки, інтереси, проблеми потенційного читача. Дівчата в підлітковому віці більше цікавляться романтичними історіями та психологією, хлопці – фантастикою та пригодами. Однак і з того, і з іншого боку трапляються виключення, тому завжди необхідно зважати на індивідуальні схильності.

Під час вибору книги навряд чи з’являться проблеми з класикою – недарма про неї кажуть, що вона перевірена часом. Але підлітки часто цікавляться сучасною літературою, із задоволенням читають книжкові новинки, і ось тут-то досить легко зіштовхнутися із складнощами вибору. Як не помилитися з книгою, якщо її видано лише кілька років тому? Тут на допомогу прийдуть відгуки в інтернеті – завдяки ним ви зрозумієте, чи варта новинка уваги.  

Не стане зайвим привчати підлітків до читання світової літератури українською мовою. Українські переклади найчастіше нічим не гірше російськомовних, а головний їхній плюс полягає в тому, що підліток поліпшить свої знання рідної мови та суттєво розширить словниковий запас.

Якщо вам сподобалась стаття – залишайте ваші коментарі та задавайте питання, ми з радістю на них відповімо!

1 коментар
  • Юлия

    Думаю жто прекрасная идея на счет совета книг для прочтения подростками, особенно слодными подростками. Вот племянник стал пропускать школу и поведение его изменилось не в лучшую сторону, но читать он любит, думаю предпринять такие меры как чтение книги, что бы подарить ему книгу и он читал полезную для него информацию и иправлялся потихоньку, и вот тут я заинтересовалась книгой Т.Армстронга «Ты можешь все» . Спасибо за столь полезные советы по книгам, тут внятно все расписано и так легче что то подбирать.

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *