Як вибирати келихи: для вина, шампанського, коктейлів і інших міцних напоїв
Будь-яке сервірування столу – у ресторані, барі або у вас вдома – не обходиться без келихів. Тому що кожен раз захочеться якщо не аперитиву, то компоту на третє :) Про те, як правильно сервірувати стіл, ми вже розповіли в попередній статті. Але навіть якщо ви не шанувальник етикету, але любите пити латте або айріш каву із спеціальних келихів з ручкою, а чай – зі скляної чашки, то напевно захочете відрізняти різновиди келихів, фужерів, склянок та чарок для інших популярних напоїв, як шампанське, вино, пиво, віскі, коньяк, мартіні та іншого алкоголю.
В який келих наливати червоне, а в якій біле вино, і чи так вже для кольору важлива форма? Які типи чарок, склянок і фужерів призначені для коктейлів або міцного спиртного напою в чистому вигляді? І найголовніше, чому це має таке значення, якщо не брати до уваги тренд слідування традиціям і вимогам етикету? Про це читайте в нашій статті.
Для чого кожному напою – свій келих?
Призначення кожного келихи або чарки для напоїв – не тільки і не стільки в забезпеченні зручності та естетичності споживання, скільки в підкресленні і розкритті всього багатства їх смакових палітр і аромату.
Наприклад, ви зробили коктейль ідеальних класичних пропорцій, але вибрали келих з горлечком неправильного розміру – і ваш напій вже не має того неповторного аромату, який міг би бути з потрібним типом посуду. Або ви налили чудовий солодкий лікер, але вибрали шот замість чарки на довгій ніжці – і ось вже напій дуже нагрівся у вашій руці, і смакові відчуття зовсім не ті.
Саме розкриття аромату і підтримання потрібної температури напою – головне, що повинен забезпечити правильний келих. Кожен напій вимагає індивідуального підходу і умов, максимально сильно впливають на сприйняття і смакові відчуття. Звідси така різноманітна класифікація посуду для пиття, і вона досить цікава.
Класифікація посуду для вживання напоїв
В цілому келих – це узагальнююча назва скляного посуду для подачі напоїв і передбачає безліч її різновидів самих різних форм і розмірів.
Винні келихи
Келихи для вина зазвичай йдуть стандартного обсягу, від 190 до 230 мл для білого і від 240 до 255 мл – для червоного вина. Форма келиха для вина нагадує бутон тюльпана: біля основи він більш широкий, у горлечка – звужений, і не дарма. Це дозволяє тонкому і багатому аромату напою довше зберігатися, випаровуватися повільніше. З цієї ж причини не слід наповнювати винні келихи по вінця.
Відмінність келихів, призначених для білого вина, не тільки в об’ємі, але і в більш стрункій, витягнутій догори формі. Кругліший келих з широким горлечком більше підходить для червоного вина, адже воно любить «дихати», насичуватися достатньою кількістю кисню.
Під час пиття тримати посуд як з білим, так і з червоним вином потрібно за ніжку, а не за чашу. Справа не тільки в етикеті: зігрітий теплом руки напій змінює свій смак не на краще.
Придбати набір винних келихів для себе чи на подарунок можна на сайті Покупон, хороший кешбек ще більше підвищить градус настрою від покупки :)
Келихи для міцних і десертних вин
Такі міцні й солодкі вина, як мадера, портвейн, лікери, сотерны прийнято вживати зі спеціальних келихів, іноді досить незвичайної форми. Для кожного напою призначений свій тип келихів, але відмінності між ними невеликі. Загальною рисою є невеликий обсяг і тюльпаноподібна чаша. Така форма обумовлена тим, що притаманний цій категорії вин дуже концентрований аромат, часто – з неабиякими нотками спирту, необхідно накопичувати в більшому просторі келиха і давати можливість розвиватися протягом всієї дегустації і смакування напою.
Любителям естетики і стилю, особливо якщо справа стосується алкоголю і його споживання, напевно сподобається щось з аксесуарів, представлених на Покупоні, таких, як домашній міні бар під пляшки та келихи або винна стійка – все це можна придбати з вигідним кешбеком.
Келихи для шампанського, ігристого вина
Шампанське ігристе вино прийнято подавати у витягнутих келихах на тонкій ніжці – в фужерах. Найчастіше такий посуд виготовляється з прозорого скла, щоб насолодитися кольором напою і грою бульбашок.
Хоча є й винятки, як ці прекрасні келихи з кольорового скла і фігурної форми:
Для більш урочистих випадків добре підходять фужери з кришталю. Особливо гармонійно вони виглядають як весільні келихи для молодят.
Найбільш часто зустрічаються три основні форми фужерів:
- Блюдце або класичний – широкий і неглибокий келих на довгій ніжці. За легендою, перший такий фужер був зроблений за формою та згідно з розміром грудей королеви Франції Марії-Антуанетти. В ті давні часи ігристі вина мали не надто приємний аромат дріжджів, і його не було особливого сенсу зберігати. В епоху великого Гетсбі на початку 20 століття або бомонду 60-х фужер-блюдце був дуже популярний і асоціювався із показною розкішшю. Тоді зазвичай пили солодкі вина, і тиск в пляшках було нижче, ніж у сучасних. Сьогодні є тільки деякі сорти ігристих вин, наприклад, італійське ламбруско, які мають досить яскравий аромат і не дуже виражений перляж (гра бульбашок в бокалі), для яких підійде класичний фужер-блюдце.
