Коли в Україні переводять годинники

Переведення годинника – начебто звичайна справа. Проте багато хто до цього ніяк не звикне, страждаючи недосипом, млявістю і дезорієнтацією ще кілька наступних днів. Особливо, коли зимовий час переводиться в березні на літній режим. Забуваючи, що саме сьогодні перевели годинник, можна легко вибитися з графіку, запізнитися на зустріч, заняття, тренування. Та й з особистих відчуттів хочеться лягти спати як завжди, а по годиннику виходить раніше або пізніше. 

Стрілки годинника переводять не тільки в Україні, але й в інших країнах. Коли і навіщо це потрібно? І найголовніше – як зробити сезонний перехід на зимовий чи літній час комфортнішим для організму? 

Читайте в нашій статті:

Навіщо переводять стрілки годинника

Знаєте, хто і з якою метою насправді придумав переводити годинник? Виявляється, в ідею було закладено виключно розважливий підхід. Головним аргументом на користь літнього і зимового переведення годинників послужила економія ресурсів і більш раціональне використання світлого часу доби. 

Запропонована вперше Бенджаміном Франкліном в 1784 році ідея полягала в тому, щоб з настанням більш довгого світлового дня люди раніше включалися в роботу. Тим самим не використовуючи електроенергію вранці і заощаджуючи її ввечері. У XXI столітті фактор економії і користі від того, що переведуть годинник, люди відчувають все менше. Адже сучасні технології самі по собі стають більш економічними. Розрахунків, що підтверджують вигоду від переведення годинників, ніхто не робив, а стрес для організму людини залишається.

Спершу сезонне переведення часу придумали з метою економії і раціонального використання світла
Спершу сезонне переведення часу придумали з метою економії і раціонального використання світла

Незважаючи на постійні дебати, потрібно і чи буде переводитися годинник, понад 70 держав, як і раніше, переводять час. З 2021 року за рішенням Європарламенту кожна країна Євросоюзу самостійно вирішуватиме за яким часом краще жити.

В Україні в 2020 році час ще буде мінятися на зимовий режим. Але є ймовірність, що чергова спроба уряду скасувати сезонний перехід увінчається успіхом, і законопроект Р. Стефанчука «Про обчислення часу в Україні» дозволить відмовитися від подальшого переведення стрілок годинника на літній і зимовий режим і закріпити на території України єдиний київський час. 

Коли переводити годинники на зимовий час

Щороку в жовтні українці переводять годинники на зимовий час: в останню неділю місяця, о 4 годині ранку. У 2020 році цей день випадає в ніч з 24 на 25 жовтня. Стрілки годинника при переході на зимовий формат необхідно перевести на 1 годину назад, тобто на 3:00. На електронному годиннику переводити нічого не потрібно. Точний час змінюється автоматично відповідно до стандарту часового поясу UTC.

Завдяки тому, що можна побалувати себе зайвим часом дорогоцінного ранкового сну, осінні зміни в часі практично не відчуваються і переносяться більш комфортно, ніж весняні.

Перехід на зимовий час з 24 на 25 жовтня 2020 року дозволяє довше поспати зранку
Перехід на зимовий час з 24 на 25 жовтня 2020 року дозволяє довше поспати зранку

Якого числа переводимо годинники на літній час

Навесні чергового року час змінюється в останню неділю березня. О 3 годині ночі Україна переходить на літній час, і всі годинники в країні переводяться на 1 годину вперед. У 2021 року це буде 28 березня. На роботу доведеться звикати вставати на годину раніше. Але навесні за рахунок збільшення світлового дня процес пробудження зазвичай проходить веселіше. 

На літній час у 2021 році переходимо весною 28 березня
На літній час у 2021 році переходимо весною 28 березня

Переведення часу: вплив на організм і адаптація

Головний аргумент противників переведення годинників – стрес і примусовий збій звичних життєвих циклів, який може негативно вплинути на самопочуття. 

Стрес від недосипання

На організм здорової людини скачки часу на годину вперед чи назад впливають несуттєво. Правда, перші 2-3 дні після переведення годинників може виникати відчуття втоми і знижуватися концентрація уваги (експерти радять водіям бути максимально уважними за кермом). 

У групі ризику – люди з проблемами кровообігу і хронічними захворюваннями, які можуть загострюватися. Якщо стали почуватися гірше, одразу зверніться за лікарською порадою. На Покупоні можна записатися на прийом до лікаря, проконсультуватися онлайн, здати аналізи або пройти УЗД, КТ та МРТ зі знижками до 85%.

Чехарда з годинником може спричинити також загострення симптомів сезонної депресії. А як відомо, осінь і весна – піковий для цього період. У такому випадку експерти рекомендують займати себе улюбленим заняттям, більше рухатися, спілкуватися з друзями, рідними. Масу розваг, спортивних секцій та фітнесу, спа релакс, подорожі, а також допомогу професійних психологів у вашому місті ви знайдете на Покупоні зі знижками до 90%.

Крім цього виконуйте прості рекомендації, і ваш організм швидше звикне до нового часу:

 • Дотримуйтеся режиму дня.
 • Вчасно лягайте у ліжко. Сомнологи стверджують, щоб відчувати себе бадьорим і працездатним, дорослому потрібно спати в середньому 8 годин на добу.
 • Харчуйтеся збалансовано, вживайте фрукти та овочі, вітаміни.
 • Дотримуйтесь водного балансу. Дієтологи рекомендують пити не менше 1,5-2 літрів води в день.
 • Гуляйте на свіжому повітрі при найліпшій можливості.
 • Уникайте стресових ситуацій, мисліть позитивно.
 • Не перевтомлюйтесь, кожну годину робіть 10-хвилинні перерви в роботі.

Читайте також:
Депресняк в овечій шкурі – як розпізнати і лікувати депресію
Як швидко заснути, якщо мучить безсоння
Правильне харчування – запорука здоров’я, краси і стрункості
Аналізи на вітаміни і мікроелементи: які, як і де здати

А ви відчуваєте дискомфорт у зв’язку з переведенням часу? Діліться в коментарях своєю думкою про те, наскільки це зараз актуально для людей.

6 коментарів
 • Nikolya

  Пора давно отменить этот перевод – он же детям вредит – и взрослым – то что говорят 2-3 дня – не правда – неделю а то и полторы – надо вот оставить летнее время что есть и не трогать – экономии нет тут ни какой уже доказано а вот население и дети страдают (((

 • Антон

  Поскорей бы уже отменили эти переводы, никогда не понимал и не буду понимать! Статья так себе, хотя все равно дает инфу.

 • Анна

  Когда уже отменят этот перевод времени, такая дуристика. Хорошо, хоть автоматом все переводится.

 • Саша

  В наше время такая инфа уже не особо нужна) Все на автоматическом переводе, только люди, которые пользуются обычными часами переводят.

 • Сергей

  Люблю такие статьи, когда рассказывают об истории вещей и понятий. Но я тоже забываю переводить, все автоматически. Господи, мы совсем уже обленились))))))))

 • Полина

  Никогда не перевожу часы ибо механическими не пользуюсь, а во всех остальных гаджетах все само переводит, что очень очень удобно, даже бывает вообще не замечаю, что перевели часы. Но чтива получилась занимательная, спасибо)

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *