Безконтактна оплата через NFC — як захистити себе від крадіжки

Сьогодні поговоримо про ймовірність крадіжки грошей через безконтактний зв’язок, принцип роботи і застосуваннях технології Near Field Communication.

Що таке NFC

Якщо просто — це стандарт ближньої бездротового зв’язку на малих відстанях для смарт-годин, смартфонів, черевик і взагалі будь-якого носія інформації, здатного передавати або приймати хвилі випромінювання.

Радіус роботи становить до 10 см, але зате які 10 см! З’єднання між двома пристроями відбувається за десяту частку секунди – не потрібно навіть пароль вводити.

Технологія NFC в «залізо» виглядає так: сторона, яка відряджає – індукційна котушка – передає сигнал на частоті 13.56 МГц.

Приймаючий пристрій особливим чином відображає сигнал, змінюючи його, і подає назад на зчитувач. Передача відбувається за частки-секунди, а приймаючому пристрою не потрібно харчування для роботи.

Короткий екскурс в історію NFC

Технологія з’явилася в 1983 році з руки Чарльза Уолтона, який запатентував ідею як «портативний радіочастотний випромінювач-ідентифікатор» (номер патенту: US4384288A).

Так народилася сама ідея RFID(Radio Frequency emitting IDentifier).

Трохи пізніше, в 2004 році імениті гіганти свого часу Nokia, Sony і Royal Philips Electronics (зараз Philips) вирішили «дати притулок» NFC і просунути технологію в маси. Так з’явилася некомерційна організація NFC Forum, мета якої полягала в поліпшенні та поширенні технології NFC за всіма можливими напрямками: від мікрохвильовок і ПК до мобільників і популярних на той час пейджерів.

Першим плодом цього коллаба стала Nokia 6131 з впровадженим NFC-чипом – перший комерційний успіх бездротового зв’язку з часів дідуся Чарльза.

У березні 2011 року до «тусовці» приєднався Google, і буквально відразу в травні з’явився додаток Google Wallet, а технологію стали підтримувати всі пристрої на базі Android. На радощах, Нокіа оголосила, що всі Сімбіан будуть за замовчуванням оснащені чіпами NFC, сподіваючись популяризувати платформу.

Чим відрізняється NFC від Bluetooth

Основне – це швидкість підключення двох пристроїв, далі йде швидкість передачі даних в 424 Кбіт / с і більш безпечний радіус передачі даних ніж в Bluetooth.

NFC – переваги для користувача

Зараз цей стандарт підтримується практично всіма банківськими операторами, дозволяючи безконтактно оплачувати проїзд в метро за допомогою смартфона або платіжної картки будь-якого банку, розрахуватися в ресторані, магазині, всюди, де є POS термінал.


Банкiвська картка в якості проїзного в метро — жетони майже скасовані.

Мати гаманець всередині смартфона зручно, адже його складніше забути або втратити, ніж картку. Технологію підтримують смартфони на базі android і iphone, так що ви завжди зможете розплатиться в магазинах через android pay або apple pay відповідно.

Как оплатить проезд смартфоном на турникете метро?

Направьте смартфон перпендикулярно считывателю.

Функціонал NFC що ще крім оплат

Перенастроювати будильники кожен раз, особливо коли їх 10, або міняти режими дзвінка з «На роботі» на «Дома» одним махом — не казка.

Підсобити тут може NFC-мітки — невеликий чіп, на який смартфон реагує автоматично і виконує закладену раніше програму: налаштувати будильники, заглушити звук, зателефонувати в доставку піци — що душа забажає.

А головне – зручність: приклеїв мітку під робочий стіл, поклав смартфон і він автоматично включив режим «Не турбувати». Прибрав смартфон зі столу — і вам знову можна дзвонити.

Смартфон, отримавши указ від НФС-мітки, негайного його виконає.

Ще один позитивний момент в nfs – можливість обмінюватися даними з іншими пристроями. Пам’ятайте як в шкільні роки потрібно було притискати один до одного телефони, поки вони передавали трек по ІК-порту?

Тут спостерігається схожий принцип. Корисно коли потрібно швиденько розшарити файл декільком людям в компанії, між собою, не вдаючись до послуг месенджера і пропускаючи етапи вивантаження і завантаження в хмарний сервіс.

Застосування NFC-міток в побуті

Верхня межа застосування міток — уява.

Мартін Вайсмейер використовує їх для зберігання біткоіни у власній долоні, а в шведському-стартап центрі Epicenter 150 ентузіастів вживили собі NFC-чіпи, щоб замінити кишенькові пропуску та банківські картки. У США зметикували, що можна піти від звичних штрих-кодів і оснастити всі продукти невеликими мітками nfc.

Виходить таке собі сховище всіх повсякденних мелочевок: ключів, карток, проїзних і навіть паспорта. До речі, PayPass і PayWave карти теж оснащені NFC чіпом.

Як зрозуміти, що смартфон підтримує NFC

Такий логотип розміщується на корпусі смартфона, рівно там, де упаяний в текстолітову плату гаджета чіп NFC.

Чи можна вкрасти гроші зі смартфона NFC

Технічно – так, на практиці … не все так просто. Для «успішної» крадіжки грошей з NFC-карти потрібно дві речі – касовий апарат і відсутність захисту на карті.

По-перше сьогодні кожен касовий апарат зареєстрований в базах даних банківських філій на конкретну людину, наприклад: Мартиненко Іван Іванович – володіє касовим апаратом номер 1234987654, зареєстрований за такою-то адресою, проживає на Мартиновській 12 або Пархоменко Олександр Васильович — володіє 1 касовим апаратом для безконтактної оплати в кафе «Кирзачі та Юшка» за адресою пр. Стаса Петровича 33.

Щось схоже на важезні кулі для в’язнів – завжди тримає тебе.

Спроба вкрасти 100 гривень з карти буде легко доказова: через меню переказів — дізнатися ім’я або дані одержувача — зв’язатися з підтримкою і повідомити про крадіжку.

Винуватий буде законодавчо покараний.

Тобто спочатку потенційному зловмиснику знадобиться дістати касовий апарат без прив’язки до реальних даних, а це не просто дорого, а нерентабельно дорого і вимагає наявності підставної особи без прописки і конкретного місця проживання з одним банківським рахунком та липової фотографією.

По-друге, емітери карт розуміють, де вилазить бік у NFC, тому оснастили карти з безконтактної оплатою перемичкою на механічному рівні.

Розробники банківських додатків закінчили справу, додавши пункт «Ліміт на безконтактний виведення коштів без введення ПІН-коду» в налаштування. Якщо зняття перевищує ліміт хоч на одну копійку – система запитує введення коду безпеки.

Заплатити штраф за таку витівку вийде в 10 разів дорожче ставки авантюри. Абсолютно нерентабельне заняття. Простіше по-старому кишеню зрізати, ніж провернути таку оборудку і піти безкарним.

Хочете абсолютної безпеки – встановіть ліміт у 8 гривень на виведення коштів і спокійно оплачуйте проїзд в метро, не боячись, що вас спробують нагріти на гроші.

NFC — це безумовно зручно: доклав карту до терміналу і оплатив покупку. Але як ви вважаєте, чи варто довіряти цій технології?

Залишити коментар
Ваш e-mail не буде опубліковано. Обов'язкові поля відмічено *