2. Флюте або фужер-флейта – дуже поширений на сьогоднішній день вид келихів для шампанського та ігристих вин. У класичному варіанті флюте має об’єм 150 мл. Подовжена і звужена (або злегка розширена) догори форма келиха необхідна, щоб піна не втекла, смак зберігався, а аромат не випаровувався. Довга тонка ніжка шампань-флюте дозволяє довго зберігати напій охолодженим.
Для більшості сучасних сухих ігристих вин вузька, витягнута форма келиха – те, що потрібно. Але для більш дорогих і складних сортів, витриманого вузький келих шампанського не зовсім підходить: таке вино вимагає більше простору, щоб розкритися.
3. Тюльпан – як раз той різновид фужерів, яка дозволить поціновувачам повною мірою насолодитися всією пишнотою букета складних дорогих ігристих вин і шампанського. Його форма більш широка посередині і трохи заужена догори, що дозволяє зібрати всі аромати у верхній частині келиха.
Келихи для шампанського різної форми є на Покупоні, шукайте варіанти з кешбеком.
Які бувають келихи і чарки для коктейлів
Різноманітність коктейлів у барних картах передбачає відповідну кількість типів посуду для них. Келихи і чарки відрізняються за формою і обсягом і виглядають дуже по-різному, у кожного виду – своє найменування.
- Коктейльна чарка – невеликий конусоподібний келих об’ємом від 125 до 150 мл на тонкій високій ніжці, днище заокруглене або плоске. Не варто плутати з келихами для мартіні – їх чаші більше за обсягом і мають вигляд конуса (трикутні) до самого низу.
2. Лікерна чарка – в такому посуді подають лікер а також шаруваті коктейлі на його основі, обсяг – від 40 до 120 мл.
3. Келих Маргарита – такий тип келихів застосовують для подачі Маргарити та інших коктейлів з льодом.
4. Келих Харрікейн – в такому посуді подають тропічні коктейлі, обсяг коливається від 400 до 800 мл.
5. Склянка Тумблер – середній по висоті і внизу має товсті стінки, місткість – від 260 до 320 мл. Призначення таких склянок – подача алкогольних коктейлів-аперитивів, фліп-коктейлів і безалкогольних напоїв.
6. Склянка Колінз – високий, стінки його мають рівну, пряму форму, вміщує від 230 до 340 мл рідини. Призначений для подачі охолоджених коктейлів – Мохіто, Піна Колада, Джину з тоніком. Також такі склянки використовують для води і соку.
7. Стакан Айріш-кава – товстостінний, стійкий до високих температур склянку на невисокій ніжці з ручкою, обсяг – від 180 до 200 мл. Призначений для вживання гарячих коктейлів – грогу, глінтвейну, кава по-ірландськи. Якщо у вас виникло бажання приготувати глінтвейн в домашніх умовах, найкращі рецепти – в нашому огляді.
Якісь з цих коктейлів – ваші улюблені і ви часто готуєте їх вдома? Купіть для них спеціальний посуд, хороші варіанти келихів для коктейлів є на Покупоні з приємним кешбеком.
Пивні келихи
Культура споживання пива своїм корінням сягає до Давнього Єгипту, і протягом століть створювалося безліч його сортів. Пивна галузь розвивається і донині, особливо завдяки крафтового хвилі останніх десятиліть (якщо вам цікава тема приготування домашнього пива своїми руками – читайте нашу статтю про всіх тонкощах технології). Різновидів бокалів для пива, як і його сортів, теж дуже багато – десятки, якщо не сотні, вони мають свої назви і це реально окрема тема для статті :)
Класичні пивні бокали для домашнього використання є на Покупоні з хорошим кешбеком. Економте на щось приємне, наприклад – дегустацію пива або чогось міцнішого: тут же, на сайті, можна знайти цікаві акційні пропозиції.
Посуд для міцних спиртних напоїв: коньяку, бренді, віскі, горілки
- Пити бренді і один з найбільш розповсюджених його видів – коньяк, слід зі спеціальних коньячних келихів, широких посередині й звужених до горлечка, на короткій ніжці. Наливати алкоголь потрібно в такій кількості, щоб заповнити широку частину чаші. Тримати такий келих потрібно за чашу, зігріваючи її теплом руки і підвищуючи швидкість випаровування ароматичних речовин.
2. Віскі прийнято вживати з низьких склянок з товстим і широким дном. Хороший віскі вимагає більш повного і тривалого смакування післясмаку і розпізнавання багатих, пряних і ароматних нот, і такий товстостінний бокал дозволяє це зробити якнайкраще. Лід і содову додають не до всіх видів цього алкоголю, деякі сорти, наприклад, солодовий віскі, рекомендують вживати в чистому вигляді.
3. Горілку, а також наливки, настоянки традиційно п’ють з вузьких і високих стопок, часто з товстим дном, або чарок на короткій ніжці. Обсяг маленький, не більше 40-100 г, щоб випити напій залпом. Перед вживанням алкоголь охолоджують. Стопка – аналог англійського шота, 45 м.
Можливо, тема культури споживання алкоголю нагадала про те, що непогано було б посидіти з друзями в напівтемряві затишного пабу, поговорити з барменом біля стійки, перекинути пару шотів або побалуватися коктейлем? На Покупоні є привабливі та вигідні пропозиції по найкращим барам, пабам і ресторанам вашого міста, приходьте!
Повне різноманіття келихів можна побачити хіба що в барних картах, навряд чи ви захочете мати їх всіх у себе вдома. Але, знаючи трохи більше про типи і різновиди посуду для напоїв, ви тепер зі знанням справи купите подарунок свекрусі, що обожнює Маргариту. Якщо ще залишилися якісь питання – задавайте їх у коментарях.